Virus

• Itálie Inferno dei morti viventi (více)

Po chemickém úniku v továrně Hope Centre ve státu Papua Nova Quinea (společnost zaměřená na výživu lidí z rozvojových zemí 3. světa) se změní její zaměstnanci na masem se živící zombie. Komando složené ze čtyř mužů, které vede Mike London je posláno vyšetřit tuto událost. Jejich cesta je svede dohromady s televizním štábem pod vedením Lea. Oba týmy jdou za stejným cílem a tak se spojí. Brzy poznávají, že celá země je už pod kontrolou zombie. Jakou šanci mají naší hrdinové uprostřed nich, aby poslali okolnímu světu tuto zprávu? (brooklyn73)

Tsunami_X

Nadprůměrné gore a ucházející masky jsou zřejmě jedinými důvody ke sledování tohoto trashe, který je nadmíru zmateně sestříhán a i v dost primitivním ději se člověk chvílemi ztrácí, zejména co se týče geografické orientace. Ztotožnění s postavami je zde dotaženo do naprosté absurdity z toho důvodu, že herci kteří by nám mohli být sympatičtí svými výkony či jednáním, zde představují postavy, které nejsou schopné za ¾ celého snímku pochopit, že Zombie se musí střelit do hlavy. Něco tak tupého se jen tak nevidí a vzhledem k tomu, že scénárista na mnoha místech nevěděl, jak se dotyčných /hrdinů/ zbavit, se ve valné většině dá pochopit, proč postavy běží smrti vstříc s otevřenou náruči. Toto chování je nesmírně iritující a když mu navíc zdatně sekundují rádoby dokumentární prostřihy, viditelně z jiných filmů, divák přestává mít chuť otrocké putování partičky vojáků s několika civilisty sledovat. Odvážlivcům a vytrvalcům kteří vydrží až do konce bude nabídnuto efektní vytržení jazyka a bláboly o ekonomicko/ekologických dopadech, se kterými musí bojovat zaostalé země. ()

Flipnic

Neskutečný brak, který jednak vykrádá co se ze "zombie-tématu" dá a jednak vyrádá vše možné, co se dá a to naprosto nesmyslně. Příkladem může být kameraman se stejnou kamerou jako hrdinové "Cannibal Holocaustu". Ale to je jen okraj. Film má příšerný scénář, otřesné herecké výkony, přičemž se paradoxně bere hrozně vážně. Obsahuje spoustu debilních scén, které diváka akorát znechucují. Jasně vidíme, že tohle prostě Mattei nezvládl a neukočíroval. Osobně jsem se ztrácel chvílemi i v geografických polohách, kde se má film údajně odehrávat. Neustálé "fetišisticko - zoofilní" zobrazování zvířat jasně čerpá z kanibalských filmů, ale proč?! Proboha, akorát to diváka znechucuje, přivádí do rozpaků a nudí. Chápu, že záběry na zvěř v kanibalských filmech mají svá opodstatnění, aby dotvořili atmosféru. Ale tady?! Proč? Je to film o zombiích, ne o kanibalech nebo přirodovědný cestopis ... Dal bych jednu hvězdičku, ale druhou musím dát za závěr filmu, který docela za něco stojí a dva poslední goreefekty, které se opravdu povedly. (Jinak gore scén je zde spousta, ale jsou špatné a nevýrazně vyrobené ...). Jeden z naprosto nejhorších zombies filmů, co jsem kdy viděl ... Ještě horší než "Zombi 4:After Death ... ()

Bloody13

Hell of the Living Dead je koprodukčním zombie trashem, jak se na Bruna Matteie patří. Rychle splácnutý, bez výraznýho rozpočtu, za to s amatérskými výkony a otřesnou, neustále se opakující, hudbou. Záběry na sebe často nenavazují, a tak jsem měl chvílemi problém s orientací. Zeměpisnou, ne tou sexuální! Bruno asi ke všemu zjistil, že má málo natočenýho materiálu, a tak se ho snažil doplnit přírodopisnou omáčkou. Maskéři si s vizáží mrtvol taky moc hlavu nelámali, většinou jim nakydali na ksicht bílej pudr nebo make-up, a nechali je volně pobíhat po place. Docela slušný gore naplno upoutalo mou pozornost až v závěru, kdy zombie v továrně zmasakrují zbytek přeživších. ()

