San daikaijű: Chikyu saidai no kessen

• japonský

三大怪獣 地球最大の決戦

Ghidorah, the Three-Headed Monster

Sci-Fi

Japonsko, 1964, 92 min

Iširó Honda

Akira Ifukube

Ale jó-je to v pohodě. Ghidorah je ukázkový arogantní zmrd a Mothra-ve svém larválním stádiu-musí použít všechny své diplomatické schopnosti a psychologické fintičky aby Godzillu a Rodana přesvědčila, že ty jejich žabomyší války jsou naprosto bezvýznamné vedle planetární zkázy, kterou přináší ten trojhlavej zasran. Oba dva sice chvilku tak trochu dělají zagorku ale nakonec uznají, že má moudrá Mothra pravdu a hvězdné trio může přejít do protiútoku. A je to bitka vpravdě epická. No posuďte sami=Mothra na hřbetě Rodana stříká z výšky své lepidlo na Ghidoraha, kterého Godzilla drzením za ocas a kousáním do krků drží v šachu-no prostě luxus.. Dokonce Godzila dovolí Mothře zakousnout se do špičky ocasu-a to je gesto přímo epických rozměrů :D.. Lidskovenušanská linka je tam tak trochu navíc a občas brzdila tempo ale není to nic hrozného....... Poučení z filmu?=Když se spolu dokážou domluvit monstra a spojí své síly pro dobrou věc-proč by to nedokázali lidé? žeano :D.. Uvažoval jsem o třech hvězdách, ale když jsou tam ty monstra čtyřy.......... ;)(2.8.2013)

Ishiro Honda se v pátém pokračování rozhodl experimentovat a zcela tak pozměnil svou dosavadní tvůrčí myšlenku. Nadešel čas skloubit své oblíbené monster movies se scifi žánrem a tímto krokem odstartoval průlom této série. Japonští diváci se tak museli smířit s tím, že jejich milovaná monstra ((Gojira, Rodan, Mosura,…) přestanou být filmovým postrachem Japonska a stanou se z nich ochránci naší planety. Někteří tento krok odsuzovali, ale našlo se i hodně těch, jenž se nenadálé situaci přizpůsobili a posléze si další díly zamilovali. Dali tak šanci vzniknout dalším zhruba dvaadvaceti filmům. Přiznám se však, že ze začátku jsem byl z toho snímku hodně rozladěný, protože první půlhodinu se toho moc zajímavého nedělo a poněkud nudné dialogy, mě pomalu ale jistě uspávali. Začal jsem se v duchu ptát, zda výbuch letadla nebyl snad tím jediným, co tu uvidím. Naštěstí s příchodem starých známých, započala zábava. Opět došlo na ničení papundeklových modelů a množství „humorných“ soubojů. V minulosti to možná bylo pro Japonce terno, ale dnešní divák se tomu už musí jen zasmát. Bitky herců v kostýmech však i po letech vypadají „kouzelně“. Za nejpěknější zážitek považuji Ghidorahovo zrození. Také zápletka s vrahy a princeznou tomu všemu vlilo pozitivní náboj. 60%(12.9.2012)

Prvýkrát sa mi počas Godzilieho filmu stalo, že som nemal chuť preskakovať ľudské pasáže. Netvrdím, že išlo o prepracované postavy a prelomový príbeh, no odvážim sa povedať, že bol OK. Napriek tomu, áno, aj tak by to chcelo viac času pre monštrá, v nich sa totiž nachádzajú čisté klenoty: Chechtajúca sa Godzilla, prekladaný pokec s Mothrou, či cool záver, v ktorom sa mlátia 4 monštrá naraz. 70%(29.12.2014)

Jsem uchvácen a nadšen. Nádherně dějem nabitý film s monstry, které se zde chovají jako v nějakém profiwrestlingovém mači. Nejdřív se Godzilla dozví, že se Radon vyhrabal z lávy sopky Aso, kde byl od minula zasypán. Tak si pospíší do Japonska, aby si to rozdali na férovku. Mezitím dorazí zlý padouch Ghidora z Venuše a chystá se připravit Zemi stejný osud jako Venuši, tj. zničení. Princezna, která cestou do Japonska na útěku před skupinou atentátníků vypadne při explozi z letadla, se bací do hlavy. Tím se projeví její geneticky daná schopnost věštit, protože její předkové byli (jako řada lidí na Zemi) taky z Venuše, přiletěli sem v době její zkázy. Díky věštění zlých časů se spojí se známými miniaturními vílami, které telepaticky komunikují s Mothrou, a spolu s psychiatrem, policistou a televizní reportérkou vymyslí plán na porážku Ghidory, kterou zařídí Mothra tím, že Godzillu a Radona trochu ukecá a trochu zpacifikuje. Celé je to se slušnými hereckými výkony, docela solidními triky, hezkou přírodou a kopou vtipných scén. A aby nedošlo k nedorozumění, vtipné jsou hlavně boje monster... ale nikoli tak, že byste se smáli, jak je to blbé -- smějete se, jak je to rozpustilé a jak mají všechny příšery osobnosti a styl... no jak píšu, takový wrestling... P.S. kdybych mohl, tak si dám Mothru do oblíbených hereček :)(12.2.2012)

Nejdříve Godzilla bojuje proti Rodanovi. Godzilla bere do tlapy kus skály, háže po Rodanovi, ten odhlavičkovává a skála končí mimo záběr kamery. Godzilla kope do hromady kamení před sebou a opět úspěšně strefuje Rodana, většinou do hlavy. Rodan se chvíli tváři jakoby omráčen, ale pak se oklepe, stoupne si na zadní a mocně mává křídly. Vytvořený vichr zahání Godzillu o dobrých 50 metrů zpět. King Ghidora nejdříve svými třemi hlavami, ze kterých šlehají jakési elektrické výboje, úspěšně spaluje Mothru. Po zásahu a následném výbuchu se Mothra vždy proletí hodně vysoko a daleko vzduchem. Pak Ghidorah spaluje Godzillu, ta poskakuje na jedné a pak na druhé noze a tváří se, jako by jí to lechtalo:)...atd, atp. Škoda, že trvá tak dlouho, nežli dojde k prvním soubojům, na druhou stranu i ta první polovina filmu není nudná a obsahuje několik vtipných scén.(17.3.2008)