Legion (TV seriál)

Akční / Drama / Sci-Fi

USA, 2017–2019, 24 h 19 min (Minutáž: 41–68 min)

Tvůrci:

Noah Hawley

Jeff Russo

Dan Stevens, Katie Aselton, Rachel Keller, Amber Midthunder, Aubrey Plaza, Jean Smart, Hamish Linklater, Mackenzie Gray, Bill Irwin, Scott Lawrence, Jeremie Harris, David Selby, Eddie Jemison, Kirby Morrow, Jemaine Clement, David Ferry, Quinton Boisclair, Luke Roessler, Paul Belsito, Sharlene Royer, Keir O'Donnell, Camille Mitchell, Christine Horne, Caitlin Leahy, Rachael Markarian, Navid Negahban, Jelly Howie, Christine Horn, Jon Hamm (vyp.), Jasmine Jessica Anthony, Reatha Grey, Emily Ozrey, Lily Rabe, Dave Baez, Emily Hoffman, Ryan Caldwell, Lavelle Roby, Molly Hagan, Seamus Dever, Alexander Leeb, Hank Chen, Valentina Izumi, Jaclyn Hales, Alex Knight, June B. Wilde, Matt Hamilton, Tisha French, Annie Gonzalez, Karibel Rodriguez, Nathan Hurd, Violet Hicks, Christian Convery, Maddie Phillips, Rachele Schank, Megan Hensley, Lauren Shaw, Lauren Tsai, Harry Lloyd, Stephanie Corneliussen, Time Winters, Stefanie Estes, Jason Mantzoukas, Biff Yeager, Stefanée Martin, Marikah Cunningham, Gabriel Jacob-Cross, Vanessa Dubasso, Lily Keene

Tenhle komentář píšu ihned po dokoukání finále druhé série a teda musím říct, že co nemůžeme Legion odepřít, je absolutní výjimečnost. Už od začátku si s divákem hrají, nutí jej přemýšlet, pochybovat o všem, ale stejně je téměř nemožné vše pochopit. První série byla velkým zážitkem. Propojení zajetí démonem, světa mutantů se superschopnostmi, hrátky s časem a prostorem...zkrátka vše co člověk potřebuje :) Druhá série začla v podobném smyslu, nicméně v jejím středu to tvůrci dle mého trochu přehnali s filozofickými otázkami života, multivesmíru apod. Chápu, že to vše mělo svůj smysl a dalo by se to do děje zařadit, ale vyhradit některým myšlenkám celý díl je prostě moc. 8 epizod jako v první sérii by bylo podle mě i pro tu druhou ideální. Takhle i po geniálním finále zůstává po této sérii nepříjemná pachuť. 85%(15.7.2018)

