poster

Bezstarostná jízda

 • USA

  Easy Rider

 • Slovensko

  Bezstarostná jazda

Dobrodružný / Drama / Road movie

USA, 1969, 95 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • castor
  ****

  Revolta vůči konzumu i odklon americké mládeže od stávajících hodnot znamenali, že se do zaoceánské kinematografie dostalo několik zásadních prvků. Koncem 60. let vznikly tři přelomové snímky, které se zasadily o změny studiového systému – Absolvent, Bonnie a Clyde a právě Bezstarostná jízda. Bez kompletního scénáře a s nutnou dávkou improvizace tak vznikla tahle nestárnoucí klasika, milník pop kultury, kterak dva přátelé hledají na toulkách po zemi starou dobrou Ameriku. Moderní rytíři silnic však narážejí jen na víceméně nepřátelské komunity. Jenže tady je cesta podstatnější než její cíl. Ultralevný snímek zahodil dosavadní filmové postupy a šlape si to svou cestou. „Svobodná“ kamera legendárního Lázsló Kovácse a už tehdy suverénní Jack Nicholson. V komuně hippies se v dětské roli objevila i tehdy pětiletá Fondova dcera Bridget Fonda. Nutno vidět, milovat to ale zřejmě nebudete!!(5.6.2009)

 • mat.ilda
  *

  Fonda s Hopperem vypadali jako idioti, chovali se jako idioti a byli to... idioti. S prvobytně pospolnými vyznavači jepičí kvazi-svobody budu stejně rychle hotová - buďme rádi, že je to za nama... Až Nicholsonovo rozšafné řečnické výstupy zabránily předčasnému vynesení odpadu bez snahy o vytřídění a jen díky nim jsem se nepřipravila o cenné poznání, že Amerika je země buranů s tukovýma boulema, kde zákonitě vynikne kdejaká nudná fetka. Ani nevím, zač je v Easy Rider jedna hvězda, snad pro ten vítr ve vlasech. Viděno v rámci Season Challenge Tour, týden s kultovními filmy.(5.11.2015)

 • Jansen
  ****

  Pořád se nemůžu ubránit dojmu, že nejvýraznější herec byl Jack Nicholson a hlavní dvojice, ačkoliv nehrála vůbec špatně, mu pouze sekundovala. Tak přemýšlím, o čem to vůbec bylo. Bezstarostná jízda na motorkách, vítr ve vlasech, drogy a spousta hipiesáků všude kolem silnic. Film nepostrádá silné osobní kouzlo a hlavně je z něj cítit radost se kterou byl za těch pár šupů natočen. Osobitý střih, který mi zejména v první části přišel rušivý najde své dokonalé opodstatnění v závěrečné halucinogenní scéně (pro mě nejzajímavější část filmu). Dobré a svým způsobem i logické vyústění v úplném závěru naráží tak trochu na režijní nedokonalost (nebo možná troška té trávy), která je místy znát v celém filmu. Ale jinak to Dennis Hopper zvládl výborně.(27.8.2008)

 • Jordan
  ****

  Peter Fonda a Dennis Hopper urobili doslova "Revolučný" film, akýsi štartér nezávislých filmárov, akúsi epochálnu jazdu naprieč atmosférou búrlivých 60. rokov, je mi trochu ľúto, že film vďaka tomu, že som sa narodil skoro 2 dekády po natočení filmu na druhom konci sveta nemôžem vnímať úplne komplexne a nedotýka sa ma bytostne, takže aj keď dokážem pochopiť kontext, je to sprostredkovaný pocit, no aj tak na mňa film pôsobil svojou zdanlivou jednoduchosťou príbehu, v ktorom bola skrytá bezprostredná hĺbka. Navyše jeden z najlepších doposiaľ mnou videných natočených stavov LSD . . . :)(11.2.2007)

 • Malarkey
  ****

  Tahle jízda rozhodně není pro každého...a je těžký pochopit její smysl stejně tak jako smysl života. Dva motorkáři Peter Fonda a Dennis Hopper se prohánějí americkou přírodou na čoprech a užívají života za pochodu neméně skvělé muzice, které velí téměř slavná skladba od Steppenwolf - Born to be Wild Objeví se zde i mladý Jack Nicholson, ale abych pravdu řekl na první pohled bych si ho opravdu nevšiml...Ve filmu se takřka nic neděje ale příjemně to ubíhá až příjde konec a ten musím uznat mi zarazil úsměv na rtech.(12.9.2006)

 • - Všichni tři hlavní představitelé Fonda, Hopper a Nicholson kouřili skutečnou marihuanu před kamerou. (don corleone)

 • - Peter Fonda dostal nápad na našitou americkou vlajku na zadní straně své bundy podle filmu Flying Tigers (1942), kde ji nosil John Wayne. (Kulmon)

 • - Část filmu byla natočena na dálnici Route 66. Část filmu byla natočena v okolí Tuba City v Arizoně, významného města indiánského kmene Navajo. (M.B)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace