Le faux pas

Francie, 1965, 80 min

Antoine d'Ormesson

Georges Barsky

Nalákán svým oblíbeným uživatelem kovalem45 jsem si pustil tento úplně neznámý francouzský film, od úplně neznámého režiséra s úplně neznámými herci. A kdyby mi někdo před zhlédnutím vypnul mozek, mé hodnocení by bylo určitě lepší. Tento film je totiž nelogický a přetažený za vlasy úplně stejně tak jako je zábavný. Je to ten typ filmu, který si užijete pokud i něho nebudete přemýšlet. Zápletka sama o sobě je jednoduchá jak facka, ale se spoustou zcela nepředvídatelných dějových zvratů. Nikdy jsem nemohl tušit, co se bude dít dál a i závěrečné rozuzlení mě překvapilo. Ve spojitosti s tajemnou černobílou kamerou, která filmu dodávala místy až hororovou atmosféru a určité znepokojivosti (film není nějakým příjemným pokoukáníčkem, i když v něm není nic brutálního) mě snímek bavil a byl také velmi napínavý. Ale objektivně vzato je potřeba podotknout, že zas takovou bombou není. Ano, všechny dějové zvraty jsou nepředvídatelné, ale zároveň jsou i dost vycucané z prstu a přetažené za vlasy. Hlavně je film místy strašně nelogický a spoléhá na náhody. Nechápu jak Michel mohl Elisiniho manžela poznat. Střední tři hvězdičky jsou nejvíc vypovídajícím hodnocením, které mohu dát.(2.5.2018)

Teda to byl parádní nervák. Během procházky u moře spadne Elisin manžel z útesu, ona zpanikaří a nejbližším stopem ujede pryč... A nebo je to mnohem složitější? V průběhu filmu totiž začne fascinující paranoidní směs lží a polopravd a divák si nemůže být ničím jistý. Taky se mi líbilo, že je to celé docela minimalistické, stačí černobílá kamera, 3 hlavní herci a zajímavé prostředí a výsledek je perfektní.(26.8.2017)