Putování tučňáků: Volání oceánu

Putovanie tučniakov: Volanie oceánu

Dokumentární

Francie, 2017, 82 min

Luc Jacquet

Chtě nechtě porovnání s pro mě kultovním Putováním tučňáků se nelze vyhnout. Pro ty, kdo film z roku 2005 neviděli, může být tato novinka možná nadprůměrným dokumentem. Pro nás, co máme původní film nakoukaný skoro až nazpaměť, je Volání oceánu pouhým opakováním a navíc v dost naředěné podobě. Volání oceánu opravdu nepřináší žádnou nadstavbu, scénář je prakticky stejný jako u předchůdce, jen technika se zase posunula, takže si můžeme vychutnávat let každé mořské kapky a vidět každý pór tučňáčí kůže ve 4K. Chybí však silnější momenty, chybí to kouzlo netradičně pojatého dokumentu, kterým disponovala jednička. A co teprve hudba. Ta první Putování tučňáků povznášela z dokonalosti někam ještě dál až k pomyslné šesté hvězdičce. Zato ve Volání oceánu je tak tuctová, jak jen může být.(29.12.2018)

Pokračovanie unikátneho dokumentu s menším drivom a menšou vypovedacou hodnotou ako tomu bolo v jednotke. Už to nemalo to momentum, nebolo to také úderné a niektoré zábery sa dosť opakovali. Každopádne ale moderné technológie nám umožňujú naozaj krásnym pohľadom vidieť veci, ktoré za normálnych okolností človek len ťažko uvidí. A v tomto majú podobné filmy vysokú hodnotu, pokiaľ sa moc neopakujú, ako tomu bolo v tomto prípade. 65 %(28.12.2018)

Nádherné niečo. Takéto filmy sú tým najkrajším, čo môže človek vidieť. Som rád, že som bol so svojou milovanou manželkou na takýto krásny dokumentárny film, ktorý ukazuje aká krásna, ale aj drsná je príroda a ako krásne ju vytvoril Boh. Dojemný a krásny príbeh malého tučniačika nenechá chladným nikoho a určite vo Vás vyvolá príjemné pohladenie po duši. Prekrásne.(22.5.2017)

Tučňák jde k moři. Tučňák skočí do vody a chvíli plave. Tučňák vyskočí z moře. Tučňák jde zpátky do údolí a cestou sebou párkrát praští o zem. Tučňák čelí sněhové bouři. Tučňák jde k moři. Tučňák skočí do vody a chvíli plave. Tučňák vyskočí z moře. Tučňák jde zpátky do údolí a cestou sebou párkrát praští o zem. Tučňák čelí sněhové bouři... a tak ještě několikrát. Film na pohled působivý a vizuálně perfektně zmáknutý, nicméně po chvíli nudící. Tučňáky mám opravdu rád a také to byl důvod, proč jsem na tenhle film šel, ale po půlhodině mi začala pomalu padat hlava. A to i přesto, že mě celkem iritoval hlas Tomáše Hanáka, který četl komentář a udržoval mě tak ve střehu. Myslím, že tohle opravdu není jeho parketa. Ale i tak nelituji, příjemně strávená hodinka a čtvrt.(9.4.2017)

Spousta krásných záběrů, které se ale po chvíli omrzí. Na to, že film zobrazuje skutečně jen to, co má v názvu (tzn. putování tučňáků k moři a zase zpět), je to hrozně dlouhé, vinou delších pasáží beze slov byste mohli i usnout. Je škoda, že použité moderní metody snímání nebyly využity naplno, aby ukázaly tučňáky i při jiných činnostech než při chůzi (např. při lovu, při hře, při páření a dalších běžných aktivitách), i když to možná obsáhl první díl z roku 2005. Takhle jsem měl dojem, že nějaký 20minutový dokument by mi toho o tučňácích řekl víc a nenechal by otevřené otázky, proč matka po čase odchází (a kam), podle čeho se v tolikahlavém hejnu dokážou rozeznat atp. Každopádně to mají strašně těžké. Díky bohu, že nejsem tučňák.(29.3.2017)

• - Natáčelo se na Jižním pólu na Antarktidě. (Stoka)

• - Celosvětová premiéra dokumentárního snímku proběhla 5. února 2017 v Paříži. (Stoka)