Ve 14:30 Greenwichského času 9. srpna se raketoplán H. M. S. Churchill, na palubě s britsko-americkou posádkou přibližuje k cíli své mise. Tím je pozorování a studium Halleyho komety. Je zjištěno slabé radarové rušení vycházející ze závoje komety. Podrobnějším zkoumání odhaluje obrovskou loď, která se nechává unášet v ohonu komety. Neodpovídá na žádné volání a tak je posádkou považován za prázdnou skořápku unášenou vesmírem. Kapitán se proto rozhodne navštívit neznámý vesmírný koráb. Vše probíhá hladce. Posádka v obrovské lodi nalezne kromě vysušený zbytků nějaké formy života podobající se netopýrům a také tři skleněné rakve s dvěma muži a jednou ženou. Ti jsou přeneseni na Churchilla a loď se vydává směrem k zemi.

Po 30 dnech bez kontaktu s raketoplánem Churchill je rozhodnuto o záchranné misi, která má najít posádku lodi a zjistit co se stalo. Jediné co nalézají jsou poletující zbytky vysušených lidí a tři skleněné rakve. Avšak je zjištěno, že chybí záchranný modul, který je později nalezen a v něm i kapitán raketoplánu Churchill Carlsen s hrůzostrašným příběhem, který se odehrál při návratu lodi na zem. Rakve jsou přezkoumány a uschovány, ale najednou zmizí skleněný štít a žena z rakve společně s oběma muži se probudí k životu. Žena odejde z vojenské základny a nechává za sebou těla lidí, kterým vysála energii. Po jejích stopách je vyslán Carlsen společně s jedním odborníkem, který se mu snaží pomáhat a přitom na něj dohlížet, Cainem. Oba se dostávají mimo Londýn, aby poté zjistili, že jsou posledními dvěma lidmi, kteří dokážou zabránit vysátí energie z celé lidské populace. (Djkoma)

Trailer

Djkoma

Opravdu podivuhodný zážitek si pro mě připravil tento film. Nádherný plakát lehce ukazoval na brakovou sci-fi literaturu a na očekávání béčka se vším všudy. To se však změnilo, hned na začátku přišla úchvatné vesmírné setkání s obrovskou kometou, která ve svém závoji schovávala velké tajemství, které je stavebním kamenem následujícího děje. Skvělá atmosféra, které vůbec nic nechybí doplněná o nalezení skleněných rakví s dvěma muži a jednou nádhernou ženou (to tělo... ). Od téhle chvíle se film vrátí do nebes dokonalosti až v závěru, kdy je opravdu na co se dívat a možná i nad čím přemýšlet. Na první pohled primitivní příběh o jakési invazi má určitě další myšlenku, kterou si někdo rád užije jiný rezolutně zamítne. Triky jsou kvalitnější než jsem čekal a vzhledem k roku výroby jsem neshledal žádné námitky. Celé skoro dvě hodiny je na co se dívat, co sledovat a čím se nechat unášet, jen vás nesmí odstrašit menší zakolísání tak uprostřed filmu, kde asi režisér zkoušel co divák vydrží. Jinak obrovské překvapení a pro všechny fanoušky ortodoxních sci-fi povinnost, která je neprávem přehlížena. Malý klenot sci-fi, který se ztratil v dějinách, ale jistě bude opět nalezen, protože za to stojí. ()

flanker.27

Jako asi 12letý jsem to viděl v němčině na RTL nebo PRO 7, oči navrch hlavy, moc jsem tomu nerozuměl, ale bál jsem se hrozně. Docela bych to rád viděl znovu, jak bych reagoval teď. Update Hmm, tak jsem to shlédl s odstupem cca 15 let a vidět se to dá, napínavé to sice už moc nebylo, ale ponurá atmosféra je stále slušná. Na svou dobu to má velice slušně natočené vesmírné scény a kromě toho Mathilda May je vybavena slušnou p-p-postavou, ani nevim, proč jsem se zakoktal. ()

