Kriminálka je to mizerná, ale atmosféra let šedesátých povyšuje tento počin do vyšších pater. Hravost, nadsázka, vtip i lehkost se snoubí s tímto snímkem; to vše nejvíce vynikne ve srovnání s dalšími normalizačními pokusy o ztvárnění Erbenových předloh. Nicméně, pokud nepatříte k obdivovatelům "zlatých šedesátých", může vás i tento film nudit či provokovat svým surrealismem.(20.6.2016)

Detektivka kombinovaná s prvky komedie, hezky prokreslené postavy i vlastní příběh, na druhou stranu té komedie bylo na můj vkus opravdu trochu příliš. To významně ubíralo příběhu na výstavbě napětí, které by v závěru gradovalo. Film prostě ubíhal, byl příjemný, odpočinkový, ale pro nadšení existují jiná slova.(5.10.2008)

Tak tahle odpočinková komediálně laděná detektivka s originální a svérázně napsanou postavou kapitánem Exnerem (Jiří Vala) mě celkem chytla. Spousta vtipných scén i trochu napětí, a to hned od začátku až dokonce. Spousta výborných českých herců zvučných jmen, dobrá režie, pěkná Liškova hudba i samotná pointa. Film byl natočen podle románu od Václava Erbena, kteří si tenkrát rychle získaly širokou čtenářskou základnu.O trochu lepší než Smrt talentovaného ševce (1982) v hlavní roli s Jiřím Kodetem.(2.2.2008)

Česká kriminálka, jejíž hlavním motivem je vražda, ale která celou hodinu dělá, jak kdyby se žádná vražda vlastně vůbec nestala. Závěr v podobě nalitých postaviček jako jsou Sovák, Lipský, Kemr nebo Libíček, kteří do širé dáli odjedou ve svých automobilech také nemá chybu. Je vidět, že na tehdejší dobu měl tento film co nabídnout. Také je hodně poetický a s laskavým, nenuceným humorem, čímž mi vysloveně udělal radost.(6.6.2017)

Ta šedesátá jsou z toho cítit. Soudruh kapitán Exner jezdí v Bugatce. Do toho mladá Gabriela Vránová (coby Exnergirl, jak zde někdo vtipně poznamenal). A ve vynikající roli její otec agresivní Kemr. Něco jako Bohumil Císař s povahou Evžena Humla. Sovák je tam nakonec taky, coby hláškující archeolog dr. Soudek. Prostě skvělé, vtipně, s noblesou a šarmem napsané i zahrané. Ačkoli se to zdá nemožné, tak Vala překonává Kodetova Exnera o koňskou délku. Asi proto, že Kodet je (skoro o dvacet let později) obalen zelenými esenbáky a ne Janem Libíčkem a Václavem Lohnickým.(27.8.2017)

• - Při výpočtech shody otce a syna je použit sovětský počítač Ural 2, vyráběný od roku 1959. (tomas.sulc.7)