Panoptikum

• slovenský

Panoptikum

Funhouse: Carnival of Terror

Horor

USA, 1981, 96 min (Alternativní: 90 min)

• tron

„Len chránim svoju rodinu.“ – „Veď to nie je ani človek!“ – „Vôľa božia je nevyspytateľná.“ PANOPTIKUM Tobea Hoopera som prvýkrát videl až v apríli 2010 a tak som po vypočutí mena režiséra čakal skutočne všetko, lebo viem, že v minulosti nakrútil už klasiku (TEXASKÝ MASAKER MOTOROVOU PÍLOU, POLTERGEIST), odpad (KROKODÍL) a niečo medzi tým (MÁRNICA). PANOPTIKUM je niekde uprostred. S klasikou nemá nič spoločné (pritom prostredie, v ktorom sa dej odohráva, by si koledovalo o poriadny "ultimátny horor"), ale bolo by neférové prirovnávať ho k braku. Béčko možno... ale milé a hoci sa prvá vražda odohrá po hodine (!), už dovtedy si drží snímka slušnú atmosféru. Tej v mojich očiach pomáha aj to, že sa nejedná o hororovú komédiu, čo nemusím, ale o relatívne tvrdý horor o štvorici tínedžerov, ktorých v nočnom cirkuse (resp. čo to je? Česi pre to majú pekný výraz „pouť“, v slovenskom jazyku nič také neexistuje... cirkus je niečo iné...) vraždí znetvorený človek. Ale nemá zmysel snímku preceňovať: ako príde, tak odíde. Na druhý deň si z nej už veľa pamätať nebudete, samozrejme ale ak máte v láske horory, je fajn mať detailný prehľad o tom, čo slávny (pre mňa nie, ale prižmurujem oči) Hooper v minulosti robil.(9.6.2010)

Tobe Hooper nakrútil výborný hororový slasher, korý už v prvých minutách naznačuje, že pôjde o film, ktorý je atmosféricky priam dokonalý. A preto staré horory budú nenahraditeľné. Dnes sa všetko prerába, ale k čomu to. Staré čisté hororové jazdy ma vždy nadchnú, pri prvom pozeraní to je bomba. A u Fanhouse tomu nebolo inako. Herci sú veľmi dobrí a príbehová kostra je veľmi jednoduchá. Skupina kamarátov sa budú hrať na hrdinov a skončia zle. Budú bojovať o holý život vnútri akejsi atrakcie. Veľmi dobre nakrútený film s výbornou atmosférou, ktorú ešte vylepšuje skvelá a desivá hudba. Takto si predstavujem čistú, nefalšovanú hororovú jazdu, ktorá obsahuje všetko to, čo by mali horory obsahovať. Nič viac, nič menej. /75%(19.2.2010)

Ale tak dalo se, první třetina sice nuda, kde postavy pronášejí nějaké repliky, ale vy se přistihnete, že slyšíte jen jakési "blablabla", ale jakmile Frankensteinovo monstrum sundá masku a ukáže svojí, ehm, pravou masku, začne se konečně něco dít, počet teenagerů se začne zužovat, holky začnou ječet... Přesto se z toho dalo vytřískat víc, to prostředí Panoptika k tomu vyloženě vybízelo. Ale závěr byl perfektní, TO je přesně ta osmdesátková atmoška, jak jí máme my, horror maniací, rádi.(30.9.2017)

Hooperův umírněný slasher z prostředí zábavního parku, který vás přesvědčí o tom, že s kolotočáři si není radno zahrávat. Zvlášť pokud jsou tělesně zdeformovaní. Panoptikum v prvních pěti minutách začíná poměrně hravou poctou filmům Halloween a Psycho, poté ale nasadí bohužel značně pomalé tempo a trvá dobrou polovinu snímku, než se dostaví nějaká hororová akce, ta potom nepředstavuje na rok 1981 ani nic příliš nového a objevného. Tobe Hooper má ve své filmografii daleko zábavnější zářezy. Zajímavostí je, že Panoptikum se i přes nulové gore a nikterak explicitní obsah dostalo na známý seznam tzv. video nasties a to úplnou náhodou, jeho originální název The Funhouse byl totiž britskými cenzory zaměněn za The Fun House (Last House on Dead End Street), který původně měli v plánu na seznam „video nasties“ umístit. Amatéři.(18.2.2020)

V celom filme sa prakticky nič poriadne nedeje. Akurát sa dozvieme, aké skvelé majú v Amerike púťové atrakcie, u nás len môžeme snívať. Až v závere sa film dostane tam, kde som ho od začiatku čakal. Na trati hutnej hororovej zábavy. Zopár dobrých strašidelných scén ( výborná je krátka pasáž vo vzduchotechnike ), však z filmu hororový skvost neurobia.(6.3.2011)

• - Dievčatá v stane stvárnili miestne striptérky z Miami. (beso74)

• - Začátek filmu je poctou filmům Psycho a Halloween. (Chatterer)

• - Film byl na seznam zakázaných filmů ve Velké Británii (videonasties list) umístěn omylem. Byl zaměněn cenzory s mnohem brutálnější a násilnějším filmem The Last House on Dead End Street (1977), který nesl stejný alternativní název "THEFUN HOUSE", ovšem s mezerou. (Flipnic)