Taxikář ze Soulu (festivalový název)

• Jižní Korea

• Nový Zéland

A Taxi Driver

Historický / Akční / Drama

Jižní Korea, 2017, 137 min

Tohle je pro mě příběh opravdových hrdinů. Povstání v Gwangju se mi vrylo hluboko pod kůži poté, co jsem si přečetla knihu Kde kvete tráva stále oblíbenější spisovatelky Han Kang. Od té doby se pro mě tahle nešťastná událost stala velmi citlivým tématem, o kterém se chci dozvědět víc. I když vím, že to bude bolet. Vždycky mě fascinovalo, kam až dokáže sahat lidská odvaha v touze za svobodu. A o tom je Taxikář. Navíc se mi potvrdilo, že Song Kang Ho ve filmu znamená, že je o kvalitu postaráno. Do role řidiče taxíku se hodil jako nikdo.(29.10.2019)

"No Kwangdžu, no money..." Už je to asi viac ako rok, čo som nevidel žiadny kórejský film, a teraz som mal šťastie hneď na 2 pecky za sebou. Tá prvá je dobrodružný Daeho a druhý tento celkom nenápadný "Taxikár". V momente, keď som zbadal meno T. Kretschmann som to chcel vidieť. Hlavná dvojica si výborne sadla, oceníte to skôr v závere, ale ako film z novinárskou tématikou si rozhodne zaslúži rešpekt, pretože za posledné roky som videl niekoľko filmov s touto tématikou, navyše sú príbehovo dosť podobné, ale ani jeden nedosahuje kvalitu tohto kórejského filmu. Film začína skôr ako pohodová komédia, ale s pribúdajúcimi minútami je to čoraz silnejšia dráma. Film je natočený podľa skutočnej udalosti, ale ako píše lioncel nie celkom pravdivo. To však nič nemení na tom, že je to dobre urobený film. Scénu "Mr. Kim we must go now" , kde naša hlavná dvojica v taxíku opúšťa nepokojný Kwanngdžu som si pustil asi 5x. Silná, emotívna scéna s tak krásne smutnou skladbou, že mi to trhalo srdce. Pokúšal som sa ju nájsť na youtube ale neúspešne, škoda. Celkovo soundtrack musím pochváliť. 80%.(28.12.2018)

Čtvrtou rudou tam dokopnu jen proto, že se mi úplně běžně nestává, že by mě -na poloslepo vybraný- film obohatil o info o nějaké události o které jsem do té doby neměl nejmenší tušení (a to bych o sobě řekl, že rozhled docela mám).. Na korejskej pathos jsem si už za ty roky docela zvyknul (ikdyž odvařenej z něj asi nikdy nebudu).. Blbší je fakt, že v mých očích jsou korejci mistři v tom vzít potenciálně silnou scénu a skrz nekonečné natahování a hekání jí rozpatlat do úplně plytkého kýče. To se bohužel děje i zde.... Ale ve výsledku jsem se docela bavil a poučil, takže asi vpoho....(16.10.2019)

Pri niektorých filmoch nie je nad čím premýšľať, Song Kang-Ho v hlavnej úlohe, ktorý v zlých filmoch nehráva, schopný režisér, ktorý má minimálne technickú stránku zvládnutú vždy bezchybne a atraktívna téma z nedávnych juhokórejských dejín, ktorej sa venoval už May 18, takže som vedel, že ma to bude baviť a presne tak sa aj stalo. Spomínaný May 18 mal síce trochu atraktívnejší dej, celý čas sa odohrával v centre diania a s miestnymi, takže dostatok priestoru dostala nielen samotná udalosť, ale aj všetko, čo jej predchádzalo a čo nasledovalo, tu je to predsa len dosť rozkúskované, keďže hlavnými hrdinami sú prakticky cudzinci, ktorí sa do diania dostanú len občas, ale znovu to isté, by samozrejme nebola správna voľba a toto mi vyhovovalo. Film je možno trochu dlhší, než by mal a bez pár častí by sa kľudne obišiel, ale určite som sa nenudil, po odľahčenejšom úvode začne zvážnievať, občas je to aj slušne napínavé, zobrazenie hlavných udalostí zase správne drsné a kruté a dokonca ma bavilo aj to trochu absurdné a prepálené finále s taxíkmi. Takže som si vždy vedel nájsť niečo, čo ma práve bavilo a zaujímalo. S obsadením nemám problém, spomínaný Song Kang-Ho je samozrejme skvelý, európskeho partnera mu predstavuje Thomas Kretschmann a okrem nich už nikto nemá až tak moc priestoru, ale aj všetky tie epizódne výrazné postavy ma bavili. Až prekvapivo spokojný som po akčnej stránke, naháňačky sú napínavé, ale vrcholom filmu je samozrejme samotné likvidovanie civilistov armádou, ktoré bolo teda veľmi dobre zvládnuté, úplná vojnová zóna, dokonca ešte jedna z tých horších, keďže tu sa nebrali ani zajatci. A režijne som tiež nechcel viac, technicky je to skvelo zvládnuté a emócie tiež občas fungujú. Takže May 18 sa mi kvôli atraktívnejšiemu a ideálne gradovanému deju páčil trochu viac, ale ani Taxi driver ma v ničom nesklamal, viac, než dobrý film. 75%(12.11.2017)

Zdařilé zahájení letošní Filmasie - dostal jsem prakticky přesně co jsem očekával. Jelikož už jsem v minulosti zhlédl starší snímek May 18 jež se zabývá stejnou a drsnou tématikou korejské historie, obsah mne nijak zvlášť nepřekvapil. Ovšem Taxikář události prezentuje realističtější formou a způsob zpracování nelze než pochválit včetně hudby, dokonce se i přes drsné téma povedlo do filmu vmísit i solidní množství zdařilého humoru. Oproti tomu mnohé scény ve mně vyvolávaly silné emoce, bezmoc až vztek. Herecké kvality Song Kang-ho asi netřeba řešit, ačkoli spíše ho znám z vážnějších rolí. Nicméně dokonalý kousek Taxikář určitě není, tradičního patosu sice neobsahuje takové množství jako May 18, ale rozhodně nechybí :-) Najdou se zde hluchá místa a některé pasáže snažící se o humor či doják vyznívají naprázdno a jejich vypuštěním by se nic nezkazilo. Stejně tak závěrečných 5 minut. už bych úplně vynechal, resp. spíše podal formou textového dodatku před spuštěním závěrečných titulků.(7.12.2017)

• - Film byl natočen na motivy skutečné události, kdy se němec Jürgen Hinzpeter jako jediný zahraniční novinář dostal do obleženého města a přinesl pak svědectví o krveprolití. (Stoka)