• Polsko

(festivalový název)

Drama / Komedie / Krimi

Polsko, 2015, 97 min

• Enšpígl

No tak to je přesně ten, který dokáže nadchnout i zklamat, záleží na tom jak k tomu přistoupíš. Já bohužel mám momenty kdy filmovou anarchii nedokážu adoptovat za svou i když jí respektuju, ale různý mystična, dějový přelomy mě někdy zlomí natolik, že smolík. Přesto kdyby Mulosz skončil za vraždu svého kamaráda Vavřince v chládku a já na rychlo musel pro 3kino vybrat filmy, tenhle bych tam dal i když mě osobně bavil film tak prvních cca 20 minut. Navíc mě fascinovalo jak si Mariusz vystačil po celý film s jediným nechápajícím výrazem.(6.11.2016)

Kafkovsky tísnivá atmosféra podpořená sugestivní černobílou kamerou. Absurdní "gagy" i chytrý humor mezi řádky. Trochu pozvolný rozjezd, ale druhá půlka už má spád. Kdo se někdy nezeptal sám sebe, jestli je blázen on, nebo všichni okolo?(23.4.2017)

• poz3n

Když jsem četl třeba Kafkův Proces, mělo všechno to absurdno a nelogičnost chování jednotlivých postav jakýsi smysl, který jsem dokázal vnímat a na jeho základě se i v tom totálním blázinci orientovat. U Ederly jsem takový smysl od samého počátku postrádal a za celou dobu jsem ho ani nenašel. Tohle jedno velké bizárium bylo absolutně nad mé síly a ani konec, který se patrně snaží dát tomu celému chaosu určité vyznění a pointu, z mého pohledu nic nezachránil. Vzdávám se a odpadám. 2/10(6.6.2017)

Ederly mě bavilo od začátku až do konce... Atmosféra místa jako by vypadla z Ionescova absurdního dramatu či kafkovské povídky. Je to ten typ filmu, u kterého budete mít neustále zdvižený koutek nahoru, ale donutí k zamyšlení. Oceňuji zejména překrásnou kameru a hudbu.(12.4.2017)

• Pepinec

Nemám rád styl vyprávění filmu, kdy se celou dobu jakžtakž držím, ale pak přijde závěr a já mám pocit, že jsem asi úplně blbej a měl bych si jít zažádat o asistenta. Moc príma nápad, ale holt ne každý divák sedí při projekci mezi rejžou a scénáristou, aby mu to kluci vysvětlili. A stojím si za tím, že nepochopení filmu není vždycky jenom chyba nepozorného diváka.(24.10.2017)