Záhada Silver Lake

• USA Under the Silver Lake (více)

Po znamenitém metahororu Neutečeš se osobitý režisér David Robert Mitchell vydal na halucinogenní výlet po Los Angeles: jeho meandrující neo-noir Záhada Silver Lake se točí kolem třiatřicetiletého Sama, který se po zmizení své mysteriózní sousedky Sarah pouští do surreálného pátrání, aby dekódoval tajemství, skandály a konspirace ukrývající se v hlubinách Města andělů. Hypnotický a zábavný thriller bezmála lynchovského ražení je poháněn stejně tak ústřední obsedantní figurou, jako vytříbeným soundtrackem, dějovými serpentinami a nesčetnými popkulturními referencemi, jež dohromady skládají jakousi tajnou historii L.A. Film, který je zároveň subversivní hříčkou i netradiční poctou éře klasického Hollywoodu. (Film Europe)

Xmilden

Nápad skvělý, ale jen ten samozřemě nestačí. Tady je potřeba dodat, že Garfield sice nesleze z plátna, ale svého času David Lynch by dokázal s příběhem naložit daleko lépe. 60% ()

darkrobyk

Veverka spadlá s nebe, tedy ze stromu, skunk, spratkové ničící auta, záhadné jezero a všudypřítomné štěkání. Více než Lynche mi to připomíná Jodorowského. Uvítal bych více surreálna a nespoutané fantazie, i tak jsem byl ale vcelku spokojen. Některé scény jsou fajnové - bizarní sen o pojídání mrtvého, večírek s tančící balonovou dívkou, koupání v jezeře. Výborný byl podzemní klub, snad jen místo R.E.M. bych tam dal nějaký gothický rock nebo dark wave. Na druhou stranu R.E.M. už jsou skoro vykopávka, takže....no ale třeba Bauhaus nebo Sisters of Mercy... Pěkný vizuál, solidní hudba a fiktivní kapela Jesus And The Brides Of Dracula. Místy příjemně snové, jinde bláboly o zašifrovaných zprávách, podzemí, nebe, voda, sex a Sova. A nakonec je to celé o životě, smrti a nájemném.... 3,5* ()

TedGeorge

Záhada Silver Lake je jako kombinace Donnieho Darka, Mulholland Drive a Čínské čtvrti. Sam (Andrew Garfield) pátrá po zmizelé sousedce (Riley Keough) a zjišťuje, že Los Angeles je divné a prohnilé město, pod jehož povrchem se odehrávají úchylné a smysl nedávající neplechy. Do mixu přidejte mnoho popkulturních referencí a jen tak mimochodem také poctu klasické éře Hollywoodu doprovázenou parádním soundtrackem. Připravte se na dlouhou cestu, která je schizofrenní v tom smyslu, že vás bude na jednu stranu zajímat, co se stane dál, ale zároveň budete frustrovaní, protože si jednotlivé příběhové nitky nebudete schopni pospojovat dohromady. Milovníci konspiračních teorií se podívají povinně. ()

lamps

Delikateska. Pro mnohé pochopitelně těžko stravitelný trip napříč městem, které je pro film tímtéž co Betlém pro křesťany. Mitchell vede pozornost neokázale, divák se musí soustředit na detaily a drobná popkulturní pomrkávání, aby si dostatečně vychutnal košatost a sebereflexi unikátního světa, který za každým rohem nabízí něco jiného - vždy nejasná vodítka jak pro samotného diváka, jenž je tlačen do řady interpretací, tak i pro hlavní postavu, která ho světem provádí. Ve finále to není tak dramaturgicky hutné jako to nejlepší od Lynche a délka působí trochu přestřeleně, ale konzistentní tempo a soudržný autorský rukopis zvedají palec při hodnocení výrazně nahoru. První film, v němž mi Garfield vůbec nevadil - a jestli si bude nadále vybírat takhle neotřelé projekty, které dokáži být pro cinefila myšlenkovou výzvou, začnu ho možná mít dokonce rád. Mitchella pak tuplem. 80% ()

Big Bear

Už dlouuuho mi žádný film nezůstal tak dlouho v hlavě jako tento. A pořád nad ním přemýšlím. Podle mne to Mitchell pojal zcela geniálně. Na rozdíl od Lynche, kdy člověk na konci často neví co si myslet tu schválně divákovi naservíroval kompletní vysvětlení všeho. Všech těch divností, kterými je film prošpikován a kterým nevěří nejen divák, ale sám hrdina... Jako když matematik vysvětluje žákovi příklad a upozorňuje ho kdy se mění znaménka a proč. Ale krom toho také ještě natočil dějově velmi zajímavý film plný opravdu krásných žen a se skvělým soundtrackem. Riley Keough bych asi také druhý den hledal a kdo tvrdí že ne, lže jako když tiskne ! :-). To ale není vše, Mitchell udělal ještě jednu věc. Vyseknout parádní poklonu starému Hollywoodu a kupodivu na to na rozdíl od posledního filmu Tarantina, který se o to také snažil nespotřeboval desetiletý státní rozpočet Zimbabwe. Tohle jsem si fakt užil! Dávám za 5 psích pamlsků! * * * * * ()

