• Kanada

Dokumentární / Drama

Kanada / USA / Německo, 2002, 115 min

Michael Moore

Jeff Gibbs

Strhující dokument a zároveň subjektivní výpověď o stavu věcí ve Spojených státech, která je, promyšleno do důsledku, pravdivá až hrůza. Moore sice předkladá své zaujaté vidění problému amerického militantního smýšlení, ale právě proto vyniká obraz USA ve vší své ošklivosti a zrůdnosti. Pokud by byla jen třetina filmu pravdivá (a já věřím, že je), pak by orwellovské "velký bratr být nedobrý" dostalo zcela nový smysl. A z mého diváckého pohledu dostává. Národ, který se učí prosazovat svobodu za každou cenu silou, nedopadne dobře. A stejně tak dobře nedopadne svět, který takový národ přijme za vzor... Výtečný dokument, škoda jen, že se Moore občas uchyluje k typicky "UŠÁckému" citovému vydírání diváka.(30.1.2004)

"Chtěl bych si u vás založit účet." - "Jaký typ účtu?" - "Ten, ke kterému dostanu zadarmo zbraň." - "Jistě, tady máte katalog. V sejfu máme neustále přes 5 000 zbraní...". V USA jsou opravdu idioti...i když Fahrenheit to podle mně ukazuje ještě lépe.(27.8.2008)

Amíci su dementi.... pivo vám predaju od 21, ale Glocka kupite v kazdom piatom obchode od 16tich a naboje v kazdom walmarte.....to je chore.....tuna mate odkaz na dalsi dokaz amickej dementnosti http://www.aktuality.sk/clanok/141117/ku-kazdemu-autu-gratis-kalasnikov - predajca aut vyhlasuje, ze ku každemu autu dostanete zadarmo kalšnikov...... no comment.....(20.7.2009)

• abysser

První polovinu filmu bych uznal za dokument... Ta druhá je jen čísi poněkud paranoidní doktrína...(17.7.2004)

• Bouřňák

Tak na toto dílko pozor!!! Nemohu upřít Michaelu Moorovi velice zdařilé zpracování zajímavého a důležitého tématu. Přiznávám také,že jsem byl fascinován četnými údaji a názory. Ale právě to je kámen úrazu. Pan Moore pouze vyjadřuje svůj vlastní názor a prezentuje ho jako pravdu. To je prostě čistá demagogie. Mám strach, že spousta lidí tento dokument shlédne a udělá si jasno. Ale to je katastrofa. Pan Moore by se měl stydět za takovou neobjektivnost! Nebo by se měli stydět diváci,kteří mu to „sežrali“?(21.12.2004)

I když je Michael Moore demagog největšího kalibru, tímhle dokumentem mi velmi (ne)příjemně zprestřil dvě hodinky mého stereotypního života. Nad to se mi navíc zdá, že tenhle dokument nevede pouze velkohubé řečičky a skutek utek, ale že se dopracuje i k jakémusi (a pro mne velmi uspokojivému) rozuzlení. Velmi mne překvapilo, že se Moore nesnížil k lacinému filosofování typu "V Americe je moc zbraní a moc násilných filmů" ale že hledá příčiny tam, kde je každý apriorně vylučuje. No, je to jen můj pohled, ale já z tohoto dokumentu měl skutečně dobrý pocit a zároveň snad i o trochu víc chápu proč jsou (někteří) američané tak....no prostě takoví jací jsou.(19.2.2006)

Nemůžu (respektivě můžu ale nechci) dát 5*, i když by si to Moore za svou snahu i zasloužil (ale on se chlapec nemusí strachovat, naoplátku jsem si u něj udělal jedno velké +, takže si na něj budu od těd dávat pořádnýho majzla). Každopádně je to vynikající dokument a to jak Moore zachází s "fakty" je občas až neuvěřitelné (chvílemi dojemně, chvílemi úderně a chvílemi tak, že byste nejraději popadli nejbližší láhev, vmžiku z ní udělali "tulipán" a šli Mooreovi i ostatním pomoct v jeho "boji s větrnými mlýny"- i když u členů NRA bude spíše snahat dát Mooreovi k těm "tulipánům" pěkně "přičichnout"). Pokud bych měl tenhle dokument k něčemu přirovnat, tak k cibuli (kdo viděl Shreka ví o čem mluvím, a nebo by to alespoň měl vědět)-tenhle film má totiž vrstvy, za začátku jsme svědky jen takového nesmělého otukávání ale později, když se Moore rozjede, začne trhat vrstvy takovou rychlostí, že ani nepostřehnete, kdy se proloupe až na "kost". A to je nejspíš jedna z největších vad, já jsem měl totiž na konci pocit, že jsem zase na žačátku a že to "oloupávání" teprve bude. P.S. Moore je brutální řizek.:o)(3.7.2006)

Nějaká ta myšlenka, pár absurdníchscén, animovaná historie Ameriky... Je to zajímavé, ale je dost vidět, že Moore točí jen to, co se mu hodí do krámu (což však pochopitelně dělá většina dokumetaristů a filmařů).(24.3.2007)

Velke mnozstvi obcanu USA jsou zabednenci, kteri si vytvori svuj nazor na zaklade televiznich relaci a nasledne jednaji. Take maji strach ze sveho okoli. Vec, ktera jim pomoha se toho strachu zbavit, jsou zbrane. Misto, aby se na chvili zastavili a zamysleli nad jakymkoliv problemem, jednaji racionalne, bezmyslenkovite a zbrkle. Jsou neschopni vest dialog. Maji rasisticke predsudky a jsou totalne dezorientovani, co se deje za jejich hranicemi. A hlavne maji nejvetsi svetovou miru umrtnosti strelnou zbrani atd... Neco jsou fakta, neco jen manipulativni nazory (Michael Moore), avsak podany nebyvale dynamicky a sveze, ze kazdy si po skonceni uvedomi, kdo zije v te "nejmocnejsi zemi sveta". Sokujici. 100%(2.4.2007)

• Here

Aneb jak ze sebe udělat zajímavého, za každou cenu šokovat, útočit na city amerických matek, a chodit srát lidi, kteří za nic nemůžou. Trapná levičácká záležitost, vskutku ubohé. A to USA fakt nemusím a mám k nim sám dost výhrad. Jediná část, která fakt stála za to, byla ta s Marylinem Mansonem, který se projevil jako inteligentní a přemýšlivý člověk.(27.8.2008)

Hodně zručně ten pan Moore pracuje s fakty a taky velmi obstojně umí vytvořit provokativní dokument, který zasáhne do černého. Tentokrát se mu to povedlo opravdu na výbornou a ukázal ve vší "kráse" asi jeden z nejpalčivějších problémů současných Spojených států.(1.2.2011)

Moore se strefuje do vděčného tématu a odhaluje světu hloupost a až tupost Ameriky, která jde od extrému k extrému, ať už ve svých problém i jejich řešeních. Jen mě utvrdil v mé skeptičnosti k USA, hlavně mě dostaly rozdíly s Kanadou. Hodně v mých očích klesl Heston.(30.5.2012)

Nenechte se zmást, Columbine se dokument týká spíše okrajově. Některé sekvence jsou povedené (rozhovor s Marilynem Mansonem, výčet historických podrazů a masakrů spácháných USA), jiné zase naopak trapné a natahované (třeba když se Moore snaží vtíravě za každou cenu dokázat, že většinu zločinů nepáchají černoši a hispánci).(18.7.2012)

Moore mě baví, jenže z úplně jiné pozice než by chtěl a nadřazenost satiry nad dokumentárním pojetím se právě stává kamenem úrazu. Kombinace dokumentaristy, investigativního novináře a sžíravého (haha) komentárora prostě není věrohodná a pokud se celá agitace zaobalí do ironických koláží obrazu a zvuku, těžko může mít u diváka silnější přesvědčovací účinek. Mooreova naivní představa, že dokáže věci změnit, pokud lidem ukáže subjektivní pohled z protistrany, se zkrátka rozpadá v komice celého náhledu. Dokáže klást nečekané a hlavně nepříjemné otázky, vytvářet málo známé souvislosti, ale ve výsledku jen střílí do prázdna. Vlastně jediného prokazatelného účinku dosáhl stejnými metodami prezentace a zneužívání obětí jako bulvární média (a je samotná využil pro 'správnou věc') a v průběhu celého filmu se namísto fakta více spoléhá na jejich emocionální dopad. Upřímně řečeno nechápu, čeho chtěl máváním fotky šestileté před obličejem Charlese Hestona dosáhnout. Starého pána mi ani tak líto není a pokud neunese nátlak a kritiku, která se s vysokou pozicí v NRA pojí, neměl ji vůbec přijímat. A to měl Moore vlastně štěstí, že se k podobné osobnosti dostal, protože většinou ho zastaví už hlídač na parkovišti – být permanentní osina v zadku je prostě těžký životní úděl.(21.11.2013)

Je snažší všechno hodit na Marlyna Mansona, než "zamést si před svým prahem"... Film, o kterém budete ještě hodně dlouho po skončení přemýšlet.(10.6.2008)

Nemít člověk vlastní soudnost, tak trošku nějaký ten všeobecný přehled, možná by se v Mooreově černobílém pojetí problému až ztratil. U tohoto kousku rozhodně člověku nesmí chybět nadhled, ale nutno říci, že přináší zajímavá fakta a úvahy. jen mě děsně štvala ta pasáž z obchodního řetězce.(2.8.2008)

Ano, náš Michael Moore, je znám svym přetvářením pravdy moc dobře. Ale ted vyjímečně trefil téma, kde může vypsat jen a jen pravdu a Bushovy tím pěkně zatopit, což myslím že se povedlo... Bylo to pár věcí který si mohl odpustit ale i tak jsem zde našel spousta pravdivých informací na které jsem hledal dlouho odpovědi... Pokud jste Bushovy fanoušci, nedoporučuju, stejně tak jako každý Mooreův dokument, pokud ho nemáte rádi, je to přesně pro vás a pokud vám je to jedno, tak ho začnete nenávidět:) 90%(20.4.2009)

80% Je až dech beroucí, co všechno je v USA možné..(19.12.2010)

Moje řeč...(22.1.2013)

Velice silný zážitek!!! A to i přesto, že mě dokumenty nikdy nelákaly.(3.4.2003)

Rozhodně zajímavý ,,dokument", který mi ale chvílemi připadá jako, když pejsek a kočička dělali dort. Stanoví se jedno hlavníí téma a najednou se odskočí tuhle (cca na 15 minut) , pak támhle (cca na 20) pak zas támhle atd. atd. Prostě člověk chvíli neví o co de, jestli to jsou občanská práva, ekonomika či co. Moore také přinejmenším podivně pohrává s fakty a občas se pasuje do role až mesiášské - to vrcholí rozhovorem s Charltonem Hestonem, kde ze sebe Heston neudělá zrovna sympaťáka a hrdinu, bohužel Moore to celé zničí svoji hranou sentimentální etudkou s fotografií děvčátka, což celou Hestonovu degradaci dost poničí. I přes výše uvedené výhrady tento film rozhodně stojí za shlédnutí.(10.3.2006)