Trpaslík

• angličtina Gnome (festivalový název)

Epizody(6)

Obyčejná rodina z Nymburka. Jarda a Katka Staňkovi. Vedou spolu provaznictví v uličce u náměstí. V obchodních i rodinných strategiích se ale, slušně řečeno, dost často neshodují. Jejich patnáctiletý syn Luděk chodí do kvarty místního gymnázia, chtěl by se stát hip-hoperem, ale zatím se cítí spíš nepochopen. Dcera Janička by se zase navzdory všem ráda stala právničkou, jako její strýc Vladimír Novotný, nejobávanější nymburský právník. Vladimírova krásná žena Pavlína by něco moc ráda, ale vůbec neví, co by to mělo být. To děda Václav ví moc dobře. Má nejradši kaši, ovšem ne tu, co dělají v domově důchodců. Staňkovi, jejich příbuzní, známí a sousedé, nejsou, jak už to bývá, se svými životy docela spokojeni. Že by ale nakonec mohlo být i hůř, na to v rozhodující chvíli nikdo z nich samozřejmě nemyslí. (Česká televize)

kvasiva

Divné, někdy až moc nucené, ale na druhou stranu docela zajímavé s originální. Pro mě osobně žádný extra zázrak, ale ani vyloženě zklamání. 3* ()

dr.fish

Není to žádný velký průser- herci jsou v pohodě, občas vtipné, občas ale i trapné. Na konci se dočkáme i nějakého myšlenkového poselství. Přesto to chtělo trochu víc propracovat. Zdá se mi to zbytečně narychlo spíchnuté, i když jako námět by to vůbec nemuselo být špatné. Bylo by zajímavé sledovat jak trpaslík, co plní jen jedno přání , rozloží ospalé městečko. Takhle jen obyčejný televizní průměr. 60% ()

HonzaBez

Asi u žádného seriálu z poslední doby jsem neměl díky reklamním spotům takové předsudky a nebýt svého kamaráda, nikdy bych se na něj nekouknul. Což uznávám by asi byla škoda. Paradoxně právě téma předsudků je jedním z těch, co se seriál snaží postihnout. Celkově je to dost slušná společenská satira o lidském sobectví. Ovšem jinak to můj šálek kávy není. Vadil mi hlavně dost přehnaný rozsah vulgarit. Podle mě to daný seriál v očích minimálně některých lidí degraduje. Sám jsem se musel dost prát, aby ve finále v mém hodnocení převládly zmiňovaná pozitiva nad tímto pro mě dost podstatným negativem. Zvláště když dnešní díl se Zombie mě přišel už fakt poněkud silná káva. Takže ty tři hvězdičky jsou ve finále za mě hodně s odřenýma ušima.... ()

filmmovier

Obrovské překvapení. K prvnímu dílu jsem přistupoval dost skepticky, celé mi to přišlo jaksi podivné a velmi zvláštní... ale pak se to stalo. Luděk se změnil na negra, na scénu vkráčel geniální Martin Hofman a už to jelo. Objevil se seriál, který mě začal bavit a který je díl od dílu lepší. Geniální humor, kotel hlášek (hlavně excelující Michal "dokud jseš černej, tak jsem pro tebe pan Staněk" Suchánek, již zmíněný Hofman a neskutečný Josef "bude kaše?" Abrhám). Dětští herci jsou skvělí, situační komika je naprosto perfektní a děj skvěle graduje a velice pozitivní na tom je to, že se to celé odehrává v jednom týdnu. Po Kosmu další výborný český sitcom a po Nádraží a Bohémě další zajímavý a kvalitní domácí projekt. Mám z tvorby ČT velikou radost a doufám, že jí to vydrží. A pak, že štít Kapitána Ameriky nic neumí. Trpaslik! 90%. Sobotní finále bylo naprosto dokonalé, takhle skvěle jsem se dlouho nebavil. Díky za tenhle seriál. ()

Mrkvič

Tak a je konec. Konec to byl pro mě docela napínavý. Hlavně z pohledu všech těch docela zajímavých postav a možností, kdo další si bude něco přát. Ač teda poslední sobecké přání na svůj potenciál nedopadlo nijak extra dobře z pohledu zábavy. Co nejde tvůrcům upřít je štěstí na hlášky. Snad v každém díle se vypálí minimálně jedna famózní replička a většinou jich bylo i víc. Taková kukla od můry a poslat do tepláků, to se jen tak nezapomene. ()

Helmutek

Rozhodně nic odsouzeníhodnýho, ale pro mě je to předevšim seriál plnej rozporů - na jednu stranu tam jsou skvělý momenty, na druhou stranu mě zaráží alarmující počet těch trapnejch nebo prvoplánovejch; jsou tam skvěle napsaný a zahraný role (Suchánek s manželkou, Hofmann s přítelkyní, děda Abrhám...), na druhou stranu je tam podivuhodně moc špatnejch herců (spousta hysterickejch a přehrávajících dospělecjh /např. učitelka lesba/, kromě nich ale v podstatě všichni dětský herci, až na výjimku Janičku a možná tu Luďkovu přítelkyni) i rolí, který nejsou zajímavý vlastně ničim jinym než jen tim svym prvotnim účelem (např. Luděk a ta jeho fyzická proměna); je tam spousta zajímavejch nápadů, ale na každej z nich připadaj dva kanálně třeskutý frky, který asi maj jít na ruku masám a ve výsledku tak dokážou celou scénu poslat do hajzlu. Za mě to rozhodně průser neni, ale dopadnout to (s tim samym námětem, s těma samejma -u nás už mnohokrát porvěřenejma- tvůrcema) mohlo mnohem líp, a na takový (žánrově podobný) Kosmo nebo Čtvrtou hvězdu to prostě nemá. Mezi 2* a 3*. ()

Homer Simpson

Z mého pohledu je to slabší než Čtvrtá hvězda i Okresní přebor, nicméně je to stále nadprůměr našich komediálních novodobých seriálů. Trošku nevyužití mi přišli herci Nárožný (ten zejména), Abrhám a Myšička. ()

Lachtaan

Nečekaně skvělý komediální seriál, na který jsem se kouknul naprosto náhodou ze zvědavosti. Ta se hned po prvním díle proměnila v závislost, díky níž jsem Trpaslíka zhlédl během 3 dnů. A litoval toho, že něco tak ujetého a zároveň poutavého už bohužel končí. ()

TerezD odpad!

