• Kanada

Dokumentární / Drama

Kanada / USA / Německo, 2002, 115 min

Michael Moore

Jeff Gibbs

"Po Columbine se zdálo, že jedinou příčinou střelby bylo to, že vrazi poslouchali Marylina Mansona." V roce 2000 bylo v USA zavražděno střelnou zbraní 11.127 lidí a já jsem si jistý tím, že Marylin Manson jich má na svědomí míň než vládou produkovaná paranoia. Nebo maximálně stejně - tedy pokud platí rovnice 11.125 = 2. Já bych však nechtěl žít v zemi, kde se flinta dává jako bonus k založení účtu v bance, kde Vlastenecký zákon sebral občanům většinu svobod a kde právo vlastnit zbraň je důležitější než právo na život. Proto tam nežiju, ale to mi nebrání bavit se pohledem Michaela Moorea na jeho zemi a zopakovat si vládou popíraná historická fakta o tom, které země Američané napadli, kde zabili "diktátora" a kde "jenom" zorganizovali státní převrat. To je tady podáno tak přehledně, že se o tom mohou vést spory, někdo s tím může i nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat.(10.7.2017)

vynikajúci dokument s animovanou vsuvkou o dejinách USA,kvôli ktorej dávam 5*(20.10.2003)

Nedá se to nazvat normálním dokumentem, Michael Moore si s fakty spíše volně pohrává, ale dělá to velice dobře a i přes lehké manipulování s divákem mu nechává dost prostoru k zamyšlení. Přitom střídá ve filmu spoustu poloh a stylů - chvilku baví, chvilku dojímá, pak zase šokuje a pak třeba zařadí animovanou verzi historie ameriky - tohle je jednoznačně nejzábavnější dokument jaký jsem kdy viděl. I přesto že v poslední třetině už trochu ztrácí síly.(4.1.2007)

Strašne veľa informácií pohromade-častokrát chaotického charakteru,avšak nenudil som sa!Michael Moore ako"národný buditeľ"a zastánca"USA"dokumentuje danú situáciu v krajine a snaží sa poukázať na daný problem!Guns,guns,guns..?Otázka znie:"prečo"?ústava nám to dovoľuje?Hrozivý dokument o hrozivom národe...(otázky,myšlienky,postrehy,úvahy-presne to,čo by pravý dokument mal mať!)Potešilo ma učinkovanie Marilyna Mansona v kladnom slova zmysle...(7.4.2008)

• nascendi

Viem si predstaviť, akú radosť majú z tohto filmu vyslúžilí politruci. Michael má nielen ich krvnú skupinu, ale aj ich triedny prístup k pravde. Neskutočne dobré hodnotenia podľa mňa nereflektujú kvality filmu, ale mieru antiamerikanizmu (viackrát v komentároch explicitne vyjadrenú). Film má so skutočnosťou asi toľko spoločné, ako Hostel, či Eurotrip so Slovenskom. Na oboje stačí kamera a zlý úmysel. Obávam sa, že historicky nadobudnuté právo Američanov vlastniť zbraň, prekáža najmä tým, ktorým neprekážal štvrtý článok ústavy. Na právo vlastniť zbraň si možno o nejakých 10 - 20 rokov spomenú aj mierumilovní a biele zástavy milujúci Európania.(13.7.2009)

moore ma moje sympatie(27.5.2006)

Zatímco ve Fahrenheitovi byl porušena základní dokumentární premisa vyáženosti, v Bowlingu nesděluje Michael Moore téměř nic k tématu celého filmu, jeho dokument je roztříštěný, nevyrovnaný, nemá žádný vývoj, nenachází vztah příčiny a důsledku. Pár divácky efektních nápadů (vrátíme kulky do Kmartu) jej nezachrání...(27.8.2008)

Působivý dokument, který opravdu nutí k zamyšlení - jen na ten hlavní důvod nepřijdete, stejně jako M.Moore, který podle mě nikomu své názory nepodsouvá, pouze pátrá po důvodech násilí a pokouší se vyjmenovat možnosti, které by k němu mohly vést, ostatní ponechává na divácích. Nezaměstnanost, chudoba, špatné sociální zákony, etnika, násilí ve filmech a počítačových hrách, nahánění strachu v médiích a dostupnost střelných zbraní pro každého - myslím si (krom toho že Heston je hajzl), že mimo tyto pádné argumenty by se dalo zapátrat i v americké filozofii založené na KEEP SMILING a BE HAPPY,lidé jsou totiž všude stejní - mimo dobrých vlastností pociťují občas i závist, nepřejícnost, zlobu a vztek - a ohlídat si v každodenním životě zdání absence těchto zapovězených pocitů a emocí, musí způsobovat permanentní stres, který se hromadí a pokud jedinec nenavštěvuje pravidelně psychoanalytika, hrozí výbuchem. Třeba nejsem tak úplně vedle, soudě podle prvních nesmělých pokusů v oblasti plánovaných školních výbuchů se u nás "smajlíci" možná už zabydlují, stejně potichu, jako se sem vplížil Santa ....(24.4.2009)

v žánru dokumentárních filmů absolutní špička, něco mě ale brání dát *****, nejspíš to, že mě chvilkama přišlo, že si Moore protiřečí a také proto že některé pasáže byli místy zdlouhavé. Ovšem nemůžu říct, že by v tomto filmu bylo něco co bych vystřihl. Nejvíce mě asi dostal ten rozhovor Moora s Charlotnem Hestonem, ale takových nezapomenutelných momentů tam bylo víc.(4.12.2004)

Michael Moore jde tvrdě za svým. Říká nám, že někteří Američané jsou xenofóbní, rasističtí a většinu svých problémů řeší radikálně. Je to sice dokument, co má s objektivitou pramálo co společného, ale Moore je příliš dobrým debatérem a svou subjektivitou má co říct a činí to nápaditě... Doporučuji rozhovor s Marilynem Mansonem, zazní tam věci na zamyšlení.(7.8.2006)

Je mi jasné, že objektivitu Michael Moore zahodill spolu s plenou a od té doby si prostě jede (a určitě i nadále pojede) svým stylem. Ale víte co? Je to přehlídka sarkasmu a ironie a to mám rád, i když je to občas přitežené za vlasy. Mně tenhle druh dokumentů vždycky bavil. Co je ten důvod, proč přivřu oči nad celkem zásadními nedostatky? Tak už třeba tolik, kolik takováhle blbina dokáže naštvat lidí a jak se kvůli ní dokáží hádat do krve. Nechápu moc argumenty "Moore mi nutí svůj pohled!". Nutí? Prostě jenom ukáže svůj názor a vy si z něj vyberete, co chcete. Na tohle se musí dívat s nadhledem a nevzhlížet k Bowling jako k modle. Zajímavé to bylo, zábavné to bylo, myšlneku to mělo...líbilo.(17.8.2009)

#49 Tak především tu máme spoustu faktů. Dále také spoustu paranoidních blbů a spoustu ironických ukázek toho, jak moc jsou američané slepí vůči realitě dnešního světa. Co tu je ale také a co mi zároveň nejvíce vadí, je ten jasný tlak, kdy mi autor ukazuje pouze jednu stranu mince a nutí mě tak udělat si zkreslený obrázek o celé problematice. Dohánění věcí do extrému mi vždycky vadilo a zde je toho jasným příkladem třeba sled "faktů" (spíše domněnek) zhruba v polovině dokumentu, který mi ukazuje pouze to špatné, ale nepřidá žádný klad, díky kterému bych měl tu možnost rozhodnout se. Je to sice úsměvné ale je to také podbízívé a nefunguje to na mě ani za mák. Slabších 60%.(2.6.2011)

Moore rád seká do živého. Amerika versus ozbrojenej lid, to je téma sakra živý. Není rok aby nějakej tydýt ve Státech někam nevletěl a nevystřílel kino, školu, obchod nebo lidi ve své bývalé v práci... Je jedno, jestli maník dlouho pařil hry a střílel zombíky na PC či žda je nemocný jedinec, který v dobré vůli vraždí Marťany... Fór je v tom, že v USA se k bouchačce legálně dostat je celkem snadné a nelegálně ještě snadnější. Některé státy dokonce deklarují právo svým občanům vlastnit zbraň... (co na tom, že se některé ty zákony psaly v dobách kdy Bufalo Bill přepadal vlaky...). Moore na konkrétním případu masakru na Columbineské střední ukazuje, že to s bouchačkama mezi lidem v USA začíná být vážné...a že se vlastně ani není co divit, když k něčemu takovému dojde. Na ostatních státech (Kanadě) se snaží ukázat, že to tam jde i jinak a že to, že každej třetí ve státech má doma pořádnou pětačtyřicítku nebo brokárnu s upilovanou hlavní pro svou ochranu není úplně vpohodě... Hodně a opravdu hodně nemile mně překvapila návštěva a reakce Charltona Hestona ohledně zbraní. Hestona jsem měl vždy rád, bylPan herec (Ben Hur, Midway atd..)... Jen víc takových dokumentů. Obávám se však, že jejich váhu si uvědomují diváci spíše v zámoří a doma mají Moora za prudiče. * * * *(15.8.2012)

"KEEP EVERYONE AFRAID, AND THEY'LL CONSUME." ------------ Pre uponáhľaných príp. lenivcov sa v podstate Bowling for Columbine a jeho dve hodiny dajú pekne zhrnúť do troch minút vďaka tejto krátkej animovanej sekvencii . Odporúčam však celú minutáž, kvalitných dokumentov na túto tému je pramálo.(10.5.2018)

Michael Moore je velice nápaditý filmař. Samotnou tragédii v Columbine se naštěstí nesnažil nijak odlehčovat, ale jinak to byla celkem zábava, ať už jeho vlastní (převážně komentář a střih) či vypůjčená (Chris Rock, South Park). Škoda jen té demagogie, pak když hází nějaké cifry bez uvedení jejich původu či roku platnosti, nejspíš bych si je radši někde ověřil. To víte, média občas zkreslují realitu.(27.10.2004)

O nič lepšie ani o nič objektívnejšie ako F 9/11. Ale bolo to umiernenejšie a menej provokačné... Preto to má o hviezdičku menej :)...(18.1.2008)

U tohoto dokumentu je samozřejmě nejpodstatnější otázkou, nakolik je ve skutečnosti opravdu „dokumentárním“, čili do jaké míry zobrazuje realitu takovou, jaká ve skutečnosti je. Mnoho diváků a vlastně i samotných dokumentárních tvůrců mají u svých děl pocit, že tyto musí být nutně nestranné a nezainteresované. Kdybychom však šli v kladení podobných otázek hlouběji, nakonec se nám vynoří velmi podstatný problém. Je vůbec legitimní vyžadovat jakousi dokonalou objektivitu u média, jež je nutně spjato s tvorbou konkrétních jedinců? Jinými slovy, za kamerou vždy stojí člověk, který musí mít konkrétní, subjektivní pohled na svět (jinak by to nejspíš ani nebyl člověk). Ostatně svět je vytvářen vždy skrze pohledy jednotlivců. Můj svět bude pravděpodobně vypadat zcela jinak, než ten váš a to i při faktu, že oba stále žijeme na matičce zemi. Na druhou stranu co by byla tvorba bez konkrétního tvůrce a k čemu by byl film, jež by vlastně z principu postrádal „pohled“ na svět? Řekl by nám podobný snímek vůbec něco? Jistě, nechci to hnát do extrému zastávat se třeba nějakých šílených propagand (např. komunistických, či nacistických) s tím, že vše je relativní. Nicméně i tak si myslím, že Moore manipuluje pouze v rámci velice drobných nuancí a že je proto Bowling for Columbine naprosto relevantní výpovědí toho, co se v určitém období v USA dělo. Osobně mne jeho tvorba vždy pobaví, ať už ve své „roztomilé“ bojovnosti, či ve velmi vydatné ironii.(10.1.2017)

Pravděpodobně nejlepší dílo tohoto svérázného dokumentaristy. Jedinou malinkou výtku mám a to, že mohl v jistých pasážích víc tlačit emotivně na pilu. Jinak ale výborně, poutavě a zábavně natočené ožehavé téma legálnosti držení zbraní v USA. Je to fakt neuvěřitelný, že si 16letý kluk může zajít do sámošky a tam si koupit kulovnici nebo uzi i s hromadou nábojů. Doufám, že tento trend se k nám nikdy nedostane. Líbila se mi i jakási gradace dokumentu, kdy se na konci střetne Michael právě s Hestonem - prezidentem NRA. To opravdu bralo dech. Jako kdyby si Heston v ten moment uvědomil, že celý jeho život byla sviňárna. Fakt mazec! 90%(4.12.2010)

Velmi zajímavý dokumet, který mi už asi navždy zošklivil Charletona Hestona. michael moore hladá příčiny obrovského množství vražd v USA v neustálém strašení médií, která se kvůli vyšší sledovanosti snaží vyvovat neustálou hrůzu a pocit ohorožení...velmi vtipný, v mnoha věcech pravdivý, místy až doslova děsivý dokument.(9.1.2006)

Myslíte, že dokumenty jsou většinou nudné a nezajímavé. Michael Moore vás přesvědčí o opaku. Proč je v USA ročně zastřeleno několik tisíc lidí? Moore vám odpoví.(12.5.2007)

• Ivoshek

Kdyby se film netvářil jako dokument, snad bych byl v hodnocení méně příkrý. Tenhle film je snůška zmanipulovaných nesmyslů, zjednodušení, polopravd a úplných lží, slepených dohromady tak, aby potvrzoval autorův pohled na svět. Je smutnou vizitkou současné společnosti, že se nechává oblbovat podobnými manipulativními pseudodokumenty, jako je právě Bowling f. C., Fahrenheit 911 nebo Nepříjemná pravda.(30.7.2007)