Panoptikum

• Česko Dům hrůzy (více)

Odvážíš se vstoupit do Panoptika a setkat se s jeho správcem? Když čtveřice mladých přátel náhodou zahlédne hlídače z Panoptika, jak vraždí vědmu, pracující na pouti, navždy se jim změní život. Některým více – to jsou ti, které hlídač s lidským tělem a hlavou obludy dostane do svých spárů a některým méně – šťastlivci, kteří řádění netvora přežijí a zbytek bytí stráví v léčebně mentálně chorých. Ke které skupině se připojíte vy? Budete zbaběle utíkat a zakrývat si zrak či se odvážně postavíte hrůzám a vstoupíte spolu s námi do hlubin Panoptika? Rozhodnutí je zcela na vás, ale nezapomeňte – my vás varovali! (oficiální text distributora)

Lima

Doteď jsem měl Toba Hoopera za tvůrce jedinýho skvělýho filmu, ale tímhle mě vyvedl z omylu. Tarantino tohle ve svý knize adoroval a chválil a já se nedivím. ´Funhouse´ je v podstatě koncept ´Texaskýho masakru´ (vraždící dezolátská rodina), převedený do prostředí matějské poutě. Vizuálně působivý, atmosférický, kde genius loci Domu hrůzy je tu vytěžen na maximum. Snad jen ta maska hlavního záporáka je jak z nějakýho blbýho lacinýho béčka, jinak u mě maximální spokojenost a Elizabeth Berridge je tu, zejména ve vypjatém konci, fantastická. ()

EvilPhoEniX

Hodně zábavná teen vyvražďovačka na velmi atraktivním místě, což je pouť přesněji strašidelný hrad. Gore se sice nedočkáme vůbec, za to nás čeká skvělá atmosféra a vynikající záporák, který má na svou dobu perfektní masku. Tobe Hooper si tímhle u mě malinko šplhnul. ()

tron

„Len chránim svoju rodinu.“ – „Veď to nie je ani človek!“ – „Vôľa božia je nevyspytateľná.“ PANOPTIKUM Tobea Hoopera som prvýkrát videl až v apríli 2010 a tak som po vypočutí mena režiséra čakal skutočne všetko, lebo viem, že v minulosti nakrútil už klasiku (TEXASKÝ MASAKER MOTOROVOU PÍLOU, POLTERGEIST), odpad (KROKODÍL) a niečo medzi tým (MÁRNICA). PANOPTIKUM je niekde uprostred. S klasikou nemá nič spoločné (pritom prostredie, v ktorom sa dej odohráva, by si koledovalo o poriadny "ultimátny horor"), ale bolo by neférové prirovnávať ho k braku. Béčko možno... ale milé a hoci sa prvá vražda odohrá po hodine (!), už dovtedy si drží snímka slušnú atmosféru. Tej v mojich očiach pomáha aj to, že sa nejedná o hororovú komédiu, čo nemusím, ale o relatívne tvrdý horor o štvorici tínedžerov, ktorých v nočnom cirkuse (resp. čo to je? Česi pre to majú pekný výraz „pouť“, v slovenskom jazyku nič také neexistuje... cirkus je niečo iné...) vraždí znetvorený človek. Ale nemá zmysel snímku preceňovať: ako príde, tak odíde. Na druhý deň si z nej už veľa pamätať nebudete, samozrejme ale ak máte v láske horory, je fajn mať detailný prehľad o tom, čo slávny (pre mňa nie, ale prižmurujem oči) Hooper v minulosti robil. ()

obitus

Už začátek, umě kombinující úvod Halloweenu a nejslavnější scénu Psycha, dává tušit, že půjde o zajímavý zážitek. Hromady odkazů na starší horrory, maska, nůž a ňadra. Bohužel, následující děj už je standardnější (znetvořený zabiják nahání na pouti partu pubošů), ale přesto zvládnutý na jedničku. Tobe Hooper byl v osmdesátém prvním na vrcholu sil a na filmu je to znát. Pro fandy slasheru rozhodně dobrá volba. ()

