• Pitryx

Už titulky jsou hnusně vtíravé svým křečovitým smíchem. A děj? Naprostý nesmysl. Nikdy neuvěřím tomu, že si Heinrich nekontroloval práci guvernantky, a nevěděl, kterým směrem se převýchova Tarzana ubírá. Jde mu o miliony a nepohlídá si to? Tohle zpracování se mi nelíbilo, i když některé drobné klady mu nemohu nepřiznat. Plus jedno plus za závěrečnou bitku agentů. Mínus za hnusnou hudbu a protivný, uječený saxofon. Podruhé netřeba.(8.4.2017)

Velmi originalni pokus o film na tema jak lide pristupuji k odlisnemu. Bohuzel par vybornych momentu nemuzu zakryt pomerne chatrny scenar.(25.7.2002)

• Oskar

"Můj otec byl velmi blbej. eh... Blbý." Vůbec první filmové zpracování povídky Josefa Nesvadby, pravověrnými fanoušky odmítané jako úplné nepochopení, i když je Nesvadba podepsán pod scénářem. No, je prvada, že povídka byla trochu o něčem jiném, spíš filosofické podobenství než crazy komedie plná intrikánů. Mimochodem, když Nesvadba poté zavítal na nějaký zahraniční sabat fanoušků SF, přitočil se k němu nějaký Američan a začal mu horlivě sdělovat, že "v té vaší zemi udělali strašnou věc - zabili Tarzana!", načež J.N. kajícně přiznal "To jsem byl já." A to ten Amík ještě nemohl tušit, že za pár let se jeho společník spolu s Milošem Macourkem pokusí oddělat samotného Alberta Einsteina... :-) 40%(3.1.2006)

Z představitelů české sci-fi se ve filmovém světě uplatnil asi nejvíce Josef Nesvadba. Tento film je důkazem toho, že se tak až příliš často dálo s velmi proměnlivým zdarem. Sám, námět i jeho zpracování však mají do vysloveného nezdaru daleko. Prvotřídní Hrušínského - tehdy 41letého - v titulní úloze je opravdu mimořádný a snese srovnání se světovou špičkou. Obdobně i jinak méně známý herec divadla Na vinohradech Václav Sloup zde hraje jednu z největších rolí svého života. Avšak vliv tradice, v tomto případě se vyjevující i jako "macha", je tu znát. Citelně. Pro některé z nás až příliš citelně.(22.3.2008)

• paascha

Bohužel je tento kousek příliš poplatný době. Jediné, co skutečně stojí za vidění, je výkon Rudolfa Hrušínského, ale to je u tohoto herce již pravidelnou obvyklostí.(31.8.2011)

Míň jak 4 dát rozhodně nemůžu. Rudla jako tarzan je geniální. Ač přichází z džungle a učí se civilizovanosti, sám nakonec zjistí, že zákony a morálka džungle jsou daleko spravedlivější a vyspělejší než smýšlení lidí. Ono, když se člověk zničeho nic objeví v Německu v druhé polovině 30tých let 20tého století, není se čemu divit.(23.11.2011)

Hrušínský, you ARE Tarzan.(8.4.2017)

Podle názvu by si každý mohl myslet, že jde o smrt legendárního pána opic. I já jsem si to myslela a hned jsem byla vyvedna za svého omylu. Ovšem, tenhle film má s ním jen velmi málo společného. To se týká pouze osudů obou postav a tam také veškerá podobnost končí. Rudolf Hrušínský byl výborný. Tenhle nebude patřit k těm, které bych musela nutně vyhledávat častěji než je zdrávo.(24.2.2012)

• corpsy

Neviem si predstaviť, že by sa na mieste Rudolfa Hrušínského objavil niekto iný. A asi by som to potom ohodnotil, ako najotrasnejšiu sociálne kritickú komédiu bývalého Československa. ´´Tarzan´´ je v jeho podaní najsvetlejším momentom vždy, keď sa objaví, okolie ale spí. Nuda, bolestná.(31.1.2018)

Nepotěší, neurazí, bez nápadu (ani Tříska coby klaun-moralizátor nepomohl). Původní povídka je lepší filmu.(28.1.2011)

Rudolf Hrušínský předvedl neuvěřitelný herecký kousek! Pokud za něco stojí shlédnutí Tarzana, tak právě kvůli jemu! 50%(1.3.2016)

Ještě než se Christopher Lambert nebo Wolf Larson začali prohánět na liánách po pralesích, byl tady Nesvadbův Tarzan v podání excelentního Rudolfa Hrušínského. Opět se mi dostalo možnosti vidět ho v jedné ze svých zvláštních rolí a tady mě bezpochyby překvapil.(9.3.2011)

