6 Days

6 Days

Six Days

Akční / Drama / Historický / Thriller

Velká Británie / Nový Zéland, 2017, 94 min

Film je natočen podle skutečných událostí, takže pokud je někdo se situací obeznámen a ví, jaké bude v závěru číslo přeživších a mrtvých, moc napínavý to pro něj nebude. Kdo věděl kulový (jako já), může si užít šťavnatý thriller (nikoli akční film), u kterého je zvlášť sympatická snaha o ne vyloženě jednostranný pohled na věc.(22.8.2017)

Teroristická jednohubka snažící se díky rádoby hlubokým a dramaticky silným scénám které nefungují (Strongův telefonát na konci apod.) zakrýt fakt, že je to vlastně jen rychlý a intelektuálně nenárořný SAS akčňák s plejádou různě více či méně zajímavých charakterů na různých vojensko-politických pozicích. Není čas díky stopáži na nic jiného. Akce je ale celkem věrohodná a výprava dobová, žádné extra hrdinství ani patos, takže OK. Obrácená strana mince dlouhého a divácky ambiciózního Spielbergova Mnichova.(26.8.2017)

Osvobozují rukojmí, bojují proti terorismu. Není tak divu, že Special Air Service (SAS) nasadí do přímé akce při obsazení Íránského velvyslanectví v Londýně šesticí ozbrojených mužů léta páně 1980. O přípravě a práci téhle jednotky se sice mnohé dozvíme, avšak celkově je to nezajímavé a nenapínavé. Nepotřebuji patriotické žvásty, ovšem emoce do podobné látky dle mého patří (nezafungovaly ani při závěrečném telefonátu s manželkou). Potěší dobová výprava a Mark Strong, zbytek je ovšem obyčejný průměr.(20.8.2018)

Natočeno britským způsobem- tedy bez srdcervoucích scén a půlhodinových patriotických keců. Někomu se pak může zdát, že je film chladnej a bez emocí. Ale mně tenhle styl, mnohem realističtější styl, prostě vyhovuje víc a má na mě i větší dopad. 6 days je natočeno podle skutečných událostí, co se v Londýně staly léta páně 1980, ale "díky" současnému stavu ve světě je vlastně neskutečně aktuální. Bell výtečnej, Strong jakbysmet, jo, takhle má vypadat film o terorismu.(7.10.2017)

Solidní akční snímek o jednotce SAS, která se snaží zlikvidovat teroristy na íránské ambasádě. 6 Days je ve své podstatě jen přímo načrtanou a nenáročnou akční jízdou, která se opírá o reálné historické prameny, byť si je, zejména na konci, vcelku dost přibarvuje. Mám samozřejmě na mysli "dramatický" závěrečný telefonát postavy s mimikrami Marka Stronga. Za zmínku rovněž stojí samotné provedení infiltrace SAS týmu budovy ambasády, které je vyobrazeno velmi věrně a autenticky. Nicméně, i navzdory již zmíněným kladným bodům zde již není nic, co by snímek 6 Days povznášelo nad jiné filmové zástupce stejného či podobného žánru. Je škoda, že právě tímto "nevyčníváním z davu" snímek po nějaké době zcela zapadne do vod filmového průměru.(7.10.2017)

• - Rusty Firmin napsal knihu o obléhání s názvem „Go, Go, Go!" (Maulincio)

• - Rusty Firmin dělal při natáčení technického poradce. Při útoku na ambasádu vedl modrý tým, který šel přes knihovnu v zadní části velvyslanectví. (Maulincio)

• - V čase 1:25:45 je vidět přicházející Rusty Firmin (Jamie Bell), jak si sundavá masku, ale v následujícím záběru ji má stále nasazenou a sundavá si ji až při rozhovoru. (DBlitz)