petero

Tento film je medzi horormi asi tak trápny ako je mezi sci-fi trápny A Sound Of Thunder (2005). Triky sú lacné až nijaké. Hrdinovia by tu mali byť členovia prepadové komando v monterkách, ktorý v úvodnej scéne proste vyvraždia nebezpečných teroristov, ktorý samozrejme nie sú vôbec nebezpečný. Tým chceli ukázať asi, aký sú drsný. No sú to úplný idioti, z ktorých maximálne iba jeden dokáže pochopiť, že zombíka môžeš zabiť iba strelou do hlavy. A z tohoto filmu vyplíva iba jedno. Keď chcete aby vás zombíci nechali na pokoji musíte sa správať ako úplný magor a sami sa im ponúkať aby sa do vás zahryzli. Vtedy sa maximálne budú po vás sápať a ne trhanie nejakého mäsa ani nepomyslia. Už fakt neviem čo znamenali tie spomalené prírodopisné zábery ako z nejakého dokumentárneho filmu, ale odštartoval to fakt nemožný záber z člna na odlietajúcich vtákov, na ktorom muselo kameramana tak mykať, že jeho pád do vody bol neodvratiteľný. Kultovka pre fanúšikov brakov a zlých filmov. ()

darkrobyk

Nijak výrazně vybočující zombiárna s typickými znaky italského horroru 70. a 80. let. Zombie mají ještě svoji pomalou šouravou chůzi, což nevadí, jelikož překvapené oběti jsou tak vyděšené k smrti, že odevzdaně čekají, až budou roztrhány. Masakrování nebožáků patří také k tomu nejlepšímu, pokud přehlédneme občas viditelně gumové prsty či lýtka. Mezi šťavnatější kousky patří na příklad kočka hovící si v břiše stařeny či masakr mladé ženy, kde si jeden vzpomene na klíčovou scénu z Pastora Thomase od Fulciho. Film je prokládán záběry z přírody tak, jak je tomu u řady kanibalských filmů. Krásné přírodní scenérie či lovící zvířata a ptáci však mají mnohem skromnější prostor než je tomu v Cannibal Holocaust a dalších podobných snímcích. Jednání postav je mnohdy nepochopitelné (když vím, že mám mířit na hlavu, nestřílím do hrudi), avšak v daném žánru té doby nepřekvapující. Goblin nezklamal... ()