JohnnyD

Southland Tales tohto desaťročia - prepletená post-moderná meta-bizarnosť na n-tú. Nejako hlboko sa mi to rozoberať nechce, tobôž už nie hľadať v tom nejaké skryté odkazy, ale bavilo ma to dostatočne a nakrútené je to nádherne. Skvelá óda/paródia na L.A., noir, popkultúru a paranoju. ()

Cappuccino

Na Silver Lake sa mi naozaj skvelo pozeralo a záhadnú atmosféru som si plnými dúškami užíval, ale režisérova "samohona" vo mne nič nezanechala. I keď snímka odkazuje na mnohé, dokopy viac-menej nedáva žiaden zmysel a hľadať ho by bola rovnaká strata času ako pátranie po Sarah. Napriek tomu s prižmúrením oka hodnotím štyrmi slabšími hviezdami. ()

misterz

Keby to len nebolo také uťahané, chcelo to trocha zhustenejší dej. Ale malo to zaujímavú atmosféru - akýsi mix pocty k film-noir žánru s Hitchcockovským poňatím kriminálneho príbehu. A k tomu trocha toho Lyncha ako zmieňujú niektoré komentáre. To odkrývanie jednotlivých vrstiev príbehu bolo celkom zaujímavé, to treba uznať. Fakt škoda, že v dôsledku toľkej vaty som si tie dôležité scény nedokázal tak vychutnať ako by bolo treba. Umelecký dojem však tiež nebol najhorší. Ťažké rozhodovanie, niečo medzi 3-4 hviezdami. 65/100 ()

2-Xtreme

Šmakota. Neo-noir výlet po Los Angeles plný odkazov na starý Hollywood, Hitchcocka, evidentná inšpirácia Lynchom a jeho geniálnymi bizarnosťami. Popkultúrna onánia nad všetkým čo tak máme radi. Stopáž 140min síce prestrelená, ale stále sa je na čo pozerať. Film je napriek minutáži dosť svižný a hudba je veľmi píijemná. Kamera a to ako je film natočený je len bonus k tomu celému. Netreba, ale čakať normály film. Under the Silver Lake sa vymyká škatuľke a ide si svoje, niekedy som mal pocit, že sám režisér nevedel kam až pôjde. Za klasikami typu Lost Highway, Mulholland Drive ci Donnie Darko zaostáva. Napriek tomu musím odporučiť (80%) PS: Garfield mi nevadil. ()

Vančura

Spolu s filmem Mladí zabijáci je to pro mě už druhý film z loňského roku, který má zdánlivě vše, abych ho zbožňoval, ale stejně to u mě nefunguje. Anotace zní skvěle (halucinogenní neo-noir!) a ještě jakž takž zajímavě to vypadá i v traileru, i když i ten už mi teď přijde dost hrozný, ale když jsem se k tomu filmu konečně dostal, připravil mi prostě jen zklamání. Těch hezkých holek tam zas tolik není, u představitele hlavní role jsem se celou dobu nemohl rozhodnout, jestli je mi sympatický nebo ne, těch narážek na jiné filmy apod. je tam na mě už moc, a děj mi zdaleka nepřišel tak super, aby ospravedlnil, proč to proboha má přes dvě hodiny. Mitchellův předchozí film Neutečeš se mi líbil moc, ale tento na mě udělal dojem spíše jen vlažný. Je to škoda, protože jsem se na něj hodně těšil. Minimálně kamera a soundtrack ale nemají chybu. ()

Goldbeater

Zábavný moderní film-noir podvratně si pohrávající s divákem a jeho snahou interpretovat skryté významy, které možná ani interpretovat nelze. Talentovaný David Robert Mitchell vypráví popkulturními odkazy nabitou odyseu směřující do slepé uličky, v mnoha scénách přitom silně cituje Alfreda Hitchcocka a osidluje tajuplné prostředí Los Angeles velkým množstvím bizarních postav. Andrew Garfield schopně nese nelehký příběh na svých bedrech a velmi dobře baví. Já bych tu hravou báchorku Mitchellovi klidně ještě další hodinu žral. [Sitges 2018] ()

