Maudie

• Irsko Maudie (více)

Maud (Sally Hawkins) je inteligentní žena se zářivýma očima, kterou od dětství trápí artritida a každý pohyb je pro ni utrpením. Protože ale touží po nezávislosti na své až příliš starostlivé rodině, odpoví na inzerát, ve kterém 40letý starý mládenec Everett (Ethan Hawke) hledá hospodyni. Přestože to Maud v kuchyni vůbec nejde a většinu času tráví malováním, postupem času si Everettovo srdce získá. Když oběma dojde, že je mezi lidmi o Maudiny obrázky a kresby zájem, je to právě Everett, kdo ji podporuje v další snaze. Díky svému úsilí a přátelství s Everettem se z Maud nakonec stane slavná umělkyně. (Bontonfilm)

Malarkey

Není nad upřímně natočené životopisné filmy lidí, o kterých jste neměli ani páru, ale během dvou hodin Vám vstoupili do duše svojí jedinečností, že na ně do smrti pravděpodobně nezapomenete. Příběh této lidové malířky je například jedním z nich. Jednoduše krásný film, kde se Ethan Hawke herecky zase předvedl a Sally Hawkins pro změnu dokázala, že si ji také dokážete zamilovat. ()

Radek99

Hodně zidealizovaný, ale přesto silný příběh tělesně postižené ženy s uměleckým nadáním a jejího sociálním vyloučením postiženého muže. Velmi pěkně natočené biografické drama s prvky sentimentu, který ovšem místy ruší (třeba hudba je občas opravdu cukrkandlová), přesto je příběh a osudy malířky Maudie dostatečně surový, aby v divákovi sentimentální ladění přebil. Ocenit nutno opravdu nadprůměrné herecké výkony, a to jak Sally Hawkinsové v titulní roli, tak i proti zažitým škatulkám obsazeného Ethana Hawkea. Nevšední komorní film, který zůstane nemalou chvilku v paměti... ()

emma53

Já jsem se pak podívala na google.... na její pozitivně působící obrázky a domeček, v kterém bydleli. Ne všechno, jak se odehrálo ve filmu odpovídá skutečnostem. Vše je poměrně dost přikrášlené. Ale raději si nechme ty iluze z filmu. Jedno vím určitě, že na tenhle životopisný film nezapomenu. Famózní Sally Hawkins a jí v patách bručoun Everest, kterého si střihnul Ethan Hawke. ()

NinadeL

Překrásný životopis kanadské lidové malířky Maud Lewis (1903-1970). Sally Hawkins a Ethan Hawke jsou neuvěřitelní. Silný lidský příběh. ()

castor

Používala světlé barvy, volila často přírodní motivy, takže se na jejích obrazech objevovaly květiny, zvířata, scenérie. Sama byla vstřícná a plná lásky ke všemu živému, podle toho tak její práce vypadala. Kanadská lidová umělkyně Maud Lewis se dočkala biografie, která je stejně bezelstná jako ona sama. Dívala se na svět pozitivně, ač se k ní mnozí nechovali dobře, protože její tělo zkroutila revmatoidní artritida. Rodině byla na obtíž, skočila tak po inzerátu mrzoutského podomního prodavače ryb, který potřeboval hospodyni. Nějakou dobu si na sebe zejména kvůli jeho staromládeneckým sobeckým návykům zvykali, nakonec se ale stali životními partnery. Přes bolestivou deformaci kloubů se začala naplno věnovat svému koníčku, který je nakonec živil. A její malby se dostaly až do Bílého domu. Výsledek je přímočarý a líbivý. Nechce si sáhnout na dno, nechce být ošklivý. Líbit se bude podle toho, jak je divák k tradičně pojatým biografickým kouskům (v drtivé většině s výjimečným hereckým výkonem v hlavní roli) nastavený. Já je vnímám jako jakousi pravidelnou ingredienci každoročního filmového kalendáře. Většinou se nechám zlákat, jen výjimečně ale podlehnu. Tenhle je za mě hodně zidealizovaný, herecky mi vedle Sally Hawkins sedl i proti zažitým škatulkám obsazený bručoun Ethan Hawke. ()

tahit

Abych tak řekl, mám rád příběhy, ve kterých je mi nadmíru dobře. A kdyby pro nic jiného, tak třeba proto, že jsou v něm obrázky jako barevný květ i srdce dokořán. Ano, hovořím o Maudie. Zkrátka film, který člověka, když od něj dopředu nic nečeká, ohromí a okouzlí, vším… ()

cheyene

Působivý a od samého počátku chytlavý životopisný snímek o ženě, jejíž příběh dle mého názoru stále není ve všeobecném povědomí českých lidí. Prostřednictvím kvalitně ztvárněného počinu Aislinga Walshe se s artritickou, avšak inteligentní a talentovanou ženou seznamujeme a její životní pouť zanechává v divákovi znatelnou stopu. Pochválit musím nejen herecké výkony ústřední dvojice, ale také zvolené prostředí, vylíčení doby a kameru. ()

Aky

Hořkosladký film, chvílemi komedie, chvílemi romantika a pak zase ne příliš předvídatelné drama. Zejména však naprosto skvělá Sally Hawkins, která celý film táhne. ()

misterz

Nádherne spracovaný životopisný snímok o jednom veľmi sympatickom človeku - žienke s veľkým srdcom a nesmierne krásnym vnútrom... Je to síce ako voziť drevo do lesa, ale musím sa aj ja pridať. Výkon S. Hawkins je dychberúci a jednoznačne hrá prím naprieč celým filmom. Tú dámu by mal čakať oscar. Aj čo sa týka samotného príbehu tak som spokojný. Napriek pomalšiemu tempu zaujímavé, dramaticky silné a smerom ku koncu i s konštantne narastajúcou emotívnou stránkou. Silný nadpriemer. 85/100 ()