Legion je hrozně specifický typ seriálu, který rozhodně nesedne každému. Celý seriál je totiž natočen jako takové psycho umělecké dílo. Na obrazovce se promítají různé originálně pojaté scény točené z mnoha různých perspektiv nebo mnoha různými styly. Upřímně řečeno v 90% času ani nebudete vědět co vlastně sledujete. Samotní herci se několikrát přiznali, že ani oni sami nechápou poetiku a význam některých scén. Takže proč seriál vlastně vůbec sledovat? Protože je hergot dobře natočený. Audiovizuální neuvěřitelně pohlcující a i přesto, že vlastně nevíte co a proč se děje, vás to může bavit. Seriál obsahuje totiž velké množství opravdu působivých a epických scén, které vás dostanou, a to ať už svým pojetím nebo tím co se zrovna děje. Ovšem pojetí seriálu s sebou přináší také nešvar v podobě nudnějších pasáží, protože když dlouho nevíte vlastně co, proč a jak, tak se začnete nudit. Obzvlášť když tvůrci některé věci výrazně natahují. Ale o to lepší jsou pak momenty, kdy do sebe všechno hezky zapadne. Co se jedntlivých sérií týče, tak první série měla nejvíce působivých a zapamatovatelných scén. Na druhou sérii se koukalo mi koukalo lépe, než na první, ale zase neměla tolik zapamatovatelných scén a měla asi 3 epizody, které byly pohou odbočkou od hlavního příběhu a vlastně byly k ničemu. Tento problém pak pronásledoval i třetí sérii, kde takové epizody byly sice jen 2, ale byly neuvěřitelně zbytečné. Jejich děj se dal smrsknout do nějaké tří minutové sekvence a byl by klid. Bohužel vás tvůrci nutí shlédnout celou epizodu, abyste si na konci užili poslední tři minutky. To je asi největší nešvar seriálu. Třetí série pak s sebou přináší klíčový prvek celého seriálu a tím je jeho konec. Protože, když koukáte na seriál, kde většinu času vlastně nevíte co se děje a co si o něm máte myslet, tak se váš dojem ze seriálu bude hodně odvíjet podle toho jak seriál vlastně skončil a jaké to celé vlastně mělo smysl. Tady jsem bohužel zůstal docela neuspokojený. Né jen, že mi přišel děj třetí série vlastně neuvěřitelně jednoduchý a prostý oproti ostatním sériím, ale ten závěr byl vlastně hrozně jednoduchý a poselství seriálu mě zrovna dvakrát neoslovilo. Což je škoda, protože to celkem kazí výsledný dojem, který ze seriálu mám a jen díky nepovedenému konci snižuji o hvězdičku dolů své hodnocení. Ale pokud jste fanoušky netradičních seriálů rozhodně dejte Legionovi šanci. Tento seriál je totiž bezesporu povedené umělecké dílo. Kde jinde konec konců můžete vidět souboj dvou myslí ve formě tanečního souboje nebo písně. 1. série 4*, 2. série 4*, 3. Série 3* Celkově: 3* 73%(1.4.2017)

• Corpsegrinder

Ty dvě hvězdy brát s rezervou. Neni to sračka, efekty jsou fajn, herci jsou dobrý a vizuálně se na to dobře kouká. Problém je ovšem v tom že je to natočený záměrně chaoticky, tak aby si divák taky nebyl jistej co je skutečný a co ne, a bohužel to po pár dílech začne bejt dost otrava. Začalo mě nebavit to neustálý skákání po halucinacích, zpátky v čase, dopředu v čase atd. Je to dost náročný na koukání a člověk se musí soustředit. Škoda, dle námětu jsem čekal trochu přímočařejší podívanou.(7.9.2018)

Co to mělo být? Aby se člověk vyznal a držel krok a stále byl v obraze, je za potřebí pořádnej kopec hulení jinak nevím. Blázinec nad blázinec. Na poprvé jsem nevěděl, která bije a hodně se ztrácel. Prvky hororu a thrilleru tomu sedí, je to drsné, originální a velice zdařilé a určitě to nesedne každému. Dát tohle dohromady chtělo opravdu velkou trpělivost, protože ten scénář je fakt šílenější než cokoliv, co jsem dosud zřel. Výborné a druhá řada mě velmi zajímá(2.11.2017)

Wow. To byl zajímavý trip. Hotovo za dva dny. Aubrey Plaza v roli dokonale ušité na míru. Akorát teda ten démon, on jako ze začátku působí (v mezích) děsivě, ale když se ukáže v plném světle, vypadá jak otrhanej vyžranej houmlesák, s tím si mohli třošku víc vyhrát. Nejvíc se teď bojím, aby z druhé série neudělali obyčejný akční CGI fest.(10.4.2017)

• - Dan Stevens se během seriálu naučil hrát na banjo. (madejja1)

• - Jak je v seriálu naznačeno, otcem Davida (Dan Stevens) je také mutant, jehož jméno není přímo řečeno, ale jsou uvedeny jeho schopnosti a záběr na jeho typické kolečkové křeslo. Tento muž není nikdo jiný než Charles Xavier, aneb Profesor X, známý z filového universa X-Men od společnosti 20th Century Fox. V těchto filmech jej hráli sir Patric Stewart a James McAvoy. Stewarta pozval k účasti v seriálu Legion herec Dan Stevens v talk show Jamese Cordena. Stewart odpověděl: „Určitě. Na 100%!“ (madejja1)

• - Aubrey Plaza (Lenny) se původně ucházela o roli Syd (Rachel Keller). Tvůrce seriálu ji však po jejím konkurzu obsadil do role Lenny, která byla původně vytvořena pro muže středního věku. (WincKruspe)