GANTZ: O

Animovaný / Akční / Sci-Fi

Japonsko, 2016, 95 min

Cutomu Kuroiwa

Jošihiro Ike

Bez toho, aby som poznal predlohu, alebo vedel čokoľvek o "Gantz" tak som sa do toho pustil. Zhliadnuť ako film sám o sebe. A musím sa úprimne priznať, celý čas ma to skutočne držalo. Myslím si, že veľmi silná stránka filmu je jeho animácia. Posunuli sme sa od čias "Final Fantasy: The Spirits Within" o niekoľko levelov ďalej a veľmi dobre sa tu vytvorila atmosféra. Hlavný hrdina je skvelý. Máme pocit, že absolútne nevie čo sa bude diať a ako bude postupovať, no je rozhodnutý bojovať za svojich priateľov a ochrániť ľudí. Lebo spraviť to je správne. A rovnako sa chce vrátiť domov ku svojmu bratovi, ktorý na neho čaká. Zloduch filmu je vynikajúci. S jeho všemožnými dizajnami, cez jeho schopnosti, cez skoro nemožnú šancu ho poraziť, až do jeho absolútnych motivácií a monológov. Myslím si, že toto môže byť jeden z najlepších animovaných padouchov, čo som mal kedy možnosť vidieť a dáva tomu celý čas správnu chuť. A je skutočne silným protivníkom. A najmä nikdy nevieme ako to celé nakoniec dopadne. Môže sa stať hocičo a kedykoľvek môže ktokoľvek zomrieť. Okey... nie úplne. Je tu pár predpokladateľných momentov, ktoré ten film trošku brzdia. Napríklad romanca medzi Katom a Yamasaki nie je veľmi zaujímavá a vznikne z toho pár momentov, ktoré viete ku koncu odhadnúť. Ale našťastie sa na to film veľmi nesústredí a skôr je naopak neustálym súbojom. Zo začiatku tu máme celkom kreatívne druhy príšer, no v momente ako sa dostaneme k bossovi, tak sa film posúva na úplne iný level. Vezmime si len fakt, že ho uvidíme asi v piatich rôznych formách, z toho jednou formou je zhluk nahých ženských tiel. To som asi nikdy v živote nevidel. A celý tento boj trvá od druhej polky skoro do konca filmu. A nakoľko sa tu sústredíme na našich hrdinov a boj proti zloduchom, stáva sa to veľmi zaujímavým. Z animovaných filmov, ktoré nám boli dostupné na rok 2017 je to jeden z najlepších. Je síce drsný, krvavý a absolútne sa nebráni ísť akoukoľvek cestou, no rozhodne držal moju pozornosť od začiatku a navnadil ma na to si pozrieť aj sériu a ostatné filmy. Rozhodne si myslím, že stojí za pozornosť. Hodnotenie: B+(9.9.2017)

Jednostranně orientovaný projekt na válcování příšer. A světe div, příšery jsou vykresleny tak přesvědčivě, že by si američtí animátoři měli dát doučování u japonských kolegů. Přehršel potvor pobíhá po Tokiu s cílem sežrat jakéhokoliv účastníka hry. Takže takové Hunger Games. Závěrečný battle s třikrát vyvinutým bossem stál vskutku za shlédnutí. 78%(11.7.2017)

Gantz:0 rozhodně není takový průšvih, jaký jsem po zkušenostech s anime čekal. Hlavně se mi na obrazovku vrací některé staré známé postavy, takže i v tomto ohledu může mít člověk radost. Především Kato předvádí mnohem lepší výkon než jakým se představil v anime a místy je dokonce i za opravdového obdivuhodného hrdinu. Sice mu pořád zůstal jeho spasitelský komplex, díky kterému se on i spousta ostatních dostává do neustálého nebezpečí, ale už to nepůsobí tak hloupě - spíš naopak. Jinak je to pořád stejná zvrácená rubačka, která se s ničím moc nemaže, krev stříká po hektolitrech, končetiny létají vzduchem a hlavy vybuchují. Prostě taková sympatická zábava na odreagování... K tomu pár klasických japonských "záležitostí", protože třeba souboj obřích robotů a příšer prý vždy vypadá velkolepě - no jak pro koho... Opět tam bylo pár momentů, nad jejichž logikou jsem musel ihned přestat přemýšlet, ale je to jízda, sice místy docela uspěchaná, přesto však docela zajímavá a i originální. Design emzáků je opět rozmanitý a docela se mi líbil no a druhá podoba finálního bosse mě málem sestřelila ze židle... Animace byla ucházející, hudba se mi líbila. U mě je to 7/10(27.2.2017)

Přesně, jak jsem si to představovala. Tak přesně podle mangy, jak jen to šlo do osamostatněného filmu převést. Film mě nenechal ani na minutu vydechnout. Přestože jsem mangu četla už nějaký ten pátek dozadu a příběh mi v hlavě pobledl, neztrácela jsem se a věřím, že i neznalci tohoto veledíla mohou mít slušný přehled o tom, co se odehrává. „Anime bylo lepší?“ Nesouhlasím. Anime udělalo celkem bídnou práci, co se týče převádění stylu mangy v pohyblivý obraz. V tom směru byl film excelentní. Teď toužím po tom, aby takto zpracovali celý příběh... Třeba mám šanci se toho dožít!(20.6.2017)

Až mě překvapilo, jak to bylo dobré. Teď nemyslím jen vizuální stránku, i když i ta je celkem ohromující, ale myslím spíše v tom smyslu, jak skvěle se povedlo předělat mangu do 3D podoby s tím, že budete jednotlivé postavy nadále poznávat. Dějově se to hodně podobá manze, takže spousta akce a příběh nic moc, ale funguje to, oproti ostatním "Gantz" filmům.(28.3.2017)