Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Od 30. apríla do 5. mája roku 1980 okupovalo iránsku ambasádu v Londýne 6 ozbrojených teroristov. Zajali 26 rukojemníkov. Anglická vláda za vtedajšej premiérky Margaret Thatcherovej chcela situáciu riešiť razantne a urobiť z útočníkov odstrašujúci príklad. Po šesťdňovom neúspešnom vyjednávaní pod vedením Maxa Vernona (Mark Strong) sa vláda rozhodla zasiahnuť a na vyslobodenie rukojemníkov vyslať špeciálne jednotky SAS (Special Air Service). Začal sa boj o každú sekundu a každého rukojemníka, ktorý vyvrcholil v jednu z najúspešnejších protiteroristických akcií špeciálnych jednotiek v histórii. (Furmi)

(více)

Videa (3)

Trailer 1

Recenze (59)

Kaka 

všechny recenze uživatele

Teroristická jednohubka snažící se díky rádoby hlubokým a dramaticky silným scénám které nefungují (Strongův telefonát na konci apod.) zakrýt fakt, že je to vlastně jen rychlý a intelektuálně nenárořný SAS akčňák s plejádou různě více či méně zajímavých charakterů na různých vojensko-politických pozicích. Není čas díky stopáži na nic jiného. Akce je ale celkem věrohodná a výprava dobová, žádné extra hrdinství ani patos, takže OK. Obrácená strana mince dlouhého a divácky ambiciózního Spielbergova Mnichova. ()

flanker.27 

všechny recenze uživatele

V porovnání s francouzským L'Assaut tento film bohužel ztrácí. V první polovině téměř není vidět, co se děje uvnitř ambasády, zatímco v druhé se tvůrci najednou pokouší o zlidštění alespoň jednoho teroristy, takže ho zase vidíme skoro pořád. Přitom se ale téměř nezabývá rukojmími, s výjimkou několika scének s konstáblem Lockem. Seznamování s přípravou na akci je místy zkratkovité, protože se trochu přeskakuje mezi scénami a tu a tam jako by kousek chyběl. Na druhou stranu herci jsou dobří (Mark Strong) a závěrečná akce je podaná dost autenticky, včetně pěkné ukázky toho, že věci nemusí vždycky běžet podle plánu a musí se improvizovat. Jsou to buď hodně silné tři nebo hodně slabé čtyři. Vzhledem k tomu, že jsem předtím ztratil více než tři čtvrtě hodiny života koukáním na poslední "Piráty" (a nakonec je znechuceně vypnull) a 6 Days mi docela spravily náladu, nakonec volím to lepší. P. S. Takové paradoxy života mne zvedají ze židle: https://www.cas.sk/clanok/646923/britania-zije-obrovskym-skandalom-z-hrdinu-je-bezdomovec-terorista-dostal-byt/ ()

Reklama

EvilPhoEniX 

všechny recenze uživatele

Vcelku slušný film o teroristech, kteří obsadí Iránskou ambasádu v Londýně a požadují vysvobození svých lidí z vězení. Mark Strong jako vyjednavač slušný, jen škoda, že celou hodinu se nic moc zajímavého nestane až v závěru dojde na trochu akce, která sice není příliš ohromující, zaujme spíš hodně autentickým a reálným provedením. Ok jednohubka. 65% ()

Gemini 

všechny recenze uživatele

Jamie Bell se snaží opravdu tvrdě, aby se zapomnělo na Billyho Elliota:) Ale vážně - 6 Days je solidní "based on true events" jednohubka, která ale není úplně dotažená a vyvážená. Nemluvě o tom, že krom věcí, o kterých se neví, jak a proč se udály, i ty, o kterých se to ví, líčí pro lepší efekt trochu jinak;) Při útoku SAS zemřel jeden rukojmí (další byl usmrcen teroristy ještě před útokem), další dva byli těžce zraněni, a celá akce trvala 17 minut - ale je pravda, že zrovna to, co nešlo podle plánu, je ve filmu zachyceno věrně. Herecké výkony dobré, atmosféra slušná, ale myslím si, že pár minut stopáže navíc, využitých na vysvětlení některých skoků a zvratů, by neškodilo. Politická linka je dost zredukovaná, naopak je docela dost prostoru věnováno postavě reportérky BBC (později velmi slavné a respektované osobnosti světové žurnalistiky). Nácviky SAS a vůbec akce jako taková ve filmu působí realisticky, a závěrečný "raid" věrně zpodobňuje chaos, který v podobných situacích vládne - navzdory tomu, co je nám prezentováno v jiném druhu filmů či seriálů;) Solidní práce, byť nic světoborného to není. Sympatických 70%. A abych nezapomněl - necelého půl roku poté začala válka Iráku s Íránem, a nad celým hnutím za svobodný Arabistán se zavřela voda, protože byly mediálně zajímavější jiné věci. ()

castor 

všechny recenze uživatele

Osvobozují rukojmí, bojují proti terorismu. Není tak divu, že Special Air Service (SAS) nasadí do přímé akce při obsazení Íránského velvyslanectví v Londýně šesticí ozbrojených mužů léta páně 1980. O přípravě a práci téhle jednotky se sice mnohé dozvíme, avšak celkově je to nezajímavé a nenapínavé. Nepotřebuji patriotické žvásty, ovšem emoce do podobné látky dle mého patří (nezafungovaly ani při závěrečném telefonátu s manželkou). Potěší dobová výprava a Mark Strong, zbytek je ovšem obyčejný průměr. ()

Galerie (11)

Zajímavosti (5)

  • Rusty Firmin dělal při natáčení technického poradce. Při útoku na ambasádu vedl modrý tým, který šel přes knihovnu v zadní části velvyslanectví. (Maulincio)
  • V čase 1:25:45 je vidět přicházející Rusty Firmin (Jamie Bell), jak si sundavá masku, ale v následujícím záběru ji má stále nasazenou a sundavá si ji až při rozhovoru. (DBlitz)
  • Teroristé jsou vybaveni samopaly Vz.61 Škorpion a PM-63 RAK, dále revolverem Smith & Wesson Model 686 a dalšími pistolemi. (Maulincio)

Reklama

Reklama