Síla života

Životní síla

Lifeforce

Space Vampires

Sci-Fi / Horor / Thriller

Velká Británie / USA, 1985, 116 min (Alternativní: 111 min)

• eraserhead666

Osmdesátkový mix romantické zombie upířiny ve space alien sci-fi horrorovém hávu. Opravdu je tu skoro všechno, včetně blýskavých digitálních efektů, masových scén a nějaké té nahoty v míře větší než malé. A ač si Tobe zřejmě ukousl mnohem větší sousto, než dokázal pozřít a přetavit v bezbolestně koukatelný shit, největším negativem snímku není jeho mišmašovitost, kostrbatý scénář, podivné dialogy a ještě podivnější scény (masochistická sestřička), ale jeho délka. Některé scény jsou zbytečně natažené, některé jsou zbytečné úplně, sestříhat to minimálně o dvacet minut, mělo by to i švih. Asi třikrát jsem u toho usnul.(2.2.2014)

Úvod ve vesmíru je skvělý, s výbornou temnou atmosférou. I útěk mimozemšťana a začátek pátrání jsou zajímavé, pak se však snímek přelomí do upírské/zombie apokalyptické akce, která i nadále nepostrádá určitou zábavnost, ale jenom proto, jak velká blbost se z ní postupně stává. Triky, výprava a hudba ale velmi slušné.(4.5.2012)

Najväčšie pozitívum vidím v slušnej atmosfére a v celkovej ponurosti, ktorú tento snímok dokázal vyvolať. Masky tiež neboli najhoršie. Po obsahovej stránke je to síce slabšie, ale dokáže udržať pozornosť. Nemôžem sa však zbaviť dojmu, že ak by tento inak skvelý námet vysávania ľudskej energie mimozemskou entitou zobral do svojich rúk Cronenberg, všetko by dopadlo inak a film by mal väčší úspech. To je parketa presne pre neho. Chýba tu práve to, čo vo svojich filmoch ponúka plnými hrsťami. Čistý priemer. 60/100(5.1.2015)

Je to docela solidní sci-fi horor, který na tehdejší dobu místy oplývá neskutečným množstvím pozitivní energie. Začátek filmu se pro mě nese sice v lehce nudném duchu, protože kromě gumových netopýrů a nahé ženské mě to moc nezaujalo. Potom se však film rozjel a divák si mohl užívat jakousi formu upířiny. Záhadní tvorové se opravdu činili a tak nebylo o mrtvoly nouze. Jenže pak přišla třetí část příběhu, kdy se začnou hromadně stávat z lidí zombíci a v tu chvíli u mě snímek opět klesl. Zombie nemám v lásce skoro vůbec a zvláště ne poté co je v ně promění počítačově udělaný modrý záblesk, který se tam půlhodiny prohání po obrazovce a zároveň ničí i domy.(3.11.2010)

Tento archivní kousek je zpracováním i atmosférou poplatný době vzniku, ale odlišuje se tím, že jde o podivnou směsici, kde začínáme ve vesmíru, otřeme se o úpírské téma, prohánět se tam budou i zombíci a vše bude mít malinko erotický podtext.; Mathilda May se promenáduje skoro třetinu filmu nahá. Ale je nač koukat, takže dobrý. V souvislosti s celkovým vyzněním, mě ale napadá jiný výraz. Neošizený. Tvůrci se pečlivě pověnovali scénáři, výpravě, trikům, i hudbě...nabízí se říct, že to byl v rámci žánru nebývale výpravný počin. Bohužel se to ale nevešlo do nějaké rozumější stopáže. A že bylo co stříhat. Nicméně...současná kinematografie tady nechá příštím generacím větší sci-fi nepodarky. Vůbec by mi nevadilo, kdyby se někdo pustil do remaku.(18.6.2020)

• - Snímek byl natočen na motivy románu Colina Wilsona „The space Vampires". (Hans.)

• - Mathilda May byla do role Space Girl vybrána z asi 1000 možných hereček. (Terva)

• - Natáčelo se v Anglii v lokalitách Londýn, Elstree, Bushey, Hendon a v zábavním parku Tucktonia. (Terva)