Eating You Alive

Dokumentární

USA, 2016

Páčilo sa mi, že film skombinoval všetky 3 sektory - zdravie, etika, životné prostredie. Síce stopáž sa najviac zameriava na zdravie, ale informuje a spája súvislovsti aj čo sa týka z hľadiska etiky a životného prostredia, človeku tak dáva ucelenejší pohľad na vec. Z etiky dávam do pozornosti krásny citát: "You don´t have to take a life in order to sustain yours" - Samuel L. Jackson. Čo sa týka zdravotného hľadiska, vadilo mi, že nijako nerozlišovali medzi dobrým a zlým druhom cukru - všetkému dali názov "cukor" a hotovo. Taktiež dávajú prílišnú váhu na to, že samotná strava ťa zbaví všetkých chorôb. Čo je dosť nepresné a môže byť aj nebezpečné. Chýbala mi tam určitá rovnováha, že áno, strava síce hraje veľmi dôležitú úlohu pri chorobách, ALE nemusí to platiť vždy - aj keby tomu mohlo byť dajme-tomu iba 1 percento takýchto prípadov, no nemali by sme slepo veriť, že nás samotná strava zbaví/predíde všetkých chorôb. Veľmi prínosná je čast informujúca o tom, ako nakupovať a čítať zloženie potravín. Menšia ukážka pár receptov, ktoré osobne pokladám za nie veľmi inkluzívne (pre ľudí, ktorí sú alergický na orechy) alebo málo kalorické/neucelené (tanier karfiolu). Recepty sú veľmi dôležitá časť toho, či a ako ľudia zmenia svoje stravovacie návyky na WFPB (whole-food plant-based/ rastlinná strava pozostávajúca z celých potravín), preto si myslím, že hlavne v tejto časti si mohli dať viac záležať a ukázať recepty, ktoré sú celkom jednoduché no pritom neobsahujú najznámejšie alergény a zároveň sú aj primerane kalorické (napr. tanier bez oleja pečených zemiakov spolu s karfiolom, namiesto samotného karfiolu). Taktiež v niektorých receptoch je pridaný cukor (ďatlový cukor) lenže dokument, ako som spomenula vyššie, nijako nerozlišuje ktorý cukor je dobrý a ktorý zlý. Toto sa bežnému divákovi, ktorý len zbežne nasaje informácie, môže zdať triviálne, ale ak by sa chcel niekto takto začať stravovať, tak narazí na nezodpovedané otázky. Viem, že dokument z legálneho hľadiska oznamuje, že nenesie zodpovednosť, lenže myslím si, že je rozdiel medzi nenesením zodpovednosti a medzi posunutím informáciami, a nechať tým rozhodnutie na diváka.(25.3.2017)