Jak se Kudla přepočítal (TV film)

Pohádka

Československo, 1974, 38 min

• Pitryx

Můj oblíbenec, pan Kratina tu moc nehrál, a celkově je to takové nedomyšlené. S tím snem to pomotali dokonale. Přesto se na to dívat dalo.(19.5.2018)

Přepočítal se nejen Kudla ale i já, která jsem naivně předpokládala, že se budu bavit a budu okouzlena stejně jako u většiny ostatních černobílých pohádek ze zapomenutých hlubin archivu ČT. V případě přepočítaného Kudly by snad bylo bývalo lépe, kdyby zůstal v těch hlubinách a nebyl vynesen na světlo boží, protože prohlídku pod ostrým světlem kritického nahlížení světa, kde je pro film požadována uvěřitelná zápletka a od postav chování, které aspoň plus mínus dává smysl, Kudla neobstojí. Skvělé obsazení a vědomí, že než jsem dosáhla zralých čtyř či pěti let věku, kritické nahlížení čehokoliv mi ještě bylo cizí a u této pohádky bych se bavila, mě přiměly dát Kudlovi přeci jen lehce nadprůměrné hodnocení, ale v kategorii pohádkových komedií máme v hlubinách archivu ČT přeci jen i mnohem lepší kousky.(14.12.2016)

• EddieIron

Viděl jsem to dnes, čtyřicet dva let po vzniku, poprvé a klidně to dalších čtyřicet dva let vydržím. Blbost nebetyčná.(30.7.2016)

• Skuby47

Přepočítal se nejen Kudla, ale i tvůrci, protože tato pohádka se jim opravdu, ale opravdu nepovedla.(30.7.2016)

V jednoduchosti je krása. Tahle černobílá pohádka odehrávající se v jedné chalupě je hlavně pro menší děti, které se budou smát hlavně Zindulkovým kreacím, zatímco dospělí se budou divit nad naivností a nesmyslností námětu. Příběh o dívce, která slouží u zlých a šíleně lakotných manželů a čeká na svého mládence, je velmi jednoduchý, strohý a nezajímavý. Nezachrání to ani onen mládenec Vladimíra Kratiny, který se uprostřed filmu vrátí z vojny a využije hlouposti a nevyspalosti manželů k tomu, aby rozházeli všechen svůj nepoctivě i poctivě nabytý majetek. Zatímco dospělý se diví, jak tak naivní příběh může někdo natočit, děti se smějí všem těm pádům, podivnému usínání a zívání. Průměr, který po právu zůstal dlouho v archivu. Hudba: Václav Hálek(22.8.2016)