Virus

Zombie Creeping Flesh

Night of the Zombies

Horor / Sci-Fi

Itálie / Španělsko, 1980, 101 min

Ha, ha, ha :-) Mixér, experimentátor a zliepač nápadov iných - Bruno Mattei zasahuje! A to spôsobom svojim vlastným, na jednej strane nápaditým, na strane druhej ťažkou absenciou myšlienky poznačeným zombie titulom, ktorý dokáže rovnako dobre znechutiť ako aj rozosmiať. Je vidno, že Bruno Mattei má film ako taký rád a nebráni sa experimentom. Pre vysvetlenie - v jeho prípade znamená slovo experiment prevažne iba diplomatickejšie vyjadrenie dvojice slov “vykrádanie iných“. Pre moju radosť prameniacu zo záľuby ku klasickým zombie trashom, si Mattei svoju verziu o oživlej smrti našťastie nenecháva vo svojej hlave pre seba, ale VIRUS útočiaci na bránice divákov vypúšťa do sveta. Niekto by sa za takýto výsledok mohol aj hanbiť, Bruno ale vie, že radosť z tvorby podobných šialeností je prednejšia než akékoľvek ocenenie. Bruno sa baví a to nás baví! Veľkým dielom sa o to u VIRUS-u zaslúžila bohatá odkazová stránka, až parodicky drviaca filmy, na ktoré upozorňuje. Matteiho inšpiračné chápadlá siahajú dokonca až do francúzskej produkcie – pár záberov a jednoduché načrtnutie lokácii Novej Guinei si požičiava z filmu Barbeta Schroedera La Vallée [The Valley] (1972) či z mondo dokumentu Nuova Guinea, l'isola dei cannibali (1974). Keby hippie výprava putujúca do srdca panenskej prírody v roku 1972 vedela, v akých sračkách sa ich vysnívané údolie (valley) ocitne v roku 1980, išli by sa zhulákať a prepojiť s prírodou niekde inde. Kto to vtedy ale mohol vedieť, že :) Okrem prepojenia ku LA VALLÉE obohacuje Mattei v spolupráci s Claudiom Fragassom (údajne režijne zastrešil až polovicu filmu, plus sa podieľal aj na iných postoch v rámci výroby) svoj VIRUS aj o reálne zábery rituálu rozlúčky sa so zosnulým vyňaté zo shockumentu Des morts (1979), či o naturálne zábery zo živočíšnej ríše vytiahnuté z iných dokumentárnych filmov. Aby toho nebolo málo, aj soundtrack k filmu je komplet vykradnutý. Pozostáva z trojice soundtrackov od progresívnej skupiny “Goblin“, z ktorých hudba už zaznela v Dawn of the Dead (1978), Contamination (1980) a z menšej časti aj v Joe D'Amatovom Buio Omega (1979). Mattei si ale jemne neodpustí zareagovať aj na známe mená a ich filmy: slávnejších kolegov ako Ruggero Deodato - CANNIBAL HOLOCAUST (1980) a Lucia Fulciho – ZOMBI 2 (1979). Tomu hovorím bohatá odkazová nádielka. Ak to miestami u VIRUS-u začne trocha pokrivkávať po obsahovej stránke, tá odkazová tento príležitostný nedostatok hravo a bez zbytočných prieťahov zapláta na výbornú. Stále je na čo pozerať, na čom sa smiať, na čom sa znechutiť, na čom sa zamyslieť a hľadať paralely. Ja som spokojný. Skvelo som si oddýchol a pobavil. Parodicky poškuľujúci VIRUS je tá správna voľba pre fanúšikov pravého zombie trashu, ak sa teda chcú odreagovať na niečom bezhranične úsmevnom a vtipnom. Prostredníctvom VIRUS-u je možné trocha poodhaliť myšlienkové pochody Bruna ako autora, dozvedieť sa čo ho na filmoch fascinuje, z čoho ťaží a čo dokáže na poli hororovej zábavy vykonať. Okrem diváckej pozornosti si VIRUS Bruna Matteia všimli aj takí cenzori z Veľkej Británie, ktorí ho po tunajšom vydaní na VHS nosiče zásluhou distribučného štúdia “Merlin (VCL)“ z októbra 1982 dokonca úplne zakázali. BBFC Matteiho VIRUS, v Británii známy ako “Zombie Creeping Flesh“, zaraďuje začiatkom osemdesiatych rokov na zoznam tzv. Video nasties. Film sa preto musí stiahnuť z obehu na domácom trhu Británie. Od roku 2002 je v UK k dispozícii VIRUS v remasterovanej uncut podobe prostredníctvom DVD vydania štúdiom “Vipco“ (101 minút). Pre porovnanie kino release v Británii dosahoval dĺžku trvania údajne iba 82 minút - heavy cut. PS – videný 101 minútový uncut. PS2 – S výpoveďou Bruna Matteia, ktorá je orientovaná aj na VIRUS, je možné sa oboznámiť zhliadnutím krátkeho dokumentu Hell Rats of the Living Dead (2002).(20.4.2010)

