Děs v prádelně

Scénografie:

David Barkham

Kostýmy:

Moira Anne Meyer

Tento film jsem viděl už kdysi dávno, ale v mizerné kvalitě. Nyní jsem měl možnost kouknout na DVD. Je to zcela něco jiného. Když máte krásný obraz a čistý zvuk, pak jsou scény, kdy mandl vtahuje a drtí těla, ještě brutálnější. Mandl byl opravdu profesionálně zhotovený a já jsem během filmu měl po celou dobu husí kůži. Vzpomněl jsem si totiž, na dobu, kdy jsem měsíc pracoval v Bulharsku na mandlu. Byly tam ty stejné pracovní podmínky, dokonce nám zabavili pasy a nedali nám 3 dny jíst. Žádné bezpečnostní zařízení a bylo tam takové horko, že jsme pracovali nazí a měli na sobě pouze zkrácený bílý plášť bez rukávů. Jednou se mi taky stalo, že jsem byl nepozorný a mandl mne za plášť zachytil. Začal jsem ječet a vší silou jsem plášť roztrhal. Stačila chvilka a zřejmě by se se mnou stalo to, co ve filmu. Na to přišel ředitel a veřejně mne pokáral. Mandl se nachází na Slunečném pobřeží a žehlí prádlo pro všechny hotely na pobřeží, tak si to asi umíte představit. Podotýkám, že jsme nevěděli kam jedeme a co tam budeme dělat. Byl to výměnný pobyt studentů z VŠ a vše jsme se dozvěděli až na místě. Byl to můj největší horror v životě. A to už nemluvím o tom, že když jste na pokoji rozsvítili světlo, příběhlo najednou i 20 švábů..... brrrrr(1.1.2009)

Děs v prádelně je relativně slušný horor nebýt samotného závěru, který celou hororovou atmosféru neskutečně degraduje. Valnou většinu filmu pokrývá jemně mrazivá atmosféra a divák je zvědav víc a víc, jak toto celé dopadne. Závěr ale tuhle zvědavost zkropí jako studená sprcha. Jediné, co ve filmu nemá chybu, je Robert Englund ztvárňující fanatického staříka. Kvádro, černé rukavice, ten jeho chlípnej hlas a pohlazení ženských, které brzo čeká pomalá a bolestná smrt. Noblesně :)(1.10.2011)

• GOREGASM

Ha, ha, na podobné filmy se dívám, protože se u nich vyloženě pobavím, nad tím jaké šílenosti se dají natočit. Přitom jde o adaptaci povídky mistra žánru Stephena Kinga. Někteří tvůrci si bohužel neuvědomují, že roztáhnout povídku do podoby celovečeráku vyžaduje hodně umu a splynutí se zpracovávanou látkou a to se tentokrát samozřejmě nestalo. Tobe Hooper u mě docílil zcela opačného efektu, než bylo jeho záměrem... Docela jsem se především v první polovině zasmál a to nejen prádelně, ve které jsou zaměstnanci křehkou komoditou a přežít zde směnu je téměř nadlidský úkol, ale i precizně přehrávajícím hercům. Jediný Ted Levine to ustál, řekněme se ctí, a bylo fajn si užít jeho úchylný hlas, který ve mě nemohl evokovat nic jiného, než možná už tisící projekci Mlčení Jehňátek, které logicky zůstanou navždy jeho nejlepším filmem. 30%(20.11.2011)

Velmi pěkný příběh s několika "nepěknými", poněkud brutálními záběry. Co ale jaksi jiného čekat od vražedníka, jímž je jeden starý, hrůzu nahánějící mandl, že. Ten totiž má chuť drtit a skládat vše jako prostěradlo dokonce i když je vypnutý. A podivného majitele prádelny Gartleye to zdá se ani moc nepřekvapuje... Snad tomu přijde na kloub místní polda. No a více už zmiňovat nebudu, však se již podívejte sami... [8/1O] (The Mangler, USA+AUS+ZAF, horror)(21.1.2009)

Který z nich vzbuzuje větší respekt, giganticky-starožitný mandl, nahánějící strach už, pouhým pohledem na jeho monstróznost(posléze jím být vymandlován, až na dřeň).. a nebo, chlípná úlisnost stárnoucího majitele prádelny p. Garleye(Robík Englund se vyžívá), jehož slizounské ruce sápající se na dívčinu hebkou šíjí, nejsou jistě, tou méně nepříjemnou volbou. ;) "Je něco horšího, než ďábel v nás, ďábel v těch druhých!" - William B. Garley(25.11.2009)

• - Většinu filmu režíroval Tobe Hooper, v závěru však projekt opustil a jeho práci dokonči Anant Singh. (facojurka)

• - Film je natočen podle stejnojmenné povídky Stephena Kinga. (Terva)