Texaský masakr motorovou pilou

The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chainsaw Massacre

Horor / Thriller

USA, 1974, 83 min

To budem asi jeden z mála, čo sa pri tom nehorázne nudil, že po celý čas my to pripadlo vo svojej jednoduchosti maximálne nezáživne, moc dejovo plytké, napätie sa tiež ťažko hľadá, scénky v tme sú len scénky v tme kde skoro nič nevidieť, takže pri tom si možno treba len podriemať a po tomto vzhliadnutí si začínam doceňovať Nispelov Texaský masaker z 2003. "Jednoduché strohé až zbytočne priamočiare točenie, bez náznaku tvorenia aspoň základného konštrukčného deja." Na film som sa moc tešil a strašne moc ma sklamal. ║Rozpočet $83,532Tržby USA $30,859,000Tržby Celosvetovo $-(13.4.2008)

Hororova legenda, kterou sice po desitkach let cas citelne nahlodal, ale to napeti prvni pulky i nekompromisni teror, ktery nasleduje zustava stale efektivni. Vyborna atmosfera buranskeho Texasu, rodina totalnich magoru a nabroousena motorova pila. Funguje to, ale ten kult v tom necitim, navic nocni chaoticke pobihani opravdu nic moc. Odsuzovany remake mi paradoxne prisel minimalne srovnatelny. 6/10(20.10.2010)

Nekorunovaná učebnica špiny, strachu a násilia. Primočiare naturalisticke psycho prelinanie exploitatu a slasheru, bez večšiej logiky, ale za to s obrovskou dávky sebakrutosti. Texaský masaker je len jediný original, ktorému sa žiaden remake nemože ani z polovice približiť aneb keď je pre kresťanov posvetná Biblia, tak pre fanúšikov hororu Texaský Masaker.(10.5.2013)

Kanibalizmus a rituály sa tu spojili zrejme s inšpiráciou z filmu Psycho a žáner horor rozšírili o nové motívy a prvky. Väčšina filmu sú zbytočné reči a texaská nuda. Film má chybu, že partička kamarátov sa rozhodne zostať akurát blízko miesta, kde žije rodina blázna, ktorého vyhodili z dodávky. Hystérie je v nej až priveľa, čo nerobí strašidelnú atmosféru, ale skôr stresovú, no to s tou blondínkou vymysleli celkom dobre. Ak sa vegetariánstvo a vegánstvo dá považovať za dobé, tak v tomto to na mnohých mohlo mať ten dobrý dopad, na pár šialencov však asi skôr naopak. Komercia si tiež počas rokov zgustla a točia sa obdoby tohto celkom priemerného hororu o šialenej rodine.(22.7.2013)

Co se Texaského masakru týče, tak jsem do dnešního dne viděl (asi) jen remake z roku 2003, takže jsem se na tuto starou Hooperu klasiku docela těšil a rozhodně neodcházím zklamán. Sice nesouhlasím s tvrzením (kterým se mnozí ohánějí), že jde o první zářez do tohoto subžánru (hororového odvětví), ale zcela určitě se stal jedním z jeho základních kamenů a za to mu určitě patří velké díky. Nejen odvětví hixploitation – potažmo celý exploiatation se následně dočkali velkého třesku a mnozí režiséři se začali doslova předhánět, aby natočili co možná „nejbizarnější/nejzvrácenější“ kousky a rozšířili tak dnes již početnou „rodinu“ filmů, kterým spousta puritánů nemůže přijít na jméno a označují je za žumpu filmařského průmyslu. Pro správné hororové fandy je to však balzám na duši a pro mou zvrácenou osobnost jakbysmet… S minimálním rozpočtem ale za to s obrovským kusem štěstí a hlavně zápalem se Hooper nesmazatelně zapsal do podvědomí hororového žánru a statisíců diváků. Přestože začátek je dost vlažný a svým způsobem i trochu nudný, postupem času se mu podařilo stvořit něco nezapomenutelného. Syrový – špinavý obsah filmu sice mladší generaci dnes už tak okouzlující nepřijde – vždyť oni jsou zvyklí na stříkající gejzíry krve, digitální triky a pořádné mrzačení těl, ale toho se zde nedočkají. Hooper se totiž snažil diváky „znechutit“ hlavně po psychologické stránce a naservíroval nám rodinku psychopatických kanibalů, kteří diváka šokují hlavně svým zevnějškem, obydlím a úchylností, než aby se vyžíval v mučení nebohých obětí. Na to ostatně neměl ani prachy. I proto většina mordů proběhne v rychlém sledu a více méně i mimo záběr kamery. O to víc se nám to snažil vynahradit v závěrečné půlhodince při honu na hlavní hrdinku. Ač to místy vypadalo dost směšně a konečně vím, kde vzali inspiraci ostatní tvůrci při všech těch honičkách po lese s vřískajícími ženskými (které dnes už tak rádi označujeme mnohými oblíbeným slovem „klišé“). Věřím však, že ve své době z toho byli mnozí PAF. Atmosféru to mělo slušnou, zvuk motorové pily nikdy nepatřil k mým oblíbeným ani v reálném životě, takže jsem při něm měl vážně divný pocit. 70%(3.12.2017)