J*A*S*M

Mně se to tedy vůbec nelíbilo. Slibný námět zde byl doslova zabit špatnými herci a přemrštěnou délkou, některé pasáže bych úplně vypustil. Děj mění lokace jako na běžícím pásu, což má za následek rapidní úbytek už tak slabé atmosféry, prostě se nestíhá tvořit a uchovávat, kladný efekt nemá ani vyloženě hloupé chování jednotlivých postav. Speciální efekty mi taktéž nepřišly nijak zvlášť povedené, ba spíše naopak. Nepotěšil mě ani závěr, který je příliš předvídatelný a i kýčovitý. Lifeforce je pro mne každopádně zklamáním. 45% ()

JFL

Jedině u Cannnon Films mohl Tobe Hooper dostat smlouvu na tři filmy a navíc prostředky na bizarní vysokorozpočtový projekt, který mísí styl klasických britských sci-fi hororů jako "Quatermass and the Pit" či "Den Triffidů" se spektakulárními speciálními efekty a pompézní výpravou. Sice se výsledek zařadil po bok nechvalně známých propadáků a pro Cannon Films předznamenal jejich finanční pád v druhé polovině osmdesátých let, ale nelze mu upřít velké kouzlo. Vlastně se jedná o svého času zcela unikátní fanboyovský projekt, kterým si Hooper udělal radost vzdáním holdu svým oblíbeným odlschool snímkům. Stejně jako v nich "Lifeforce" stojí na dialogových pasážích a mluvících hlavách. Právě ty ale zapříčiňují, že film selhává jako podívaná a zůstává jen důslednou poctou pro poučené publikum. Nic na tom nezmění gigantické sekvence z hloubi vesmíru, apokalyptická destrukce Londýna ani bizarní premisa s nahou vesmírnou upírkou, která vysává životní sílu z mužů. ()

tron

„To dievča mi dalo kúsok zo seba... a teraz to chce späť.“ Mám slabosť pre votrelecké horory (VOTRELEC, DEEP STAR 6, LEVIATHAN, NETVOR, MUTANT). Od SILY ŽIVOTA som čakal práve o, že bude „niečím takým“ (scenár písal spolu-autor VOTRELCA). Prvé minúty ma skutočne príjemne navnadili a oproti zvyšku filmu (čo sa ľahko povie, ale sú to DVE smrtiace hodiny) sú atmosférickým zázrakom. Ľudská vesmírna loď, prekvapená posádka, gigantické vesmírne plavidlo nepozemského pôvodu, jeho prieskum, nájdenie obrovských netopierov... a STRIH & a sme na Zemi. Fuj, podvod! Dej je otrasný: nesympatickým chlapom pomúti „krásna mimozemšťanka“ hlavy a takto dokola DVE HODINY. Nemyslím si, že môj zážitok by bol lepší, ak by som nečakal VOTRELCA; SILA ŽIVOTA je jednoducho zlý film. Ako sci-fi naivné a ako horor nefunguje, pretože NIE JE HOROROM. Ako si tak film za filmom kompletizujem dielo Tobea Hoopera, potvrdzuje sa mi, že okrem dvoch kultov (TEXASKÝ MASAKER MOTOROVOU PÍLOU, POLTERGEIST) urobil už len smršť vecí, ktoré nestoja za pozretie (PANOPTIKUM, MÁRNICA, KROKODÍL, SILA ŽIVOTA). ()

• Film měl premiéru na Filmovém festivalu Sitges 1985. A John Dykstra si odnesl cenu za Nejlepší speciální efekty. (Terva)
  • Mimozemská loď je opísaná ako na „geostacionárnej obežnej dráhe“ nad Londýnom. Je nemožné byť na geostacionárnej obežnej dráhe nad nerovníkovými miestami. (Dajman)
  • Natáčelo se v Anglii v lokalitách Londýn, Elstree, Bushey, Hendon a v zábavním parku Tucktonia. (Terva)