Svoboda pod nákladem

• Slovensko Sloboda pod nákladom

Poslední tatranští nosiči patří mezi nejstarší generaci nosičů v Evropě. Odhalme, o jaké náklady v krosně na zádech jde, jaké je jejich poslání a proč zůstali už jen na Slovensku... (TV Prima)

Moiseiwitsch

Skvělý dokument !!! Všichni nosiči jsou borci !!! Před šedesátníky hluboký respekt. To co vynesou na zádech bych si nenaložil ani na rovince. Velice lidský, profesionální dokument s úžasnými záběry a dobrou hudbou. Smekám bratia Slováci, u nás se takové dokumenty už netočí. ()

0verseer

Dokonalosť. Barabášov dokument o tatranských nosičoch je pohladením na duši a zloženie pocty inšpiratívnym osobnostiam, ktoré stvorila podmanivá krása Vysokých Tatier. A v určitom slova zmysle aj naopak, oni tvoria čaro Tatier tiež, veď každý kto si po zlezení z Rysov zájde na jedno vychladené na chatu k Viktorovi Beránkovi vie, aký je to nenahraditeľne príjemný pocit. Celú hodinku to spontánne odvyprávajú legendy najmenších veľhôr sveta, okrem spomínaného pána Beránka nechýbajú ani ikony ako Peter Petras či Laco Kulanga. Pre milovníkov Tatier je tento dokument povinnosť. ()

nula87

Neuvěřitelné, co ti chlapi dokážou. A Pavol Barabáš o nich natočil tento dokument jako naprosto zaslouženou počtu způsobem, jakým to umí asi je on. 90% ()

NeMiQ

Úprimná spoveď chlapov, ktorí našli vlastné štastie, vnútorný pokoj a sebarealizáciu v našich "malých-veľkých" Tatrách. Pravdupovediac mám pre nich tak trochu slabosť a kdesi vnútri ma niečo láka to skúsiť robiť. Obdiv pre nich a takisto pre Barabáša, za krásne podanie. ()

blondboss

Slovenské dokumentárne filmy majú svoje neopakovateľné čaro, čo potvrdil aj tento snímok od Pavla Barabáša venujúci sa horským nosičom vo Vysokých Tatrách. Nádherné scenérie, nádherné obrazy, obrovská vôľa týchto chlapov a sloboda, ktorú zažívajú každý jeden deň. Toto je jeden z tých motivačných filmov, pri ktorom si poviete, že naozaj stojí za to robiť v živote to, čo vás skutočne baví. Pár hluchých miest sa našlo, ale za to veľké posolstvo štyri hviezdy bez váhania. 80 % ()

kamals

Obrazky jsou to nadherny, copavoto, vypovedi panu nosicu jsou jiste inspirativni a obohacujici, ale neco tomu chybi, je to takovy staticky, plynouci v bezcasi ... ()

Tomas_PO

K "Barabášovkám" som sa konečne dostal dokumentom Vábenie výšok a vyzerá, že stojí za to pozrieť si ich všetky. Na slovenské pomery nevídane dobrý dokument, príjemná kamera, postavy, prostredie, rozprávanie.. ()

hufnagel

Sú ľudia,ktorých zmysel života je až nepochopiteľný pre nás divánových užívateľov.Deduškovia vláčiaci stovky kilogramov nákladu z vlastnej vôle.Ale pozor,každá vynáška znamená dosiahnutie určitej méty,ktorá je potvrdením a zmyslom ich životnej filozófie.A človek vidí vyžarovanie obrovskej energie z každého z nich a pritom je to vždy len skúška samého seba a brutálne pevnej vôle. ()

Riddler

Asi najlepší dokument od Barabáša. Tí starí páni sú príkladom pre nás všetkých ľudí, ako to oni hovoria - 'tam dole'. ()

Almera

Sústredenosť na každý namáhavý krok, ktorý ich priblíži o pár desiatok centimetrov k cieľu, kropaje potu, vypätie síl pod nákladom za akéhokoľvek počasia, deň čo deň už desaťročia. Od malého dievčatka som nechápala a zároveň s úctou a obdivom sledovala prácu nosičov v Tatrách. Ako som rástla do Tatier som sa postupne ako mnohí iní zamilovala, úcta a obdiv k tatranským nosičom rástli so mnou. Tento dokument videný na festivale, ktorý odprezentoval sám Palo Barabáš bol pre mňa jedným unikátnym zážitkom, a to nielen filmárskym. Z Barabáša srší človečenstvo, cítiť, že miluje to čo robí, a robí to tak, že to chytí za srdce i mimozemšťana, ktorý v Tatrách nikdy nebol a o Barabášovi nikdy nepočul. Pre mňa to bola zmes nostalgie a slobody, ako keď dýchate ten najčerstvejší vzduch. A dnes už jednoducho viem, prečo nosia ťažšie bremeno než sú oni sami, lebo.. "nejestvuje cesta ku štastiu, šťastie je cesta" - Budha. ()