Kusko.t2

Ha, ha, ha :-) Mixér, experimentátor a zliepač nápadov iných - Bruno Mattei zasahuje! A to spôsobom svojim vlastným, na jednej strane nápaditým, na strane druhej ťažkou absenciou myšlienky poznačeným zombie titulom, ktorý dokáže rovnako dobre znechutiť ako aj rozosmiať. Je vidno, že Bruno Mattei má film ako taký rád a nebráni sa experimentom. Pre vysvetlenie - v jeho prípade znamená slovo experiment prevažne iba diplomatickejšie vyjadrenie dvojice slov “vykrádanie iných“. Pre moju radosť prameniacu zo záľuby ku klasickým zombie trashom, si Mattei svoju verziu o oživlej smrti našťastie nenecháva vo svojej hlave pre seba, ale VIRUS útočiaci na bránice divákov vypúšťa do sveta. Niekto by sa za takýto výsledok mohol aj hanbiť, Bruno ale vie, že radosť z tvorby podobných šialeností je prednejšia než akékoľvek ocenenie. Bruno sa baví a to nás baví! Veľkým dielom sa o to u VIRUS-u zaslúžila bohatá odkazová stránka, až parodicky drviaca filmy, na ktoré upozorňuje. Matteiho inšpiračné chápadlá siahajú dokonca až do francúzskej produkcie – pár záberov a jednoduché načrtnutie lokácii Novej Guinei si požičiava z filmu Barbeta Schroedera La Vallée [The Valley] (1972) či z mondo dokumentu Nuova Guinea, l'isola dei cannibali (1974). Keby hippie výprava putujúca do srdca panenskej prírody v roku 1972 vedela, v akých sračkách sa ich vysnívané údolie (valley) ocitne v roku 1980, išli by sa zhulákať a prepojiť s prírodou niekde inde. Kto to vtedy ale mohol vedieť, že :) Okrem prepojenia ku LA VALLÉE obohacuje Mattei v spolupráci s Claudiom Fragassom (údajne režijne zastrešil až polovicu filmu, plus sa podieľal aj na iných postoch v rámci výroby) svoj VIRUS aj o reálne zábery rituálu rozlúčky sa so zosnulým vyňaté zo shockumentu Des morts (1979), či o naturálne zábery zo živočíšnej ríše vytiahnuté z iných dokumentárnych filmov. Aby toho nebolo málo, aj soundtrack k filmu je komplet vykradnutý. Pozostáva z trojice soundtrackov od progresívnej skupiny “Goblin“, z ktorých hudba už zaznela v Dawn of the Dead (1978), Contamination (1980) a z menšej časti aj v Joe D'Amatovom Buio Omega (1979). Mattei si ale jemne neodpustí zareagovať aj na známe mená a ich filmy: slávnejších kolegov ako Ruggero Deodato - CANNIBAL HOLOCAUST (1980) a Lucia Fulciho – ZOMBI 2 (1979). Tomu hovorím bohatá odkazová nádielka. Ak to miestami u VIRUS-u začne trocha pokrivkávať po obsahovej stránke, tá odkazová tento príležitostný nedostatok hravo a bez zbytočných prieťahov zapláta na výbornú. Stále je na čo pozerať, na čom sa smiať, na čom sa znechutiť, na čom sa zamyslieť a hľadať paralely. Ja som spokojný. Skvelo som si oddýchol a pobavil. Parodicky poškuľujúci VIRUS je tá správna voľba pre fanúšikov pravého zombie trashu, ak sa teda chcú odreagovať na niečom bezhranične úsmevnom a vtipnom. Prostredníctvom VIRUS-u je možné trocha poodhaliť myšlienkové pochody Bruna ako autora, dozvedieť sa čo ho na filmoch fascinuje, z čoho ťaží a čo dokáže na poli hororovej zábavy vykonať. Okrem diváckej pozornosti si VIRUS Bruna Matteia všimli aj takí cenzori z Veľkej Británie, ktorí ho po tunajšom vydaní na VHS nosiče zásluhou distribučného štúdia “Merlin (VCL)“ z októbra 1982 dokonca úplne zakázali. BBFC Matteiho VIRUS, v Británii známy ako “Zombie Creeping Flesh“, zaraďuje začiatkom osemdesiatych rokov na zoznam tzv. Video nasties. Film sa preto musí stiahnuť z obehu na domácom trhu Británie. Od roku 2002 je v UK k dispozícii VIRUS v remasterovanej uncut podobe prostredníctvom DVD vydania štúdiom “Vipco“ (101 minút). Pre porovnanie kino release v Británii dosahoval dĺžku trvania údajne iba 82 minút - heavy cut. PS – videný 101 minútový uncut. PS2 – S výpoveďou Bruna Matteia, ktorá je orientovaná aj na VIRUS, je možné sa oboznámiť zhliadnutím krátkeho dokumentu Hell Rats of the Living Dead (2002). () (méně) (více)

Goldbeater

V principu těžko hodnotitelné. Úžasná ukázka tvůrčího neumětelství, které neskutečnou mírou baví. Bruno Mattei a Claudio Fragasso natočili trashového následovníka Úsvitu mrtvých, okopírovali přitom co mohli a poslepovali snímek z mnoha scén vypůjčených z dokumentů o domorodých kamenech na Nové Guinei. Hudba od Goblinů je z 90% vypůjčena právě z Úsvitu mrtvých. Scénář je chvílemi nesmyslný do směšné a takřka neúnosné míry. Herecké výkony jsou prkenné, ovšem zběsilé a divácky vděčné. Střih je přímo příšerný a návaznost jednotlivých scén, ba i dílčích záběrů, jako by chvílemi úplně chyběla (vtipné je si pak přečíst v závěrečných titulcích, že dva lidé měli při natáčení na starost kontinuitu). No zkrátka všechno špatně - přesto tak kouzelně špatně, až to člověka nutí do smíchu, případně do silného údivu. Vřele doporučuji nějaké kolektivní zhlédnutí s partou kamarádů, je na co se těšit! ()