Slasher

Pay to get in. PRAY to get out! Mezi postaršími slashery špička, jen bohužel v pár věcech nedotažená až do úplného konce. Vezmu to takhle. PLUSY: Jednoznačně takový ten fandovský feeling - nepřeberné množství odkazů na různé jiné horory. Masky, postery, úvodní halloweenovský žertík. Dále prostředí pouti plné výstředností, světýlek a různých podivínů. Prostě pro horor jak stvořeno. A samotný dům hrůzy, kde se odehrává to nejdůležitější, to je prostě pohádka.. Různý pohyblivý panďuláci, do toho ty strašidelný zvuky, kouř, vozíky... No znáte to. Velkým plusem je také zábava až do konce. MÍNUSY: No tak po stránce vraha a vražd to žádná sláva není. Znetvořený uslintaný hovado, to by šlo, ale nemuselo by vypadat tak gumově. Ale dokud nosí lacinou masku Frankensteinova monstra, je to v pohodě. Hm a po stránkách vražd nic vynalézavého, žádný gore, ale tomu budiž vzhledem k době vzniku odpuštěno. Ta poslední třetina má tedy určitý potenciál zklamat, záleží na každého pohledu. No a menším záporem jsou ještě nesympatičtí teenageři, v čele s ošklivou hlavní hrdinkou. Ale naštěstí jsou jen čtyři. ROVNÁ SE: Takže FUNHOUSE má svoje mouchy, ale pořád se jedná o velmi dobrý horor, který vyniká hlavně tím bláznivým pouťovým prostředím. V tomhle aspektu naprostá extáze! Není divu, že se tím Zombie nechal inspirovat pro svůj HOUSE OF 1000 CORPSES. A vůbec, když už se dneska přetváří každá píčovina, remake tohohle by rozhodně nebyl od věci. (stopáž hodnocené verze: 01:35:13, screeny) ()

Flipnic

Tak tohle je opravdový psycho!! Aspoň teda pro mne. Tohle se Hooperovi fakt povedlo, i když docela vykrádá sám sebe ve vztahu k Texasskýmu masakru" z roku 1974. Dvě mladý holky a kluci chtěj přenocovat v domě hrůzy na pouti. V noci jsou přes podlažní prkna svědky vraždy jedné ženské ze stánku "předpovídání budoucnosti" hlídačem a obsluhou atrakce, ve které se nacházejí. Vrah má na hlavě masku Frankensteina, ale brzy ji sundá a to co je pod ní je opravdu něco neskutečného!!! Každopádně tato postava jasně připomíná tupého a šíleného Leatherface z "Texasského masakru". Jeho opatrovník zjistí, že se někdo v domě hrůzy schovává a začíná hon na teenagery a vraždění, vřeštění, zdrhání kam se dá atd. Klasické Hooperovo prostředí a šílenost na n-tou. Film má od začátku do konce divnou mrazivou atmosféru. Osobně na mě film působil silně znepokojivě a mrazivě. Nemám rád poutě, atrakce, domy hrůzy, střelnice, šašky a klauny, cyrkusy atd. Je to pro mne takové dost "nepříjemné prostředí", stejně jako les. No a tento film je celý zasazen do tohoto šíleného, znepokojivého a paranoidního světa, kde se sice skoro hodinu nic neděje, aby pak Hooper rozjede naprosto neskutečné šílenství a horrorovou psychojízdu... Film nestaví na gore a vraždách, ale na totálně ujeté a šílené atmosféře a postavách. Strachu a šílenství z toho, co příjde, klaustrofobii atd. Docela se divím, že byl film umístěn na "videonasties" (zakázané filmy v UK), protože příliš drastických nebo sexuálních scén neobsahuje. Na druhou stranu, je to "horror jako prase" ... U filmů se nebojím skoro nikdy už roky a jsem zvyklý na ledacos, ale u tohoto jsem měl fakt nepříjemný pocit a celou dobu jsem si říkal (a hlavně ve finále) "Tak takhle má vypadat horror!!". Zvláštní, podivný, znepokojivý, atmosférický, šílený, hnusný ... Za zmínku stojí ještě "frontal nudity" scéna ve sprše hlavní mladičké hrdinky (Elizabeth Berridge) hned na začátku filmu - krásný a odvážný pohled ... ()