Dzeyna

Hodně originální a zvláštní snímek. Ovšem Ethan Hawke a Sally Hawkins předvedli naprosto skvělé výkony. Před nimi opravdu klobouk dolů. ()

nascendi

Videl som už niekoľko filmov podobného vyznenia. Je obdivuhodné, ako dokážu postihnutí ľudia bojovať o svoje miesto v živote. "Normálny" človek nemá často ani poňatia, čím všetkým si musia prejsť, koľko jednoduchých úkonov je pre nich nepredstaviteľných. Film síce vo mne nevyvolal žiadne väčšie emócie, ale s výkonom Sally Hawkins som bol veľmi spokojný. S obrazmi Maudie už menej. Pripomínali mi diela naivných maliarov z Kovačevice, ale bol za nimi príbeh a preto asi bol o ne taký záujem. Som rád, že som sa prostredníctvom filmu zoznámil so životom postihnutej maliarky, ale film o nej považujem iba za mierne nadpriemerný. ()

silentname

Viete čo mám na filmoch najradšej? Keď ma dokážu preniesť do iného sveta, ktorý by som bez nich nemal možnosť vidieť svojimi vlastnými očami. A v momente, ako také filmy objavím, musím ich oceniť, lebo to nie je len pre mňa dobrá zábava, no stane sa z toho skutočný zážitok. Presne takto som sa cítil, keď som minulý rok mal možnosť vidieť "Nocturnal Animals". Tento rok som videl nejaké vynikajúce filmy, ale chýbal mi film, o ktorom by som mohol hovoriť v takých superlatívach. Až dodnes. "Maudie" presne stelesňuje všetko, čo som od filmu chcel. Povedal mi zaujímavý príbeh, o ktorom som doteraz nevedel. Povedal mi ho skrz postavy, ktoré som si obľúbil, mal v sebe vynikajúcu hudbu a úžasnú atmosféru a po celý čas bol maximálne úprimný. Vzťah Maud a Everetta je úprimný. Šťastné a vtipné momentky sú úprimné. Smutné momentky sú úprimné. Dokonca ani nechce ísť cestou, aby z toho urobili gýčový film, alebo sa zapáčili svojim divákom. Len chce povedať úprimne všetky udalosti tak, ako boli a nič nezakryť a nezafarbiť. Ako príklad poviem, že je tu scénka, kde sa Maud dozvie nepríjemné tajomstvo, ktoré pred ňou roky jej rodina tajila. A jej reakcia a záverečná rezolúcia tohto momentu je absolútne vierohodná a skvele spracovaná. Nie je nič, čo by som na tom vytkol. Sally Hawkins je vynikajúca v tejto role a absolútne si neviem predstaviť nikoho iného do tejto role. Nevidel som herečku, ale naopak som mal pred očami skutočnú Maud. Ethan Hawke je rovnako vynikajúci a obaja majú medzi sebou vynikajúcu chémiu. Uveril by som im to v skutočnosti. Bez debaty. Plus aj zábery na prírodu, alebo len zapadajúce slnko. Tie nádherné farby, ktoré tam vzniknú sú absolútne nádherné. "Maudie" doporučujem všetkým, ktorí majú radi filmy. Neviem čo viac by som dodal než fakt, že tento film je úžasný. Bezhranične úžasný. Pozrite si ho a uvidíte sami. Hodnotenie: A+ ()

Happens

Tak tahle volně poletující bublinka opravdu prapodivné, bolestivé, ale upřímné lásky opravdu hory přenáší. Film zanese diváka do hlubin emocí bez jakéhokoliv citového vydírání, místy smích, místy slzy, ale volně nesoucí se životem. Snímek mě naprosto ponořil do života jedné ženy, co se naučila radovat absolutně z ničeho a přijímat život. Ta nenucená změna perspektivy, vhled do mysli jinak smýšlející bytosti, ta ladnost v surovosti života a lásky. Jsem ohromen. Nejlepší snímek roku 2016. ()

Marze

Intimní portrét složitosti života. Podivná love story o nalezení svého vlastního způsobu štěstí. Život Maud je bolestný, přesto má milý výraz a milý je i celý film. ()

Arsenal83

Film o dvoch retardoch? A ešte takmer s pohlavným stykom? Chuťovka pre perverzákov. Nikto nepopiera vynikajúce herecké výkony, ani to, že je úžasné, ak niekto postihnutý niečo dokáže. Ale pozerať na to? Maximálna otrava. ()

Chrustyn

Film postavený na velice slušném, ale jinak nijak závratném výkonu Sally Hawkins v roli ženy trpící artritidou a malířským nadáním. ()

BMW12

Film podle skutečné události. Je to vlastně životopisný film o Maud a Everettovi. Já o nich nikdy neslyšel, takže jsem rád, že jsem se tímto filmem dozvěděl o tom, co byli zač. Jejich příběh je určitě zajímavý, oba dva byli specifickými lidmi a vlastně jejich život se pořádně začal rozvíjet, až když se dali dohromady. Přesto však pořád zůstali bydlet v tom skromném domku. No každopádně film plyne pomalu a já u takových filmů mám problém udržet 2 hodiny pozornost. Proto jenom 3*. ()