Campbell

Tak tohle bylo sice dobré, ale každý další scénou se mi to zdálo horší a horší. ÚStřední hrdinové, ti vojáci, byly výborní a Italové se snažily natočit i jejich mentalitu. Gore se mi taky líbilo a bloudění odnikud nikam mi přišlo fajn. Tak proč jenom 3*? Takže za prvé masky zombíků byly strašný, dobře jsou tu podivný modří zombíci kteří vypadají ještě poměrně slušně, ale pak tu jsou prostě jen herci kterým plácli pod oko make-up a to vypadalo fakt bídně. Navíc každou minoutou filmu se moc zombíci neřešily, takže mě to nemělo moc čím zaujmout, navíc film je zbytečně natahovanej a zdlouhavej. Ale první hodina je sakra zábavná. ()

Hunter2222

Ja proste milujem tieto zombie trashové hororové vychytávky z Itálie a samozrejme z 80. rokov. Vynikajúce gore efekty, plno krvi, čriev a hryzenia. Zaujímavosťou je, že zombíci v tomto filme nehryzú klasicky do krku, ale kamsi do ramena. Režisér mohol viac popracovať na maskách zombiekov, to je jediné veľké mínus filmu. Škoda, že film pokročilou stopážou stráca na rytme a snaží sa to vykryť v prvej a poslednej polhodine. Ale je to celkovo čudný film. Zvláštne zloženie postáv (vojaci a reportéri), prostredie ako v klasických kanibalských filmoch, domorodý kmeň a k tomu aj zábery na prírodu. No ja som sa vďaka osemdesiatkovej atmosfére a dobrým gore efektom bavil skoro celý film, dávam 80% ()

Karamanlis

Hell of the Living Dead je nádhernou ukážkou osemdesiatkového talianskeho trashu, v ktorom jeho tvorcovia vsadili všetko na jednu kartu - na gore. Ide o ultranásilný zombie horor, v ktorom sa miestami objavujú aj aspekty typické pre talianske kanibalské filmy. Doménou je spomínané gore, ktorého sa tu divákovi dostane naozaj neúrekom, pričom so scenárom si Mattei s Fragassom evidentne moc nelámali hlavu. Štyria príslušníci špeciálnej jednotky, oblečení ako montéri si po celú dobu počínajú ako lobotomici, nuž a záber na stádo slonov, žijúcich vo voľnej prírode údajnej Papui-Novej Guinei je skutočnou pastvou pre oči každého jedinca, majúceho prírodovedné poznatky aspoň na úrovni základnej školy. ()

ancientone

Italo Gorefest, chopped and screwed edition. Matteiho filmy sú zvláštna skúsenosť aj na euro-horrorové pomery. Strašne pomalá koláž iných filmov z toho istého obdobia, ktorá nakoniec pôsobí ako psychedelický metavýcuc, prekvapivo sugestívny v jednotlivých obrazoch. ()

erl

Bavil sem se od začátku do konce. Italská řezničina plná zábavných scén a neuvěřitelných situací. Virus má vše co tento žánr vyžaduje. Skutečná lahůdka! Více TU ()

corpsy

Film trápny po hereckej aj režisérskej stránke, zachránený skvelými gore a viacerými scénami, ktoré sa tak berú vážne až sú vtipné. Klasický prípad, rýchlo zbúchaného, béčkového zombie braku. ()

Astaroth12 odpad!

Začiatočná scéna s krysou je najmenej 6 spôsobov ako by to vyznelo lepšie a nie takto debilne.Postavy vyzerali ako mechom udretý a ako keby hrali z donútenia.Dá sa povedať,ony ani nehrali len tam zavadzali.Z 80 rokov vyšlo veľa dobrých filmov ale tento to určite nieje.Totálne primitívny scénar,ktorý nemá čím prekvapiť.Ale najhoršie je to,že scény na seba nenadväzujú a tak sa stávalo,že som sa v príbehu strácal a tak to bolo aj veľmi zle zostrihané.Bolo vidieť nízky rozpočet ale takých filmov je veľa a vedia s ním narábať veľmi obozretne,čo tu určite nebolo. Vela scén tu bolo nedomyslených.Masky tiež neboli Bohvie čo.Tak toto pán režisér nezvládol a aspoň gore za niečo stálo. Ked režisér nemal nápad ako pokračovať,sotil tam prírodopisné scény.Jeden z najnudnejších a najdebilnejších zombie filmov aké som videl. ()

kaylin odpad!

