Bezstarostná jízda

Easy Rider

Bezstarostná jazda

Dobrodružný / Drama / Road movie

USA, 1969, 95 min

Je to len pár dní, čo nás po ťažkej chorobe, navždy opustil hollywoodsky herec a režisér Dennis Hopper. Tak som si povedal, že si konečne pozriem jeho slávny film "Bezstarostná jazda". Už asi zo tri krát som sa o to pokúšal, ale nikdy som to nedotiahol do konca. Až konečne teraz. No moje pocity z tohoto diela nie sú nijak vzrušené. Nie, nie. Toto je filmová klasika, ktorej neviem prísť na chuť. Posolstvo rebelie, nehasnúcej mladosti, slobodného ducha dokážem oceniť, ale špinavý svet smradľavých hippiesákov je mi cudzí, odporný. Len z rešpektu ku veľkým menám, ktoré sú uvedené v titulkoch, dávam tomuto kvetinovému, motorkárskemu roadmovie tri hviezdičky. ***(8.6.2010)

Revolta vůči konzumu i odklon americké mládeže od stávajících hodnot znamenali, že se do zaoceánské kinematografie dostalo několik zásadních prvků. Koncem 60. let vznikly tři přelomové snímky, které se zasadily o změny studiového systému – Absolvent, Bonnie a Clyde a právě Bezstarostná jízda. Bez kompletního scénáře a s nutnou dávkou improvizace tak vznikla tahle nestárnoucí klasika, milník pop kultury, kterak dva přátelé hledají na toulkách po zemi starou dobrou Ameriku. Moderní rytíři silnic však narážejí jen na víceméně nepřátelské komunity. Jenže tady je cesta podstatnější než její cíl. Ultralevný snímek zahodil dosavadní filmové postupy a šlape si to svou cestou. „Svobodná“ kamera legendárního Lázsló Kovácse a už tehdy suverénní Jack Nicholson. V komuně hippies se v dětské roli objevila i tehdy pětiletá Fondova dcera Bridget Fonda. Nutno vidět, milovat to ale zřejmě nebudete!!(5.6.2009)

Get your motor running, head out on the highway! Looking for adventure, in whatever comes our way.. legendárny singel od kapely Steppenwolf. Určite ho poznáte. Singel, ktorý dokonalo vyjadril kľúčový zámer celého snímku. Voľnosť, cestu do neznáma a näjme to, čo reprezentuje hlavná dvojka Billy a Wyatt - bezhraničnú slobodu (jej priaznivcov i odporcov). Viac ako štyridsať rokov starý Easy Rider a predsa mu z krásy neodpadlo ani malé "ň". Každému je ihneď jasne, že film samotný bol nemalé množstvo času točený pod vplyvom alkoholu, marihuany alebo záverečného LSD, z ktorého sa neskôr herec i režisér, Denis Hopper, musel kvôli silnej závislosti liečiť. Výlet naprieč Ameriku (počas záberov na okolitý kraj mi srdce kričalo "bim-bam") a naleštené motorky. To je ono!(18.1.2011)

Tak tu čtyřku teda dám, i když spíš s přihlédnutím na význam filmu než zážitek z něj. V první řadě mi nebyli sympatičtí Fonda s Hopperem. Omlouvám se, ale je to tak. A to mě pak jejich hippie cesta zrovna moc nestrhla. I když mě mile překvapilo finále, které jsem nečekal. 3 a 1/2 s tím, že když jsem dal trojku, nějak mi k to tomuhle filmu nepasovalo...(25.9.2012)

Jak je důležité míti scénář, ukazuje právě tento film. Úplně vidím, co by z toho vzniklo v dnešní době. Chlapácký film plný hlášek a silných existencionálních mouder. Tato verze je sice hrozně free, ale na dnešní dobu je až příliš prázdná. Skoro se tam nemluví, a když už někdo něco plácne, tak je to ten zde několikrát zmiňovaný improvizovaný blábol. Touha po svobodě má v Hopperově a Fondově podání stále své kouzlo, jejich jízda podkreslená skvěle zvolenou hudbou je podmanivá, ale jako člověka, který éru hippies viděl pouze v několika filmových útržcích, mě to těžko může plně uspokojit.(22.2.2012)

• - Jde o jeden z prvních filmů, který použil jako hudební složku písničky, které už existovaly a poskládaly se do soundtracku. Velmi neobvyklé v té době, kdy se ke všem filmům psala originální hudba. S výjimkou filmů Beatles a několika málo dalších. (don corleone)

• - Všichni tři hlavní představitelé Fonda, Hopper a Nicholson kouřili skutečnou marihuanu před kamerou. (don corleone)

• - Film byl natočen za necelých 400 000 dolarů a stal se nečekaným hitem. Vydělal přes 50 milionů dolarů. (Pavlínka9)