Zátopek (TV film)

Česko, 2016, 52 min

Jan P. Muchow

Petr Kubica

Tomáš Klímek

Konečně to filmařům začíná docházet, že síla těch dokumentů není v oslavách názorů proti režimu, ale v oslavách hodnot člověka jako jsou fair play, kamarádství a lidskost. Pokud se na takový dokument pak dívají mladí atleti, či děti, určitě je pro ně daleko přínosnější, než se stále nimrat v něčem co bylo a co už odnesl čas. Ty hodnoty, které tento dokument vyznává jsou totiž věčné.(26.10.2016)

TV film natočený k příležitosti zahájení olympijských her v Riu 2016. Dokument je bohatý na filmové záznamy ze slavných běžeckých závodů našeho legendárního atleta. Doplněný je o rozhovory s pamětníky Danou Zátopkovou, francouzským vytrvalcem Alainem Mimounem a dalšími. Kamera zavítá i na tehdejší olympijský stadion v Helsinkách a připomene tehdejší atmosféru. Jakýsi most do současnosti představují rozhovory se současnými českými sportovci, kteří přijímají výjimečnost Zátopkových výkonů a přebírají jeho odkaz do dnešní doby. Nicméně k tomu, aby šlo o skutečně plnohodnotný dokument, mi chybí více informací z Emilova dětství a běžeckých začátků. A vadí mi, že je téměř ignorováno posledních 40 let Emilova života. Nezbývá než přijmout fakt, že v tomto dokumentu šlo skutečně pouze o myšlenku olympismu. Faktem je, že postava Emila Zátopka by si zasloužila obsáhlejší dokument. Nebýt to pro mě tolik srdcová záležitost, musel bych jít s hodnocením ještě o stupínek níž.(10.9.2016)

Docela malý a jednoduchý dokument, ale o to milejší a příjemnější. Film se nedívá na Zátopka jako na historickou osobnost, jejíž život chce zmapovat tradiční dokumentární formou. Chce jej přiblížit jako běžce, a tak se kompletně věnuje jeho úspěchům na olympiádách v letech 1948 (Londýn, zlatá a stříbrná medaile), 1952 (Helsinky, tři zlaté medaile) a 1956 (Melbourne, 6. místo v maratonu, jiný závod kvůli komunistickým politikům neběžel). Autor dokumentu k tomu využije bohatý dokumentární materiál, ten je však proložen nově natočenými scénami vypadajícími jako starý dokument. Navíc se přidají rozhovory se Zátopkovou ženou Danou, jeho přáteli a následovníky. A kupodivu celý dokument neskutečně žije a rychle uteče. Na konci pak pár údajů ze zbývajícího Zátopkova života. K úplné spokojenosti mi chybí celková uchopenost Zátopkova života, ale chápu, že to nebylo cílem tohoto dokumentu. Hudba: Jan P. Muchow(5.8.2016)

Nový český dokument, jenž pojednává o fenomenálním běžci Emil Zátopkovi od Davida Ondříčka. Autor ukazuje běžecké začátky, nové tréninkové metody i nejslavnější chvíle této sportovní legendy. Zajímavé jsou útržky ze Zátopkova života, které vyprávějí jeho blízcí. Především manželka Dana Zátopková, přátelé, historici ale i někteří bývalí rivalové. Vtipná je také část, kdy současní vrcholoví sportovci či trenéři zkoušejí některé jeho tréninkové postupy. Ve výsledku velmi dobře zpracovaný film o čtyřnásobném olympijském vítězi a také muži, který jednoduše miloval běhání.(5.8.2016)

Já jsem jedině rád, že si dokument odpustil politické kecy a šel jenom po sportovní části Zátopkova života. Politika se dneska míchá úplně do všeho a ono koho to má pořád zajímat... Místo ní tady hodně prostoru dostává smysl pro fair play a úcta k soupeřům, snad se tenhle film dostane k co největšímu počtu mladých sporťáků. Jestli jsem u dokumentu o Štěpánkovi remcal, tak takhle nějak si to naopak představuji.(25.9.2017)