Zlato (studentský film)

Gustav Meyrink (kniha)

Jakub Vaňo

Jakub Vansa
  • Adam Bernau

Světelné pojetí (světlo je zde stále jaksi polotmavé) se mi líbí a dobře se sem hodí. Skvělá volba krásných interiérů, mohly být využity mnohem silněji. Že si pan Vaňo vzal předlohu z Meyrinka, dokonce něco známého jen pilným Meyrinkovým čtenářům, ba dokonce něco autobiografického, by bylo chvályhodné. Že si vybral právě tu věc o výrobě zlata, by bylo pro film přímo skvělé. Bohužel se ukazuje, že Meyrinka si prostě nemůže točit každý, koho to napadne.(7.8.2020)

Na studentský film velmi slušná kamera a především výprava. Herecky tak půl na půl. Typický současný český nešvar - herci často šumlují a zvukař špatně chytá zvuk. Jinak Meyrinka mám rád a myslím, že nejlépe se ho povedlo vystihnout ve francouzském televizním filmu Le Golem z roku 1967. Tady tato historka lépe, nadčasověji a filozofičtěji podaná je k nalezení u Wernera Herzoga a v jeho filmu Herz aus Glas. Ale jde o absolventský film, takže samozřejmě nelze srovnávat, to jen tak pro upřesnění mých myšlenkových pochodů. Líbilo se mi, jak se ve scénáři hrálo s Meyrinkovými prohlášeními - v úvodu, jak je nutno vše poznat, a oproti tomu poznání ke konci, že některé věci prostě máme nechat být. Neříkám to přesně, musel bych si film znovu pustit, ale tahle myšlenka se mi líbila. Navíc rozvedená v závěrečný titulek, kdy dojde další souvislost, totiž že nakonec našel Meyrink své poslání někde jinde - a asi to tak mělo být. I ty dvě vtipné scény s pravděpodobně sestrami, které o mladého Meyrinka usilují, mne potěšily, Pán noci přirozeně uměřený... Jak říkám, veledílo to není, ale snaha je vidět podpořená je docela chytrým scénářem, kamerou a výpravou, dokonce to má nějakou myšlenku, jen tedy ten zvuk a častá nesrozumitelnost toho, co herci říkají, mi celkový dojem hodně kazilo.(12.8.2020)

• - Film byl promítán na 11. ročníku festivalu Prvi Kadar v Sarajevu (5. - 10. listopad 2017). (fckrgnls)

• - Film byl promítán 30. srpna 2017 na DEA International Film Festivalu v Albánii. (fckrgnls)