Sangacu no Lion (TV seriál)

3月のライオン

3-gatsu no Lion

Sangatsu no Lion

March Comes in Like a Lion

Animovaný / Drama / Komedie / Sportovní

Japonsko, 2016, 22x25 min

Dramaticky zamerané anime patria medzi moje najobľúbenejšie, čo sa týka 3-gatsu no Lion, tempo je zatiaľ až príliš pomalé, ale už po pozretí prvého dielu mi bolo jasné, že tá dráma tu proste určite bude, navyše ako záruku kvality beriem to, že autorka mangy (Umino Chika) vytvorila aj Honey and Clover, čo považujem za jeden z vrcholov v rámci anime a takisto sa podieľala aj na Higashi no Eden, takže očakávania sú veľké. Prvý dojem okolo 3*.(13.10.2016)

Pokud nemáte rádi výraznou narativní složku nebo pomalé tempo, Sangatsu no Lion se vám asi líbit nebude. Pokud se vám líbil Hachimitsu to Clover, od Sangatsu můžete čekat vcelku podobný přístup, jen komornější a více zaměřený na hlavního protagonistu - seriál využívá slice of life přístupu kombinovaného s dramatem, takže tu není nějaký striktně definovaný příběh, spíš je zachycen růst charakteru hlavní postavy přes celou dobu seriálu s některými epizodami zaměřenými i na určité množství vedlejších postav, z nichž některé dostanou také vcelku výrazný vývoj. Melancholický tón a introspekce prostupuje celým seriálem a od diváka se čeká velká míra pozornosti, protože i přes všudypřítomný interní monolog hlavního protagonisty je zde velký důraz na vyobrazení a symboliku, ve které leží spousta detailů. V mnoha věcech ohledně vývoje charakterů je Sangatsu bezprecedentní, hlavně v anime. Je tudíž dost možné, že vám bude chvíli trvat si na vše zvyknout (kromě toho začátek je dost pomalý a trvá několik epizod, než se vše plně rozvine), protože se opravdu nejedná o normální anime seriál. Skoro každá scéna má i přes dost pomalé tempo svůj význam. I humorné vsuvky, které se proplétají s dramatickými částmi a interním monologem, mají určitou důležitost, zlehčují totiž hutnou atmosféru, která by jinak seriál dělala občas dost depresivním. Výborně je zpracována i grafická a zvuková stránka. Za seriálem stojí studio SHAFT, známé svou avantgardní kinematografií a seriály jako Monogatari série nebo Mahou Shoujo Madoka Magica. I zde najdeme velké množství SHAFTismů, ale ty jsou tentokrát o dost méně sebestředné a zapadají perfektně. Kresba patří mezi to nejlepší, co se poslední dobou objevilo, animace je také na velmi slušné úrovni - o soundtracku můžu říct to samé, co o kresbě, hudební podkreslení funguje perfektně a i úvodní/konečné znělky z epizod jsou velmi dobré. Jedinou větší vadou bude určitá rozpolcenost děje, kvůli které některé dějové linky nejsou vyvinuty úplně 100%, ale to platí jen občas a vzhledem k tomu, že toto není úplně zaměření seriálu, se to dá do určité míry odpustit. Takže ve výsledku to je velmi silných 8/10 - a těším se na druhou sezónu (potvrzena na podzim 2017).(26.10.2016)

Je to mnohem víc drama a slice of life než klasické sportovní anime, což rozhodně není na škodu, protože ty v poslední době japonci sypou jedno za druhým. Sangatsu no Lion je dobré anime, které však bohužel nepřináší nic extra, neposouvá se - celý seriál je v podstatě pořád to stejné, místy tak přehnané, až mi z toho bylo trapně, vtipné vsuvky moc nepobaví, sportovně nezáživné. Přišlo mi to docela blbě/zmateně sestříháné, kdy občas nejde poznat, co je flashback a co není, kdo s kým hraje a párkrát jsem si ani nevšiml, že by daný zápas skončil a už hrál zas někdo jiný..(28.7.2017)

Dobře, nakonec mě to přesvědčilo, že si to nadprůměrné hodnocení zaslouží i když mi trvalo neskutečně dlouho zvyknout si na to tempo a smířit se se všemi těmi humornými vsuvkami, které mi místy kazily dojem i atmosféru a byly často v neskutečném kontrastu s vážnými věcmi, na které seriál cílí. Každopádně je pravda, že něco takového se opravdu málo vidí a že i když je tempo pomalé a vývoj hlavního charakteru je ještě pomalejší i tak to dokáže zaujmout a donutit člověka přemýšlet. Máme tady outsidera, člověka uzavřeného ve svém světě, který se nám pomalu otevírá a mi pronikáme do jeho světa, který je na jednu stranu depresivní a na druhou stranu zase v některých momentech docela krásný. Vše je vysvětlováno převážně v náznacích, člověk si musí hodně domýšlet a snažit se do postav vcítit. Vedlejších postav je tu hodně a o každé se něco dozvíme, ale opět se nám tyto postavy představují postupně a velmi pozvolna. Zkrátka ve výsledku je to docela hluboké, komplexní a poměrně dobře zpracované nahlédnutí do života jednoho člověka věnujícího se sportu, který by nemusel každého nadchnout a dovedu si představit, že se najde mnoho těch, kteří to po pár dílech vzdají. Co se týká stylu animace ten je hodně osobitý a nebudu tvrdit, že se mi kdoví jak líbil. Hudební stránka však byla velmi dobrá. Takže po zralé úvaze a vzhledem k faktu, že jsem si nakonec k hlavnímu hrdinovi našel cestičku a objevil několik velmi zajímavých postav (třeba Shimada, Souya...) končím s první sérií na 7/10 a budu pokračovat na podzim 2017 dalšími díly.(9.10.2016)