Legion (TV seriál)

Akční / Drama / Sci-Fi

USA, 2017–2019, 24 h 19 min (Minutáž: 41–68 min)

Tvůrci:

Noah Hawley

Jeff Russo

Dan Stevens, Katie Aselton, Rachel Keller, Amber Midthunder, Aubrey Plaza, Jean Smart, Hamish Linklater, Mackenzie Gray, Bill Irwin, Scott Lawrence, Jeremie Harris, David Selby, Eddie Jemison, Kirby Morrow, Jemaine Clement, David Ferry, Quinton Boisclair, Luke Roessler, Paul Belsito, Sharlene Royer, Keir O'Donnell, Camille Mitchell, Christine Horne, Caitlin Leahy, Rachael Markarian, Navid Negahban, Jelly Howie, Christine Horn, Jon Hamm (vyp.), Jasmine Jessica Anthony, Reatha Grey, Emily Ozrey, Lily Rabe, Dave Baez, Emily Hoffman, Ryan Caldwell, Lavelle Roby, Molly Hagan, Seamus Dever, Alexander Leeb, Hank Chen, Valentina Izumi, Jaclyn Hales, Alex Knight, June B. Wilde, Matt Hamilton, Tisha French, Annie Gonzalez, Karibel Rodriguez, Nathan Hurd, Violet Hicks, Christian Convery, Maddie Phillips, Rachele Schank, Megan Hensley, Lauren Shaw, Lauren Tsai, Harry Lloyd, Stephanie Corneliussen, Time Winters, Stefanie Estes, Jason Mantzoukas, Biff Yeager, Stefanée Martin

Neuvěřitelný psychedelický trip. Na Legiona jsem začala koukat z takového rozmaru, kdy mi bylo úplně fuk, na co se budu dívat, tak jsem zkusila nový seriál stanice FX. No a výsledek? Začnu u pilotu a zcela výjimečně jej popíšu zvlášť: ---------- PILOT byl naprosto famózní! Hned prvními záběry pevně upoutal moji pozornost a následně mě dokonale vtáhl do děje, zde spíše do jiné dimenze sledování. Ta hra na to, co je realita a co ne, se mi hodně líbila, místy jsem byla dokonale zmatena tak jako hlavní hrdina. A vůbec se tu povedla atmosféra podobně jako u Stranger Things, včetně hudby a vymazlené vizuální stránky (výborné efekty). Zkrátka dokonalý psychedelický trip, nemusela jsem si nic brát a byla jsem pohlcena. K tomu ještě výborné neokoukané obsazení, kde mě kromě Dana Stevense zaujali především Hamish Linklater, Rachel Keller a Aubrey Plaza. Na závěr pilotu přišlo skvělé navnazení a já byla naštvaná, že musím týden čekat na další epizodu. ---------- PRVNÍ série: Je s podivem, že až na pár slabších (ne o moc) epizod atmosféra z pilotu vydržela celou první sérii. Snaha kontrolovat Davidovy schopnosti a najít zdroj/řešení jeho problémů je skvěle odvyprávěna, přestože se fyzicky moc nehýbeme z místa (trochu navzdory očekáváním z pilotu, že bude hlavně boj s Division 3), zato psychicky se dostáváme na nevídaná místa (např. astrální rovina). Davidovi s tím pomáhá parádně obsazená skupina mutantů (nejsou to X-Meni, což je trochu škoda), mí nejoblíbenější jsou: Syd (občas je mi jí kvůli její schopnosti líto), Carry Loudermilk + Kerry Loudermilk a Photomy Wallace. Skutečný záporák zde má mnoho podob, jedna z nich je fakt hnusná, jako kdyby Jabba Hutt ohořel a rozpouštěl se. Že jsem zapomněla na Lenny? Ne, nezapomněla, na to, co předvedla Aubrey Plaza se zapomenout nedá. Jediné, co mě na sérii zklamalo, byla malá účast Linklaterova velitele Divison 3. ---------- DRUHÁ série na mě opravdu zapůsobila, a to nejen tím, že měla opět tu vymazlenou vizuální stránku a ještě dokonalejší hudbu. Tak jako David jsme na jejím začátku vrženi do neznámého a opět zažíváme nejedno těžké „WTF“ (ale to dobré). Času na vzpamatování moc není, otázky se valí jedna přes druhou snad ještě víc než v první sérii. Tentokrát tvůrci přišli ještě se zamotanějším příběhem, kdy není do poslední epizody jasné, kdo je skutečný padouch (že by spiknutí?), přidali víc zajímavých (tj. tajemných) postav, ale i různé příšery, bludiště v podzemí, další dimenze, dokonce cestování časem, a jako bonus lekce psychologie vyprávěné Jonem Hammem (s úžasným hlasem btw.). Je jen dobře, že takovýhle "originální" (tedy v rámci komiksových seriálů) seriál uspěl a Fox objednal třetí řadu - přestože prý David ukázal své schopnosti už v té druhé, já tak nějak tuším, že jsme rozhodně ještě neviděli všechno. A taky chci to Stewartovo cameo! P.S.: Tohle je rozhodně jeden z těch seriálů, který buď milujete nebo nesnášíte, takže se ani moc nedivím těm nasraných či znechuceným reakcím zde. Anebo je to o tom, co všechno jste ochotni snést? 10/10(3.3.2018)

