• Kanada

Dokumentární / Drama

Kanada / USA / Německo, 2002, 115 min

Michael Moore

Jeff Gibbs

Sžíravý pohled na americkou společnost, která žije v paranoidní atmosféře a na média, která uměle vytváří atmosféru strachu, protože strach, vraždy a hrůzné činy se skvěle prodávají. A naše vlastní zkušenosti říkají, že nemusí jít jenom o americká média. Stačí se podívat na zprávy na Nově, že.....Trochu mi vadí, že Moore občas sklouzává k demagogii, ale z jeho snahy je cítit upřímná snaha něco změnit a občas se mu to i daří. Také dokazuje, že dokument může být mnohem více strhující a zábavnější, než kdejaký hraný film. Otázka je, jestli vše, co zde podává, je skutečně objektivní, jestli nemá snahu zkreslovat. Ale každopádně - se společností, ve které lze nakoupit munici stejně snadno jako zmrzlinu, není něco v pořádku.......(16.11.2003)

Moc pěkně a zjišťuji, že u nás je to s těmi sdělovacími prostředky naprosto shodné jako v USA. Také v nás vyvolávají pouze negativní emoce a vidím to kolem sebe, když je každý jenom nasranej a čeká jenom na to, až přijde o práci. Ale toho Charltona Hestona mi bylo líto. To si na stará kolena nezasloužil.(23.3.2012)

• cdome.82

Problém tohoto filmu je ten, že to není dokument, ale aktivistická fikce. "Fakta" jsou vylhaná, manipulovaná, zatajovaná, vymyšlená. Nemá smysl se o tom dál rozvádět, stačí se porozhlédnout po internetu, nebo si prostě zajít na web WHO a srovnat Moorem prezentovaná čísla s těmi skutečnými. O manipulacích typu "výslech předsedy NRA", který je předsedou čestným a vážně nemocným, takže opravdu je mimo, ale po celý den a musí se o něj pečovat, to už Moore nepovažuje za důležité zmínit. Takže - jako dokument - jasný odpad.(9.6.2012)

Líbí se mi, že nechává mluvit lidi, nebojí se zeptat a poukázat na množem vážnější problémy, než které jsou podsouvány. K tomuto dokumentu mě napadá, že je dobré shlétnou: Thank You for smoking... Krásně vidět, k čemu jsou lobbisti (jak za cigarety, alkohol a zbraně)(8.10.2012)

Michael Moore kašle na objektivitu a výsledkem je nejzábavnější dokument o zbraních, jaký jste kdy viděli. Strhující, vtipný a partyzánský dokument, který nám dokládá, že film je mocnější než poloautomatická karabina Heckler & Koch...(8.1.2014)

Šokujúco-fascinujúci dokument poukazujúci na problematiku predaja, držania a kontroly zbraní v Spojených štátoch, ktorú spustil až masaker na škole, ktorej názov je dnes po celom svete synonymom zlyhania systému, čo sa týka dostupnosti zbraní. Michael Moore sa nebál otvoriť jednu z Pandoriných skriniek USA, jednu z tabooizovaných tém a podsunúť ju divákovi s jedným jediným cieľom - šokovať. Svojským spôsobom sa mu to veľmi dobre darí - na diváka vyťahuje enormný počet vrážd v USA za rok, ukazuje fanatické davy na zjazdoch NRA a poukazuje na odlišnosť s "bratom USA" Kanadou, pričom sa vám až nechce veriť, že dve susediace krajiny sú až tak rozdielne. V jednej z nich totižto nie sú ľuďom každý deň v správach podstrkované negatíva, v jednej z nich sa ľudia neboja nechať v noci odomknuté dvere svojho domu, v jednej z nich sa ľudia neboja jeden druhého. Spojené štáty tou krajinou nie sú. Tam sa ľudia začali pod ťarchou televíznej negativity báť samých seba, ale nechcú si to priznať. Boja sa vlastného odrazu v zrkadle a radšej obvinia kohokoľvek iného len nie seba za chyby, ktorých sa dopustili. Bowling for Columbine nemá priamo kritizovať gigantický zbrojný priemysel stojaci za vyše 11 000 vraždami v USA ročne, ale má sarkasticky rýpnuť do hniezda afrikanizovaných včiel, ktorých sa Američania tak boja. Tými afrikanizovanými včelami sú oni sami.(2.4.2016)

Má někdo vůbec rád Charltona Hestona po tomto filmu? Má ho někdo rád potom co ho na svých koncertech kritizovali U2? I Michael Palin se o něm zmiňoval v souvislosti se zbraněmi v jeho famozním cestopisu Himalaya...Ten může být oblíbený pouze v Americe. Jak už bowling for columbine vypovídá není to žádná pacifistická velmoc. Pokud nás chtěl Michael Moore co nejvíc protiamericky naladit tak se mu to opravdu povedlo.(12.3.2006)

Myslím, že je dobré, když vznikají filmy, jako je tento. Je mi jasné, že ne všechno musí být pravda, ale přinejmenším vás to donutí ze zamyslet. A to je, to, o co tu jse, ne ?(23.6.2006)

mnozí kritizují fahrenheita, že už to není ono. já mám pocit, že i fahrenheit má něco do sebe, byť pravda, tady je zřejmě využito mnohem méně fabulací a účelových záběrů. jinak tak jako v případě fahrenheita bylo pro mě velice těžké tenhle dokument strávit. typický američan je pro mě navěky, neohrabaný, naivní, obézní, rasistický, šovinistický, xenofobní a náboženský fanatik, který stejně tak jako římané, vše co je za hranicemi USA označuje "zde jsou lvi" a ve všech okolo visí jen potenciálního nepřítele. chjo... 90%(12.8.2006)

Demagogie ze strany Moorea skutečně nezná mezí, takže jsem ho rozhodně nedokázal brát jako nestranného průvodce. Přesto dokázal natočit jeden z nejpůsobivějších a nejoriginálnějších dokumentárních filmů, co znám, a pokud si Moorea zařadím mezi ostatní dokumentované postavy, výsledný obrázek je zkrátka úchvatný a téměř všeříkající. Nakonec i ta absurdní akce v K-Martu - myslel to proboha vážně, nebo ne? - o něčem svědčí.(10.4.2007)

Pohled na civilní armádu USA. Vtipné, ironické, smutné, veselé. Zveličené? Trochu. Dokument má tempo. Menší osvěta mentality Američanů, výborná cartoon vsuvka o historii USA(25.9.2007)

• melipa

Moore žonglující s pojmy, dojmy a fakty chvíli mluví o vztahu ameriky ke zbraním, o možných důsledcích různých tragedií, kde hlavní roli sehrály zbraně v rukou detí, ale nakonec to stejně skončí jako PR na levici, a samozřejmě si nezapoměl rejpnout do Bushe. Čista demagogie od levičáka s lehkým ftipem a zajimavými archivními záběry. Jak to ten Moore dělá, že ty jeho kecy tolik lidí žere? Myslim, že toto nemá moc s dokumentem co dělat, je to jen souhrn názorů a polemik jednoho američana. Už kvůli těm 87% procentům, všech těch 5* ostatních a Oscaru mám chuť dát odpad!(27.8.2008)

Můj první a asi poslední Moore(ho) film. Netleskám a nejásám, ale úplně špatný to taky nebylo.(13.11.2008)

Je docela sporné jestli je Bowling For Columbine čistý dokument, každopádně se jedná o výborně sestavenou dokumentární koláž, postupně rozebírající americkou posedlost zbraněmi. Dílo je to nesmlouvavé, suverénní, argumentačně velmi silné, se spoustou témat k zamyšlení a diskuzi. V mnohém můžeme s Moorem nesouhlasit, nebo naopak, můžeme souhlasit prakticky se vším. Nevýhodou jeho dokumentů je však to, že už se dopředu ví, jak mají působit, co mají sdělit, a všichni účinkující jsou k tomuto vyznění postupně směřování. Nicméně Mooreovi, ať už na něj máte názor jakýkoliv, se nedá upřít jedna věc. V současné době mimořádně tendenčních zpráv z okolní světa, kdy vlivové skupiny vynakládají neuvěřitelné úsilí na to, abychom si mysleli to, co oni chtějí, jsou Mooreovy dokumenty tak jiné, zpochybňující věci, které jsme si zvykli už z principu nezpochybňovat, že tvoří nutnou protiváhu k tomu, co se na nás každodenně valí z novin a televize. A jak je známo, kombinací protichůdných názorů a různorodých výkladů se můžeme dobrat nejblíže k tomu, co bychom mohli nazvat pravdou. Protože ta nikdy není jedna, a nikdy ne v podobě jednoduchého útržkovitého sloganu.(22.8.2010)

Ako film hodnotím pozitívne, ale demagógia sa mi hnusí. Nie je všetko zlato, čo sa blyští a pravdu - tú treba hľadať vždycky niekde uprostred...(9.9.2010)

Demagog s dobrým srdcem i cílem odkrývá, že může být cosi shnilého ve Státech spojených, ačkoliv obsah filmu má mnohem větší přesah.(20.10.2010)

Do dneska si pamatuju husi kuzi z promitani v kine pred x lety... Americani jsou magori... Michale Moore bylo jmeno, ktere bylo jeden cas dlouho slyset... A ja tenhle dokument doporucuju pouste ve skolach! veznicich i na uradech...(21.8.2014)

Zaujaté, demagogické, ale zároveň hluboko tnoucí do palčivých témat dneška, kdy Moorovi nelze upřít, že v mnoha ohledech má pravdu. A aby nějaký dokument dokázal takhle rychle přehazovat mezi humorem a husí kůží, se jen tak nestane.(22.8.2019)

Tento dokument by měl vidět každý, kdo si pohrává s myšlenkou, že by chtěl žít v USA. Je tam totiž něco hrozně, ale hrozně špatně. Druhá půlka filmu ukazuje problém se zbraněmi v širších souvislostech a přestože přináší více otázek než odpovědí, jsou velice zajímavé. Například čím to, že Kanada je zaplavená zbraněmi zhruba stejně jako USA, ale lidi se tam nestřílí na potkání?(7.12.2019)

Perfektný Dokument, ktorý dokazuje Amíkom, že by sa mali o mnoho viac starať o svoje interné problémy ako vŕtať do rôznych národov a problémov do ktorých ich je nič a s ktorými nemajú nič spoločné ...(25.12.2003)

Skvělý dokument manimulátora Michael Moorea. A to i přesto, že je jeho "poselství" fakt hloupost.(10.5.2004)