Ono je vždycky takové zvláštní, dokázat se vcítit do pozice hlavní role (postava oslavuje třináctiny.. já se na film poprvé díval právě ve 13ti). Herecké výkony, to je kapitola sama pro sebe : Vojta Kotek alias Libor/Gusta - nechce se mi počítat jestli Kotkovi bylo tehdy taky 13, nicméně byl dost mladý a na to, že to byl jeho filmový debut, tak podal řekl bych nejlepší herecký výkon (Snowboarďáci, a obzvlášť Rafťáci, to už je tragikomedie..). "Bohaté duo" Vašut + Maciuchová - nedokážu posoudit, Maciuchové tyhle role z "aristokratických kruhů" celkem sedí :) Vašutovi už nikoliv. Naproti tomu ono "vesnické duo" Holub + Hrzánová - to je jiné kafe. Přirozené herecké výkony Radka Holuba jsou přijemným zpestřením každého filmu, i když tady by možná šlo trochu ubrat z té jeho strohosti v některých scénách. B. Hrzánová je ten typ herečky, která může zahrát cokoliv, co je takříkajíc "o životě" a bude jí ta role slušet :) A to i v tomto případě. Ostatní dětské role byly tak trochu jako zkouška dramaťáku.. ale naštěstí se o nich ten děj tak moc netočí. Co ve filmech miluju, to je symbolika, vlastnost nutící diváka přemýšlet, uspořádávat si postupně myšlenky z filmu do souvislostí. A to se tady (nejvíce a nejlépe ve druhé třetině filmu) podařilo naprosto skvěle. Dějová linie mi taky vyhovuje, ač jak tady mnoho lidí píše, bylo docela odvážné spojit akční a sociální/psychologickou část ve filmech. I když i mě to přišlo tak trochu, jako tah "aby se vlk nažral a koza zůstala celá" - ale tak věc názoru :). Možná, že je i dobře, že jsem nečetl předlohu, ono ne vždycky se musí jedna z těchto dvou verzí příběhu povést. Neříkám, že jde o biják, který kdy trhal návštěvnost, ale pro "domácí kino" to trhák bezpodmínečně JE. 93% !(15.5.2011)

Je to ze začátku rodinný film ale po půl hodině člověk zjistí že film není zas až tak pro děti,a nakonec zjistí že film není určen ani pro dospělé.Co za to může?Podle mně realita.Tento film mě zajmul jenom kvůly blbýmu názvu(únos domů-unášejí se domy?trochuu debilní ne?).Myslel sem že Libor bude zneužit těmi vrahouny a nakonec se z toho vyklubal český psychothriller.:D(7.5.2010)

• don_mingo

Tohle jsem viděl v kině (je to vůbec možný? šlo to do kin oficiálně, nebo to tam učitelka pustila z cédéčka na plátno?) hned po uvedení, kdy mi bylo 14, v hlavě jsem měl uhry, panictví a Blink 182, za vrchol kinematografie jsem považoval Myšáka Stuarta Little a brečel jsem u Pretty Woman a přesto mi to přišlo jako hrozná pitomost. Tuším ale, že tam byla nějaká milostná scéna a ta rodinka žila někde v lese a pamatuju si Kotka s Vašutem, což je po osmi letech donucené projekce zaprděného minifilmu, který nikdo nikdy neznal, výkon jako prase. Ty dvě hvězdičky jsou pro mě.(23.9.2010)

Příběh o útěku z donucení, jenž se nakonec stane útěkem chtěným.Slušné herecké výkony i dětských představitelů kazí trochu nevyrovnaný děj, některé zbytečně dlouhé scény a drobné nesrovnalosti ve scénáři. Film chvíli působí jako únosové drama, chvíli jako oduševnělý pohled na život mimo civilizaci a chvíli jako moderní pohled na tragédií postiženého chlapce. I přes nevyhraněnost snímek uběhne jako voda a třebaže v divákovi nic moc nezanechá, určitě stojí za zhlédnutí.(15.1.2003)

I přes slibný obsah filmu a dobré herce jsem raději nečekala nic extra. Ovšem mé očekávání nebylo naplněno, ale zaskočeno. Zpověď malého chlapce na prahu puberty, který si v životě už tak krátkém stihl zažít vcelku peklo, byla jímavá. Můj dojem nenarušovalo téměř nic až na konec, který mě vcelku udivil, protože si nejsem jista, zda by to takto vůbec v reálném světě mohlo dopadnout. Ovšem svět českého filmu byl opět obohacen o něco, co má hlavu a patu. Tímto bych chtěla pochválit všechny zúčastněné a světe div se i toho Vojtěcha Kotka.(20.4.2014)

• - Železniční stanička, kde bydleli Panenkovi s dětmi, je Sudoměř u Mladé Boleslavi. Stanička, kde pokuřuje starý podestát, je zastávka hned vedle Skalsko. Nachází se na trati Mladá Boleslav - Mšeno - Mělník. (Vikki)

• - Hra, kterou Libor (Vojtěch Kotek) dostane od kamaráda k narozeninám, je „Resident Evil 3: Nemesis“. (didas)