Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V roce 1905 pracuje mladý Albert Einstein na patentovém úřadě ve švýcarském městě Bern. Zaměstnání přijal jen proto, aby uživil sebe, manželku Milevu a jejich malého synka Hanse. Jak on, tak Mileva mají do života velké plány v oblasti fyziky. Proto jen s obtížemi zvládají běžné domácí starosti. Albertův nápad pozvat si na pomoc jeho matku se ukáže jako velmi nešťastný. Tchyně se snachou se totiž vzájemně neshodnou a ani nesnesou. Navzdory všemu Albert neustále přemýšlí nad některými fyzikálními záhadami. Cukr rozpuštěný v kávě jej přivede k formulování důkazu o existenci molekul. Ale pozornost vědecké obce si získá teprve článkem o zvláštní povaze světla, času a prostoru. Einsteinovy myšlenky svým významem překonávají i dosud nepřekonatelnou autoritu v oblasti fyziky, velikého Isaaca Newtona… (Česká televize)

(více)

Recenze (11)

MickeyStuma 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Albert Einstein usilovně pracuje na svých tezích a dočkáme se té nejslavnější. Ano, ‘Teorie relativity’. Jedná se o sadu dvou fyzikálních teorií vytvořených Albertem: speciální teorie relativity a obecná teorie relativity. A právě ty vysvětlují fakt, že se elektromagnetické vlnění nechová v souladu s Newtonovými pohybovými zákony. A jak na to přišel napovídá tato čtvrtá kapitola, která mimo jiné také přináší konflikt Albertovi ženy Milevy s jeho matkou, když mu v práci pomáhala. A mimo to je tu také představena jiná vědkyně a tou je Francouzka polského původu Marie Curie-Skłodowská, pracující na výzkumu radioaktivity, kterou si výborně zahrála Klára Issová. Epizoda hodně vědecká a tak by se dalo říci, že i přes zjednodušení tomu ne každý bude rozumět. ()

Luk Skywalker 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Uvést svou ženu jako spoluautora jistě měl, jinak ale se i trochu věnoval rodině, což mě udivuje. Kde je ten roztržitý vědec o kterém se povídá mezi lidmi? Nejspíš bylo vše jinak. Jinak je milá zmínka o Marii Skłodowské, jak se seznámila s Pierrem Curiem a jak ji bral jako spoluautorku, na rozdíl od Einsteina, který o tom jen mluvil. ()

Reklama

darthvader77 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Jak by se můj jasný krásný syn mohl tak náhle proměnit v monstrum. Co jsem udělal špatně. Slyšel jsem, že máš syna Drž ho pevně Albert si myslíš, že jeho dětství bude trvat věčně, ale mohu slíbit, že to uběhne za zlomek sekundy. Já na Einsteina s dovolením plivat budu vezmeme-li v potaz, že do toho Mileeva zatáhla především on a porušil svůj slib, že budou partneři ve všem. Což byl slib, který odlišoval od doby podobně jako zacházení se ženami. Navíc Einstein si Mileevu nevzal s tím, aby měl doma typickou ženu své domy a pak se divil, že se to obrátilo proti němu. Na druhou stranu chlapi jsou už holt takový a jak můžeme poručit srdci, že? Albertova omluva Marii byla emocionální stejně jako, když mluvil s Jostem Wintelerem o jeho synovi, který se zabil velmi smutné A válka mezi matkou a snachou srdcervoucí. Alel bylo dobré vidět, že se Einstein jednou naposled postavil za svou ženu. ()

Cheeter 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Doufám, že po tomto díle nezačnou někteří na Einsteina plivat, že nedal větší prostor své ženě. Dokážu si živě pár jedinců představit. Nicméně, doba byla prostě jiná, než je dnes a musíme brát v potaz ještě jednu věc. Einstein byl génius, a pokud se nám IQ blíží k horní hranici, tak je to dost podobné, jako když se nám blíží k té spodní. Tyhle lidi jsou prostě úplně někde jinde. ()

pakobylka 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Speciální teorie relativity ... a speciální rodinné problémy, kterými prochází mladý manželský pár. Neboť vědecká kariéra a rodičovství jdou většinou proti sobě ... na tom nic nezměnilo ani samolibé jedenadvacáté století, které si o sobě myslí, že spolklo všechnu moudrost světa, a pokouší se produkovat mladé rodiče - profesionály, které nebude nic omezovat v rozletu ... kteří levou zadní zvládnou jak výchovu dětí a domácnost, tak i vlastní zářivé profesní kariéry - každý tu svou, jak jinak. Přitom zapomíná, že člověk prostě nemůže mít všechno, nač si vzpomene - bez ohledu na to, jak je finančně i jinak zajištěný. VŽDYCKY musí něco obětovat ... kvůli něčemu jinému, na čem mu záleží. Pokud to neudělá, život mu to obyčejně vrátí ... někdy ... nějak ... i s úroky, protože takový život umí být zákeřný - a času má dost ... tím spíš, že ČAS je veličina relativní. P.S.: Jeho matka byla ze staré školy, tudíž nebyla ideální moderní babičkou, která by chápala a uznávala ženskou emancipaci - a která by (krom toho) milovala svou snachu. Bohužel měla v mnohém pravdu ... ne snad úplně ve všem, ale ve všem podstatném. ()

Galerie (14)

Zajímavosti (1)

  • Pohřeb se natáčel v Praze na Olšanských hřbitovech. (Cheeter)

Reklama

Reklama