Bezstarostná jízda

(pracovní název)

Bezstarostná jazda

Dobrodružný / Drama / Road movie

USA, 1969, 95 min

To je tak bezstarostná jízda, že její tvůrci ani nepokládali za nutné vymyslet pořádný scénář. Po dějové stránce nula, nicméně atmosféra se vcelku povedla obzvlášť díky soundtracku a záběrům na motorky svištící americkou krajinou. Jack Nicholson byl ze všech nejlepší a scény ve vězení a v bistru byly jediné ze zastávek, které mě nenudily. Ale prý je to kult.(25.10.2014)

• SeBig

Si ze mě musíte dělat prdel ne? Nechápu proč to má tak vysoké hodnocení když film je uplně o hovne dva hipíci co jezdí na harlejích mezi tomu párkrát pozastavěj vedou nudný kecy a pak zase jízda..uplně o ničem.. Furt jsme hledal něco za co aspon dám tu jednu hvězdu ale jediný co tam za něco stálo byla hudba jako například Born to be Wild...nudná kravina ani tu jednu nedám protože závěr filmu vytvořil mé konečné rozhodnutí..a to mám ke klasikám úctu ale prostě ne!(21.5.2012)

Volnost, cesta, svoboda, hippie, tráva, muzika, motorky, 60. léta. Díky "Bezstarostné jízdě" se zrodila nezávislá tvorba, myslím, že jako první získal přídomek kultovní a stal se, spolu s Antonioniovou "Zvětšeninou" a Nicholsovým "Absolventem", nejsilnějším mementem generace 60. let. Born to be wild... 100%.(7.3.2009)

Opojná atmosféra slobody, trávy, piesní (jednu z piesní psychedelickej kapely Fraternity of Man pod názvom Don’t Bogart That Joint, použitej vo filme, neskôr mimochodom celkom vtipne prespieval Pavel Bobek pod názvom Poď stoupat jak dým), slobody bez strechy nad hlavou a života na americkom vidieku. Striedajú sa tu hipícke komunity, drogové opojenie, voľná i predajná láska a buranskí, nenávistne naladení farmári, nedôverčivo pomrkávajúci na módne trendy valiace sa Amerikou. Toto však nie je len biblia Hippie- Typy štýlu, skôr epizóda ukazujúca, prečo sa z komunity večnej voľnej lásky, kvetín a marihuanovej radosti vyvvinuli pomerne rýchlo márnomyseľní Yuppie. Nuž veď dej to sám ukazuje: najprv si treba zarobiť nejakým veľmi výnosným kšeftom, najlepšie na hrane alebo za hranou zákona (aby sme sa moc nenarobili a dobre vyzerajúce fazóny tiel a tvárí zachovali) veľké prachy. Potom si za ne kúpiť poriadne fáro, motorku aby každý mohol čumieť ako puk na to ako sa odťažito a cynicky prúdi cestami-necestami. Žiadna kunda pred Nami a Našimi nafúkanými, všeznalými a peniazmi naplnenými Egami neujde suchá. Kdeže partnerstvo, my jupíci zarábame ťažké prachy a tak si chceme primerane užiť. Manželstvo kľudne venujeme buznám - veď vychádzame z ideálov rovnoprávnych kvetín! Nuž a keď sú problémy, nájdeme si právnika, kúpime mu nejaký ten koks, nech si užije, zarehlíme sa s ním. Ako dobrý kamoš nás vytiahne zo všetkých prieserov, za ktoré nech trpí ten plebs, čo nikdy nepochopil naše slobodomyseľné ideály o večnej láske, estetickej kvetinovej výzdobe a opojných adrenalínových zážitkoch. Hlavne nezabúdať, že všetko treba užiť. A kto si neužíva nech bárs aj zdochne.(20.8.2014)

Je to len pár dní, čo nás po ťažkej chorobe, navždy opustil hollywoodsky herec a režisér Dennis Hopper. Tak som si povedal, že si konečne pozriem jeho slávny film "Bezstarostná jazda". Už asi zo tri krát som sa o to pokúšal, ale nikdy som to nedotiahol do konca. Až konečne teraz. No moje pocity z tohoto diela nie sú nijak vzrušené. Nie, nie. Toto je filmová klasika, ktorej neviem prísť na chuť. Posolstvo rebelie, nehasnúcej mladosti, slobodného ducha dokážem oceniť, ale špinavý svet smradľavých hippiesákov je mi cudzí, odporný. Len z rešpektu ku veľkým menám, ktoré sú uvedené v titulkoch, dávam tomuto kvetinovému, motorkárskemu roadmovie tri hviezdičky. ***(8.6.2010)

• - První záběry Petera Fondy (Wyatt) s motorkou jsou zrcadlově otočeny. Fonda ma pruh na levé straně bundy místo na pravé jako ve zbytku filmu. (dawe82)

• - Dennis Hopper (Billy) absolútne neznášal motorky, takže po každej natočenej scéne motorka putovala rýchlo do nákladiaku. (Raccoon.city)

• - Peter Fonda si zkoušel jezdit týden po LA na motorce, na které pak jezdil ve filmu. Měl u toho na sobě i stejnou bundu, kterou má pak ve filmu. Během toho týdne byl nespočetněkrát kontrolován policií jako podezřelá osoba. (don corleone)