Žádná obec, ale Hudec! Vymazlená detektivka s neodolatelným Exnerem, který je v podání Jiřího Valy nejstylovějším kriminalistou v dějinách české kinematografie. Navíc humor je tak funny and crazy, že napoprvé nestíháte sbírat všechny ty skvělé frky kolem, včetně detailů, týkajících se například Sovákova nadčasového plnovousu nebo Kemrových svérázných výchovných lekcí. Liškova ornamentální hudba se v tomto případě nemíjí účinkem. Škoda, že se Exner v pozdějších filmech proměnil v poněkud nudného patrona bez šťávy a elegance.(27.11.2016)

Český Mastroianni Vala (intelekt, skvěle střižený oblek, temná košile a světlá kravata, sluneční brýle, šarm na krájení) v bugatce? Černobílá noir detektivka s žertovnými prvky made in Czechoslovakia? Herecká první liga ve filmu, který není debilní? Galerie dobového designu? Hudba Zdeňka Lišky? Ano! Ach, filmový bože, ano! Kdeže jste, šedesátá léta? Scéna? Vránová v černém roláku (oho!) unesena Tatraplánem po předchozí fackovačce. Nebo Řehoř s Pentaconem Six. Nebo Lohniský v dramatickém saku s ďábelským kloboučkem v šetsettrojce. Prachař a jeho brýle. Lipský s patkou a flastrem na čele (černé polo pod sakem, no to mě podrž!). Počítače. Volhy. Půllitry! Cokoliv. "Vemem to hopem"! Kafe!!! Frťánky!!!! Jo a ještě něco. Všimněme si, jak Exnerův šarm a elegance kontrastují s burantsvím a zupáckými manýry kriminalistů z českých detektivek let 70. a 80.(5.6.2016)

Nebýt hereckého ansámblu, který se tady sešel, neštěkl by dnes po Pokladu byzantského kupce nejspíš ani pes, nicméně právě díky všem zúčastněným se z nepříliš nápadité kriminálky stala příjemná podívaná odlehčená humorem a podpořená Liškovou tradičně senzační hudbou. Kromě Jiřího Sováka s vousy, opilého Lubomíra Lipského s oběma rukama v sádře a nezvykle praštěného Josefa Kemra je tu k vidění také vcelku bizarní mordparta - Jiří Vala, Jan Libíček, Václav Lohniský.(9.4.2012)

Pro mě nejlepší ze všech českých černobílých detektivek. Lehčí tón, vydařené komediální prvky, úžasní herci. Pan Vala se mi v hlavní roli detektiva Exnera líbí asi nejvíc. Na okraj bych věnoval poznámku hereckému výkonu p. Šmerala: všiml jsem, že byl obsazován do řady stejných rolí v této době, a to jako profesor. Jeho výkon mě ale nikdy nepřesvědčil, což potvrdil bohužel i v tomto filmu. Perličkou je pro mě 30-vteřinová role p. Tomšovského jako nezvedeného syna-floutka; úplně stejná role jakou hrál všude jinde, včetně především v Dnes naposled.(24.7.2011)

Podle chovani lze vinika vypatrat jiz na zacatku filmu. Myslim, ze zanr kriminalni a komedialni k sobe moc nepatri a oba se navzajem rusi. Postava kapitana Exnera je pro ceskoslovenske pomery hodne nezvykla ( i pres rok 66 ). Ve filmu hraje neskutecne mnozstvi vybornych hercu. Ackoliv mam ale treba Lipskeho rad, tady mi vubec nesedel, podobne Vranova. Postavy zajimave, namet taky neni spatny, film ma ale dost pomale tempo a je naprosto bez atmosfery.(2.10.2010)

• - Filmovalo se také v obci Bylany a v Kolíně. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)

• - Při výpočtech shody otce a syna je použit sovětský počítač Ural 2, vyráběný od roku 1959. (tomas.sulc.7)

• - Natáčelo se v obci Miškovice a na zámku Roztěž. (nylo)