Bezstarostná jízda

(pracovní název)

Bezstarostná jazda

Dobrodružný / Drama / Road movie

USA, 1969, 95 min

"Nikomu neříkejte, že není svobodnej, protože oni jsou schopni vraždit a mrzačit, aby dokázali, že svobodní jsou." Tak tohle jsou dlouhé vlasy, dva harleje, nekonečná silnice, zhulené večery u táboráku, koupání s hambatými slečnami v jezírku, skvělá rocková muzika a svoboda vykoupená prodejem drog - tedy paradoxně nesvobodou někoho jiného. Mě by to zase tak moc nelákalo, no dobře možná bych si na jeden týden v roce dal říct, ale Billy s Wyattem jsou tou svobodou natolik načichlí, že je to hodně inspirující. Ctihodní občané by s tím patrně nesouhlasili a já jsem si jistý, že jejich souboj s rebely musel být v době svého vzniku docela pecka.(18.1.2016)

Bezstarostná jízda se obvykle považuje za základní stavební kámen žánru road movie a za zahájení trendu 60. let, kdy se Hollywood začal odvracet od produkce určené usedlým měšťákům, které z kinosálů odvedlo pohodlí televizní obrazovky, k mladé generaci, co se na svět kolem sebe dívala jinak a hlavně se jinak chovala. Sex, drogy, dlouhé vlasy a sen o ničím nelimitované svobodě, to jsou typické atributy generace hippies. Pocit nevázanosti Dennis Hopper navozuje dlouhými panoramatickými záběry nekonečného amerického vnitrozemí, které střídá prostřihy na své hrdiny a jejich silné motorky. Je sice znát, že film neměl pevný scénář a Hopper místy zjevně improvizoval, ale díky přítomnosti ústřední herecké trojky se přikláním ke 4. hvězdičce. Nezanedbatelnou roli v mém hodnocení hraje i nekonformnost snímku - já ty jižanské vidláky, militaristické příslušníky domobrany a konzervativní maloměšťáky, které režisér konfrontuje se svými hrdiny, vážně nemusím. Na Bezstarostné jízdě si cením autenticity - film vypovídá o pocitech generace 60. let jako málokterý jiný kousek. Celkový dojem: 75 %.(17.3.2015)

Není to taková jízda, jak je tenhle film popisován, ale úplná katastrofa to taky není. Hlavním problémem je, že první polovina je naprosto o ničem a vůbec nic důležitého se v ní neděje. Až po příchodu Nicholsona na scénu film trochu ožije. Až na konec, který vypadá neskutečně nuceně. Celé to ale zachraňuje skvělý soundtrack a sympaťák Peter Fonda, který má na film stejný účinek jako joint na jeho postavu. Přesto tenhle film generaci 60. let vystihuje vcelku důvěryhodně.(29.10.2009)

I když svět na dvou kolech mi neříká zhola nic, tenhle film ano. A to i přes poněkud vyčichlé filozofování 60.let. Nevím, co je pravdy na zkazkách o zhulenosti štábu i herců, každopádně film má ve své jednoduchosti, styl, nápad, směr atmosféru i poselství a asi málokdo si dokáže opravdu uvědomit co ve své době mohl znamenat.(22.4.2006)

Get your motor running, head out on the highway! Looking for adventure, in whatever comes our way.. legendárny singel od kapely Steppenwolf. Určite ho poznáte. Singel, ktorý dokonalo vyjadril kľúčový zámer celého snímku. Voľnosť, cestu do neznáma a näjme to, čo reprezentuje hlavná dvojka Billy a Wyatt - bezhraničnú slobodu (jej priaznivcov i odporcov). Viac ako štyridsať rokov starý Easy Rider a predsa mu z krásy neodpadlo ani malé "ň". Každému je ihneď jasne, že film samotný bol nemalé množstvo času točený pod vplyvom alkoholu, marihuany alebo záverečného LSD, z ktorého sa neskôr herec i režisér, Denis Hopper, musel kvôli silnej závislosti liečiť. Výlet naprieč Ameriku (počas záberov na okolitý kraj mi srdce kričalo "bim-bam") a naleštené motorky. To je ono!(18.1.2011)

• - Peter Fonda dostal nápad na našitou americkou vlajku na zadní straně své bundy podle filmu Flying Tigers (1942), kde ji nosil John Wayne. (Kulmon)

• - V rozhovoru pro televizní stanici ABC Peter Fonda prohlásil, že scéna loučení s komunou hippies je podle jeho názoru nejslabší z celého filmu. (Novalinda)

• - Film se původně jmenoval "The Loners" a po natočení měl 3 hodiny. (don corleone)