Taxikář ze Soulu (festivalový název)

• Jižní Korea

• Nový Zéland

A Taxi Driver

Historický / Akční / Drama

Jižní Korea, 2017, 137 min

Zdařilé zahájení letošní Filmasie - dostal jsem prakticky přesně co jsem očekával. Jelikož už jsem v minulosti zhlédl starší snímek May 18 jež se zabývá stejnou a drsnou tématikou korejské historie, obsah mne nijak zvlášť nepřekvapil. Ovšem Taxikář události prezentuje realističtější formou a způsob zpracování nelze než pochválit včetně hudby, dokonce se i přes drsné téma povedlo do filmu vmísit i solidní množství zdařilého humoru. Oproti tomu mnohé scény ve mně vyvolávaly silné emoce, bezmoc až vztek. Herecké kvality Song Kang-ho asi netřeba řešit, ačkoli spíše ho znám z vážnějších rolí. Nicméně dokonalý kousek Taxikář určitě není, tradičního patosu sice neobsahuje takové množství jako May 18, ale rozhodně nechybí :-) Najdou se zde hluchá místa a některé pasáže snažící se o humor či doják vyznívají naprázdno a jejich vypuštěním by se nic nezkazilo. Stejně tak závěrečných 5 minut. už bych úplně vynechal, resp. spíše podal formou textového dodatku před spuštěním závěrečných titulků.(7.12.2017)

Stylom mi to dost pripomenulo film May 18, ktory pojednava o rovnakych nepokojoch v 80tych rokoch v Kwangdžu. Proste dalsi film, ktory odlahcenou formou pojednava o temnych udalostiach z nedavnej Korejskej minulosti. Informacne mi to pripadalo dost skupe a preto som prilis nechapal vsetky okolnosti preco k tym udalostiam doslo. Evidentne je film urceny pre Korejskych divakov alebo aspon ludi, ktori maju o tom zakladny prehlad. Film sa viac venuje hlavnemu hrdinovi - blaznivemu taxikarovi (ako vzdy skvely Kang-ho Song), ktory cely cas vozi nemeckeho novinara, ktory prisiel natocit o udalostiach reportaz. Vdaka nonstop odlahcenemu tonu ma film nedokazal dojat a ani šokovat napriek tomu, ze sa tam diali riadne svinstva. Co je dost divny pristup. Zaverecna nahanacka s taxikmi bola uz cista parodia. Rovnako stopaz je strasne prehnana a miestami to aj dost nudi. Takze celkovo je film skôr sklamanim a nad hladinou priemeru ho drzi uchvatny Kang-ho Song + par dalsich mojich oblubencov vo vedlajsich ulohach. 6/10.(28.10.2017)

Pri niektorých filmoch nie je nad čím premýšľať, Song Kang-Ho v hlavnej úlohe, ktorý v zlých filmoch nehráva, schopný režisér, ktorý má minimálne technickú stránku zvládnutú vždy bezchybne a atraktívna téma z nedávnych juhokórejských dejín, ktorej sa venoval už May 18, takže som vedel, že ma to bude baviť a presne tak sa aj stalo. Spomínaný May 18 mal síce trochu atraktívnejší dej, celý čas sa odohrával v centre diania a s miestnymi, takže dostatok priestoru dostala nielen samotná udalosť, ale aj všetko, čo jej predchádzalo a čo nasledovalo, tu je to predsa len dosť rozkúskované, keďže hlavnými hrdinami sú prakticky cudzinci, ktorí sa do diania dostanú len občas, ale znovu to isté, by samozrejme nebola správna voľba a toto mi vyhovovalo. Film je možno trochu dlhší, než by mal a bez pár častí by sa kľudne obišiel, ale určite som sa nenudil, po odľahčenejšom úvode začne zvážnievať, občas je to aj slušne napínavé, zobrazenie hlavných udalostí zase správne drsné a kruté a dokonca ma bavilo aj to trochu absurdné a prepálené finále s taxíkmi. Takže som si vždy vedel nájsť niečo, čo ma práve bavilo a zaujímalo. S obsadením nemám problém, spomínaný Song Kang-Ho je samozrejme skvelý, európskeho partnera mu predstavuje Thomas Kretschmann a okrem nich už nikto nemá až tak moc priestoru, ale aj všetky tie epizódne výrazné postavy ma bavili. Až prekvapivo spokojný som po akčnej stránke, naháňačky sú napínavé, ale vrcholom filmu je samozrejme samotné likvidovanie civilistov armádou, ktoré bolo teda veľmi dobre zvládnuté, úplná vojnová zóna, dokonca ešte jedna z tých horších, keďže tu sa nebrali ani zajatci. A režijne som tiež nechcel viac, technicky je to skvelo zvládnuté a emócie tiež občas fungujú. Takže May 18 sa mi kvôli atraktívnejšiemu a ideálne gradovanému deju páčil trochu viac, ale ani Taxi driver ma v ničom nesklamal, viac, než dobrý film. 75%(12.11.2017)

Asi jako kdyby někdo natočil mnohem drsnější Pelíšky o mnohem drsnějším 17. listopadu 1989 (v korejském případě jde o 18. květen 1980). Kang-ho Song mě celý film hodně bavil, o to prkennější mi přišel Thomas Kretschmann. Kvalitní film se závažným námětem, slušnou atmosférou, dobrými hereckými výkony a odlehčujícím humorem.(25.2.2018)

Od toho samého režiséra, co natočil tento kousek jsem viděl předešlí válečný film Gojijeon, ten se mu povedl, takže na tohle jsem se také těšil, jelikož je také natočen na základech historických událostí a to konkrétně studentského povstání v Koreji v Kwangdžu, roku 1980, které bylo armádou tvrdě potlačeno. Německý reportér si najme jednoho taxikáře, že potřebuje odvést a natočit co se tam děje. Ze začátku to vypadá na odlehčenou taškařici, avšak čím více se blíží cíli jejich cesty, film se mění v drsné, syrové drama, kdy při sledování jsem si říkal, jak se tohle mohlo stát.. Výborný kousek a dojemné finále..Doporučuji 8/10(19.6.2018)

• - Film byl natočen na motivy skutečné události, kdy se němec Jürgen Hinzpeter jako jediný zahraniční novinář dostal do obleženého města a přinesl pak svědectví o krveprolití. (Stoka)