The Lighthouse

Velká Británie, 2016, 102 min

ricci.s

Thriller zasadený do historického obdobia o dvoch strážcoch majáka. Jeden z nich je silný ateista, ktorý si rád vypije, zatiaľ čo ten druhý Bibliu nepustí z ruky, takže je jasné, aký je asi medzi nimi vzťah. Títo dvaja chudáci ostávajú odrezaní od sveta a od zásob, pretože nastane nekonečná búrka, takže ich nádeje na prežitie klesajú každým dňom. Na tento film som narazil čírou náhodou, a našimi divákmi je vlastne úplne prehliadnutý, čo je škoda, pretože rozhodne je o čo stáť. Predovšetkým vyhráva pochmúrna atmosféra vytvorená vďaka osamotenému prostrediu v búrke. Záverečná tretina filmu je naozaj vynikajúca, funguje predovšetkým po psychologickej stránke (v podobe pôsobivých halucinácií), a dokonca sa nájdu aj viaceré hororové prvky. Zmieriť sa však treba s tým, že nakoľko sa jedná o herecký koncert dvoch postáv na jednom mieste, film si nedokáže udržať divákovu pozornosť od začiatku do konca. Aj ja sám som sa pristihol, že pozerám na hodinky, najmä počas prvej hodiny. Lenže to by musel byť scenárista úplný génius, aby sa tomu pri takomto filme vyhol. ()