Píše se rok 1950 a pro pracovníka stavebního podniku si přijede policie. Důvody zatčení ovšem nejsou politické, nýbrž kriminální - ve výpovědích se muž vrací k někdejším událostem, ve vzpomínkách se počnou odehrávat osudy jeho blízkého přítele. A tíha svědomí doléhá stále intenzivněji, protože spáchaný zločin nelze z paměti vymazat. (oficiální text distributora)

ScarPoul

Film, ktorý je v zatajovaní informácií výborný. Solan vie nakrútiť kriminálku aj dávkovať informácie po častiach. Určite tomu napomohla spolupráca s Tiborom Vichtom, s ktorým sa Solan ako tvorca zžil. Ďalej tu máme skvelé obsadeného Mullera a Mistríka ako opozitá, ktoré sa držia v rovine sofistikovaného herectva. Tomu je podmienená aj celková vystavba filmu a aj jeho atmosféra. Jediný problém je fakt, že aj napriek výbornému pracovaniu zo žánrom je tu takmer nulová prítomnosť akéhokoľvek napätia. A hlavne od polovice filmu, kedy sa veľa vecí začína rozuzlovať a dostávať do popredia a rysy načrtnuté na začiatku začínajú naberať jasnejšie kontúry, sa tiež film dostáva do nezaujímavých príbehových štruktúr a zvratov. Stále je to ale jeden s tých lepších normalizačných filmov a rozhodne aspoň tú prvú polovicu je na čo pozerať. ()

dyfur

.....toto dielo patrí k tým nesympatickým socialistickým dielam.....socialistické hranie na umenie a sociálnu drámu.....netreba viackrát pozerať....celé zle a ako bonus :( dabovaný do slovenčiny  Radoslav Brzobohatý-hrozné kľudne mohol po česky... moja zaujímavosť:Nakrúcanie prebiehalo v Banskej Štiavnici, Bratislave a Mikulove. (dyfur) Na 3. ročníku Súťažnej prehliadky filmov a televíznych programov Terezín 1983 dostal Ivan Mistrík Cenu za najlepší herecký výkon in memoriam. (dyfur) ()

PatoP odpad!

Tak pri tomto filmovom diele som nevedel kde to má hlavu a kde pätu. Zrejme preto, že som to nedopozeral, až tak ma to nebavilo. A nič na tom nezmenilo ani kvalitné herecké obsadenie a už vôbec nie meno režiséra. ()

Biopler

Juraj Kukura, ako nadržaný mládenec a šofér čo si rád pri víne uhne, ešte keď jeho farba hlasu znela vznešenejšie, sa spolu s osvedčenými hereckými matadormi Mistríkom a Müllerom zhostil svojej roly znamenite. Je to malá dráma, ktorá je v začiatkoch budovaná tak, že si divák myslí, že Mistríkov Matej Halma bude mať niečo na rováši, no nakoniec sa flashbackovým vyprávaním ukáže všetko ináč. Solan dobre klame hercami, ktorí ťahajú tento nenápadný film aspoň do priemeru, kam ho aký taký ťahajú nepresvedčivé nočné scény pripomínajúce robotu Bahnu. Taktiež vyústenie s fórom, že protagonista vôbec nebol v Argentíne... podobne s tušením, kde chýbal akýsi záblesk či ukážka toho čo to za schopnosť či vlastnosť mal Metod Katrenčík. ()