Reklama

Reklama

Bosch: Zahrada pozemských rozkoší

  • Španělsko El Bosco. El jardín de los sueños (více)

Obsahy(1)

U příležitosti pětistého výročí smrti Hieronyma Bosche uvádíme do kin dokumentární film Bosch: Zahrada pozemských rozkoší. Právě datum smrti je totiž jediná informace, kterou můžeme o autorovi jednoho z nejznámějších uměleckých děl světa s určitostí říci. Film představuje nejslavnější malířova díla, která se stala ikonickými po celém světě. Triptych Zahrady pozemských rozkoší dokáže zaujmout všechny napříč společností. Bosch maloval pro potěšení oka běžného pozorovatele, kterýho nadchne propracovanost jeho obrazů. Pro náročnější pozorovatele však obrazy nepostrádají hloubku a skryté symboly, které nutí k zamyšlení nad povahou lidského vědomí a myšlení.
Existuje ještě mnoho tajemství, kterými jsou obrazy Hieronyma Bosche opředena. I tak jsou jeho obrazy plné nejrůznějších prvků, které můžete s úžasem pozorovat. V malbách nechybí světlé barvy , komplexní akce, komedie, tragédie, tajemství, intriky, napětí, život, smrt a možná dokonce vykoupení. Nyní můžete v kinech obdivovat genialitu obrazů, které pravděpodobně nikdy nebudete schopni plně rozumově pochopit. (Pannonia Ent.)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (2)

sofiapetra 

všechny recenze uživatele

Boschova fantazie je natolik velkolepá a ohromující, že diskutovat není prakticky o čem. Ten triptych je bezesporu uchvacující a vždycky bude. Zbývá tedy hodnotit jen ty "mluvící hlavy" z řad teoretiků umění, spisovatelů, pěvců atd. A to byla jednoduše zoufalost. Několikrát jsem se ve zcela ztichlém kině musela smát nahlas, jaké byli schopni plácat nesmysly. ()

poz3n 

všechny recenze uživatele

Mno což o to, Bosch je neuvěřitelný a jeho dílo taktéž. Né už tolik tenhle dokument. Snaží se (otázka je jestli schválně, anebo dílem neschopnosti) divákovi spíš dát nějaký hezký pocit, než mu o Zahradě rozkoší něco říct. Nějaký ten názor nebo informaci sice dostaneme, ale celé je to strašně zmatené, nahodilé, bez struktury. Tvůrci v podstatě sehnali několik uměleckých kapacit, nějak nasnímali obraz a z toho sestříhali dokument. V porovnání se sérií Exhibition on Screen je tohle spíš takový poloviční amatérismus. A je to škoda, protože téma by si rozhodně zasloužilo pořádný rozbor a inteligentnější přístup k divákovi. 5/10 ()

Reklama

Galerie (15)

Zajímavosti (1)

  • Hieronymus Bosch bol holandský maliar z 15. storočia prezývaný aj "diabolský". Maľoval pre španielskych vládcov, no mnoho z jeho diel sa stratilo. Väčšinou sa venoval náboženskej tematike, ktorú často obohatil o výjavy z vlastnej fantázie. Mnohí ho spájajú s mágiou, sektami, okultizmom, alchýmiou a jeho diela sú záhadou aj pre súčasných odborníkov. (vander19)

Reklama

Reklama