luka4615

Další hutná kriminální látka z deštivého Španělska, u níž jsem měl ale velmi silný dojem, že být v rukou schopnějšího režiséra disponujícího propracovanějším scénářem, jednalo by se o několik tříd lepší filmový zážitek. El guardián invisible má v této podobě velmi chabou scénáristickou kostru, která na tak dlouhé stopáží působí vážně "roztahaně". Kdyby tedy byl snímek zhruba o půl hodiny kratší a byl vypuštěn přebytečný nadpřirozený prvek, neváhal bych snímek přirovnat k dalšímu výbornému překvapení v rámci španělské kinematografie. (MovieZone tip) ()

honajz

Scenárista, řekl bych, udělal s knižní předlohou, co se dalo, aby vypadal příběh zajímavě a měl jakous takous logiku. Mystična bylo tak akorát, je příjemně v pozadí a naštěstí není dovysvětlené, protože pak by to ztratilo jisté kouzlo. Kamera je rovněž vynikající. Problém však mám se stopáží, která je zbytečně nadměrná a film tak obsahuje, zvláště ve střední pasáži, hromady hluchých a zbytečných míst, jistou nedůvěryhodnost v postupech samotného vyšetřování, a konečně i nijak zajímavou hlavní hrdinku, která mi byla prostě nesympatická a její chlad a odstup mi nepřipadaly jako něco, proč si ji oblíbit a fandit jí. Navíc v 18. minutě jsem si řekl, jen tak z prdele a z daných náznaků, kdo je vrah a proč zhruba vraždí, a ejhle, ono to fakt tak bylo, jen to všem trvá další hodinu a půl, než na to také přijdou. Takže celkově i zklamání z jalové zápletky, vhodné tak na jeden díl doktorky Kellerové nebo nováckých Specialistů, ale ne na dvouhodinový a něco celovečerák. ()

Morholt

Úžasná atmosféra, která mě pohltila vlastně už v prvních vteřinách a vyplivla mě až na konci. Jenom v superlativech se dá mluvit i o Martě Etura v hlavní roli, která policistku s pohnutou minulostí vystřihla s málo vídanou suverenitou. A bavilo mě vlastně i všechno ostatní od vystavění pátrací linky přes tu rodinnou až po herce ve vedlejších rolích. Všechno by bylo jak má být, ale to by tam filmaři nesměli cpát nadpřirozeno, bez kterého se mohli úplně v pohodě obejít a které, do určité míry, celý film degradovalo. Každopádně zase tolik vrásek mi to nezpůsobilo. Velká spokojenost. 80% ()

Davies182

Nenávidím, když se v rámci vyšetřování po celou dobu stopáže tápe v bludném kruhu, a na konci jsou poznenáhlu všichni ve správný čas na správném místě (plus náhodný kolemjdoucí poskytne zásadní indicii, bez které by se film klidně mohl natáhnout na seriál). Jinak ale napínavý mysteriozní thriller, do kterého občas probleskne náznak inspirace Fukunagou, Guillermem del Torem nebo dokonce i Fincherem. Bohužel ale čím delší, tím větší zklamání. ()

Marze

Stručně obsah: Na břehu řeky je nalezeno zavražděné tělo mladé ženy. Vyšetřování vede inspektor Salazar. V rodném městě zavražděné je mnoho duchů minulosti. Příběh by podle mého názoru mohl být konstruován lépe a stopáž 2:09 hod. mohla být kratší. Ještě po hodině a čtvrt detektivové stále tápou, než najdou stopu s moukou. Vizuálně styl noir, dokonce i postelová scéna je ve tmě. Počet vražd velkorysý. Krajina líbezná, ale nevěděl jsem, že ve Španělsku tolik prší (samozřejmě hlavně na pohřbech) a mají tam tolik lesů. U nás už by musely být povodně. Scéna s nahou inspektorkou ve vaně podtrhuje podprahové erotické jiskření filmu. V závěru je na poradě detektivů shrnut a vysvětlen motiv pachatele. ()