Bezstarostná jízda

(pracovní název)

Bezstarostná jazda

Dobrodružný / Drama / Road movie

USA, 1969, 95 min

Peter Fonda a Dennis Hopper urobili doslova "Revolučný" film, akýsi štartér nezávislých filmárov, akúsi epochálnu jazdu naprieč atmosférou búrlivých 60. rokov, je mi trochu ľúto, že film vďaka tomu, že som sa narodil skoro 2 dekády po natočení filmu na druhom konci sveta nemôžem vnímať úplne komplexne a nedotýka sa ma bytostne, takže aj keď dokážem pochopiť kontext, je to sprostredkovaný pocit, no aj tak na mňa film pôsobil svojou zdanlivou jednoduchosťou príbehu, v ktorom bola skrytá bezprostredná hĺbka. Navyše jeden z najlepších doposiaľ mnou videných natočených stavov LSD . . . :)(11.2.2007)

Bezstarostná jízda je bezpochyby kultovním dílem a zároveň sociální i generační výpovědí a zpovědí jedné generace. Navzdory hvězdnému hereckému trojlístku, tématu, které zůstává aktuální i dnes a našlapanému soundtracku, toho po obsahové stránce nemá tato jízda příliš co nabídnout. Hoši a děvčata hulí, debatují o životě, sem tam si i zafilozofují a Dennis Hopper a Peter Fonda brázdí americké cesty svými motocykly. To za doprovodu nářezových songů a krásných záběrů a scenérií okolní krajiny. Jednotlivé scény samy o sobě mají i co říct, ale coby celek se to vše jaksi rozplývá do ztracena. Charakterově mi nejvíc přišel zajímavý "Kapitán Amerika" a úplně jsem si představovala, jak perfektně by tento tichý a pozorující muž obstál v podání Ryana Goslinga:) Celkově ve mně Easy Rider nezanechal nějaké silnější dojmy, jeho kvality a status se mu však upřít rozhodně nedají. Pro mě je na špičce Road movies o "Looking for Freedom" snímek Vanishing Point.(14.5.2016)

I dnes ohromně bezprostřední film s jasně definovaným postojem. Nikoli však nedotknutelný, klonit se na tu či onu stranu bez problému můžete. A je pravdou, že kritizovat se dá pěkná řádka věcí. Počínaje od chatrné dějové linky k poněkud sobeckému životnímu stylu založeném na naprostém odhození odpovědnosti konče. Prášit dálnice na motorkách je parádní věc, ale ve světě provázaných vztahů i luxus pouze pro vyvolené. Účastnit se toho znamená sám sebe považovat za běžný koncept nehodného. Je-li právě toto pozérství nechť uzná každý sám. V současné době bych s kladnou odpovědí asi neváhal, ale elektrizující konec šedesátých let se vším, co k tomu patří, zkrátka dělá svoje. Můžeme se bavit o hudbě či o režie Dennise Hoppera. Je to jedno, všechno je dokonale autentické a uvěřitelné. Nikdy jindy by to tak nefungovalo, je to film, který je do své doby zažrán jako jen málokterý.(16.3.2010)

• poz3n

Koukat se na Easy Rider v neupraveném stavu vědomí je celkem výzva. Vyjma základní myšlenky, která by se ale taky dala sdělit třeba v jedné větě na papíře, jsem celou dobu postrádal cokoliv, co by mě donutilo se u filmu bavit. Na malý okamžik se to zdál být Jack Nicholson, ale ten těžko vynahradí zhulený a především nudný děj, několik nepochopitelných a pitomých scén a dost podivné a prázdné dialogy. Jako zakonzervování let šedesátých zajímavé, jako film s dějem žalostné. 3/10(24.4.2016)

Hlavni problem tohohle filmu je ten, ze je to cely takovy dost o nicem a skoro nic se tu nedeje, i kdyz na druhou stranu, takovou tu atmosferu svobody se prave diky tomu povedlo nastolit dobre. Sceny na motorkach jsou paradni, do toho super hudba, skoda, ze kdyz zrovna hlavni postavy nekde zaparkujou a s nekym kecaj, tak to je lehce nudny. Jinak Hopper a Fonda jsou fakt paradni dvojka pohodaru, ale Nicholson je tu chvily, co se objevi na platne, oba naprosto zastinuje, i kdyz je fakt, ze bych si ho spis predstavil jako motorkare nez jako pravnika. Ale zase je to takovej silenec a ozrala, takze to je pohoda. No a co se tyka konec, prislo mi, jakoby tvurci nevedeli, jak film zakoncit, pac tohle byla fakt strasna debilita.(8.11.2008)

• - Keď Peter Fonda (Wyatt) smeruje výčitky k soche Madony, hovorí v skutočnosti o svojej matke, ktorá spáchala samovraždu. (Kristusazapad)

• - Peteru Fondovi jeho role velice vyhovovala, byl vynikající motocyklista. (raininface)

• - Zlatá fotbalová helma Jacka Nicholsona byla použita o rok dříve ve filmu Hlava, na kterém se Nicholson scénáristicky podílel a koprodukoval jej. (Kulmon)