Nick Cave: One More Time with Feeling

One More Time With Feeling

Dokumentární / Hudební

Velká Británie / Francie, 2016, 112 min

Andrew Dominik

Stojím tu poslední chvíle před západem, ve větru dešti s rozkvetlou třešní za nosem a říkám si, jaký mělo smysl natáčet, teď dívat se na něco takovýho. Částečně improvizovaný černobílý portrét žalu ze ztráty syna, bolesti, s řadou hypnotických videoklipů (Benoît Debie) ze studia během nahrávání "Skeleton Tree". Když vyrovnat se s traumatem lze pro velkého umělce snad právě a jedině tvůrčím procesem. Není ale hračka ani pro diváky. "This happiness seemed to be an act of revenge, an act of defiance."(26.4.2017)

"Most of us don't want to change. What we do want is sort of modifications on the original model. We keep on being ourselves, but hopefully better versions of ourselves. But what happens when an event occurs that is so catastrophic that we just change from one day to the next? We change from the known person to an unknown person, so that when you look at yourself in the mirror, do you recognize the person that you were, but the person inside the skin is a different person? So that when you go outside, the world its the same, but now you are a different person, and you have to re-negotiate your position in the world." (9.10.2019)

Pokiaľ Mercy on me dávalo pochopiť Caveovu postavu (postavy), One more time with feeling dovoluje čiastočne ukázať, kto je Nick Cave ako osoba. Umelec, básnik, boh, vyjadrujúci sa v rýmoch a metaforách, a zároveň človek otrasený obrovskou stratou, v živote, aj pre jeho dielo. Bez farby a bez sĺz. Smutné, krásne.(25.5.2018)

• nascendi

Dokázal som to dopozerať napriek tomu, že ako hudba, tak aj texty sú určené úplne niekomu inému. Radosť mám iba z môjho predsavzatia nehodnotiť dokumentárne filmy, lebo by som nerád pokazil to jednoliate nadšenie jeho fanúšikov v ČSFD.(7.4.2017)

Ten kontrast s 20,000 Days on Earth je tak zdrcující. Všechny barvy zmizely.(8.9.2016)

...ale samotný song Jesus Alone je za *********...(8.9.2017)

"I must remember to be kind." Neskutočne silné. Pozerala som už s tým, že som mala napočúvaný Skeleton Tree, ktorý je pre mňa jedným z naj albumov tohto roka. Warren Ellis je zlatíčko. Myslím, že každý, kto relatívne nedávno zažil "podobnú" stratu rodinného príslušníka, pochopí, a zasiahne ho to ešte viac. (Lumiere - 1.12.2016)(4.12.2016)

Nick Cave tu máloktorú myšlienku podáva súvisle. A ja jeho prejavu fandím, lebo verím, že za tým nie je neschopnosť vyjadriť sa, ale nezmieriteľnosť s jednoduchosťou prevedenia. Raz sa takto zasekol aj človek na opačnej strane kamery, ktorý s ním robil rozhovor. Tu išlo zase o snahu spýtať sa na bolestivú tému dostatočne opatrne. V roku 2015 Nickovi zomrel syn, v 2016 už natočil dokument. Znie prekvapivo, že to zvládal, ale aj logicky. Potrebuje sa zamestnávať. Lebo existuje deň, noc a potom je tu ešte obdobie života, kedy je človek sám so všetkým, čo sa mu stalo, a tam sa nechceme vracať. Je to ako čiernobiely dokumentárny film, o ktorom nikto iný nevie, že sa nakrúca. A sami sebe sme najneochotnejším divákom, keďže nesledujeme zo záujmu, ale z donútenia.(19.11.2019)

Skeleton tree v plnej paráde. Sonda do nahrávania albumu ktorý je poznačený tragickými udalosťami. Nemoralizuje, nevydiera. Celé sa to nesie na veľmi opatrných scénach rozhovorov a sebaistých záberov z nahrávania. Je to o sile vysporiadať sa so smrťou. O nutnosti tvoriť niečo čo ma zmysel. Nick Cave je hudobný Boh a Warren Ellis je jeho práva ruka. Zarezonuje. Ale inak ako by niekto od dokumentu takéhoto formátu čakal.(16.12.2019)

První půlka filmového dokumentu byla super, ta druhá už víceméně zabředávala do tématu smrti Artura a i výběr písní byly už takové cajdáky, jakoby Nick ztrácel dech. Je to pouze můj subjektivní názor a tak to na mě i v kině působilo. Určitě dám doma ještě jednu projekci a možná pochopím více.(13.9.2016)

"Později kdosi vstoupil do zahrady a roztloukl hadům hlavy kamenem." Skvely atmosfericky dokument, kde je videt, jak z Nicka uplne sala bezmoc - po smrti syna. Nick je zdrcen, preziva, nic mu nedava smysl a vsechno ho stve - musi to byt hrozne. Vse se odrazi v krasne temnem albu Skeleton Tree.(10.2.2019)

Nicka jsem neznal a jeho tajuplný voice už vůbec ne. Pokud bych však někdy chtěl spáchat sebevraždu, tak jakýkoliv Nick Cave je jako hudební doprovod zcela ideální. Výborná režie v kombinaci s chabým scénářem donutí diváka přemýšlet, zdali scénář je to, o co v tomhle žánru kráčí. 75%(26.10.2017)

Slovy těžko popsatelná atmosféra. Nátačení ve studiu jsou v kontextu emotivně hodně silné.(25.3.2017)

"Spadl si z nebo a nouzově přistál..." - Hudební a emocionální katarze mistra Cavea.(8.9.2016)

Flák syrovýho masa mrštěnej do tváře, kapající krev, beznaděj.(9.9.2016)

Silné a hluboké v kontrastu s chvilkou "Distant sky"(4.12.2016)

"..cause nothing really matters when the one you love is gone.." .Až keď prežívate smútok a bolesť zo straty najbližsieho, tak ste schopný plne precítiť a pochopiť tento dokument a pesničky z albumu Skeleton Tree. Takže mením zo 4* na 5* a vzdávam hold géniusovi.(6.2.2019)

Síla... Při vědomí, že toto vše vznikalo krátce po tragické smrti Caveova 15ti-letého syna, je to hodně silná káva. Nakonec se k tématu vyjadřují i samotní rodiče. Nevim, těžko psát cokoliv.. Jsem jen rád, že dál tvoří muziku.(28.8.2017)

Neskutečně silné, meditativně přízračné, hluboce osobní... nemluví se o tom snadno.(9.9.2016)

Uvažoval jsem, jestli na film vůbec jít. Viděl jsem až při druhé projekci. Za prvé jsem byl utahaný z práce. Za druhé jsem věděl, o jaký typ filmu půjde, a že pro mě jako absolutního racionalistu bude spousta věcí nepochopitelných a nebudu a nebudu si pod nimi schopen nic představit. Ale nakonec jsem šel, protože Nicka poslouchám a byl jsem na několika koncertech. Dostalo se mi naprosto toho co jsem čekal. V podstatě jsem nepochopil, oč v tom filmu jde a pro mě film vlastně o ničem. Dostal jsem ovšem nálož skvělé hudby a vizuálu. Takže ve finále jsem u toho skoro dvě hodiny seděl a ani jsem nemukl a užíval jsem si to. Má to zvláštní atmosféru, která člověka pohltí i přes to, že vlastně je mu obsah nebo forma sdělení vzdálená a nejasná. Proto 5*. Šel bych na to klidně znovu - užil jsem si to, bavilo mě to a měl jsem takový zvláštní pocit po cestě domů. Howgh!(15.12.2016)

<< předchozí 1 2