Bezstarostná jízda

Easy Rider

Bezstarostná jazda

Road movie / Drama / Krimi

USA, 1969, 95 min

Bezstarostná jízda není přiběhový film, ani náhodou. Děj je vlastně velmi prostinký. Dva motorkáři sednou v LA na motorku a jejich plánem je dostat se do New Orleans. Cestou semtam na někoho natrefí, někoho svezou a na závěr ochutnají chuť svobody jako takové. Ano, sejme je buran, který vlastně tohle udělat může. A Jacka Nicholsona zabijí protože ONI vlastně vypadají jinak než by měli. Ta svoboda je tady samozřejmě hezky naznačená a mají ji vlastně jen ti dva motorkáři a potom určití lidé kteří se jim připletou do cestu. Všude kolem nich ovšem panuje režim, který říká jasně. Ostříhej se, choď do práce a hlavně neber drogy a neužívej si. Myslíte že se to až tolik liší našich krajů? ...Přesto jsem film podruhé docenil zase o chloupek více než poprvé a soundtrack je prostě úžasný. 70%(20.3.2016)

• SeBig

Si ze mě musíte dělat prdel ne? Nechápu proč to má tak vysoké hodnocení když film je uplně o hovne dva hipíci co jezdí na harlejích mezi tomu párkrát pozastavěj vedou nudný kecy a pak zase jízda..uplně o ničem.. Furt jsme hledal něco za co aspon dám tu jednu hvězdu ale jediný co tam za něco stálo byla hudba jako například Born to be Wild...nudná kravina ani tu jednu nedám protože závěr filmu vytvořil mé konečné rozhodnutí..a to mám ke klasikám úctu ale prostě ne!(21.5.2012)

"Nikomu neříkejte, že není svobodnej, protože oni jsou schopni vraždit a mrzačit, aby dokázali, že svobodní jsou." Tak tohle jsou dlouhé vlasy, dva harleje, nekonečná silnice, zhulené večery u táboráku, koupání s hambatými slečnami v jezírku, skvělá rocková muzika a svoboda vykoupená prodejem drog - tedy paradoxně nesvobodou někoho jiného. Mě by to zase tak moc nelákalo, no dobře možná bych si na jeden týden v roce dal říct, ale Billy s Wyattem jsou tou svobodou natolik načichlí, že je to hodně inspirující. Ctihodní občané by s tím patrně nesouhlasili a já jsem si jistý, že jejich souboj s rebely musel být v době svého vzniku docela pecka.(18.1.2016)

,,Nebojej se vás. Oni se bojej toho, co pro ně znamenáte. To co reprezentujete..... je svoboda. O to tady jde. Mluvit o ní a mít ji...to jsou dvě různý věci. JE TĚŽKÝ BEJT SVOBODNEJ!“..... Notoricky známé hudební ,,fláky“, neskutečně pohodovej P.Fonda, choppery, ubíhající silnice, příroda, prachy v nádrži, fet a žádný starosti. Hlavně nikoho nezabít. Nikoho bílýho! Je neuvěřitelný, že i po 40ti letech film dokáže vyvolat onu bezstarostnou atmosféru. Jak moc musíte být naladěni na podobný životní styl (chtít nebo mít motorku (a nemyslím japonský sráče :-)) ), jen tak sednout do sedla, vyrazit a nekoukat zpátky, hulit a sjíždět se), aby vaše hodnocení i po tolika letech dalo 4* nedokážu střízlivě posoudit. Ale pokud už jste zaslechli třeba Steppenwolf, Smith, nebo The Byrds, či Jimi Hendrixe, tak je to film i pro Vás! Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Nechápu, co všichni na těch motorkářích viděj. 2.) O týpcích ze 60tých let jsem slyšel jen vyprávět. 3.) Zdá se mi nemožné, aby 40 let starej film nesl nějaké poselství. PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ *(26.11.2010)

Dvojice Peter Fonda a Dennis Hopper nám ve svém road movie předvádějí jejich osobité pojetí svobody. Jejich charakter nelze vystihnout lépe než úvodní písní "The Pusher" od skupiny "Steppenwolf". Pod koly kilometry asfaltu a s sebou pouze horu peněz, trávu a litry benzínu. Cestou jim není nikdo cizí a tak se na jejich sedlech objeví i Jack Nicholson, který má naprosto božskou roli. Perfektní soundtrack, který dotváří atmosféru konce šedesátých let a strohý pohled Petera Fondy jsou přímo povznášející záležitosti. "Oni budou jen kecat, kecat a kecat o individuální svobodě, ale když se s takovou setkají, tak se jí zděsí."(12.5.2008)

• - Prvé slová postáv v angličtine zaznejú až v desiatej minúte. Predtým môžeme počuť pár viet po španielsky a dve piesne zo soundtracku. (MontyBrogan)

• - Natáčení filmu probíhalo velmi netypicky. Neexistoval kompletní scénář, sázelo se na improvizaci, ve filmu se kromě náhodných kolemdoucích objevili přátelé Hoppera a Fondy. Několikrát se stalo, že v opilosti požádali i kolemdoucího, aby jim podržel kameru a natáčel aktuální nápad. (don corleone)

• - Keď sa točila scéna, v ktorej hlavní hrdinovia zasadnú do bistra a vypočujú si z úst miestnych ľudí spŕšku nelichotivých a posmešných urážok na ich vzhľad a oblečenie, chcel Dennis Hopper (Billy), aby reakcia ľudí bola čo najprirodzenejšia, a preto im nahovoril, že trojica filmových postáv znásilňuje a zabíja mladé dievčatá. (Raccoon.city)