Celkem dobrý český film, ve kterém hraje hlavní roli Vojtěch Kotek a musím říct, že to hraje docela obstojně. I když je místy film trochu neuvěřitelný, tak jsem se nemohla odtrhnout a čekala, jak to skončí, i když všichni jistě tuší, jak. Všechny hlavní dětské postavy hrají dobře. Mírně pokulhává scénář.(29.12.2006)

A sakra, tenhle český film se i celkem podařil. Přijemné herecké výkony, i Vojta Kotek v několika momentech překvapuje, velmi dobrá a zručná režie a bohužel pouze průměrný scénář. Zejména v první polovině film příjemně graduje (škola, únos, útěk), ale v té druhé trochu ztrácí dech (adaptace do rodinného prostředí). Každopádně měl tenhle snímek na víc.(28.12.2006)

Já si nemůžu pomoct, ale Maciuchová s Vašutem tady působili strašně nepřirozeně, jako by sem snad ani nepatřili. Ale zřejmě měli vytvořit dokonalý kontrast mezi Radkem Holubem a Barborou Hrzánovou. To se jim výborně povedlo. S tím samozřejmě souvisí i ty "dva světy", které se v jednu chvíli prolnuly. Nad filmem je vhodné se alespoň na chvilku zamyslet. Vojta Kotek měl talent. Tady to krásně dokazoval.(5.9.2012)

Příběh o útěku z donucení, jenž se nakonec stane útěkem chtěným.Slušné herecké výkony i dětských představitelů kazí trochu nevyrovnaný děj, některé zbytečně dlouhé scény a drobné nesrovnalosti ve scénáři. Film chvíli působí jako únosové drama, chvíli jako oduševnělý pohled na život mimo civilizaci a chvíli jako moderní pohled na tragédií postiženého chlapce. I přes nevyhraněnost snímek uběhne jako voda a třebaže v divákovi nic moc nezanechá, určitě stojí za zhlédnutí.(15.1.2003)

Ono je vždycky takové zvláštní, dokázat se vcítit do pozice hlavní role (postava oslavuje třináctiny.. já se na film poprvé díval právě ve 13ti). Herecké výkony, to je kapitola sama pro sebe : Vojta Kotek alias Libor/Gusta - nechce se mi počítat jestli Kotkovi bylo tehdy taky 13, nicméně byl dost mladý a na to, že to byl jeho filmový debut, tak podal řekl bych nejlepší herecký výkon (Snowboarďáci, a obzvlášť Rafťáci, to už je tragikomedie..). "Bohaté duo" Vašut + Maciuchová - nedokážu posoudit, Maciuchové tyhle role z "aristokratických kruhů" celkem sedí :) Vašutovi už nikoliv. Naproti tomu ono "vesnické duo" Holub + Hrzánová - to je jiné kafe. Přirozené herecké výkony Radka Holuba jsou přijemným zpestřením každého filmu, i když tady by možná šlo trochu ubrat z té jeho strohosti v některých scénách. B. Hrzánová je ten typ herečky, která může zahrát cokoliv, co je takříkajíc "o životě" a bude jí ta role slušet :) A to i v tomto případě. Ostatní dětské role byly tak trochu jako zkouška dramaťáku.. ale naštěstí se o nich ten děj tak moc netočí. Co ve filmech miluju, to je symbolika, vlastnost nutící diváka přemýšlet, uspořádávat si postupně myšlenky z filmu do souvislostí. A to se tady (nejvíce a nejlépe ve druhé třetině filmu) podařilo naprosto skvěle. Dějová linie mi taky vyhovuje, ač jak tady mnoho lidí píše, bylo docela odvážné spojit akční a sociální/psychologickou část ve filmech. I když i mě to přišlo tak trochu, jako tah "aby se vlk nažral a koza zůstala celá" - ale tak věc názoru :). Možná, že je i dobře, že jsem nečetl předlohu, ono ne vždycky se musí jedna z těchto dvou verzí příběhu povést. Neříkám, že jde o biják, který kdy trhal návštěvnost, ale pro "domácí kino" to trhák bezpodmínečně JE. 93% !(15.5.2011)

• - Železniční stanička, kde bydleli Panenkovi s dětmi, je Sudoměř u Mladé Boleslavi. Stanička, kde pokuřuje starý podestát, je zastávka hned vedle Skalsko. Nachází se na trati Mladá Boleslav - Mšeno - Mělník. (Vikki)

• - Hra, kterou Libor (Vojtěch Kotek) dostane od kamaráda k narozeninám, je „Resident Evil 3: Nemesis“. (didas)