Panoptikum

• slovenský

Panoptikum

Funhouse: Carnival of Terror

Horor

USA, 1981, 96 min (Alternativní: 90 min)

Tak tohle je opravdový psycho!! Aspoň teda pro mne. Tohle se Hooperovi fakt povedlo, i když docela vykrádá sám sebe ve vztahu k Texasskýmu masakru" z roku 1974. Dvě mladý holky a kluci chtěj přenocovat v domě hrůzy na pouti. V noci jsou přes podlažní prkna svědky vraždy jedné ženské ze stánku "předpovídání budoucnosti" hlídačem a obsluhou atrakce, ve které se nacházejí. Vrah má na hlavě masku Frankensteina, ale brzy ji sundá a to co je pod ní je opravdu něco neskutečného!!! Každopádně tato postava jasně připomíná tupého a šíleného Leatherface z "Texasského masakru". Jeho opatrovník zjistí, že se někdo v domě hrůzy schovává a začíná hon na teenagery a vraždění, vřeštění, zdrhání kam se dá atd. Klasické Hooperovo prostředí a šílenost na n-tou. Film má od začátku do konce divnou mrazivou atmosféru. Osobně na mě film působil silně znepokojivě a mrazivě. Nemám rád poutě, atrakce, domy hrůzy, střelnice, šašky a klauny, cyrkusy atd. Je to pro mne takové dost "nepříjemné prostředí", stejně jako les. No a tento film je celý zasazen do tohoto šíleného, znepokojivého a paranoidního světa, kde se sice skoro hodinu nic neděje, aby pak Hooper rozjede naprosto neskutečné šílenství a horrorovou psychojízdu... Film nestaví na gore a vraždách, ale na totálně ujeté a šílené atmosféře a postavách. Strachu a šílenství z toho, co příjde, klaustrofobii atd. Docela se divím, že byl film umístěn na "videonasties" (zakázané filmy v UK), protože příliš drastických nebo sexuálních scén neobsahuje. Na druhou stranu, je to "horror jako prase" ... U filmů se nebojím skoro nikdy už roky a jsem zvyklý na ledacos, ale u tohoto jsem měl fakt nepříjemný pocit a celou dobu jsem si říkal (a hlavně ve finále) "Tak takhle má vypadat horror!!". Zvláštní, podivný, znepokojivý, atmosférický, šílený, hnusný ... Za zmínku stojí ještě "frontal nudity" scéna ve sprše hlavní mladičké hrdinky (Elizabeth Berridge) hned na začátku filmu - krásný a odvážný pohled ...(2.7.2008)

Hooperův zábavný slasher z cirkusového prostředí, navíc prošpikován spoustou odkazů na slavné horory. První půlka je víceméně seznamovací s hlavními postavami, ale jakmile se překulí do své druhé části, je už na co koukat. Třeba na kvalitní masky od mistra v oboru Ricka Bakera, jehož umění vynikne především při scéně odhalení zjevu šílence převlečeného za Frankensteinovo monstrum. Hlavní hrdinka je zase docela sympaťanda a vyniká mohutným ječákem. Vraždy nenabídnou žádné gore, spíše všechny proběhnou v klasickém slasherovém stylu (proto ani dobře nechápu umístění filmu do "videonasties"), ale jsou díky prostředí strašidelného domu alespoň zábavně podány. Snad jenom ty zvířecí zrůdy si Hooper mohl odpustit.(15.6.2011)

Hooperovi sa podarilo vyvolať lunaparkovú náladu kolotočov, strelníc, strašidelných domov a obludária, v ktorom sú vystavované na obdiv hračky prírody, rôzne zvieracie a ľudské abnormality. Táto atmosféra, dotvorená hudbou z verklíka, už patrí minulosti, ale predsa má jedinečné kúzlo. Úvod filmu sa nesie v znamení odkazov na Psycho a potom príde predstavovanie zdegenerovaného jedinca, ktorý svoju znetvorenú tvár ukrýva pred svetom. Vraždy, ktoré napĺňajú podstatu slasheru sa zbehnú akosi rýchlo a divákom by rozhodne nezaškodila ich duplovaná porcia. Určite si prinajmenšom zaslúžili väčšiu pozornosť. Vo filme sa tiež riešia sexuálne problémy záporného hrdinu, ktoré vzbudzujú ľútosť a pôsobia až komicky. Záverečné vyvrcholenie, ktoré je ošľahané vetrom ventilátorov, však celé predchádzajúce tápanie bohate vynahradí.(4.11.2010)

Občas sa v edícii FILMAG HOROR objaví aj film v slušnej obrazovej a zvukovej kvalite. A keď ho ešte režíruje ikona žánru, srdce hororového fanúšika zaplesá. Ale len do chvíle než si film pozrie. HOOPER totiž potenciál námetu (ktorý bol veľký) rozdrobil do vražedne nudného tvaru a hoci hlavná hrdinka mala vážne pekné "cecky", jej výkon, podobne ako výkony ostatných protagonistov boli príšerné. Hodnotenie je v prevažnej miere za výborného netvora, ktorého mi miestami bolo ľúto, chudáka. :-) (16.9.2009)(16.9.2009)

Panoptikum jsem si ihned zařadil do své imaginární složky tzv. podivných horrorů. V této složce mám už např. Cravenovy Lidi pod schody. Pakoptikum je svým způsobem opravdu podivně pojatý horror, Sám o sobě, příběhem, stylem vyprávění, není nijak extra moc dobrý, je to v podstatě jen klasický průměrný slasher alá mládež v ohrožení své doby. ALe ta připdaná bizarnost, to prostředí a hra s jeho prvky a parametry, hudba, zvuky a rafička pořád ve škále podivnosti a bizarnosti (stará vyžilá kozatá vědma honící Frankensteina) z toho dělá velmi zajmavou podívanou. Možná je nakonec kladem i fakt, že se mi tento fim pod kůži dostával poměrně dlouho a chvíli trvalo, než jsem mu přišel na chu a zjistil, že je to parádička. Další dílek do skládačky přesvědčení, že Hooper není vůbec špatný režisér a že točil dobré filmy. Mám je rád, a odteď si k nim řadím i Panoptikum. Opovažte se přede mnou říci, že je Hooper barbal.(10.12.2012)

• - Ve Francii film vyšel pod názvem Massacres dans le train fantôme, což znamená Masakr na strašidelné dráze. (Chatterer)

• - Film sa natáčal v Miami na Floride z dôvodu menej prísnych právnych predpisov ohľadom detskej práce na Východnom pobreží, väčšina účinkujúcich bola totiž v mládežníckom veku. (beso74)

• - Dievčatá v stane stvárnili miestne striptérky z Miami. (beso74)