Jak se vyrovnáme s tvrzením remejku, že jde o film podle skutečné události v kontrastu s tvrzením autora tohoto prvního originálního masakru, kterého velmi jednoduchý námět filmu údajně napadnul obchodu s nářadím? Nijak! Ledaže remejk vzniknul dle události inspirované filmem. Ale dosti spekulacím a zpět k masakru. Ale že to byl ale masakr? V sedmdesátých letech minulého století měli úplně jiné představy o napětí a drámu. Nedá se říci, že byly špatné. Kdo ví, jaké budou mít představy ve čtyřicátých letech našeho století. Ale alespoň nedělali kolem všeho velké cavyky, ačkoli závěr s honičkou, pobíháním sem a tam a jekotem mě více než zmátl. Před dvaceti lety bych pravděpodobně hodnotil o hvězdičku víc, ale hodnocení je vždy z velké části subjektivní hodnocení a ne vždy se můžu zabývat tolik objektivní stránkou věci.(9.11.2009)

Ukázka, jak důležité je pro film režisérské vedení. Texaský masakr je v podstatě stejný jako béčka 70. a 80. let - brutální, krvavý, jednoduchý, bez pointy, bez myšlenky, hrají v něm neherci a vše snímá nekvalitní kamera. Přesto se nedá s těmito béčky absolutně srovnávat, protože.. No, vlastně ani nevím proč. Protože je prostě jiný. Je to nářez. Rána palicí. Klidně bych věřil tomu, že se při projekci filmu pár lidí zbláznilo, protože ta scéna rodinné večeře je stokrát morbidnější, než to nejmorbidnější, co si vůbec dokážete představit! Mezi vyvražďovacími horory absolutní klenot.(7.12.2009)

Vydržela jsem to, ale též naposled. Nemiluji tento druh filmu a vůbec nechápu k čemu to je dobré. Pro mě moc naturalismu až se z toho obrací žaludek.(15.9.2011)

Zřejmě první starý horor, který se mi líbil :)(1.5.2012)

• Padme_Anakin

Texaský masakr mě téměř minul. A s politováním konstatuji, že mohl zcela. Příliš mnoho řevu, žádná sympatická postava, přehršel mentálů. Divný. Divný film. Challenge Tour Horror, 2016. (9.1.2016)

Jedno z děl, jejichž tzv. „kultovnost“ se mi na míle vyhnula. Největším pomocníkem filmu byl, po celou dobu promítaní, zřejmě můj vlastní strach. Dlouho předlouho jsem s napětím očekával okamžik, kdy to na mě tvůrci konečně vybalí a zároveň se ho tak trochu obával. Nakonec zbytečně. Úrovně zobrazeného násilí je překvapivě dost nízká, dost možná, že i nejnovější texaský remake je do počtu krvavých scén bohatší. Největší kvalita filmu spočívá především v atmosféře, v tom otřepaným slovíčku, které však tady dodává celému počinu dost specifickou příchuť „bezprostřední znepokojivosti“. Hodně tomu pomáhá velká lacinost a častá improvizace jak ze strany herecké, tak i z té tvůrčí. Je velkou škodou, že stylovost započatá první polovinou nevydrží až do konce. Takový závěr na mě působil už znatelně podprůměrně.(čti komicky) Slabší 4*.(27.9.2005)

Neoddiskutovatelnej kult a naprosta nezbytnost pro kazdeho, kdo sebe sama vidi jako horroroveho fandu !!!!!!! Ackoliv ubehlo vic jak tricet let od natoceni, nema to chybu.., fakt hodne dobre investovanejch 70000 tvrdejch americkejch penez ve sve dobe....Film, z kteryho vychazi rada soucasnejch rejzu a neni se co divit !!!!! Nebudu to natahovat.., proste brat vsema deseti !!!!!(27.12.2005)

No DOPRDELE ! Tak tomuhle říkám ultimátní horor. Nejsyrovější a nejsurovější film, co jsem snad kdy viděl. Dokonalé propojení atmosféry, obrazu a minimalistické hudby a zvuků. Takhle klasika Toba Hoopera tisíckrát překonala moje očekávání. Dokonalá záležitost přátelé. Jsem v ŠOKU.(21.3.2012)

Sledoval jsem to poprvé v roce 2015. A bohužel už mi to nepřišlo vůbec strašiselné/hororové, ale dokážu si představit, že v 80. letech to byl hukot. Nicméně film je koukatelný, občas nudný, ale nejvíce zajímavých je posledních 20-25minut. Ten její strach byl jak reálný.(29.1.2015)

• JASON_X

To, že je tenhle film opěvovaný jako "klasika" ještě neznamená, že k němu budu patolízalsky uctivý. Popravdě přiznávám, že jeho o bezmála třicet let mladší remake se mi líbí neporovnatelně víc. Horrory ze sedmdesátek mě až na výjimky ničím neoslovují - nemožně nudné a nenápadité scénáristické postupy, mizerné "herecké" výkony a naprosto zoufalé "akční" scény jsou zpravidla jejich hlavní charakteristikou. A tady mi ještě navíc dlouho pil krev exhibující oligofrenik na vozíku. Zajímavá byla jen scéna se stopujícím šíleným řezníkem se zálibou v nožích a amatérské fotografii, no a taky mě trochu pobavil dědeček. Ale samotný závěr připomínal spíš hodně nepodařenou parodii natočenou za účasti ochotnického souboru složeného z chovanců nějakého vesnického blázince. Nikdy víc. / Šmarjá jak teď čtu některé komentáře, začínám mít pocit, že jsem snad viděl jiný film se stejným názvem - absolutně nechápu, jak může na téhle amatérské a podřadné ultradebilitě spatřovat někdo něco děsivého...(21.2.2014)

Konečně jsem měl možnost vidět tuto perličku mezi horory, pod níž se podepsal Tobe Hooper. Nutno říct, že nemohl začít svou kariéru lépe. Dokonale nám znázornil tu pravou špinavou atmosféru texaského venkova a syrovou reflexi hrůzy a násilí. Při svých kvalitách je ještě o to více udivující, že snímek vznikl v roce 1974. Ve své době, ale i dnes, atmosférický snímek, jenž světu dal motorovou pilu a hororovou ikonu Leatherface.(25.3.2009)

Maso!! Sice je to strasne blby, ale svoji kvalitu to proste nezapre. Celej film to za me bylo bud 5* nebo 0*, nakonec prevazil pozitivizmus..(19.8.2014)

Bravurní. Nechápu, jak tohle někdo mohl natočit v roce 1974, protože v té době to muselo být něco tak...slovně nepopsatelného. Sofistikovaně budovaný pocit hnusu, šílenství, buranství a perverze podaný na svou dobu inovátorským způsobem (rychlé střihy, nepřirozené zvuky, detailní záběry, zazoomování, odzoomování - všechno dohromady za účelem dosažení co nejintenzivnějšího - požadovaného - zážitku). A poslední dvě minuty jsou možná tím nejgeniálnějším koncem, který jsem kdy v hororu viděl. Ne prvoplánový, naopak - pečlivě promyšlený a útočící. Nechápu, jak nad tímhle v roce 2008 můžu ztrácet slova. Nechápu, jak se tomuto filmu povedlo všechno perfektně vybudovat a udělat z posledních třiceti, dvaceti minut peklo na zemi ve filmu. Nechápu, jaktože je ve srovnání s ostatními horory relativně přehlížen. Slovně nepopsatelný i dnes. Nevím, co mám říct.(14.11.2008)

V rámci žánru plný počet bodů - je to totiž jeden z prvních a taky nejlepších slasherů. Pak už to šlo z kopce. Když se podívám na rok výroby, tak mám chuť dodatečně srazit dolů body všem Romerovým zombíkům. Texaský masakr je z technického hlediska áčkový film, který se dodnes nemá za co stydět jak vizuálně, tak hudebně (vynikající industriální tepot), a nakonec ani herecky. Je to psychárna, ale bez pitvoření. Plus atmosféra 70tek a amerického jihu - dlouhovlasé kočky, džíny, zaprášená auta.(14.12.2010)

První vražda přišla nějak rychle, že jsem se ani nestačil leknout, ale líbilo se mi, jak pěkně zaklepal nohama. Potom chvilku taková klasika, až do doby, když přišla na řadu vražda motorovou pilou a to jsem se fakt hodně lek a potom začal psychomasakr s překážkovým během na 600m s puštěnou motorovou pilou, který byl doprovázen neustálým křikem. Po dokoukání filmu jsem měl docela stáhnutej hrudník. To by mě zajmalo co dělali diváci v 80 letech, když to dokoukali? Se z toho museli probírat ještě tejden po tom.(4.2.2011)

Absolutní kult. Co tě napadne, když slyšíš slovo Texas? Na co pomyslíš, když vidíš motorovou pilu? Když ti někdo řekne, at' vyjmenuješ deset nejdůležitějších hororových snímků všech dob, vzpomeneš právě tento mezi prvními pěti. Bohužel se mezi lidmi šíří virus, myslím tím remake z roku 2003, který bohužel trochu zastiňuje a hanobí legendu tady tohoto díla. I když to není úplně přesná kopie, není to ani úplně blbý film, přesto v porovnání s klasikou, jestliže je to srovnání vůbec možné, je remake slušně řečeno sračka. Úsměv na mých rtech navozují i pokračování. The Texas Chainsaw Massacre 2, Kožená tvář 3, Masakr v Texasu = komediantské báchorky pro děti. No, jelikož jsem právě tady tuto veškerou stoku viděl dřív než originál, nutně jsem se musel obávat, že budu nemile překvapen i u Texaského masakru motorovou pilou (1974). Naštěstí se tak nestalo a postavu Leatherface i já můžu zařadit mezi nejděsivější a nejcharismatičtější (to je krásné slovo) postavy hororových filmů. Na závěr přikládám takové lákadlo na tento film, které to vlastně všechno shrňuje... http://www.youtube.com/watch?v=im74bBeOT74(7.1.2012)

1 4 5 6 7 8 9 10 12 18 23