Ido zero daisakusen

Rodinný / Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

Japonsko / USA, 1969, 99 min

Iširó Honda

Akira Ifukube

Ďalšia sci-fi lahôdka od štúdia Toho. Síce bez Godzilli, ale nie menej zábavná a trikovo úchvatná - teda ak máte slabosť pre tento druh efektov.(26.3.2011)

• curunir

,,PREČO SA TAK POTÍŠ?" ,,PRETOŽE NIKDY PREDTÝM SOM SA NESTAL TAK RÝCHLO MILIONÁROM." __ Často sa mi stáva, že si film pozriem z nejakého dôvodu na dvakrát, no len málokedy od seba delí pozretia jeden mesiac. V prípade ,,Paniky pod oceánom" to však bolo z mojej strany existenčnou nutnosťou, pretože kravinu takých monštróznych rozmerov som nevidel, ani nepamätám. To, že si scenáristi pekne sadli za jeden stôl, uliali z whiskey a saké a dali sa do ,,diela" nevadí, fantázii sa predsa medze nekladú napriek tomu, že ich technologický pohľad na vyspelosť vlastnej súčasnosti je slušne povedané nanajvýš svojrázny, horšie dopadlo celková logika, ktorá robí mnohé pasáže filmu pre ich tuposť takmer nepozerateľnými a sám som sa chytal za hlavu, čo bude nasledovať blbosť, ktorá by predčila tú predošlú. Zavše spomeniem, len rakeťácke oblečky kladných frajerov, ktorí môžu okrem iného vystreľovať z prsta rukavíc laser či plameňomet, ale sami sa dusia plynnými výparmi, keďže ochranné masky na ksicht riešiť nemusia. Vynára sa mi pritom skomolené heslo nášho prezidenta hlavy štátu: ,,Myslím náhodne, jazdím závodne." Tak či onak, hlboký podpriemer je viditeľný v každej zložke tohto úletu, cez kvantum špeciálnych efektov u ktorých mi nevadila ani tak ich naivnosť, ako skôr neschopnosť zakryť lanká pri všetkých vznášajúcich sa objektoch, končiac u groteskne pôsobiacich harpiách a grifovi ako súčasti odkazu žánru. Z pôvodne plánovanej 1* (kedy by som 88% hodnotenie znížil až na 77%) nakoniec benevolentne prilepšujem o jednu červenú hviezdu navyše, pretože som v závere, s drobným náznakom kvázi myšlienky, pochopil ironický zámer tvorcov aj to, nakoľko bizarným bol typický kapitalistický pohľad na budúcnosť a spoločnosť v 60. rokoch minulého storočia. Raz a dosť. (6. hodnotenie, 3. komentár k filmu)(30.9.2013)

Ishirô Honda se oprostil od klasických monster a natočil něco trochu jiného, dobrodružného a ujetého, aby si nejspíš trochu odpočinul. No, nakonec udělal dobře, protože to chtělo, aby se podíval někam trochu jinam. Film „Ido zero daisakusen“ s emu jednoduše povedl, je to dostatečně akční, dobrodružné a zajímavé. Americká koprodukce tomu dala dobré koření a americký styl a japonský styl se zde vhodně propojily.(11.1.2015)

Honda ve vrcholné formě, nápaditě cituje a mění klasiky sci-fi a utopického žánru. Když už si myslíte, že vás nemůže překvapit, tak jste pak rádi, že jste se mýlili. Mě dorazila Chiméra.(6.3.2012)

• pepua

Tak tahle plavba ponorkou byla neskutečně úmorná a náročná, tohle Honda rozhodně neukočíroval.(17.3.2017)