Slovenský film o chlapskej cti a odvahe. Ide o príbeh baču, ktorého škriepnosť a papuľnatosť vyvoláva len spory a hnevy a jeho poctivosť a zmysel pre pravdu a česť v spojení s predošlými vlastnosťami tieto spory len vyhrocuje. Slovenská dedina s jej kolektívnym hospodárením, konfrontovaná s návykmi hranatej povahy, odchovanej ešte súkromným hospodárením, vytvára hlavnú zápletku a konflikt. Súbežne prebieha lyrický motív mladej generácie, ktorej ľúbostné vzťahy sa nestarajú o dávne smiešne hnevy starej generácie. (oficiální text distributora)

Marius

Sheepstern zo stredného Slovenska. Pántik a Króner palce hore ! Mimochodom u Pántika ma fascinuje, že dokáže zahrať Tava z Nevesty hôľ, baču Goliana aj deda Jozefa a furt mu to verím. Bodík dole za neveľmi friendly prelínanie časových rovín. 8/10 ()

Radko

Slovenský western. A že by sa námetov na podobné príbehy po holiach a horách našlo. Tam veru platia iné zákony ako dolu. Tam platí zákon drsného slova aj humoru, flinty mieriacej na všakovakú zver (áno aj na tú najchránenejšiu), no o týchto úlovkoch sa svorne a zaťato mlčí. A v tejto komunite platí tiež miesto zákona fľaša trúnku. Rozveselí, vylieči, no dokáže i zabíjať. Pastorálne dobrodružstvo sa fajnie, až na tú dehonestáciu lazníkov. Horali z chalúp, mimo dediny sú tu vykreslení ako tí najkrutejší vrahúni, bez štipky zmyslu pre humor. Realita je ale úplne niekde inde. Osobne mi nikdy nešlo vo filmoch o realitu, no rovnako mi neštimuje ani boľševické rovnostárčenie, ktoré nemohlo (a nemôže) vystáť kopaničiarskych ľudkov, povznesených nad regule sveta tam dole. Túto trpkú pachuť z filmu neprekrylo ani vynikajúce charakterné herectvo a ani trefná kritika hlúpej polície a dogmatických strážcov boľševického družstevníctva. Za zmienenú dehonestáciu horalov idú nekompromisne dve hviezdy dole. ()

troufalka

"A eště hrávate aj na Vianoce v kostole na fujare!! "A je to hriech?" " No hrich to nie je, ale podorujete náboženské prežitky!"                                                                                                                                                                                      Súdruh bača, čo sa zaobide aj bez hodinok a kolektivizacia po slovensky.                                                                                   "Palo, si živý?" "Som živý, iba riť je trafená."                                                                                                                            Milí pionýři! Povím vám příběh o bačovi, který bol taký osvietený, že dal svoje ovečky do spoločného. Za odměnu je směl pást a starat se o ně, dokoce mu k nim přidali ještě další. Ale zlí záškodníci mu jeho ovce ukradli a dobře ukryli! Ale protože bol bača dobrý člověk, hledal a našel své ovečky, aby je přivedl domů. Že jsem vám řekla všechno? Ba ne, je tam toho mnohem víc, ale na to si musíte přijít sami!                                                                                                                           "Keď sa chlapi bijú, žandárom do toho nič!" ()

gogo76

"Ja som bača veľmi starý, nedožijem do jari..." Pántik v úlohe baču mal svojich tridsať oviec a iné nepotreboval. Komunisti mu nasľubovali i nemožné, len aby sa staral o všetky obecné. Jeho smola, že z tak veľkého stáda sa dobre kradne... Režisér urobil dobre, že o zlodejoch síce divák tuší, ale či starý bača ukradnuté ovce nájde, sa dozvieme až v samom závere. Škoda, nie celkom dobre využitého Krónera, no poteší vidieť Pántika pri domácej výrobe nábojov do brokovnice. " Bacha na ňu, trhá črevá!..." Prikláňam sa k slabším štyrom. 70%. ()

