Bezstarostná jízda

(pracovní název)

Bezstarostná jazda

Dobrodružný / Drama / Road movie

USA, 1969, 95 min

Southern, Hopper, Fonda. Prospektoři alternativního proudu vzpírajícího se soudobým filmovým konvencím. Sjetí mladí točí pro mladé a zachycují odraz éry hippie komunit, drog a boje proti establishmentu. Co na tom, že scénář je prostinký jak hillbilly v pickupu a Hopperova postava dodává významu slova „easy“ jiný rozměr než bezstarostnost. Finiš je krutý, ale přitom legitimní. Tam, kde začíná zvrácený výklad svobody jednoho, končí svoboda druhého.. P.S.: Nutno dodat, že bez epesního soundtracku by tato modla všech, co „wasn´t born to follow“, jen stěží byla tím, čím je..(16.5.2016)

I dnes ohromně bezprostřední film s jasně definovaným postojem. Nikoli však nedotknutelný, klonit se na tu či onu stranu bez problému můžete. A je pravdou, že kritizovat se dá pěkná řádka věcí. Počínaje od chatrné dějové linky k poněkud sobeckému životnímu stylu založeném na naprostém odhození odpovědnosti konče. Prášit dálnice na motorkách je parádní věc, ale ve světě provázaných vztahů i luxus pouze pro vyvolené. Účastnit se toho znamená sám sebe považovat za běžný koncept nehodného. Je-li právě toto pozérství nechť uzná každý sám. V současné době bych s kladnou odpovědí asi neváhal, ale elektrizující konec šedesátých let se vším, co k tomu patří, zkrátka dělá svoje. Můžeme se bavit o hudbě či o režie Dennise Hoppera. Je to jedno, všechno je dokonale autentické a uvěřitelné. Nikdy jindy by to tak nefungovalo, je to film, který je do své doby zažrán jako jen málokterý.(16.3.2010)

To je tak bezstarostná jízda, že její tvůrci ani nepokládali za nutné vymyslet pořádný scénář. Po dějové stránce nula, nicméně atmosféra se vcelku povedla obzvlášť díky soundtracku a záběrům na motorky svištící americkou krajinou. Jack Nicholson byl ze všech nejlepší a scény ve vězení a v bistru byly jediné ze zastávek, které mě nenudily. Ale prý je to kult.(25.10.2014)

,,Nebojej se vás. Oni se bojej toho, co pro ně znamenáte. To co reprezentujete..... je svoboda. O to tady jde. Mluvit o ní a mít ji...to jsou dvě různý věci. JE TĚŽKÝ BEJT SVOBODNEJ!“..... Notoricky známé hudební ,,fláky“, neskutečně pohodovej P.Fonda, choppery, ubíhající silnice, příroda, prachy v nádrži, fet a žádný starosti. Hlavně nikoho nezabít. Nikoho bílýho! Je neuvěřitelný, že i po 40ti letech film dokáže vyvolat onu bezstarostnou atmosféru. Jak moc musíte být naladěni na podobný životní styl (chtít nebo mít motorku (a nemyslím japonský sráče :-)) ), jen tak sednout do sedla, vyrazit a nekoukat zpátky, hulit a sjíždět se), aby vaše hodnocení i po tolika letech dalo 4* nedokážu střízlivě posoudit. Ale pokud už jste zaslechli třeba Steppenwolf, Smith, nebo The Byrds, či Jimi Hendrixe, tak je to film i pro Vás! Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Nechápu, co všichni na těch motorkářích viděj. 2.) O týpcích ze 60tých let jsem slyšel jen vyprávět. 3.) Zdá se mi nemožné, aby 40 let starej film nesl nějaké poselství. PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ *(26.11.2010)

• poz3n

Koukat se na Easy Rider v neupraveném stavu vědomí je celkem výzva. Vyjma základní myšlenky, která by se ale taky dala sdělit třeba v jedné větě na papíře, jsem celou dobu postrádal cokoliv, co by mě donutilo se u filmu bavit. Na malý okamžik se to zdál být Jack Nicholson, ale ten těžko vynahradí zhulený a především nudný děj, několik nepochopitelných a pitomých scén a dost podivné a prázdné dialogy. Jako zakonzervování let šedesátých zajímavé, jako film s dějem žalostné. 3/10(24.4.2016)

• - Roli George Hansona, kterou hraje Jack Nicholson, měl původně slíbenou Rip Torn, kamarád scenáristy Terryho Southerna. Jenže když se pohádal s Dennisem Hopperem tak, že si dali málem pěstí, odmítl se na filmu podílet. (agass)

• - První záběry Petera Fondy (Wyatt) s motorkou jsou zrcadlově otočeny. Fonda ma pruh na levé straně bundy místo na pravé jako ve zbytku filmu. (dawe82)

• - Světelné efekty, které podkreslují LSD scény, vznikly tak, že plechovky s filmem byly omylem otevřené před jejich vyvoláním. Nešlo o záměr. (don corleone)