Bloody13

Hooperův zábavný slasher z cirkusového prostředí, navíc prošpikován spoustou odkazů na slavné horory. První půlka je víceméně seznamovací s hlavními postavami, ale jakmile se překulí do své druhé části, je už na co koukat. Třeba na kvalitní masky od mistra v oboru Ricka Bakera, jehož umění vynikne především při scéně odhalení zjevu šílence převlečeného za Frankensteinovo monstrum. Hlavní hrdinka je zase docela sympaťanda a vyniká mohutným ječákem. Vraždy nenabídnou žádné gore, spíše všechny proběhnou v klasickém slasherovém stylu (proto ani dobře nechápu umístění filmu do "videonasties"), ale jsou díky prostředí strašidelného domu alespoň zábavně podány. Snad jenom ty zvířecí zrůdy si Hooper mohl odpustit. ()

ClintEastwood

Tento horor se mi fakt líbil. Z filmu přímo srší osmdesátková béčkovitost, ale právě proto tento kousek tak slušně funguje a působí opravdu zábavně a napínavě. Efekty jsou na docela dobré úrovni, dostaví se i pár lekaček a napínavý, tehdy asi dost děsivý závěr ve strojovně, ve kterém poslední přeživší teenagerka bojuje s odpornou slintající příšerou. ()

MM_Ramone

Slasher horror z prostredia starého zábavného parku. Degenerované, primitívne individum, s mimoriadne odpornou vizážou, pozabíja niekoľko teenagerov. Pomalší rozjazd, pochybné dialógy, odhalené prsia, nejaká tá ľakačka a brutálne vraždy. Klasická ukážka old-schoolovej práce. Solídny snímok zo začiatku 80.-tych rokov, pod ktorým je podpísaný režisér Tobe Hooper, autor kultových filmov "Texaský masaker motorovou pilou" a "Poltergeist". Jeho "Panoptikum" nedosahuje úroveň spomínaných diel, ale určite nesklame žiadneho fanúšika filmového horroru. *** ()

petero

The Funhouse na tom nie je zle a keď má niečo pripomenúť tak prvé čo ma napadlo to bol Texas Chain Saw Massacre, asi za tú šialenú rodinku a postihnutého syna. Tobe Hooper bol ešte vo forme. V tej dobe by to bolo za 4 dnes len za 3 pretože v dnešných hororoch predsa už len tie konečné likvidácie sú vybrúsenejšie. ()

darkrobyk

Amy se s přítelem, kamarádkou a jejím přítelem vydá na pouť. Nápad strávit noc v domě hrůzy se neukáže jako nejlepší, když se čtveřice stane svědkem vraždy. V patách mají zrůdu s rozzuřeným otcem a před sebou nástrahy a pasti. Na pouť se vydá také Amyn bratr Joey. Je to spratek, co potřebuje za vyučenou! příjemný úvod se nese v duchu kultovní klasiky - Psycha a Halloweenu. Více jak polovina snímku je ale pro hororového fanouška nudou, kdy čtveřice pobíhá od jedné atrakce k druhé a nezávazně klábosí. Vše se rozjíždí až v poslední třetině, nejlepší je závěrečná čtvrtina. Samotný konec je výživný a rozhodně si zasluhuje pochvalu. Po formální stránce perfektní, maska od specialisty Ricka Barkera výborná. Kdysi mne však bavil snímek mnohem více, nyní mi chybělo více strašení a napětí a rovněž šťavnaté gore. Dobře, dojde k nabodnutí či na sekeru v hlavě, ale... Po letech jednu hvězdu z původního hodnocení seberu. 3,5* ()