shaggy16

Milujem Tatry, preto aj vďaka pekným záberom dávam 3* (inak by to bolo menej). Ak ste už niekedy videli Barabášove dokumenty o Tatrách, tak všetky majú veľa spoločného - pekné zábery a často sa iba minimálne sa venujú tomu, o čom je téma dokumentu. Rovnako to bolo aj v tomto prípade. Človek, ktorý si kúpi dokument o horských nosičoch, očakáva, že obsah budú tvoriť Nosiči:Tatry v pomere tak 70:30 a nie naopak. A potom je sklamaný, že veľa zaujímavých záberov skončí vo vystrihnutých záberoch. Nehovoriac o niektorých dosť patetických vyjadreniach samotných nosičov (ale za to tvorca nemôže). ()

Capri2016

Som hrda Slovenka a milujem Tatry. Nechodim do nich tak casto ako by som chcela. Ale parkrat som bola a niekolko krat som stretla tatranskych nosicov. Tento dokument odhaluje preco tatranski nosici stale existuju, je to slovensky fenomen. Film bol skvely tym, ze okrem "typickych nosicov - zalesakov" ukazal aj nosicov neocakavanych - napriklad umelca, hraca v hudubnom telese, ktory od dochodku robi tatranskeho nosica. Proste dokument ako ma byt - ukaze fenomen tatranskych nosicov, prekvapi, nostalgicky spomenie na tych co neprezili a hlavne ukaze rydzu / cistu chlapsku silu, ktoru v dnesnom sucasnom svete tak casto nevidime. Proste skvele sledovat tychto obdivuhodnych Chlapov s velkym "Ch". Dokument 80% a 4 hviezdy. Tlieskam Palovi Barabasovi, ktory pre nas odhaluje rozne tvare vysokych konciarov v svojich skvelych dokumentoch! ()

asdfasdf

Když jsem uviděl, že existuje nějaký film o nosičích, tak jsem ho hned začal hledat, musel jsem se na něho podívat. Podle toho, co jsem našel, tak existují 2 verze, jedna delší a jedna kratší. Já jsem viděl tu delší asi ne moc sestříhanou. Je to velice zajímavý dokument o práci, která pravděpodobně za pár roků bohužel zanikne a pokud někdo nenavštívil místa, kde nosiči stále jsou a neviděl je při práci, tak doopravdy ani z dokumentu z ničeho nezjistí, jak těžká práce to doopravdy je. To proč pořád ještě pár lidí nosí a i někteří mladí se vydávají s velice těžkými nosítky do hor, je velice krásně řečeno v tomto velice nádherném dokumentu. Jsou tady krásné myšlenky nosičů, které jsou velice zajímavé a poučné. Velice mě zaujaly krásné záběry Tater, tak jsem si alespoň touto cestou mohl připomenout, jak krásné to tam je. Možná mě krapet vadilo, že tam nebyl žádný hlas nějakého vypravěče nebo něčeho podobného. Nevím proč, ale do hor mě to pořád táhne a chtěl bych si alespoň jednou vyzkoušet taky vynést nějaké nosítka. ()

kapitan007

Zaujímavý dokument z dielne Pala Barabáša zobrazujúci krasu Vysokych Tatier s nedocenenou pracou vysokohorskych nosičov,Beranek,Kulanga aspol su zlatou generaciou nosičov na ktorych sa bude este velmi dlho spominat ()

Pellik

Barabáš opäť priniesol niečo nové - téma horských nosičov. Popri tom skvelá hudba a naše krásne Tatry, fantázia. ()

pallok

Pôvodne som sa ako obvykle chcel zdržať komentára, ale keď mi ako prvý koment nabehol verbal, tak musím. Tento film nie je o tom, ako Češi hynú v Tatrách, práve naopak, ako Češi v Tatrách prosperujú. Boli tu, sú tu a budú tu aj zajtra, aj pozajtra, popozajtra, možno ešte dlhšie. Je pravda, že Tatry bez Čechov by neboli Tatrami. Neviem si predstaviť Čecha bez horalky v batohu, či desiatich rohlíkov k jednej držkovej na stanici v Poprade, Smokovcoch, či na Štrbskom plese. Máme Vás radi, zarábame na Vás (ešte keby ste boli aspoň tak štedrí ako Rusi, či Ukrajinci) a tešíme sa na novú turistickú sezónu. K samotnému filmu, trochu ma sklamal celkový dojem, napriek dobrej kamere som s výsledkom spokojný na 50%. Ale ak to má byť dokument, tak áno, tri hviezdy sú tak akurát. ()

19. Kino na hranici = kino pro mě

19. Kino na hranici = kino pro mě