Nick Cave: One More Time with Feeling

One More Time With Feeling

Dokumentární / Hudební

Velká Británie / Francie, 2016, 112 min

Andrew Dominik

Uvažoval jsem, jestli na film vůbec jít. Viděl jsem až při druhé projekci. Za prvé jsem byl utahaný z práce. Za druhé jsem věděl, o jaký typ filmu půjde, a že pro mě jako absolutního racionalistu bude spousta věcí nepochopitelných a nebudu a nebudu si pod nimi schopen nic představit. Ale nakonec jsem šel, protože Nicka poslouchám a byl jsem na několika koncertech. Dostalo se mi naprosto toho co jsem čekal. V podstatě jsem nepochopil, oč v tom filmu jde a pro mě film vlastně o ničem. Dostal jsem ovšem nálož skvělé hudby a vizuálu. Takže ve finále jsem u toho skoro dvě hodiny seděl a ani jsem nemukl a užíval jsem si to. Má to zvláštní atmosféru, která člověka pohltí i přes to, že vlastně je mu obsah nebo forma sdělení vzdálená a nejasná. Proto 5*. Šel bych na to klidně znovu - užil jsem si to, bavilo mě to a měl jsem takový zvláštní pocit po cestě domů. Howgh!(15.12.2016)

Stojím tu poslední chvíle před západem, ve větru dešti s rozkvetlou třešní za nosem a říkám si, jaký mělo smysl natáčet, teď dívat se na něco takovýho. Částečně improvizovaný černobílý portrét žalu ze ztráty syna, bolesti, s řadou hypnotických videoklipů (Benoît Debie) ze studia během nahrávání "Skeleton Tree". Když vyrovnat se s traumatem lze pro velkého umělce snad právě a jedině tvůrčím procesem. Není ale hračka ani pro diváky. "This happiness seemed to be an act of revenge, an act of defiance."(26.4.2017)

"Deep Water" na závěr je poslední "feelingový" hřebíček do rakve: Dominikova režie přitom neztrácí ani na chvíli nadhled a Caveovy meditace či očividné strádání tak dostávají hlubší smysl. Kdo by to byl řek', že právě tu Cave ukáže svou nejlaskavější tvář a i přes nutnou odměřenost odhalí, že vlastně všichni - Prince nePrince - tápem v tmách(14.9.2016)

"I must remember to be kind." Neskutočne silné. Pozerala som už s tým, že som mala napočúvaný Skeleton Tree, ktorý je pre mňa jedným z naj albumov tohto roka. Warren Ellis je zlatíčko. Myslím, že každý, kto relatívne nedávno zažil "podobnú" stratu rodinného príslušníka, pochopí, a zasiahne ho to ešte viac. (Lumiere - 1.12.2016)(4.12.2016)

Netradiční kousek, ať už po vizuální, příběhové nebo hudební stránce. Nevím, jestli se to vůbec dá nazvat dokument. Něco tak specifického po všech stránkách jsem snad ještě nikdy neviděl. Ale asi jo. Dokumentuje to všechno, co Cavea napadne během nahrávání nového alba, dokumentuje to vznik alba (obecně), dokumentuje to natáčení dokumentu (a to natolik, že je i slyšet pokyn režiséra: "Sjedeme to ještě jednou, Nicku!"). I uvedení tohoto díla je tak netradiční, že vůbec si už nejsem jist ničím. Ničím, kromě dvou věcí: nemá cenu se film snažit shlédnout, aniž byste nebyli Caveovými přívrženci (popř. si o něm napřed něco zjistěte), a že Nick Cave vstoupil do úplně nové etapy své tvorby, diametrálně odlišné od té předešlé. Už jen z tohoto snímku je cítit, jak ho smrt syna zrušila a znovu sestavila, nicméně něco bylo vráceno jinak a Cave je nyní nový člověk, nový hudebník. Který má (o to víc) ještě co nabídnout.(8.9.2016)