LiVentura

Blázen a jeho divné stvůry rozehrávají hru plnou smrti a zděšení.. ve své době opravdu nášup strachu a děsu, dnes asi jen pousmání nad kostýmy a ta maska největší zrůdy... to snad ani nee..?!! :-) ()

Kusko.t2

Putovný karneval s množstvom atrakcii je vyhľadávaným miestom hlavne pre dospievajúcu mládež, ktorá nedbá na odporúčania rodičov, chrániacich svoje ratolesti pred nástrahami života niekedy až prehnane striktne. Záhadné vraždy pri prechádzajúcom predstavení karnevalu v inom meste, obavy len zvyšujú. Vysoká koncentrácia neznámych ľudí na malom priestore, zabávajúca sa mládež na kolotočoch, nepripúšťajúca si dôležitosť varovných výstrah, marihuana, alkohol, sex, to všetko môže byť príčinou nešťastia. Dom hrôzy nazývaný ako "Funhouse", skupinku štyroch teenagerov otestuje viac ako mali pôvodne v úmysle. ### "The Funhouse" Toba Hoopera sa vo Veľkej Británii dostáva do kín ešte toho roku, v ktorom bol vyrobený. Keďže sa nejedná o horor prezentujúci sa ako prehliadka pokiaľ možno tých najdrsnejších nechutností (skutočne Tobe Hooper pristúpil k tvorbe "The Funhous-u" umiernene), zásahy do režisérovej verzie od strážcov mravu z BBFC nemuseli prísť. Kinoverzia a následne aj vydanie filmu na VHS nosiče (kratšia verzia) v júni roku 1983 distribučným štúdiom “CIC“, zostali v pôvodnej nezostrihanej podobe. Zlom prišiel v septembri 1984, kedy sa "The Funhouse" Toba Hoopera dostal na zoznam tzv. "Video nasties", z čoho pre neho vyplývalo kompletné stiahnutie z britskej distribúcie. Ban na film sa uvalil nie z toho dôvodu, že by razom vzbudil pohoršenie medzi cenzormi (dovtedy mu nevenovali žiadnu pozornosť), ale z dôvodu chyby. Na zozname sa namiesto Hooperovho "The Funhous-u" mal totiž nachádzať film The Last House on Dead End Street (1977). K zámene došlo vďaka tomu, že THE LAST HOUSE ON DEAD END STREET bol známy aj pod alternatívnym názvom “The Fun House“. Chybu si cenzori uvedomili v júni roku 1985, kedy "The Funhouse" zo zoznamu vyradili. Následne v roku 1987 pristúpila distribučná spoločnosť “CIC“ k opätovnému vydaniu filmu skráteného zhruba o 3 minúty. Táto verzia je aj napriek tomu označovaná ako Uncut, pretože spomínaný zásah sa dotkol iba dialógov a marihuany, nie násilia ako takého (vyššie spomínané prvé vydanie, tzv. kratšia verzia z júna 1983). Opätovný, už pôvodný Full Uncut "The Funhous-u" sa v remasterovanej podobe dostáva na DVD nosiče v Británii roku 2007, a to pod označením vekovej prístupnosti Rated: 15. ()

pornogrind

Co k tomu dodat.Tohle je prostě šílenost.Tenhle film vsází na hutnou atmosféru,která je podpořená šíleným psycho prostředím,nervy drásajícím hudebním podkresem a taky skvěle dementním zabijákem,který se zastaví jen před svým fotříkem.Navíc dokud nám killer lítal v masce tak to mělo šťávu,ale když jí sundal tak to dostalo ještě větší grády.Navíc ta maska pod maskou je fakt hustě udělaná.(myslím tím na rok 1981)Fakt smekám.Rozštěp patra už jsem viděl,ale rozštěp celýho ksichtu to se jen tak nevidí.Nemůžu hodnotit jinak než plným počtem hvězd.Rozhodně doporučuju fandům slasheru a milovníci tísnivých atmosférických snímků si taky přijdou na své.Mě osobně to fakt dostalo.A právě proto mám rád starší horory,protože takovou atmosféru jakou dokázali vytvořit dřív,už dnes umí málokdo.Takže kdo neviděl tak dohnat. ()

