Sangacu no Lion (TV seriál)

3月のライオン

3-gatsu no Lion

Sangatsu no Lion

March Comes in Like a Lion

Animovaný / Drama / Komedie / Sportovní

Japonsko, 2016, 22x25 min

Pokud nemáte rádi výraznou narativní složku nebo pomalé tempo, Sangatsu no Lion se vám asi líbit nebude. Pokud se vám líbil Hachimitsu to Clover, od Sangatsu můžete čekat vcelku podobný přístup, jen komornější a více zaměřený na hlavního protagonistu - seriál využívá slice of life přístupu kombinovaného s dramatem, takže tu není nějaký striktně definovaný příběh, spíš je zachycen růst charakteru hlavní postavy přes celou dobu seriálu s některými epizodami zaměřenými i na určité množství vedlejších postav, z nichž některé dostanou také vcelku výrazný vývoj. Melancholický tón a introspekce prostupuje celým seriálem a od diváka se čeká velká míra pozornosti, protože i přes všudypřítomný interní monolog hlavního protagonisty je zde velký důraz na vyobrazení a symboliku, ve které leží spousta detailů. V mnoha věcech ohledně vývoje charakterů je Sangatsu bezprecedentní, hlavně v anime. Je tudíž dost možné, že vám bude chvíli trvat si na vše zvyknout (kromě toho začátek je dost pomalý a trvá několik epizod, než se vše plně rozvine), protože se opravdu nejedná o normální anime seriál. Skoro každá scéna má i přes dost pomalé tempo svůj význam. I humorné vsuvky, které se proplétají s dramatickými částmi a interním monologem, mají určitou důležitost, zlehčují totiž hutnou atmosféru, která by jinak seriál dělala občas dost depresivním. Výborně je zpracována i grafická a zvuková stránka. Za seriálem stojí studio SHAFT, známé svou avantgardní kinematografií a seriály jako Monogatari série nebo Mahou Shoujo Madoka Magica. I zde najdeme velké množství SHAFTismů, ale ty jsou tentokrát o dost méně sebestředné a zapadají perfektně. Kresba patří mezi to nejlepší, co se poslední dobou objevilo, animace je také na velmi slušné úrovni - o soundtracku můžu říct to samé, co o kresbě, hudební podkreslení funguje perfektně a i úvodní/konečné znělky z epizod jsou velmi dobré. Jedinou větší vadou bude určitá rozpolcenost děje, kvůli které některé dějové linky nejsou vyvinuty úplně 100%, ale to platí jen občas a vzhledem k tomu, že toto není úplně zaměření seriálu, se to dá do určité míry odpustit. Takže ve výsledku to je velmi silných 8/10 - a těším se na druhou sezónu (potvrzena na podzim 2017).(26.10.2016)

Světe div se, ale pustil jsem pro jednou do SoL žánru a jak dílo, tak i má duše diváka z toho vyšly vítězně. Ve spoustě komentářů už to zaznělo, vyprávění je tuze pomalé, ale rozhodně bych ho nevpasoval do kolonky "monotónní", "nudné", "uspávající". Nejenže v rámci vyprávění Akiyuki Shinbo je jedna z nejvýraznějších postav na anime poli, ale když tomu dodáte grafickou fasádu od SHAFTu, máte zaděláno na lov pozoruhodností a pro toto studiu typické excentrismy. Nálady, monology, deprese a nejistoty hlavní postavy bych si nepřál nechat zpracovat právě nikým jiným než SHAFTem z důvodů symboliky, hravé abstrakce/barev, úhlů náhledů, hudby a podaným poselstvím/poučením. Líbilo se mi zpracování prvků vody, poznali jste lehce rozdíl světů ve kterých hlavní postava přeskakuje vždy, když přešel most, a střihy během hry, ať už na hrací pole, na obličej hráčů, byly pro mě na hraně geniality. Umění skákat z vážnějších scén na ty vtipnější je na jedničku a i když nakonec se toho tolik v rámci děje během 22 dílů nestane, neodcházel jsem nespokojený. Jistě, být to jízda plné depky, která je všudypřítomná osamělostí a introvertním charakterem Reie, asi bych se mrzutě mračil, ale kouzelná náhradní rodinka (malá Momo s kočičáky mi rozzářily svět) odehrála svůj part milého protipólu vskutku láskyplně. A takhle si já přesně představuju povedené vyprávění: Pro mě to nikdy nebude jen o slovu, ale potřebuju i důstojně podanou hodnotu v rámci formy. 4*(7.3.2019)

Dramaticky zamerané anime patria medzi moje najobľúbenejšie, čo sa týka 3-gatsu no Lion, tempo je zatiaľ až príliš pomalé, ale už po pozretí prvého dielu mi bolo jasné, že tá dráma tu proste určite bude, navyše ako záruku kvality beriem to, že autorka mangy (Umino Chika) vytvorila aj Honey and Clover, čo považujem za jeden z vrcholov v rámci anime a takisto sa podieľala aj na Higashi no Eden, takže očakávania sú veľké. Prvý dojem okolo 3*.(13.10.2016)

Dobře, nakonec mě to přesvědčilo, že si to nadprůměrné hodnocení zaslouží i když mi trvalo neskutečně dlouho zvyknout si na to tempo a smířit se se všemi těmi humornými vsuvkami, které mi místy kazily dojem i atmosféru a byly často v neskutečném kontrastu s vážnými věcmi, na které seriál cílí. Každopádně je pravda, že něco takového se opravdu málo vidí a že i když je tempo pomalé a vývoj hlavního charakteru je ještě pomalejší i tak to dokáže zaujmout a donutit člověka přemýšlet. Máme tady outsidera, člověka uzavřeného ve svém světě, který se nám pomalu otevírá a mi pronikáme do jeho světa, který je na jednu stranu depresivní a na druhou stranu zase v některých momentech docela krásný. Vše je vysvětlováno převážně v náznacích, člověk si musí hodně domýšlet a snažit se do postav vcítit. Vedlejších postav je tu hodně a o každé se něco dozvíme, ale opět se nám tyto postavy představují postupně a velmi pozvolna. Zkrátka ve výsledku je to docela hluboké, komplexní a poměrně dobře zpracované nahlédnutí do života jednoho člověka věnujícího se sportu, který by nemusel každého nadchnout a dovedu si představit, že se najde mnoho těch, kteří to po pár dílech vzdají. Co se týká stylu animace ten je hodně osobitý a nebudu tvrdit, že se mi kdoví jak líbil. Hudební stránka však byla velmi dobrá. Takže po zralé úvaze a vzhledem k faktu, že jsem si nakonec k hlavnímu hrdinovi našel cestičku a objevil několik velmi zajímavých postav (třeba Shimada, Souya...) končím s první sérií na 7/10 a budu pokračovat na podzim 2017 dalšími díly.(9.10.2016)