Jsem hluboce zklamaná. Dlouho jsem takovou suchou nevtipnou hovadinu neviděla. Křečovité pokusy za každou cenu diváka pobavit měly spíše opačný efekt. Zkráceně celý seriál je jedna velká česká fekálie. ()

Castrator

Že existuje nový český seriál jsem se dozvěděl náhodou, z rozhovoru s jedním ze scenáristů. V nadpisu k rozhovoru byla citace tohoto scenáristy o sprostých slovech. Hned se mi vybavil příšerný seriál Kosmo a rozhodl se na Trpaslíka, aspoň díl nebo pár dílů podívat, abych se podíval na další zhovadilost z dílny ČT a další srajdu, ve které samoúčelně padají sprostá slova a hraje si na strašně vtipný a satirický seriál. A to abych mohl obhájit hodnocení a seriál řádně zkritizovat. Srajdy co si hrají na humor totiž nemám rád. No, tak jsem se podíval na první díl, pak druhý, a mně se seriál velmi líbil, některé scény mi přišly vyloženě podařené a vtipné, takže jsem seriál dočuměl a nelitoval jsem. Vulgarita zde není samoúčelna, sedne jak prdel na hrnec, když satira, tak satira, ne pokusy o ni. Ani jednou jsem se při sledování necítil trapně a neříkal si, jak může někdo něco tak tupého a trapného natočit, a přestože jde v podstatě o blbost, podobně jako třeba Okresní přebor, tak je to blbost, která pobaví. Po dlouhé době český seriálový výtvor, který nestojí za vyližp...l. Není určitě náhoda, že za většinou českých seriálů nebo filmů, které jsem v poslední době viděl a kladně ohodnotil, stojí právě Prušinovský. Trpaslík má slabší místa (Suchánek je slabej, "hraje" úplně stejně jako v Ohnivém kuřeti), ale má místa velmi silná, především právník v podání Hofmanna je kurevsky dobrej a vše kolem psích výkalů a strkání špuntů do psích prdelí je též k popukání. Že mě zaujme český komediální seriál, to bych nečekal. Tři čtvrtě hvězdy navíc, že je to české. ()

ELBobes

Tohle se moc nepovedlo. Kouzelný trpaslík akorát vytváří podobné zmatky, jako když se otočí prstenem v Říši pohádek, a všichni se pak chovají nenormálně. Závěrečná příhoda s panem Kutlákem už byla trochu moc... Jinak na druhou stranu opět cením jak Prusinovský vybírá písničky. Když nastoupil Snoop Dogg, Eminem, Dr. Dre, Ice Cube nebo Kanye, tak jsem se docela pobavil. ()

VanTom

Nejvíc mě nakonec chytil celkový dějový oblouk, jak se Trpaslík dostával od jedné (zdánlivě nevýznamné) postavy ke druhé, a ty svými přáními formovaly konání ústřední maloměšťácké rodinky. Protože samotný humor se zdaleka nedařil vždy (nicméně mnoho výborných hlodů mě i hlasitě rozesmálo, hlavně ty se skvělým Suchánkem) a zvláště dětské / teenagerské linky i jejich herecké výkony šustily velkou toporností. ()

pytlik...

Výborný seriál, který trochu srážejí některé herecké výkony – třeba Suchánkův nebo toho kluka – příležitostného černocha. Jaká škoda, že má jen šest dílů, kdyby byl nekonečný jako třeba Ordinace, a kdyby zachoval tempo jedno přání na díl, by myslím už takový 20. díl byl maximálně zajímavý, o 2000. ani nemluvě. Kromě hereckých výkonů seriál trochu sráží i ten podivný konec. Když vynechám to „morální poučení“, minimálně ten právník by z té nově objevené trpaslíkovy vlastnosti určitě dokázal vytřískat víc. Já třeba právník nejsem a stejně mě napadá milión altruistických přání, které bych chtěl, aby se mému okolí splnily. Tak třeba přítelkyni bych přál, aby měla toho nejbohatšího přítele na světě; mým rodičům, ať maj toho nejkrásnějšího a nejchytřejšího syna na světě; mým sestrám, ať maj toho nejzdravějšího bratra na světě; mému zaměstnavateli, ať se dostane do Gínesovky jako firma, která svému jistému zaměstnanci vyplatila největší odstupné na světě, atd.. ()

LEGACY

Prušinovský je bezesporu trhlý zvíře, který má o Kolečko navíc, každopádně na co šáhne promění se rázem v poklad, který (a to je to nejpodstatnější) člověku tak krásně odtíží od problémů a obav, že mu za to prostě patří mé díky. Myslím, že je skvělým pozorovatelem, a umí to potom ve svých věcí prodat. Trpaslík je blbost, která asi vzešla z blbého nápadu, každopádně díky hercům a vedení je to komediální opus, který natrhává prdel veškeré konkurenci. ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám