poster

Bezstarostná jízda

 • USA

  Easy Rider

 • USA

  The Loners

  (pracovní název)
 • Slovensko

  Bezstarostná jazda

Dobrodružný / Drama / Road movie

USA, 1969, 95 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Pluhy
  *****

  Dvojice Peter Fonda a Dennis Hopper nám ve svém road movie předvádějí jejich osobité pojetí svobody. Jejich charakter nelze vystihnout lépe než úvodní písní "The Pusher" od skupiny "Steppenwolf". Pod koly kilometry asfaltu a s sebou pouze horu peněz, trávu a litry benzínu. Cestou jim není nikdo cizí a tak se na jejich sedlech objeví i Jack Nicholson, který má naprosto božskou roli. Perfektní soundtrack, který dotváří atmosféru konce šedesátých let a strohý pohled Petera Fondy jsou přímo povznášející záležitosti. "Oni budou jen kecat, kecat a kecat o individuální svobodě, ale když se s takovou setkají, tak se jí zděsí."(12.5.2008)

 • Ant
  ***

  Není to taková jízda, jak je tenhle film popisován, ale úplná katastrofa to taky není. Hlavním problémem je, že první polovina je naprosto o ničem a vůbec nic důležitého se v ní neděje. Až po příchodu Nicholsona na scénu film trochu ožije. Až na konec, který vypadá neskutečně nuceně. Celé to ale zachraňuje skvělý soundtrack a sympaťák Peter Fonda, který má na film stejný účinek jako joint na jeho postavu. Přesto tenhle film generaci 60. let vystihuje vcelku důvěryhodně.(29.10.2009)

 • sud
  *****

  Volnost, cesta, svoboda, hippie, tráva, muzika, motorky, 60. léta. Díky "Bezstarostné jízdě" se zrodila nezávislá tvorba, myslím, že jako první získal přídomek kultovní a stal se, spolu s Antonioniovou "Zvětšeninou" a Nicholsovým "Absolventem", nejsilnějším mementem generace 60. let. Born to be wild... 100%.(7.3.2009)

 • castor
  ****

  Revolta vůči konzumu i odklon americké mládeže od stávajících hodnot znamenali, že se do zaoceánské kinematografie dostalo několik zásadních prvků. Koncem 60. let vznikly tři přelomové snímky, které se zasadily o změny studiového systému – Absolvent, Bonnie a Clyde a právě Bezstarostná jízda. Bez kompletního scénáře a s nutnou dávkou improvizace tak vznikla tahle nestárnoucí klasika, milník pop kultury, kterak dva přátelé hledají na toulkách po zemi starou dobrou Ameriku. Moderní rytíři silnic však narážejí jen na víceméně nepřátelské komunity. Jenže tady je cesta podstatnější než její cíl. Ultralevný snímek zahodil dosavadní filmové postupy a šlape si to svou cestou. „Svobodná“ kamera legendárního Lázsló Kovácse a už tehdy suverénní Jack Nicholson. V komuně hippies se v dětské roli objevila i tehdy pětiletá Fondova dcera Bridget Fonda. Nutno vidět, milovat to ale zřejmě nebudete!!(5.6.2009)

 • -bad-mad-wolf-
  ****

  Amerika tak, jak jí může natočit jedině američan. Stoprocentní zájezd do alternativní kulturou protknutých, marihuanovým kouřem zamlžených a absolutní svobodou volajících let šedesátých. Pohled na to, jaký rozdíl je mezi mluvením o svobodě a svobodou skutečnou, nakolik lidstvo svobodu chápe, jak přijímá projevy svobody jiných. Skvělí herci a skvělý závěr. Možná to není natolik suverénní film, aby přepsal dějiny, ale... záleží na tom, jak moc pro vás znamená pohled na dva maníky, kteří na svých harleyích křižují Ameriku, řízení striktně svou vidinou svobodného světa.(21.6.2008)

 • - Peteru Fondovi jeho role velice vyhovovala, byl vynikající motocyklista. (raininface)

 • - Film byl natočen za necelých 400 000 dolarů a stal se nečekaným hitem. Vydělal přes 50 milionů dolarů. (Pavlínka9)

 • - Dennis Hopper si nepřál účast Jacka Nicholsona kvůli jeho předchozí roli ve filmu Hells Angels on Wheeles (1967). Obával se totiž, že si diváci film zaškatulkují jako další motorkářský film. Ke změně názoru mu však stačil jeden společný rozhovor. (Zeebonk)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace