Dramatický příběh pestrého života Vídně dvacátých let. Ve Vídni po první světové válce se pokouší důstojník Krumka se svým bývalým sluhou Scholefem zahájit společně podnikatelskou činnost v oblasti financí. Obhroublý Scholef umí vydělávat, elegantního Krumku však potřebuje kvůli kontaktům a reprezentaci v lepší společnosti. Skrytá sociální nevraživost mezi oběma kumpány pokračuje i v letech hospodářské krize a nastupujícího fašismu. (CS Film)

Enšpígl

Tak tuhle šou nezachránili ani takový herecký persony jako byli Vinklář s Heřmánkem. Vzpomínate si na seriál Arabela ? Jak tam byl ten debil Blekota ? Tak přesně toho jsem si vybavil, když jsem přemýšlel nad tím, kdo nebo spíše co, psalo scénář k tomuhle rychlosalátu. ()

gudaulin

Film stojí za vidění zejména díky výkonu Josefa Vinkláře, který tento druh rolí sice nevyhledával, byl k nim ale jako herecký typ přímo předurčen - jeho plebejský, nevzdělaný, ale přízemně vychytralý obchodník je postava skutečně odpudivá. Bohužel, film patří k těm, co jsou v televizi k vidění jen zřídka. Celkový dojem: 60 %. ()

NinadeL

Film zapadl v kontextu žánrově spřízněného filmu - tehdy i dnes je mnohem zajímavější Anděl s ďáblem v těle. Nicméně ale i tak stojí Šílený kankán za pozornost, mimo jiné také pro velice podobné obsazení s Andělem a zajímavé rakouské scenerie (ty měl patrně na starosti druhý režisér Hannes Zell). ()

WANDRWALL

Film není zdaleka tak primitivní, jak zní oficiální text distributora. Stačí se na něj pozorně podívat a poměřit ho s dnešní dobou. Je s podivem, pro mě, že dodneska, i když je zde půl milionu nezaměstnaných, tak se nesešlo ani pět tisíc lidí, co by uspořádalo demonstraci, a tlačilo na vládu, aby vytvářela pracovní místa. Je to jasný důkaz, že život stále jede v socialistických stopách, že lidi jsou stále odrazem minulé doby, a jejich děti v průměru jen napodobeninami svých rodičů. ()

Kimon

Vždy, když se něco v osudu národa (lidstva) mění a dochází k politickým změnám, po čase dochází zcela jistě ke ztrátám iluzí. Bylo tomu tak po skončení první světové války, následně po skončení druhé světové války a obdobně se to jeví i dnes, po tzv. sametové revoluci. Svět není a nebude takový, jaký by si ho přáli poctiví a charakterní lidé. Nakonec se k moci vždy dostávají ti s ostrými lokty, ti bezohlední a bezcharakterní z nás. Jak názorně se to jeví v tomto filmovém snímku. Je jedno, do jakého politického systému se společnost v tom kterém okamžiku překlápí, vždy je to jen a jen o charakteru lidí. A ten bohužel po tisíciletí zůstává stejný a nepoučitelný. ()

Martin741

Priemerny normalizacny film od priemerneho sudruha rezisera Balika. Kto pozna dobove kontexty, nech si pripocita hviezdicky. Ja to sice ovladam, ale nic to nemeni na klise, ze kapitalizmus je zase prehnity, zatial co tu vladol normalizacny raj : 32 % ()

zette

Urcite lepsi film nez zde vzpominany Andel s dablem v tele a to predevsim diky vyborne postave, kterou perfektne zahral Josef Vinklar. Jinak dnes uz tento film tezko nekoho zaujme, jako TV inscenace jeste, jako celovecerni film ovsem sotva prumerny. ()

dr.fish

Pokud by nám divákům režisér lépe vykreslil politické a ekonomické pozadí příběhu, bylo by mnoho nadšenějších recenzí na tento film. Takhle snímek působí roztříštěně a zmateně, jelikož divák mnohdy nezná důvody jednání hrdinů, zbývá mu pak už jen výkon Vinkláře a Heřmánka, vývoj jejich vztahu a pár ženských, které se mezi nimi pohybují. Pokud divák trochu zná poválečný vývoj nebo si načte, film pak získává další "body". To je ale chybou filmařů, že nedokázali děj divákovi přiblížit líp...70% ()

štísko

Bývalý důstojník(Karel Heřmánek) je na tom po první světové válce s penězma bídně. Se svým sluhou(Josefem Vinklářem) se dá na společné podnikání ve finanční sféře. Sluha se pomocí najemného vraha brzy zbaví svého pána. Pocity méněcenosti nabyté v bývalé roli vojenského sluhy kompenzuje nevybíravě ostrými lokty ve svém podnikání. Dodnes mi utkvěla v paměti skvělá scéna, kde pěknou malou roličku zahrál Ondřej Havelka. Při setkání s novináři je Vinklářovi vyčítána nevybíravost způsobů při získávání finančních prostředků. Odpověděl vskutku originálně: Postavil na stůl zlatou cihlu s tím, že kdo ji zvedne dvěma prsty, tak je jeho. Početná skupina nejen novinářů kážících slušné mravy se obratem proměnila v potící chamntivce. Taková škoda, že v televizi chodí kdejaká volovina a na podobné filmy se pozapomíná. ()

ViktorD

Příběh vystřižený jak z dnešní doby: stačí jen vyměnit kulisy a je to setsakramentsky aktuální a mrazivě živé i dnes. ()

Rodin

Tohle by bylo lepší nevidět a ještě lepší nenatočit. Zřejmě bylo třeba před koncem roku vyčerpat na Barrandově rozpočet, aby příští rok nedostali méně. ()

Amonasr

Když tvůrci točili tento film s historickým námětem, jistě netušili, že podobné příběhy se budou o jedno desetiletí později odehrávat přímo u nás, kdy se ti mazanější a všehoschopní po sametovém převratu dostávali k ohromným majetkům při tunelování bank, privatizačních fondů i zprivatizovaných podniků.  Někdy i s obdobně hořkým koncem pro některé z nich, pokud příliš mlaskali a začali být nebezpeční pro ty, kteří jim jejich čachry umožnili, jaký čekal ve filmu Scholefa, skvěle zahraného Josefem Vinklářem. Mrázkův zmizelý deník by jistě mohl vyprávět. Inu historie se cyklicky opakuje, mění se jen kulisy a kostýmy. ()

Rattlehead

Není to vůbec špatné, ale přece jen dramata o finančních žralocích není to, v čem by naše kinematografie vynikala. Výborní Vinklář s Heřmánkem. Pana Dohnala jsem vůbec nepoznal, už byl chudák hodně starý. ()