Dobrý papež

(TV film)
  • Itálie Il papa buono (více)
Životopisný / Drama / Rodinný
Itálie, 2003, 180 min (Special Edition: 103 min)

Režie:

Ricky Tognazzi

Bob Hoskins, Carlo Cecchi, Roberto Citran, Fabrizio Vidale, Sergio Bini Bustric, Francesco Venditti, Rolando Ravello, John Light, Francesco Carnelutti (více)

Príbeh celoživotného priateľstva troch mužov - jeden z nich učí v seminári a stane sa kardinálom, druhý je exkomunikovaný a ten tretí, Angelo Giuseppe Roncalli,  vstúpi do dejín ako Ján XXIII., pre svoju dobrotivosť zvaný aj láskavý pápež. Vo filme talianskeho režiséra Rickyho Tognazziho ho stvárnil Bob Hoskins, autorom hudby je Ennio Morricone. (STV)

PTuranyi

Pekná dramatizácia životopisu Angela Giuseppeho Roncalliho aka. pápeža Jána XXIII. Produkcia je kvalitná a šikovne využíva vzťahov z mladosti, aby vytvorila napätie ústiace do zápasu dobra so zlom stelesnenými modernistickými a konzervatívnymi krídlami cirkvi. Život Jána XXIII. ponúka množstvo momentov, na ktorých je možné dokumentovať jeho prístup k ľuďom a Bohu. Scenáristi vybrali určite len niekoľko, ale tie výborne rozohrávajú emócie, takže nejedno oko uroní slzu. Bob Hoskins sa hlavnej úlohy zhostil výborne, hoci život láskavého človeka neposkytuje priestor na mnoho charakterových polôh. ()

Aky

Je vcelku jedno, čemu člověk věří a jestli vůbec. Objeví-li se dobrý člověk v pravou chvíli na správném místě, může to znamenat strašně moc. ()

brumbrum

Pekne! A ku komentaru nizsie: vobec nie je jedno, "komu a v co clovek veri, a ci vobec" :-)! Verit v Boha a Bohu, ktory nas stvoril, je zaklad a podstata ostatnych dobier a pravd. Naopak to totiz nefunguje, ze niekto smeruje k absolutnej pravde a chce byt absolutne dobry, a popritom v "daco veri". 5* v pohode. Zial som videl len zostrihanu verziu; ak by mal dakto komplet, dajte vediet, dikes! ()

misterz

Priemerne natočený životopisný film o človeku, ktorý je príkladom, že niekedy aj napriek očakávaniam, je možné dosiahnuť veľmi veľa. Bol zvolený len ako z núdze cnosť, pretože bol starý a očakávala sa jeho rýchla smrť a on aj napriek tomu všetkým vytrel kocúra, bez intríg, len svojim rozumom a dobrotou. To všetko za doprovodu nádhernej hudby. Škoda, že si režisér nedal viac práce, snímku chýbal väčší dramatický náboj, ocenil by som aj lepšiu výpravu. 65/100 ()

Arsenal83

Rok predtým vyšiel Posol mieru a to bol oveľa silnejší film - čo sa týka voľby pápeža, intríg, láskavosti aj emocionality. Tento film je slabší, na konci trošku vyvolá slzavú vďačnosť za existenciu výnimočného človeka, ale komplexne to nepokrýva všetko zo života Roncalliho resp. to pokrýva tak suchšie. ()

• Film sa natáčal v Bergame, Montecassine, Ríme, Caserte a Benátkach (Taliansko), ako aj vo Francúzsku, Čiernej Hore, Srbsku, Turecku a Vatikáne. (Arsenal83)