„Virus“ je ukázkou toho, že ne všechno, co v Itálii vzniklo, mělo smysl. Tohle je film, na který se měli tvůrci vykašlat, protože je to celé jen montáž různorodých scén, které na sebe hodně špatně navazují, v některých případech v podstatě vůbec. To, že má Mattei k dispozici dobré gore, je skoro škoda, o to větší je škoda, že Goblin k filmu vytvořili dobrý soundtrack. Pro takový film to bylo zbytečné. ()

topi

Já tenhle trashovej brak prostě žeru! Obsahuje vše, co pořádnej trash má mít - zombíky, kanibaly, gore efekty, chemickou továrnu, teroristy bojující za práva země, reportéry, speciální vojenskou jednotku, záběry zvířat z úplně jiných dokumentů, otřesný herecký výkony - ale o tom přece pořádnej brak je! Já se u něho pokaždé perfektně bavím a užívám si ho plnými doušky. Nejradši mám zombiho kněze, ten je vskutku parádní. Výborná je hudba Goblinů, která sice vykrádá melodie z Fulciho filmů City of the living dead, House by the cemetery, ale to vůbec nevadí! Tohle je ta pravá trashová jízda!!!! Uááááááá!! ()

Gorehound

Čo dodať? Film možno spomaľujú akurát dokumentárne zábery, miestami fakt nechutné. Ale inak je to film z môjho milovaného úzkeho okruhu late 70s/early 80s italo kulťákov, ktoré budem obraňovať do posledného dychu. Respektíve nech má každý svoj názor, ale ja zbožňujem každú typickou rýchlodabingovou VHS atmosférou nasiaknutú minútu alá Zombi 2, alebo Cannibal holocaust(a ostatné pecky), geniálne praktické masky a gore FX, hudbu od Goblinov, italo a tropické prostredie, nádherné kreslené plagáty a všetky alternatívne názvy. Film, aký dokázalo natočiť len Taliansko v dobách svojej najväčšej gore slávy. ()

JohnMiller

☠ Video Nasties, The Complete 72 Banned Titles List 46/72☠ Dve hviezdičky sú málo tri zase veľa. Kombinujú sa tu úchvatné prvky s tými úplne najamatérskejšími... ťažko definovať či je to trash dobrý alebo zlý. Začnem s týmu dobrými vlastnosťami: Je tu naozaj vynikajúce gore, podarené zábery trhania mäsa, vnútorností, orgánov. Krv mala realistickú farbu a zombíci až na pár výnimiek nevyzerali ako namaľovaný ľudia. Soundtrack od Goblinu tiež nesklamal a prakticky zachraňoval mnohé trápne situácie. Zaujímavý bol aj fakt že hlavné postavy umierali keď sa to najmenej čakalo. Vždy keď som si myslel že tento chlapík teraz umrie proste odkráčal preč v tomto sa vyhli kišé. Ale ostatné tu bolo všetko zlé. Komando oblečené v monterkách bol úplný vrchol. s filmom sa mohli spraviť zázraky veď predsa isté veci boli pekne spracované a keby to malo lepší scenár kde sa zombíci neglobalizujú do celého sveta a sledovala by sa iba časť okruhu hlavných postáv dal by som aj štyri. ()

Dexter1

S úsmevom od začiatku až do konca som si pozrel túto klasickú zombiečinu pod režisérskym dohľadom známeho "odpadára". Táto zombievka ako jedna z mála necháva prejsť svojich hrdinov v apokalyptickom prostredí z bodu A do bodu B bez výraznejších problémov, aby sa v bode B mohli postaviť skutočným živým mŕtvym. Tím čím vyčnieva tento film z davu je hlavne v použití záberov panenskej prírody z rôznych dokumentov a tradične skvelý znepokojivý záver, bez ktorého sa nemôže zaobísť žiadna talianska zombie lahôdka. ()