Divoký západ s Robertem Redfordem (TV seriál)

The American West

Dokumentární / Historický / Western

USA, 2016, 5 h 50 min (Minutáž: 43–44 min)

Opravdu výborný seriál o historii amerického západu. Vyprávěn z pohledu legend, což jej činilo zajímavějším, než je u podobných počinů podrobné. Z mého pohledu dvě menší výtky: někdy až patetické výlevy vypravěče, ale to se od Američanů dá asi čekat, a pak také nekritická adorace normálního kriminálníka Jesseho Jamese, který na rozdíl od ostatních "desperádů" pro své zločiny neměl žádný vznešený motiv.(12.2.2019)

Říká se, že Amerika nemá dějiny - je to samozřejmě nesmysl. Amerika dějiny má, pouze ne tak daleko zasahující, jako třeba Evropa - ta je má zase krátké proti Egyptu, nebo Číně. Dokument se mi líbí a to velmi. Řekl bych, že vysvětluje dějiny z pohledu obyčejných lidí, ukazuje motivaci hlavních "hrdinů" a řekl bych i nevyhnutelnost některých dějiných událostí. Může si to divolit, neboť je vše ještě "horké", existují fotgafie, písemné záznamy, potomci hlavních aktérů. Velmi zajímavé.(29.3.2017)

I keď som videl veľa dokumentov o Divokom západe, táto séria bola prvá, ktorá sa to snažila celé skompletizovať a uviesť nás do celkového obrazu. Zameranie na niekoľko ikonických postáv je ťažké ohodnotiť, niekomu to vyhovuje, niekomu nie. Prítomnosť známych hercov v podobe komentátorov príjemne poteší, herci hrajúci historické postavy zase potešia pomerne vernou podobou. A zaujímavosti v závere každého dielu tiež prekvapia. Za mňa osobne najlepšie dokumentárne dielo, venujúce sa tejto tématike. I keď to samozrejme malo aj určité muchy.(1.8.2019)

Vydarený súhrn tých najznámejším príbehov z Divokého západu, mnohokrát už sfilmovaných, ale zakaždým majúcich vlastné osobité čaro tej doby, ktoré si vždy viem riadne vychutnať. Inak tomu nebolo ani pri tomto seriály, ktorý je dobre zahraný, vyformovaný, čo najviac sa snažiaci byť autentický a presný (čo mu možno nie úplne všade výjde) a pri ktorom veľmi nevadí ani čiastočný umelotvorný nádych a občasné skreslenie niektorého príbehu. Inak dobrá práca.(19.10.2019)

Netflix si člověk nepořizuje primárně kvůli dokumentům, ale potom, co jsem v jeho hlubinách narazil na dech beroucí "The War", slíbil jsem si, že tuhle kategorii nebudu na Netflixu zanedbávat. Dokumentární série o divokém západě zaštítěná jménem Roberta Redforda slibovala zajímavý zážitek a hned zkraje prozradím, že očekávání bylo víceméně splněno, byť za plný počet to tentokrát nebude. Našinec, který si při slovech divoký západ představí Old Shatterhanda s Vinnetouem zažije poměrně tvrdý střet s realitou, která byla té romantizující představě na hony vzdálená. Já takto naivní samozřejmě nebyl, na druhou stranu se nemohu označovat za nějakého experta na toto historické období a proto jsem s povděkem kvitoval, že díky tomuto seriálu pro mne dostaly např. životy Jesse Jamese nabo Billy the Kida zřetelnější obrysy a už o nich vím víc než jen to, že to byli banditi a pistolníci. Celkově jsem si to užil, ale tak nějak cítím, že potenciál měl tenhle doku seriál větší. Občas trochu chaotické přeskakování mezi jednotlivými liniemi a také jistá povrchnost té indiánské (nevím, měl jsem trochu pocit, že je tam vložená proto "aby se neřeklo") mi celkový dojem trochu kazily. Ale celkově to za shlédnutí stojí, o tom není pochyb. Člověk si při tom uvědomí dvě věci - filmový divoký západ nemá s tím skutečným mnoho společného, ony hromadné přestřelky, které ve filmech tak milujeme tu prakticky neměly místo. Vlastně se dá říct, že největší přestřelka (ta u O.K. Coral), trvala 30 vteřin. Druhá věc, kterou občas potřebuji připomenout, protože instinktivně to cítím jinak je, že divoký západ není žádná dávná historie. Wyatt Earp zemřel v roce 1929, jen 12 let před Pearl Harborem! To mě nepřestává fascinovat. BTW, věděli jste, že John Wayne Earpa znal, přátelil se s ním a obdivoval ho?(25.7.2018)