V kostele sv. Bartoloměje někdo shodil trvalého jáhna z kúru. Shodou okolností zde jako farář slouží také Michalův přítel z dětství Bohdan - člověk s kriminální minulostí, který ve vězení přešel k víře. Není pochyb, že ho i přes Michalovy námitky Andrej bere jako jasného podezřelého. S kým se ale hluboce věřící Kroupa na kúru skutečně nepohodl? Policejní psycholožce Táně má přijet na návštěvu sestra ze Slovenska, která se nemůže dočkat, až se potká s jejím novým přítelem. Kdo jím ale bude? (TV Prima)

troufalka

Jak se zdá, na poradce u tohoto seriálu nezbyly peníze ... Že Poslední tramp měl jen málo společného s trempingem a Lovci pokladů neměli nic společného s pravým geocachingem jsem tak nějak zkousla, ale církevní díl bez znalosti církevního prostředí a mluvy, to už je snůžka nesmyslů a bláboků. Zdá se, že se Richard Malatinský vytžívá v prostředích, která mu nic neříkají. Slovo "kongreagace" má poněkud jiný význam, ale rozhodně se nepoužívá při označení farnosti. Stálým jáhnem se nemůže stát každý, vystudovaný svobodný bohoslovec by nejspíš neprošel. A hlavně o tom nerozhoduje místní farář, ale biskup. Také není běžné, že by měla farnost přiděleného svého bohoslovce (familiérně by mu mezi sebou nejspíš říkali bohouš, ale učitě ne obřadně diakon.) No a tři madony s dítětem navíc cenné originály v jednom kostele - to mě opravdu pobavilo ... Vlastně celé vidění křesťanského světa pohledem pana scénáristy včetně toporných dialogů mě pobavilo, ale smutně pobavilo. ()

jungewolf

Vcelku dobrý, až na pár "překlepů" :1) ŽÁDNÉ římskokatolické+řeckokatolické farnosti se tady u nás,v ČR neříká kongregace!!! , 2)diákon=jáhen,kandidát kněžství,3)Rozhodně by se nemohl jáhen=kandidát kněžství nemohl AUTOMATICKY stát trvalým jáhnem-rozhoduje o tom katolický papež v Římě, a to na doporučení diecézního biskupa.Tento zdlouhavý proces trvá několik let!!!, 4)u žádné z katolických církví pod supremací Říma NIKDY a NIKDE nebyl žádný pastor-ani u římskokatolíků, u žádné z 15/16 církví byzantského ritu=řeckokatolických,ani u žádné ze 3 koptských kat.církví,ani u maronitů,ani u arménských katolíků atd.,apod. R.Malatinský je scénárista "na baterky"..... . Je to totálně neprofesionální, že si to nenašel, např.na české wikipedii, to by zvládl 15-letý středoškolák..... . Ale jinak to šlo : 4 * a 70 % . Chemie mezi Michalem (D. Matásek) a policejní psycholožkou Táňou (J. Kolesárová) funguje ... . P.S. : žádný biskup by NIKDY nepřipustil ke studiu propuštěného kriminálníka, natožpak aby ho vysvětil na jáhna. To je totální SCI-FI !!!!!! : ()

Jara.Cimrman.jr

"Žádný přikázání - Nebudeš vydírat bližního svého - neexistule." Poprvé musím napsat, že Polda mě opravdu bavil. Prostě představit si hulváta Břízu jako ministranta bylo dokonalé a jeho kostelní vyšetřování za pomoci Boha a Křížka nemělo chybu. A Břízova návštěva starožitnictví za doprovodu "bankéře z New Yorku" experimentálně prokázala, jak málo mi stačí k tomu, abych se řehtal jako puberťák. ()

honajz

Měl jsem opět výhradu k tomu zakořeněnému klišé a stereotypu, že co věřící, to vzdychající, unylá osoba, ale aspoň Martin Sitta to zde krapet napravoval. Pak drobné detaily, jako že nejspíše bigotní věřící vleze do kostela a nepokřižuje se, to si taky mohli tvůrci ohlídat. Ale jinak velmi slušně natočené, se spoustou nejen hlášek, ale i mouder, a bavila mě i ta hra na doktorčina partnera. Ta druhá Slovena, jako že sestra doktorky, vypadala pěkně hnusně, pardon ()

• Kostel, ve kterém slouží Bohdan (Martin Sitta), je ve skutečnosti katedrála sv. Štěpána v Litoměřicích. (a-ja)