Bezstarostná jízda

(pracovní název)

Bezstarostná jazda

Dobrodružný / Drama / Road movie

USA, 1969, 95 min

Co vznikne, když se dají dohromady dva postmoderní kovbojové – zhulený Peter Fonda (Wyatt Earp) a opilý Denis Hopper (Billy the Kid) – dvě motorky a Amerika? Film, který si nehraje na to, že je „free“, film, který JE „free“. Scény, kdy ústřední dvojka jede, úplně prostě a jednoduše jede a k tomu hraje Steppenwolf nebo Jimi Hendrix, znají jediné slovo – svoboda. A nebojí se jej zařvat pěkně nahlas. Natáčení bez pevného scénáře (natožpak zázemí) bylo kvůli povaze zúčastněných pochopitelně o život (oblíbený Hopperův triplet? Víno, tráva, speed), ale věřil jsem jim, až do brutálně krutého vystřízlivění v závěru jsem věřil, že natáčejí o sobě, o svých životech, pocitech a cílech. Na rozdíl od mnohých si nemyslím, že tahle generace byla naivní, jenom jako jedna z mála dokázala jít naplno za tím, čemu věřila. Dnes, kdy kolem sebe dobrovolně stavíme zdi, není vůbec příjemné pohlédnout svobodě, reprezentované třeba právě Bezstarostnou jízdou, do tváře. Ale je to nesmírně osvobozující. 85% Zajímavé komentáře: Pacco, Jordan, de_FACTO, JohnFarst(5.2.2009)

I když svět na dvou kolech mi neříká zhola nic, tenhle film ano. A to i přes poněkud vyčichlé filozofování 60.let. Nevím, co je pravdy na zkazkách o zhulenosti štábu i herců, každopádně film má ve své jednoduchosti, styl, nápad, směr atmosféru i poselství a asi málokdo si dokáže opravdu uvědomit co ve své době mohl znamenat.(22.4.2006)

Jak je důležité míti scénář, ukazuje právě tento film. Úplně vidím, co by z toho vzniklo v dnešní době. Chlapácký film plný hlášek a silných existencionálních mouder. Tato verze je sice hrozně free, ale na dnešní dobu je až příliš prázdná. Skoro se tam nemluví, a když už někdo něco plácne, tak je to ten zde několikrát zmiňovaný improvizovaný blábol. Touha po svobodě má v Hopperově a Fondově podání stále své kouzlo, jejich jízda podkreslená skvěle zvolenou hudbou je podmanivá, ale jako člověka, který éru hippies viděl pouze v několika filmových útržcích, mě to těžko může plně uspokojit.(22.2.2012)

I dnes ohromně bezprostřední film s jasně definovaným postojem. Nikoli však nedotknutelný, klonit se na tu či onu stranu bez problému můžete. A je pravdou, že kritizovat se dá pěkná řádka věcí. Počínaje od chatrné dějové linky k poněkud sobeckému životnímu stylu založeném na naprostém odhození odpovědnosti konče. Prášit dálnice na motorkách je parádní věc, ale ve světě provázaných vztahů i luxus pouze pro vyvolené. Účastnit se toho znamená sám sebe považovat za běžný koncept nehodného. Je-li právě toto pozérství nechť uzná každý sám. V současné době bych s kladnou odpovědí asi neváhal, ale elektrizující konec šedesátých let se vším, co k tomu patří, zkrátka dělá svoje. Můžeme se bavit o hudbě či o režie Dennise Hoppera. Je to jedno, všechno je dokonale autentické a uvěřitelné. Nikdy jindy by to tak nefungovalo, je to film, který je do své doby zažrán jako jen málokterý.(16.3.2010)

Tak tu čtyřku teda dám, i když spíš s přihlédnutím na význam filmu než zážitek z něj. V první řadě mi nebyli sympatičtí Fonda s Hopperem. Omlouvám se, ale je to tak. A to mě pak jejich hippie cesta zrovna moc nestrhla. I když mě mile překvapilo finále, které jsem nečekal. 3 a 1/2 s tím, že když jsem dal trojku, nějak mi k to tomuhle filmu nepasovalo...(25.9.2012)

• - Pôvodne mala hudbu pre film obstarať práve vzniknutá skupina Crosby, Stills & Nash. (Raccoon.city)

• - Část filmu byla natočena na dálnici Route 66. Část filmu byla natočena v okolí Tuba City v Arizoně, významného města indiánského kmene Navajo. (M.B)

• - Natáčení filmu probíhalo velmi netypicky. Neexistoval kompletní scénář, sázelo se na improvizaci, ve filmu se kromě náhodných kolemdoucích objevili přátelé Hoppera a Fondy. Několikrát se stalo, že v opilosti požádali i kolemdoucího, aby jim podržel kameru a natáčel aktuální nápad. (don corleone)