Goldbeater

Hooperův umírněný slasher z prostředí zábavního parku, který vás přesvědčí o tom, že s kolotočáři si není radno zahrávat. Zvlášť pokud jsou tělesně zdeformovaní. Panoptikum v prvních pěti minutách začíná poměrně hravou poctou filmům Halloween a Psycho, poté ale nasadí bohužel značně pomalé tempo a trvá dobrou polovinu snímku, než se dostaví nějaká hororová akce, ta potom nepředstavuje na rok 1981 ani nic příliš nového a objevného. Tobe Hooper má ve své filmografii daleko zábavnější zářezy. Zajímavostí je, že Panoptikum se i přes nulové gore a nikterak explicitní obsah dostalo na známý seznam tzv. video nasties a to úplnou náhodou, jeho originální název The Funhouse byl totiž britskými cenzory zaměněn za The Fun House (Last House on Dead End Street), který původně měli v plánu na seznam „video nasties“ umístit. Amatéři. ()

dr.horrible

Škoda že bola ta perfektná úvodná scéna s kozami a maskou podvod; škoda že boli podvod aj úvodné titulky plné odporných šaškov. Takto človeka navnadiť a pritom tam strčiť len dvoch záporákov a bodycount možno 4? Ku koncu sa to zas tým hooperovským krikom vyšvihne vyššie, tak aspoň tak. Za tri a pol. ()

arie

Dovolím si tvrdiť, že sa jedná o jednu z najvydarenejších Hooperových snímok, originálny a mierne atypický slasher, z ktorého vyžaruje žánrové zapálenie a dominuje mu pestrofarebná vizuálna stránka púťových atrakcií a fantazijnej mystiky. V prvej polovici sa zoznamujeme s karnevalovým prostredím a postavami, tradičnou skupinkou tínedžerskej jednoduchosti a infantilnosti, no prinajmenšom na Elizabeth Berridge je pohľad veľmi prijateľný, film odporúčam sledovať s hlasitosťou na maximum, aby ste si naplno vychutnali jej vrieskacie umenie. V druhej polovici sa snímka prehupne do hororovej roviny, vraždy sú natočené pomerne jednoducho, neexperimentuje sa a taktiež krvi je pomenej, no miernu nudu a tradičné stupídne chovanie postáv, v tomto prípade skôr jednej, vynahradzuje potešujúci záver. Jedna z lepších, pozerateľnejších vyvraždovačiek, v ktorej sa Tobe Hooper zaobišiel aj bez prehnaných nechutností, teda ak za nechutného nepovažujete jedného zmutovaného a neprestajne slintajúceho sympaťáka... :) ()

Campbell

Hooper je bezpochyby výborný režisér, a proto jsem se na Panoptikum dost těšil, a nebyl jsem zklamán, samozřejmě jsem nečekal dalšího Poltergeista ani Texaský masakr. Tak možná proto mě to dost bavilo. Film jede na klasické zápletce někdo někam jede a tam je postupně terorizován, tentokrát si ale Hooper vybral celkem originální prostředí a tak jsem usedl do gauče a s ůžasem jsem koukal. Navíc monstrum je naprosto famozní, a dokonce mě trochu vyděsilo, v 80 letech to rpostě uměly. Horší to bylo ale s herci kteří byly dost prkený teda hlavně táta toho monstra, to bylo fakt dřevo. Film doporučuji fandům 80 béčkových let(nejlepší léta pro horor), a všem kdo se chce dobře bavit, rozhodně nesmíte ale čekat nějaké orgie, tenhle film jede na úplně jiné vlně. Doporučujou 4 z 5 uchylnejch psychopatů. ()