Modrý motýl

• Kanada The Blue Butterfly (více)

Film podle skutečné události vypráví o nevyléčitelně nemocném desetiletém chlapci, jehož vroucím přáním je chytit nejkrásnějšího motýla - tajemného a jen těžko polapitelného Modrého Morpha, za ním je třeba podniknout dobrodružnou výpravu do džungle... (oficiální text distributora)

StarsFan

To, že je to částí natočené podle skutečného příběhu, ještě neznamená, že to zachrání celý film od lehce zapomenutelných vod průměru. ()

SeanLSD

Viem, že by som sa nemal dívať na filmy o smrteľne chorých deťoch. Nie preto, že sa mi hneď nahrnú do očí slzy a nie som schopný uvažovať objektívne, na to kašľať, ale - práve pre tie pocity . . Čert ber ilúziu objektivity aj to ostatné, spravodlivosť vo svete aj tak neexistuje a detské sny plniť treba, lebo nič iné v živote aj tak za nič nestojí. Či už ich dosiahneme ako deti alebo ako dospelí, ktorí však na ne bohvie kvôli čomu takmer bez výnnimky zabúdajú alebo ich ignorujú. Aspoň jeden by si každý splniť mal, aby to celé malo aspoň nejaký zmysel. Aspoň taká snaha ho možno má. - rovnako ako točenie filmov, ktoré nám to majú pripomínať - . . pretože potom sa môžu diať aj zázraky . . ! ()

Karush

Zázraky existujú, len je potrebné v nich veriť a zotrvať aj v tom najhoršom. V dnešnej dobe ľudia snívajú o nepredstaviteľných veciach, ktoré sa možno zakrátko stanú realitou, tak ako aj v minulosti. Stačí snívať a veriť. Veriť, že aj naše najtajnejšie túžby ukryté v snoch sa predsa len splnia. I keď občas to nevyjde podľa našich predstáv, netreba to vzdať. Treba snívať ďalej, sny sú niečo, čo vám nikto nemôže vziať. V snoch precestujete svet, navštívite vesmír, stretnete sa s mŕtvymi. V snoch je možné všetko. Živým príkladom je hrdina filmu: Pete . Úžasné zábery z dažďového pralesa a posolstvo tohto krásneho filmu ma veľmi očarilo. ()

lennyd

Desetiletý Pete (Marc Donato) by měl být jako každý jiný kluk v jeho věku - pobíhat po venku, hrát fotbal. Ale osud si s ním krutě pohrál, a Pete trpí zákeřnou rakovinou, a zbývá mu jen několik málo měsíců života. A protože jen stěží může chodit, zůstává doma, a zabývá se studiem brouků a motýlů. V obou je mu velkým vzorem Alan Osborne (William Hurt), slavný entomolog, který jako jediný na světě chytil v jihoamerické džungli modrého motýla. Pete se nakonec se svým vzorem setká, a přesvědčí jej, aby jej vzal s sebou do džungle na lov právě onoho modrého motýla... Už od prvních minut je naprosto jasné, jakým směrem se film bude ubírat a jak také skončí. Od scénáře žádné velké invence tedy čekat nelze. Sice se autoři snaží zabrnkat na citlivou strunu každého z nás tím, že je film natočen dle skutečné události, je velmi těžké se nějak nechat dojmout, když víte, jak to dopadne. Určitě tím ale nechci říct, že by se mi film nelíbil, právě naopak, je to přesně ten typ oddychových filmů, které člověka plní jakousi nadějí, že nakonec vždycky všechno dobře dopadne. Co bych ale chtěl pochválit, je kamera - hon na motýla je prostříháván naprosto dokonalými záběry (nebo snad v některých případech animacemi) různé havěti, motýly počínaje, přes různé broučky, pavoučky, žabičky a další potvory - moc hezké.. ()

• The Children's Wish Foundation sa rozhodla skutočnému Davidovi splniť posledné želanie - chytiť legendárneho Modrého motýľa (Mariposa Azul). Chlapec sa vybral so slávnym entomológom Georgom Brossardom do Mexika za motýľom, čo lekári považovali za šialený nápad a vôbec ho neodporúčali. (Karush)
  • Rakovina Davida Marengera zmizla akoby zázrakom po jeho návrate z Mexika. Je živým dôkazom toho, že viera, nádej a vytrvalosť môžu spôsobovať zázraky a bol by rád, aby sa jeho príbeh stal inšpiratívnym pre deti pri prekonávaní chôrob. (Karush)
  • Inšpiráciou pre film bol skutočný príbeh Davida Marengera, ktorý sa narodil v roku 1981 v Quebecu. V šiestich rokoch mu diagnostikovali rakovinu a lekári mu predpovedali len pár mesiacov života. (Karush)