kingik

Šíleně sofistikované hollywoodské kopce. Jeden by řekl až přehnaně. Jsem si jist, že existuje sorta diváků, kteří se tetelí při zjištění, že vznikl film, v němž mohou hledat skryté odkazy (na cokoliv), a jsou u vytržení, když pak následně v daném filmovém unikátu skutečně nějaký ten skrytý odkaz (na cokoliv) najdou. Já k nim nepatřím, tetelil bych se ale, kdyby Riley Keough odhodila šat, když tak vehementně dámskému obsazení kazila "nahatý" průměr a když už se většina děje točila kolem ní a jejího zmizení. Tahle záhada hollywoodských pysků nedala spát hrdinovi, který potkává v ději různorodé postavy, jejichž pronášeným blábolům rozumí jen sám jejich autor, neb přes dvě hodiny se trmácet losangelskými zákoutími uliček, v nichž pološeru nejeden artový milovník spustí mastubarční čardáš, je opravdu výkvět debility. Andrew Garfield na sebe poutá pozornost, ve filmu je nahý, přesvědčivě udivený (nad veverkou padající z nebe), souloží, ovšem určitě natočil i normální filmy, pro běžného diváka stravitelné. Tohle bylo postupem času natolik nepoživatelné, až jsem se divil, že jsem to ustál. Vypadalo to, že režisér David Robert Mitchell, který se rád vysmívá hollywoodským konvencím, lépe řečeno jde proti nim, požil přemíru omamných látek. Následně natočil tohle. Navíc se mně zrovna nechtělo naladit mysl na sofistikovanou frekvenci. Pár scén ovšem i tak mělo něco do sebe a kus originality se také našel. 4/10 ()

dr.horrible

Nuda v L.A. Nepatrím medzi skupinu, ktorá je filmom unesená, ani medzi naštvaných odpadovačov, a jediné, nad čím som v závere premýšlal bolo, či mi to za 140 minút života stálo. Hlavne dúfam, že Mitchell neskončí rovnako zabudnutý ako Richard Kelly. Edit: Uležalo sa to. Zvyšujem na 4. ()

Anderton

Záhada Silver Lake je tak extrémne záhadná, že som v nej hltal každý záber, každý detail a neskutočne sa tešil, ako to do seba v závere všetko krásne zapadne a prečo zrovna pri tom dialógu bol nad postavami zrovna ten plagát s tým konkrétnym filmom. No, ono ústredná zápletka celkom slušne do seba aj zapadne, ale to ostatné, to ostane vo hviezdach, až kým to tí najväčší nerdi na svete nevyriešia. Problém ale nie je v tom, čo všetko mi (ne)uniklo, respektíve čo všetko som si (ne)dokázal spojiť, ale jednoducho iba v tom, že vyriešenie onej ústrednej zápletky proste nie je tak cool a katarzné, ako byť mohlo. Inak ale vnímam Silver Lake ako silný a intelektuálne podnetný zážitok, ktorý ma po celý čas nesmierne bavilo sledovať, len výsledný dojem z celku nie je vďaka poslednej polhodine zrovna dokonalý. Možno ale jedno pozretie nestačí... ()

Kudly4

Film mě spíše nudil (příběh), ztrácel jsem se a závěr taky nic moc. Atmosféra byla ale slušná, Garfield se do role hodil a je tu i pár pěkných hereček. Třeba někdy příště až se na to podívám znovu ... ale pochybuju. (Po mém hodnocení problikla barva -69- :o) (350. hodnocení) ()

dopitak

Pošahanost, kde se dobrá atmosféra a soundtrack střídá s nápady, které neměly opustit papír skicáku soudruha scenáristy. Nedokoukáno, usnuto, uvidíme jestli bude druhá šance. EDIT 27.8.2019: Dokoukáno, tvůrci by neměli hulit, protože předložit divákovi 140 minut u t a h a n ý n u d y chce fakt odvahu. DRM budiž zatracen, i kdyby před tím natočil cokoliv. REM v závěrečných titulcích? ()

SeBig

Místama sexy scény s tou typkou, ale fakt dost divnej film. Tohle jsem opravdu nečekal. Konec už je trapárna. ()

Arsenal83

Keď niekto spojí Lyncha s Hitchcockom a dá k tomu nie veľmi pohľadného spidermana, vnikne takýto miš maš, o ktorom si ťažko urobiť úsudok? Je to umenie či sračka? Hoci sa mi celý film a jednotlivé scénky v ňom zdali skôr odpadového charakteru, na záver som si počkal a bol som aj zvedavý. Medzitým si divák môže vychutnať naozaj skvostné kinematografické zábery ako sú ovislé prsia dôchodkyne alebo Garfieldovu kostnatú prdel pri klátení feťáčky pod posterom Kurta Cobaina. ()

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz