poster

Bowling for Columbine

 • Kanada

  Bowling for Columbine

 • USA

  Bowling for Columbine

 • Německo

  Bowling for Columbine

Dokumentární / Drama

Kanada / USA / Německo, 2002, 115 min

Režie:

Michael Moore

Hudba:

Jeff Gibbs
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • FrodoF
  ****

  v žánru dokumentárních filmů absolutní špička, něco mě ale brání dát *****, nejspíš to, že mě chvilkama přišlo, že si Moore protiřečí a také proto že některé pasáže byli místy zdlouhavé. Ovšem nemůžu říct, že by v tomto filmu bylo něco co bych vystřihl. Nejvíce mě asi dostal ten rozhovor Moora s Charlotnem Hestonem, ale takových nezapomenutelných momentů tam bylo víc.(4.12.2004)

 • Big Bear
  ****

  Moore rád seká do živého. Amerika versus ozbrojenej lid, to je téma sakra živý. Není rok aby nějakej tydýt ve Státech někam nevletěl a nevystřílel kino, školu, obchod nebo lidi ve své bývalé v práci... Je jedno, jestli maník dlouho pařil hry a střílel zombíky na PC či žda je nemocný jedinec, který v dobré vůli vraždí Marťany... Fór je v tom, že v USA se k bouchačce legálně dostat je celkem snadné a nelegálně ještě snadnější. Některé státy dokonce deklarují právo svým občanům vlastnit zbraň... (co na tom, že se některé ty zákony psaly v dobách kdy Bufalo Bill přepadal vlaky...). Moore na konkrétním případu masakru na Columbineské střední ukazuje, že to s bouchačkama mezi lidem v USA začíná být vážné...a že se vlastně ani není co divit, když k něčemu takovému dojde. Na ostatních státech (Kanadě) se snaží ukázat, že to tam jde i jinak a že to, že každej třetí ve státech má doma pořádnou pětačtyřicítku nebo brokárnu s upilovanou hlavní pro svou ochranu není úplně vpohodě... Hodně a opravdu hodně nemile mně překvapila návštěva a reakce Charltona Hestona ohledně zbraní. Hestona jsem měl vždy rád, bylPan herec (Ben Hur, Midway atd..)... Jen víc takových dokumentů. Obávám se však, že jejich váhu si uvědomují diváci spíše v zámoří a doma mají Moora za prudiče. * * * *(15.8.2012)

 • dzej dzej
  ***

  Zatímco ve Fahrenheitovi byl porušena základní dokumentární premisa vyáženosti, v Bowlingu nesděluje Michael Moore téměř nic k tématu celého filmu, jeho dokument je roztříštěný, nevyrovnaný, nemá žádný vývoj, nenachází vztah příčiny a důsledku. Pár divácky efektních nápadů (vrátíme kulky do Kmartu) jej nezachrání...(27.8.2008)

 • Lima
  *****

  Sžíravý pohled na americkou společnost, která žije v paranoidní atmosféře a na média, která uměle vytváří atmosféru strachu, protože strach, vraždy a hrůzné činy se skvěle prodávají. A naše vlastní zkušenosti říkají, že nemusí jít jenom o americká média. Stačí se podívat na zprávy na Nově, že.....Trochu mi vadí, že Moore občas sklouzává k demagogii, ale z jeho snahy je cítit upřímná snaha něco změnit a občas se mu to i daří. Také dokazuje, že dokument může být mnohem více strhující a zábavnější, než kdejaký hraný film. Otázka je, jestli vše, co zde podává, je skutečně objektivní, jestli nemá snahu zkreslovat. Ale každopádně - se společností, ve které lze nakoupit munici stejně snadno jako zmrzlinu, není něco v pořádku.......(16.11.2003)

 • Amarcord_1
  *****

  90% - Velmi subjektivní dokument, pokoušející se přimět USA ke zpytování svědomí? Úlet... Proč se mi líbí? Protože říká nahlas mnoho věcí, které jsem jenom tušil, protože uvádí VELMI zajímavé statistiky a jejich vysvětlování na pravou míru, protože v něm Marilyn Manson ukáže, že je to chytrý člověk (což jsem netušil :o)), a protože je Michael Moore ve svém kritickém postoji vůči aroganci mocipánů USA stále aktuální. Proč ne 100%? Za zbytečnou teatrálnost.(1.5.2006)

 • - Když Heston náhle ukončil rozhovor a nechal dokumentaristy samotné na jeho pozemku, Moore zjistil, že brána ven je zamčená. Obával se, že přijde někdo, kdo mu sebere již natočený materiál a tak ho mezi mřížemi předal štábu čekajícímu venku a přikázal, ať s ním okamžitě odjedou co nejdále. Nakonec však k žádnému incidentu nedošlo. (Othello)

 • - V roce 2002 soutěžil snímek v Cannes jako první dokumentární film po 46 letech. (Kulmon)

 • - Michael Moore donutil svým konáním společnost K-Mart, aby přestala prodávat střelivo. (vyfuk)