Sangacu no lion kóhen

• Japonsko

3月のライオン 後編

March Goes out Like a Lamb

Japonsko, 2017, 139 min

Dobré. Fakt dobré. Překvapilo mě a i zaskočilo. Anime neznám, což je dobře, takže jsem v opakovaně netušil, kam se děj vydá. Trochu větší drama, než jsem z traileru očekával (člověk by neřekl, jak se dá něco podělat, pokud se na to jde rozumově a racionálně). Ještě bych chtěl umět šógi, abych mohl ocenit nuance hry. A chci vidět další film, pokud bude. ■ Ryunosuke Kamiky zaválel. ■ Trailer na oba filmy: https://www.youtube.com/watch?v=dxhQ_pGQcys ■ SPOILER! Teda, budu se snažit psát co nejméně konkrétně, ale stejně to je naznačení děje, takže nečtěte před shlédnutím filmu: Rei má několik okamžiků, kdy argumentuje. Jeho komunikace je brilantní a v závěrečné situaci svého oponenta doopravdy převálcuje. Celé to má ale nedostatek. Rei si neuvědomuje, že co dělá, by fungovalo, kdyby byl se svým oponentem sám, ale nastane problém, pokud jsou okolo další lidé. Ne každý je totiž schopen uvažovat striktně logicky. Do myšlení vstupují emoce. Rei mluví bezchybně, ale současně do jisté míry nelidsky. Soustředí se na cíl na konci tunelu, protivníka si dehumanizuje a proto může v očích přihlížejících prohrát. Neuvědomuje si, co jeho slova učiní s emocemi (vystihuje to otázka: "Co se stalo?", poté, co jedna postava odpadne). Ještě jsem neviděl takovéto chování tak dokonale ve filmu ztvárněné. Konec SPOILERu.(31.10.2017)

Taky jsem bez znalosti předlohy. Báječně zacházení s dějovými zvraty, trocha té důležité lásky :D a vůbec. Dobře napsané i zahrané. Teď ještě jen vědět něco o těch šógi a zážitek bude dokonalý.(1.11.2017)