Nijak výrazně vybočující zombiárna s typickými znaky italského horroru 70. a 80. let. Zombie mají ještě svoji pomalou šouravou chůzi, což nevadí, jelikož překvapené oběti jsou tak vyděšené k smrti, že odevzdaně čekají, až budou roztrhány. Masakrování nebožáků patří také k tomu nejlepšímu, pokud přehlédneme občas viditelně gumové prsty či lýtka. Mezi šťavnatější kousky patří na příklad kočka hovící si v břiše stařeny či masakr mladé ženy, kde si jeden vzpomene na klíčovou scénu z Pastora Thomase od Fulciho. Film je prokládán záběry z přírody tak, jak je tomu u řady kanibalských filmů. Krásné přírodní scenérie či lovící zvířata a ptáci však mají mnohem skromnější prostor než je tomu v Cannibal Holocaust a dalších podobných snímcích. Jednání postav je mnohdy nepochopitelné (když vím, že mám mířit na hlavu, nestřílím do hrudi), avšak v daném žánru té doby nepřekvapující. Goblin nezklamal...(20.4.2016)

Hell of the Living Dead je nádhernou ukážkou osemdesiatkového talianskeho trashu, v ktorom jeho tvorcovia vsadili všetko na jednu kartu - na gore. Ide o ultranásilný zombie horor, v ktorom sa miestami objavujú aj aspekty typické pre talianske kanibalské filmy. Doménou je spomínané gore, ktorého sa tu divákovi dostane naozaj neúrekom, pričom so scenárom si Mattei s Fragassom evidentne moc nelámali hlavu. Štyria príslušníci špeciálnej jednotky, oblečení ako montéri si po celú dobu počínajú ako lobotomici, nuž a záber na stádo slonov, žijúcich vo voľnej prírode údajnej Papui-Novej Guinei je skutočnou pastvou pre oči každého jedinca, majúceho prírodovedné poznatky aspoň na úrovni základnej školy.(5.6.2018)

Ja proste milujem tieto zombie trashové hororové vychytávky z Itálie a samozrejme z 80. rokov. Vynikajúce gore efekty, plno krvi, čriev a hryzenia. Zaujímavosťou je, že zombíci v tomto filme nehryzú klasicky do krku, ale kamsi do ramena. Režisér mohol viac popracovať na maskách zombiekov, to je jediné veľké mínus filmu. Škoda, že film pokročilou stopážou stráca na rytme a snaží sa to vykryť v prvej a poslednej polhodine. Ale je to celkovo čudný film. Zvláštne zloženie postáv (vojaci a reportéri), prostredie ako v klasických kanibalských filmoch, domorodý kmeň a k tomu aj zábery na prírodu. No ja som sa vďaka osemdesiatkovej atmosfére a dobrým gore efektom bavil skoro celý film, dávam 80%(16.6.2010)

• Bloody13

Hell of the Living Dead je koprodukčním zombie trashem, jak se na Bruna Matteie patří. Rychle splácnutý, bez výraznýho rozpočtu, za to s amatérskými výkony a otřesnou, neustále se opakující, hudbou. Záběry na sebe často nenavazují, a tak jsem měl chvílemi problém s orientací. Zeměpisnou, ne tou sexuální! Bruno asi ke všemu zjistil, že má málo natočenýho materiálu, a tak se ho snažil doplnit přírodopisnou omáčkou. Maskéři si s vizáží mrtvol taky moc hlavu nelámali, většinou jim nakydali na ksicht bílej pudr nebo make-up, a nechali je volně pobíhat po place. Docela slušný gore naplno upoutalo mou pozornost až v závěru, kdy zombie v továrně zmasakrují zbytek přeživších.(6.8.2011)

• - Film bol zakázaný v Západnom Nemecku. (Paldiny)