Reklama

Reklama

Epizody(8)

Divoký západ byl brutálním světem kovbojů, indiánů, desperátů a rychlých pistolníků. Země dodnes zůstává zbarvená doruda krví jejich příběhů a legend. Prohnali se tudy všichni od Jesseho Jamese přes Billyho Kida až po Butche Cassidyho a Sundance Kida. Tito muži jako první prožili americký sen a jako první pro něj také zemřeli. A kdo jiný by se tedy měl stát naším průvodcem po Divokém západě než slavný herec a znalec Robert Redford, který si Sundance Kida zahrál ve filmu? Redfordovo nadšení, znalosti a vášeň pro Divoký západ se staly základem všech osmi epizod strhujícího dobrodružného seriálu. A svou troškou přispělo i dalších osm statečných herců: Ed Harris, James Caan, Kris Kristofferson, Mark Harmon, Tom Skerrit, Tom Selleck, Burt Reynolds a Kiefer Sutherland. Západ byl před svým dobytím ovládán krvelačným gangy, které mezi sebou nemilosrdně válčily o území. Bylo to období amerických dějin, jež nemá v dějinách obdoby. Tehdy mohl kdokoli přicválat do neznáma a urvat si pro sebe všechno, co chtěl – za předpokladu, že byl kvůli tomu ochotný bojovat na život a na smrt. Divoký západ se nakonec stal tím, co ve své době definovalo americkou identitu. Ale nešlo to jen tak pro nic za nic. V zemi bez spravedlnosti dlouho vládli ti, co měli sílu a moc. Všechno se točilo kolem nenasytnosti a peněz. To, že měl někdo právo na své straně, ještě nic neznamenalo. Záleželo na jediném: kdo dokáže rychleji tasit kolty a střílet. (TV Prima)

(více)

Recenze (18)

Historik 

všechny recenze uživatele

"Westernové žvýkání", termín, který tu použil LiVentura, naprosto dokonale vystihuje celkový dojem z tohoto dokumentárního seriálu, od kterého jsem si hodně sliboval, ale od kterého jsem se dočkal skutečně jen přežvýkání (velmi loudavé tempo) důvěrně známých historek. Ten, kdo se o danou tematiku zajímal již dříve, se tu vlastně nedozvěděl jedinou informaci navíc. Divoký západ přece není možné zredukovat na několik provažených figur a kmen Siouxů. Čekal jsem poněkud komplexnější obraz a hlavně...že se něco nového dozvím. Přesto dávám čtyři hvězdičky, protože to "Minimum o Divokém západu" bylo připraveno docela pečlivě a mám pro to zkrátka slabost. ()

knihovna 

všechny recenze uživatele

Říká se, že Amerika nemá dějiny - je to samozřejmě nesmysl. Amerika dějiny má, pouze ne tak daleko zasahující, jako třeba Evropa - ta je má zase krátké proti Egyptu, nebo Číně. Dokument se mi líbí a to velmi. Řekl bych, že vysvětluje dějiny z pohledu obyčejných lidí, ukazuje motivaci hlavních "hrdinů" a řekl bych i nevyhnutelnost některých dějiných událostí. Může si to divolit, neboť je vše ještě "horké", existují fotgafie, písemné záznamy, potomci hlavních aktérů. Velmi zajímavé. ()

Reklama

Ombak▼Penari 

všechny recenze uživatele

Velkolepý dokumentární seriál, optimální materiál pro zájemce o nejslavnější příběhy divokého západu. Důležitou složkou seriálu je i snaha všechny jednotlivé příběhy propojit do smysluplného děje nebo časové posloupnosti, aby mohl být divoký západ vylíčen v souvislostech jako skutečná epocha dějin. Obvykle je to přínosné, ale některé pokusy tvořit souvislost (Jessie James a Billy Kid) jsou bohužel až příliš vychtěné, což ve výsledku ubírá celku na puncu dokumentární důvěryhodnosti. Mnohem více by seriálu prospělo zahustit děj řadou dalších méně slavných příběhů než kostrbatě propojovat cca 10 hlavních událostí a postav divokého západu. ()

OughJay 

všechny recenze uživatele

Nejsem dějepisec, a tak nedokážu posoudit, nakolik je The American West historicky přesnej. Představí však tuhle kapitolu dějin USA v souvislostech, který byste ve westernovejch filmech hlavně z důvodů příliš krátký stopáže hledali těžko. Dokonce by se tahle série dala doporučit každýmu, kdo chce všechny ty westernový klasiky pochopit v trochu širším kontextu. Příběhy těch nejprovařenějších jmen divokýho západu, jako byli Jesse James, Billy the Kid, Wyatt Earp, Doc Holliday, Pat Garrett, Crazy Horse, Sitting Bull, Buffalo Bill, General Custer, Ulysses Grant atd., vypráví ve velice atraktivním podání - tak atraktivním, že jsem snad ani jednou nepřeskočil úvodní titulky. Frank Stilwell [leží postřelený na kolejích a odmítá prozradit své kumpány]: "You go to hell!" Wyatt Earp: "You first." [zastřelí ho] ()

hazaba 

všechny recenze uživatele

Opravdu výborný seriál o historii amerického západu. Vyprávěn z pohledu legend, což jej činilo zajímavějším, než je u podobných počinů podrobné. Z mého pohledu dvě menší výtky: někdy až patetické výlevy vypravěče, ale to se od Američanů dá asi čekat, a pak také nekritická adorace normálního kriminálníka Jesseho Jamese, který na rozdíl od ostatních "desperádů" pro své zločiny neměl žádný vznešený motiv. ()

Galerie (22)

Reklama

Reklama