Co to mělo být? Aby se člověk vyznal a držel krok a stále byl v obraze, je za potřebí pořádnej kopec hulení jinak nevím. Blázinec nad blázinec. Na poprvé jsem nevěděl, která bije a hodně se ztrácel. Prvky hororu a thrilleru tomu sedí, je to drsné, originální a velice zdařilé a určitě to nesedne každému. Dát tohle dohromady chtělo opravdu velkou trpělivost, protože ten scénář je fakt šílenější než cokoliv, co jsem dosud zřel. Výborné a druhá řada mě velmi zajímá(2.11.2017)

Wow. To byl zajímavý trip. Hotovo za dva dny. Aubrey Plaza v roli dokonale ušité na míru. Akorát teda ten démon, on jako ze začátku působí (v mezích) děsivě, ale když se ukáže v plném světle, vypadá jak otrhanej vyžranej houmlesák, s tím si mohli třošku víc vyhrát. Nejvíc se teď bojím, aby z druhé série neudělali obyčejný akční CGI fest.(10.4.2017)

Legion se podle mě ukázal obrovskou peckou. S výjimkou druhého (vysvětlovacího) dílu jsem se od sledování nemohl odtrhnout. Ani mi nějak nevadí, jestli je to s něčím provázané, protože je to lepší než minimálně polovina X-Menských filmů. Občas to bylo hodně psychedelické, ale stálo to za to. Hlavně tedy Aubrey Plaza je tady naprosto fenomenální. 100 %(2.4.2017)

Legion se nesnaží zavděčit všem. Jedná se o vybroušenou záležitost, která sází na atmosféru a psychologii - což někteří asi neunesou. Ano, jedná se o riskantní krok, ale mně vyhovuje. Pokud by seriál měl skončit po první sérii (což se naštěstí nestalo), budu stejně spokojený. U Legiona mi totiž nešlo o akční komiksový výplach, ale o důmyslnou, psychopatickou stavbu příběhu, kterou jsem dostal. Každá epizoda má co nabídnout a drží divákovu pozornost napnutou až k prasknutí. Hawley navíc umí pracovat s postavami (či minimálně jejich schopnostmi) a krásně propojuje jednotlivé nitky příběhu, přičemž perfektně kombinuje mutanty a doplňuje univerzum. Po čtyřech epizodách zatím jednoznačná záležitost. Hodnocení po první sérii... Bomba! Seriál si udržel skvělé tempo a například šestá a sedmá epizoda byly naprosto perfektní. Drobný odklon přišel u poslední epizody, ale jinak bezchybné. Nakonec samozřejmě neopomenu skvělou hudbu, která dodávala na autentičnosti celého díla. (Více u všech dílů v komentářích.)(6.3.2017)

• - Jak je v seriálu naznačeno, otcem Davida (Dan Stevens) je také mutant, jehož jméno není přímo řečeno, ale jsou uvedeny jeho schopnosti a záběr na jeho typické kolečkové křeslo. Tento muž není nikdo jiný než Charles Xavier, aneb Profesor X, známý z filového universa X-Men od společnosti 20th Century Fox. V těchto filmech jej hráli sir Patric Stewart a James McAvoy. Stewarta pozval k účasti v seriálu Legion herec Dan Stevens v talk show Jamese Cordena. Stewart odpověděl: „Určitě. Na 100%!“ (madejja1)

• - Dan Stevens se během seriálu naučil hrát na banjo. (madejja1)

• - Obrazy v galerii pocházejí od rakouského secesního umělce Egona Schieleho. (NiWi)