I když jsem Nesvadbovy povídky čítal rád, zrovna Tarzanovu smrt už si nepamatuju. Její filmové zpracování mě ale potěšilo soustředěným herectvím téměř celého obsazení, nejen divocha Hrušínského, scénářem beroucím nečekané, ale nikoli nelogické zákruty, sevřeností sdělení, i když prý vůči předloze posunutého, a taky zajímavě nasnímanými dobovými pražskými exteriéry. To Blbec z Xeenemünde, kvůli kterému jsem si tenhle disk pořizoval, dopadl o poznání hůř.(23.6.2013)

Výborný Rudolf Hrušínský v povídce, která nedosahuje kvalit souputníka "Blbce z Xeenemünde", ale také má pár velmi zajímavých míst.(29.10.2007)

Vidět 110kg Hrušínského v roli Tarzana a zemřít :)(16.6.2015)

Tarzanova smrt je vynalézavou a odlehčenou filozofickou úvahou o morálce. Nebojí se tragického pole důrazného naléhání a s ušlechtilou graciézností ukazuje rozpory a rafinované masky. Tarzan není podle fyzických parametrů symbolem úspěšného divocha, přesto je přesvědčivý a strhující ve svém seznamování se s civilizací. Společnost a pokrok slibují možnost blahobytu, ovšem opojné omámení mocí a bohatstvím handlují s upřímností a slušností na nejstarším tržišti lidské pokrytecké morálky. Ceny jsou různorodé a jsou hnány rozličnou ambicí a původem. Výsledek je rozkladný ve víře v lidskost ve všech možných případech. Hlavní postavou osobité filozofické úvahy je nalezený baron Wolfgang von Hoppe alias Tarzan (vynikající Rudolf Hrušínský). Jeho bezelstná bezprostřednost je mámena pečlivě zbudovanou maskou a pokojně unášena v optimistické nadšení a důvěřivost. Postupně snímané masky jsou nemilosrdné rány života a nelichotivý stav společenské morálky v mocenských hrátkách prodejnosti a prospěchu jsou pouhou záminkou a symbolem. Duševní rána je často nebezpečnější a rozvrácenost nitra nabývá rozměrů antické tragédie v její uhlazeně důrazné vznešenosti. Hlavní ženskou postavou je anglická vychovatelka Regina Smith (dobrá Jana Štěpánková) v cílevědomé cestě za vyšším posláním i osobního postavení. Chladnokrevná, panující, vítězící. Důležitou postavou je Wolfgangův bratranec a baron Heinrich von Hoppe (velmi dobrý Martin Růžek), ve vytrvalém tahání nitek a využívání dětinské důvěřivosti si snaží udržet své výsostné společenské postavení. Z dalších rolí: nadšený antropolog a šokovaný zachránce dr. Forejt (zajímavý Vlastimil Hašek), obezřetná ředitelka cirkusu (dobrá Slávka Budínová), poslušný SA-man (Miroslav Homola), neústupný Reginin šéf (zajímavý Karel Peyr), či tragický cirkusový klaun v původním středověkém posláním zábavy i odhalování pravdy pomocí jinotajů (dobrý Jan Tříska). Tragikomické filozofické zamyšlení uchvátí svou podobou a syrovým provedením. Nechybí nadhled, zvrácenost cynického osudu, hloubka myšlenky a podmanivé expresionistické podání.(4.5.2017)

"Světový unikát, přivádějící v úžas vědce z celé Evropy." Film, který i přes jistý humánní přesah, působí spíš jako groteska, ale co jiného by se dalo očekávat, když ho režíroval nějakej balík.(17.9.2015)

Hlavním a vlastně asi jediným jednoznačným pozitivem je herecké obsazení v čele s Hrušínským. Scénář je bohužel hodně slabý, podivně balancuje mezi komedií (která je zastoupena hlavně takovým jakože veselým pobíháním všemožných protagonistů) a dramatem (které se zamýšlí nad lidskou morálkou, ale bohužel takovým povrchním a nezajímavým způsobem a ve výsledku nám sděluje "objevnou" myšlenku, že lidé se občas chovají hůř než zvěř.(23.8.2017)

Rudolf Hrušínský v prvním zpracování povídky Josefa Nesvadby - Podobenství, jaká je mezi lidmi zvěř.(14.7.2016)

• Rodin

Moralistní zbytečnost se strašlivě křečovitým Rudolfem Hrušínským.(23.3.2010)

Naprosto nechápu zdejší komentáře. Herectví Rudolfa Hrušínského v tomto filmu je naprosto geniální. A nějaké ty díry ve scénáři jsou mi naprosto ukradené! 80%. A basta!!(15.4.2016)

<< předchozí 1 2