Anderton

Celkom ojedinelá a tým pádom chvályhodná domáca záležitosť. Ak by sme mohli hľadať ekvivalent vo svetovej kinematografii, tak ma napadá subžáner moderného westernu. Čiže Očovské pastorálie sú moderný eastern. Staré hodnoty verzus nové, česť verzus zapredanosť, tradície verzus nové "zmýšľanie". A tak ďalej. Film je občas celkom drsný, občas príjemne cynický, až komický. Július Pántik chápe svoju postavu a dáva jej všetko zo svojho hereckého majstrovstva. Má čo pri hľadaní ukradnutých oviec riešiť, tu by sa zapotil aj Columbo. Dramaturgicky to však trochu škrípe, napriek kratšej stopáži sa to niekedy mierne vlečie a nie je to prehľadné. Dilema medzi hodnotením, ak to pôjde do modrých čísel, tak hviezdu pridám. 70%. ()

Willy Kufalt

(2x) ,,Bože môj, ešte si ani chodiť dobre nevedel, už si bol pri ovciach. Na chrbte sme ťa doniesli do košiara, musel si zaháňať ovce pri dojení..." Slovenský "western" (eastern) o bačovi uprostred kolektivizácie. Spočiatku Očovské pastorále pripomínajú tradičný ľudový film zo slovenskej dediny, hlavne prostredím a typmi dedinských postáv. Avšak najmä stupňujúcou sa konfrontáciou baču Jožka so zákonom počas stalinistického režimu nastoľujú tvorcovia v rámci našej kinematografie netypicky drsný pohľad na slovenskú dedinu v minulosti. Hlavný príslušník SNB (V. Polónyi) i ostatní predstavitelia "vrchnosti" na rok vzniku tu pôsobia výnimočne skôr negatívnym dojmom, vo filme dochádza aj na pomerne horkovtipné narážky na socialistickú ideológiu (napr. keď sa bača pýta, čo bolo hriešne na tom, že hral v kostole na vianočnej omši na fujare, a dostáva pomerne absurdnú odpoveď, že podporoval náboženské prežitky). Konanie a prejavy sympatického baču v podaní výborného Júlia Pántika (v typickej roli šitej legendárnemu hercovi na telo) často oplývajú humorom, dobrým srdcom a budia súcit, ale zároveň sú plné tvrdohlavosťi a "chlapskej cti", ktorá mu nezabráni pobiť sa s hocikým v akejľkovek situácii. Mnoho scén zobrazujúce slovenské dedinské tradície a kultúru (okrem konkrétnych piesní napríklad scéna v obchode s fujarami a píšťalami, z ktorej vycítiť silný bačov vzťah k folklóru) vnímam v rámci atmosféry prostredia z filmu ako prínosné. Čo mi na filmu naopak príliš nesadlo, bola generačná linka o vźťahovom probléme mezi bačou a jeho synom a s tým akýsi do očí bijúci zvlášny kontrast medzi starým konským záprahom a motorkou. Vyvrcholenie vzťahu medzi otcom a synom ale nakoniec hodnotím pozitívne, rovnako tak celý Zacharov film vďaka téme, spracovaniu a Pántikovi v hlavnej úlohe. (80%) (Československá filmová výzva) ()

klerik

Slovenská vidiecka klasika, so všetkými plusmi, aké slovenský film má. Už tradične sa nesústredí na príbeh, ale na postavy, predovšetkým na chlapskú česť. "Keď sa chlapi bijú, žandárov do toho nič." Skvelé herecké výkony... ()

Flego

Slovenský dedinský eastern s odvážnou zanovitosťou starého baču, ktorý ide aj proti kolektivizácii družstva. Film je však predovšetkým o osobnej cti človeka a Július Pántik je vynikajúci. Snímok však budí televízny dojem a treba priznať, že jeho minutáž je trochu naťahovaná. ()

kikuka

Fajn, sedemdesiate roky v našich zemepisných šírkach a dĺžkach nie sú filmársky bohviečo. Ale je to lepšie, ako nasledujúca dekáda ;-). Ono to asi nebude celkom zhoda okolností, že o rok neskôr vznikol Hollého filmík Kto odchádza v daždi o dobe zoštátňovania a združstevňovania. Očovské pastorále, podobne ako aj ich režisér, nepatria k pravidelne uvádzaným "zásadným" filmom dekády.Niektoré momenty javia ako úsmevné (najmä vďaka Pántikovmu klasickému patetickému prednesu) a film v zásade "programovo" kritizuje "starokomunistov". Z filmárskeho hľadiska je osud baču, ktorého ovce sa stali družstevnými - podobne ako i on, hoci svojou povahou ostal klasickým gazdom a "dobrým pastierom", ktorý sa i o družstevné staral ako o vlastné a mal z toho problémy, v pevných rukách. [k 7/10] ()

