Anna Kareninová. Příběh Vronského

(festivalový název)
  • Rusko Anna Karenina. Istoriya Vronskogo (více)

Adaptácia klasickej literárnej predlohy Leva Nikolajeviča Tolstého, vyrozprávaná z novej perspektívy. V roku 1904 počas rusko-japonskej vojny sa lekár v poľnej nemocnici Sergej Karenin dozvie, že jedným z jeho zranených pacientov je aj Alexander Vronský, muž, ktorému dáva za vinu, že zničil jeho matke Anne život. Konečné má príležitosť, položiť mu otázky, ktorými sa trápi celý život. Vronský spočiatku váha, napokon však súhlasí, že mu rozpovie svoj príbeh... (RTVS)

Arsenal83

Tragický príbeh vydatej ženy a matky, ktorá sa postavila proti prísnym konvenciám svojej doby a mala odvahu riadiť sa hlasom vlastného srdca. Napriek odsúdeniu svojho okolia a strate spoločenského postavenia nasledovala milovaného muža. Ale ten, pre ktorého obetovala všetko, nevie jej obeť pochopiť ani oplatiť. Klasický príbeh a vraj nová perspektíva, ale veľa zmien nenastalo. Každopádne každé televízne spracovanie ďaleko predbehne úbohú hollywoodsku verziu s nespevákmi. ()

Johnny.ARN

Trochu iný pohľad na svetovú klasiku. Ruský štýl posledných rokov zjavný, ušpinené, s peknou výpravou, kostýmami a obsadením. Avšak aj tak najviac pútali tie časti, čo v románe nenájdete. 3 z 5 ()

radektejkal

Karen Šachnazarov je režisér-psycholog, který se s (filmovým) citem zabývá nestandardními lidskými projevy. Po Čechovově Pavilonu č. 6 jsem se domníval, že v případě L.N. Tolstého, jehož Annu Kareninu (v tomto případě se rád zřeknu již zbytečně zženšťujícího -ová) nedokážu sledovat v příběhu, jak ho popsal její autor. Chybí mi tu nějaký kód, převodník, domnívám se, že se Tolstoj snažil říct něco víc, něco, co mi uniká. Už proto jsem rád, že v tom nejsem sám, že dešifrování románu se chopil i někdo jiný. Definitivním zlomem je tu návštěva opery a předchozí Annino prohlášení, že záleží na lásce a na ničem jiném. A právě proto tam neměla chodit. Anna nebojovala o lásku, ale se svou pýchou. Šachnazarov prolíná příběhem Anny příběh z nebe spadlé Číňanky (o Anně víme zdánlivě vše a o ní absolutně nic); kdyby byla Anna jako Ona, zřejmě by její a Vronského příběh spadal do červené knihovny - a tomu se chtěl Tolstoj vyhnout; navíc víme dobře, jakým vztah měl k ženám v mládí a ve stáří. Škoda jen, že jsem dosud neviděl osmidílný seriál. ()

Anderton

Hodnotená a komentovaná skrátená kinoverzia. No a tento fakt je pre hodnotenie novej a ďalšej Anny Kareniny dosť podstatný. Seriál to môže byť skutočne skvele napísaný, nakrútený aj zahratý, ale v jeho osekanej verzii niektoré veci, motivácie a chovanie postáv nedávajú dostatočný zmysel. Možno Šachnazarov za konečný strih filmu ani nemôže. Na druhú stranu treba pochválť skvelú výpravu, vydarený casting a celkovú atmosféru. Ak ale očakávate od tohto nekonformného režiséra ďalšie artové festivalové dielo, tak tento projekt je proste "iba" televízny seriál a adaptácia menovanej knihy. Žiadne experimenty ani náhodou nečakajte. Ak samozrejme nepovažujete za inováciu rozprávanie v retrospektíve. ()