Nick Cave: One More Time with Feeling

One More Time With Feeling

Dokumentární / Hudební

Velká Británie / Francie, 2016, 112 min

Andrew Dominik

Uvažoval jsem, jestli na film vůbec jít. Viděl jsem až při druhé projekci. Za prvé jsem byl utahaný z práce. Za druhé jsem věděl, o jaký typ filmu půjde, a že pro mě jako absolutního racionalistu bude spousta věcí nepochopitelných a nebudu a nebudu si pod nimi schopen nic představit. Ale nakonec jsem šel, protože Nicka poslouchám a byl jsem na několika koncertech. Dostalo se mi naprosto toho co jsem čekal. V podstatě jsem nepochopil, oč v tom filmu jde a pro mě film vlastně o ničem. Dostal jsem ovšem nálož skvělé hudby a vizuálu. Takže ve finále jsem u toho skoro dvě hodiny seděl a ani jsem nemukl a užíval jsem si to. Má to zvláštní atmosféru, která člověka pohltí i přes to, že vlastně je mu obsah nebo forma sdělení vzdálená a nejasná. Proto 5*. Šel bych na to klidně znovu - užil jsem si to, bavilo mě to a měl jsem takový zvláštní pocit po cestě domů. Howgh!(15.12.2016)

Pokiaľ Mercy on me dávalo pochopiť Caveovu postavu (postavy), One more time with feeling dovoluje čiastočne ukázať, kto je Nick Cave ako osoba. Umelec, básnik, boh, vyjadrujúci sa v rýmoch a metaforách, a zároveň človek otrasený obrovskou stratou, v živote, aj pre jeho dielo. Bez farby a bez sĺz. Smutné, krásne.(25.5.2018)

Rok 2016 by rokem trojice temných desek. Blackstar, You Want It Darker a Skeleton Tree. Bowie, Cohen, Cave a smrt. Všecky patří bezesporu mezi to nejlepší, co tihle šikulové kdy dali světu, srdcovou je pro mě, alespoň v tuto chvíli, právě ta Cavevova. Už proto jsem tenhle dokument prostě musel vidět. O vzniku Skeleton Tree se toho tady dozvíte mrtě, pro fanouška tedy ráj. Tenhle film je ale funguje i na obecnější rovině - jak se vyrovnat se ztrátou milovaného člověka. Ač je Cave samozřejmě ústřední postavou, o svých citech zde hovoří velice vkusně, nepateticky a lidsky a dává příklad každému, kdo prožil v životě nějakou traumatickou událost. Osobní výpověď s universálním přesahem. Je sice smutné vidět velkého Nicka takhle zlomeného, nikdy jste ho ale nemohli vidět tak zranitelného a lidského, jako teď. Asi bych nevěřil, že lze natočit takhle osobní téma tak elegantním a nevtíravým způsobem.(4.7.2017)

Jsem rad, ze jsem tento intimni dokument sdilel v kine jen asi s 15 lidma, protoze se jedna o Nickovu osobni zpoved a vyrovnavani se se ztratou syna. Nejsem zadnym velkym Nickovym priznivcem, respektive oblibil jsem si par jeho songu a ty z noveho alba nejsou muj salek kavy ale do tohoto dokumentu sedi jak prdel na hrnec. Hned ta prvni pisnicka me v uvodu zacala konsternovat (respektive divna nahravka pustena ve studiu) ale jakmile jsem ji slysel "nazivo" zpivanou, tak se me ta divna kakofonie zvuku slila do zajimave melodie a na uvod hodne zapusobila. Uzasne verse drzi jedinecnou atmosferu dal a obcas je hutna atmosfera odlehcena par vtipku ze zakulisi. Proste restekpa Nicku a v ramci moznosti chapu proc tento pochmurny dokument vznikl. A nejemotivneji na me zapusobila zaverecna pisen Deep water v podani Arthura Cavea.(9.9.2016)

Netradiční kousek, ať už po vizuální, příběhové nebo hudební stránce. Nevím, jestli se to vůbec dá nazvat dokument. Něco tak specifického po všech stránkách jsem snad ještě nikdy neviděl. Ale asi jo. Dokumentuje to všechno, co Cavea napadne během nahrávání nového alba, dokumentuje to vznik alba (obecně), dokumentuje to natáčení dokumentu (a to natolik, že je i slyšet pokyn režiséra: "Sjedeme to ještě jednou, Nicku!"). I uvedení tohoto díla je tak netradiční, že vůbec si už nejsem jist ničím. Ničím, kromě dvou věcí: nemá cenu se film snažit shlédnout, aniž byste nebyli Caveovými přívrženci (popř. si o něm napřed něco zjistěte), a že Nick Cave vstoupil do úplně nové etapy své tvorby, diametrálně odlišné od té předešlé. Už jen z tohoto snímku je cítit, jak ho smrt syna zrušila a znovu sestavila, nicméně něco bylo vráceno jinak a Cave je nyní nový člověk, nový hudebník. Který má (o to víc) ještě co nabídnout.(8.9.2016)