radektejkal

Kdysi se říkalo, že už i bača musí mít vysokou školu. Předměty jsou jen tři: vyhánění ovcí, zahánění ovcí a marxismus-leninismus. Není to samozřejmě pravda, protože bača musí být především mudrc. Příjemný a milý film z JRD Očov, "keby bylo vaicej hudby, dal bych aj päť". ()

dyfur

moje zaujímavosti: 1/ Na 12. FČSP v Nitre 1974 získal Július Pántik Cenu za mužský herecký výkon. (dyfur) 2/Nakrúcanie filmu prebiehalo v Zvolene, Vigľaši, Kremničke, Banskej Bystrici, Očovej, Rusovciach i v Slatinských Lazoch. (dyfur) ()

Martin741

Rok 1973, to uz normalizacia zarezavala do vsetkych oblasti ludskeho zivota aj zivota spolocnosti. A vysiny 60. rokov boli definitivne tatam. Preto Ocovske Pastorale su len takym priemernym normalizacnym filmom. Vorlickov film Tri orisky pro Popelku by som dal urcite vyssie, tento film nezachranila ani ucast pana Kronera. 30 % ()

zette

Film s dobrymi hereckymi vykony ( Kroner a Pantik ), zajimavym nametem a krasnym prostredim. Bohuzel film nepusobi prilis ucelene a ma nekolik hluchych mist. Napeti mezi bacou a soudruhy je vsak vyobrazeno dobre. ()

elanius

(43/2017) / Docela zvláštny film ktorý sa odohráva medzi dvomi úplne rozdielnymi svetmi, bača/salaš a svet komunistických súdruhov. Čakal by som, že tento film nemá šancu prejsť sitom cenzúry. Pántik hrá svoj typický part, celkom sa mu podarilo tomuto inak zapadnutému filmu dať aký taký "ksicht". (6/10) ()

PatoP

Presné vykreslenie postáv a atmosféry stredného Slovenska. Výborný herecký výkon Júliusa Pántika v roli baču Goliana a Jozefa Krónera v roli jeho pomocníka. ()

Autogram

Pántik ako bača veľmi starý a Kroner príliš málo výrazný, čo nie je u neho zvykom. Chlapské problémy a chlapské riešenia v nechlapskom svete podvodu a kolektivizácie, až je zvláštne, že takýto film u komunistov prešiel schvaľovaním. Záživnosť mu ale chýba a len veľké Pántikovo majstrovstvo so slovami stojí za zapamätanie. ()

klúčik

Bača sa snaží zachrániť svoje ovce , ani nie tak pred medveďom ale pred ľuďmi. Pekná rola pre J.Pántika.....60%. ()

Marina111

Film, ktorý ku mne akosi nechce a nechce preniknúť... Snažím sa, dávam mu šancu už nejeden rok, no - až sa to hanbím napísať - nič. Pár pekných záberov, pár pekných prelínaní folklóru a socialistickej reality, pár výborných hercov: no a ono je to stále akosi málo... Kvitujem však peknú a pekne natočenú polnočnú omšu (fajn, viem, o nej to nebolo - ale pomôžem si, keď na mňa popri všetkých tých scénach najsilnejšie zapôsobila práve táto?) Plusové body za - v oných časoch možno až odvážny - tichý súboj bača vz. režim ()

Pitryx

Tak postava Goliana rozhodně neměla chybu. Jeho poznámky a připomínky se táhnou celým filmem jako nit, a o hodně jej povyšují. Celý snímek je milým zpestřením panelákového světa, kdy se divák podívá na svět jinýma očima. Očima těch, co mívali svá zvířata rádi. Peníze byly u nich nepodstatné. Herci velmi dobře, kamera také. Scénář v plusu, takže dost nadprůměrný film. ()