Bezstarostná jízda

Bezstarostná jazda

Dobrodružný / Drama / Road movie

USA, 1969, 95 min

• mat.ilda

Fonda s Hopperem vypadali jako idioti, chovali se jako idioti a byli to... idioti. S prvobytně pospolnými vyznavači jepičí kvazi-svobody budu stejně rychle hotová - buďme rádi, že je to za nama... Až Nicholsonovo rozšafné řečnické výstupy zabránily předčasnému vynesení odpadu bez snahy o vytřídění a jen díky nim jsem se nepřipravila o cenné poznání, že Amerika je země buranů s tukovýma boulema, kde zákonitě vynikne kdejaká nudná fetka. Ani nevím, zač je v Easy Rider jedna hvězda, snad pro ten vítr ve vlasech. Viděno v rámci Season Challenge Tour, týden s kultovními filmy.(5.11.2015)

Road movie s prenádhernou muzikou 60. rokov a s hercami, čo to vedia pekne roztočiť. Dejovo je snímok síce trocha slabší, vlastne je to len o chlapíkoch, ktorí sa rozhodli prejsť z bodu A do bodu B a cestou stretávajú rôznych ľudí a zažívajú rôzne príhody, ale aj napriek tomu je tu veľa vecí hodných zapamätania, napr. hlášky o slobode, Nicholsonov výklad teórie o mimozemšťanoch, LSD úlet... Záver je šokujúci, strhujúci, ale tak to malo byť. Vlastne až tu divákovi dôjde, ako to je vlastne s tou slobodou, že ide o niečo zdanlivé, neuchopiteľné a hlavne, že si len myslíme, že ju máme. Veľký odkaz. 80/100(24.6.2015)

• poz3n

Koukat se na Easy Rider v neupraveném stavu vědomí je celkem výzva. Vyjma základní myšlenky, která by se ale taky dala sdělit třeba v jedné větě na papíře, jsem celou dobu postrádal cokoliv, co by mě donutilo se u filmu bavit. Na malý okamžik se to zdál být Jack Nicholson, ale ten těžko vynahradí zhulený a především nudný děj, několik nepochopitelných a pitomých scén a dost podivné a prázdné dialogy. Jako zakonzervování let šedesátých zajímavé, jako film s dějem žalostné. 3/10(24.4.2016)

Tahle jízda rozhodně není pro každého...a je těžký pochopit její smysl stejně tak jako smysl života. Dva motorkáři Peter Fonda a Dennis Hopper se prohánějí americkou přírodou na čoprech a užívají života za pochodu neméně skvělé muzice, které velí téměř slavná skladba od Steppenwolf - Born to be Wild Objeví se zde i mladý Jack Nicholson, ale abych pravdu řekl na první pohled bych si ho opravdu nevšiml...Ve filmu se takřka nic neděje ale příjemně to ubíhá až příjde konec a ten musím uznat mi zarazil úsměv na rtech.(12.9.2006)

Co vznikne, když se dají dohromady dva postmoderní kovbojové – zhulený Peter Fonda (Wyatt Earp) a opilý Denis Hopper (Billy the Kid) – dvě motorky a Amerika? Film, který si nehraje na to, že je „free“, film, který JE „free“. Scény, kdy ústřední dvojka jede, úplně prostě a jednoduše jede a k tomu hraje Steppenwolf nebo Jimi Hendrix, znají jediné slovo – svoboda. A nebojí se jej zařvat pěkně nahlas. Natáčení bez pevného scénáře (natožpak zázemí) bylo kvůli povaze zúčastněných pochopitelně o život (oblíbený Hopperův triplet? Víno, tráva, speed), ale věřil jsem jim, až do brutálně krutého vystřízlivění v závěru jsem věřil, že natáčejí o sobě, o svých životech, pocitech a cílech. Na rozdíl od mnohých si nemyslím, že tahle generace byla naivní, jenom jako jedna z mála dokázala jít naplno za tím, čemu věřila. Dnes, kdy kolem sebe dobrovolně stavíme zdi, není vůbec příjemné pohlédnout svobodě, reprezentované třeba právě Bezstarostnou jízdou, do tváře. Ale je to nesmírně osvobozující. 85% Zajímavé komentáře: Pacco, Jordan, de_FACTO, JohnFarst(5.2.2009)

• - Keď sa točila scéna, v ktorej hlavní hrdinovia zasadnú do bistra a vypočujú si z úst miestnych ľudí spŕšku nelichotivých a posmešných urážok na ich vzhľad a oblečenie, chcel Dennis Hopper (Billy), aby reakcia ľudí bola čo najprirodzenejšia, a preto im nahovoril, že trojica filmových postáv znásilňuje a zabíja mladé dievčatá. (Raccoon.city)

• - Namiesto kokaínu bola vo filme použitá zažívacia sóda. (Kristusazapad)

• - Film se původně jmenoval "The Loners" a po natočení měl 3 hodiny. (don corleone)