Útok z neznáma

• Austrálie

Godzilla: Invasion of the Astro-monster

Sci-Fi

Japonsko, 1965, 93 min

I když jsem tomu moc nevěřil, „Godzilla - Útok z neznáma“ je další dobré kaiju které Honda v 60. letech natočil. Spojení s mimozemskou civilizací je zase jednou funkční, navíc jsou zde výborné efekty, pokud tedy pominu lidi v kostýmech. Po téhle stránce jsem se skutečně skvěle bavil, navíc to má i nějakou tu romantickou zápletku a spoustu destrukce, prostě všechno, co by kaiju film měl mít.(18.1.2015)

***Celkem 70%***DVD/// Obsazení 7/10 Děj 7/10 Hudba 6/10 Efekty 8/10/// PLUS: příběh a zápletka, která dokáže zaujmout i po 50 letech od vzniku filmu, efekty na tehdejší dobu musely být výborné, překvapivě i dnes neurazí MÍNUS: co si budeme nalhávat, monstra vypadají opravdu směšně a tváří se neuvěřitelně komicky, domečky a krajina při ničení je evidentně papírová, jednoduše tady zub času zahlodal nejvíc, v některých momentech mě to nudilo, ale nebylo jich moc./// Shrnutí: Kdo by si nepřál vidět tuto perlu Japonské kinematografie, která má i dnes co nabídnout. Ladění především do žánru sci-fi mi vůbec nevadilo, naopak o to víc zaujal celkový děj./// PS: Jen my řekněte jako je možné, aby současné céčkové filmy byly dějově, efekty i herecky o hodně horší než tento stařičký počin?(24.3.2013)

V pořadí šestý film v němž se objevil legendární ničitel japonské zástavby Godzilla představuje pro vývoj žánru japonských filmů s monstry zásadní změnu. Filmy se stávají především nenáročnou únikovou zábavou, kde prim hrají speciální efekty a fantastická prostředí nepoznaných (v tomto případě mimozemských) světů. Hlavní atrakcí však stále zůstávají monstra. V Útoku z neznáma producenti postavili Godzillu a taktéž populárního Radona proti strašlivé tříhlavé příšeře nazvané King Gidora (všichni tři se utkali již v o rok starším filmu). Godzilla samozřejmě ze všech tří monster dostává největší „herecký“ prostor. Útok z neznáma pro ni znamenal obrat od hrozivé příšery k miláčkovi převážně dětského publika. V mnohých scénách gigantický ještěr figuruje coby vlastenecký artikl (obzvláště v záběrech s horou Fudži) a současně se stává i objektem soucitu a vlídnosti ze strany lidských hrdinů. Měnícímu se věkovému průměru diváků odpovídá komiksová stylizace chování, pohybů a mimiky Godzilly převzatá z dobových animovaných seriálů. (původně napsáno pro obal DVD společnosti Filmhouse)(14.8.2008)

Lahůdka, škoda že v ní nebyla i Mothra, pak by to bylo dokonalé. Samotná zápletka mi přišla značně vynalézavější než obvyklé Godzilly (kde je normálně taková, že se prostě někde vynoří a začne blbnout). Akorát mě prudilo zrecyklování několika scén bitvy z prvního filmu s Radonem, které jsem už v něm komentoval jako vrcholně špatné z vojenského hlediska.(16.2.2012)

Pro šesté pokračování se režisér Ishiro Honda rozhodl spolupracovat s americkými kolegy, kteří měli dopomoci Japoncům vylepšit již „zastaralé“ triky a povznést tuto „Gojira sérii“ na lepší úroveň. No záleží na úhlu pohledu, ale já si myslím, že mělo zůstat raději všechno při starém i vzhledem k tomu jakým směrem se následující pokračování začali ubírat. Po trikové stránce se sice dostavilo mírné zlepšení (hlavně tedy po té vizuální), ale naštěstí ani tentokrát nechyběli různé modely vojenské i jiné techniky, ani papundeklové baráčky a mosty. Zábava se tak mohla rozběhnout naplno, i když tentokrát v dosti odlišném hávu. Mimozemská zápletka mi totiž není zrovna dvakrát pochuti, ale vzhledem k dalším dílům jsem si musel začít zvykat. Již v minulém díle mi přišlo, že z mé oblíbené monster série začali tvůrci dělat jakousi variaci na komedii a ani tady s tím nepřestali. Především pak moje oblíbená Gojira již vůbec nepůsobila zlověstným dojmem (tak jako tomu bylo v prvních dvou dílech), ale spíše se tu chovala jak cvičená opička. Někoho to možná rozesměje, ale já se popravdě moc nebavil. Japonci jsou však na podobné blbosti přímo vysazení a tak se hororová podstata začala díl od dílu pomalu vytrácet stále víc a víc. Naštěstí to tvůrci celé zachránili povedeným závěrem, který probíhal pěkně postaru. 55%(12.9.2012)

• - Tento film sa stal jednou z hlavných inšpirácii režiséra Tima Burtona pre jeho film Mars útočí! (1996). (dyfur)

• - Tento film je v chronologickom poradí šiestym filmom s tematikou Godzilly. (dyfur)