Po fenomenálním úspěchu snímku Bezstarostná jízda režíruje Dennis Hopper v Peru alegorii s titulem Poslední film. Toto dílo většina recenzentů odmítla jako zmatené, někteří jím však byli naopak nadšení. Na rozdíl od Bezstarostné jízdy netočil však Hopper Poslední film pro polonezávislou produkci, nýbrž pro studio Universal, a to požadovalo komerční změny, které Hopper kategoricky odmítl provést. V důsledku toho se snímek Poslední film promítal v USA jen 14 dnů v pouhých třech kinech, vzápětí byl stažen z distribuce a Hollywood na Hoppera uvrhl klatbu. Jedním z hlavních motivů ironické alegorie Poslední film je natáčení drsného westernu o Billym the Kidovi. Když američtí filmaři končí s prací v peruánských horách, místní andští Indiáni, kteří byli dosud jen pozorovateli, začínají napodobovat chování herců. Při svých zápasech používají však skutečné zbraně a ostrou munici a na kaskadérovi Kansasovi (Dennis Hopper) nakonec požadují, aby se doopravdy nechal oběsit. Godardovskou estetikou i americkou undergroundovou avantgardou poznamenaný snímek mísí rituál, fikci, realitu a fantazii a je drze rebelskou úvahou o realitě a iluzornosti filmu, který nás odvádí od poctivého prožívání skutečných lidských dramat a stává se vlastně jedním z nástrojů společenské korupce. Poslední film je také satirou na styl celé řady amerických filmů včetně Bezstarostné jízdy, jejích rockových a motocyklových souvislostí. (oficiální text distributora)

Martin741

Dennis Hopper /Blue Velvet, Bezstarostna Jizda/ bol pre mna len pod/priemerny reziser, film nema ani poriadny pribeh, tempo nudne, dialogy su spatne a v strede vladne priserna nuda : 25 % ()

oli.G

Som presvedčený, že aj keby som polku filmu neprespal, prípadne nestrávil sledovaním ostatných ľudí v sále prehrávajúcich boj s vlastnou únavou, skóre by bolo rovnaké. Mladý cowboy Dennis Hopper je síce cool, ako nebol ani v Texase s dvoma motorovkami, ale ja by som skôr ocenil nejaký... neviem, niečo čo majú ostatné filmy. :) Viacero naratívnych rovín nie je problém, ale keď sa prelínajú bez toho, aby divák zaregistroval, kedy k tomu dochádza, prestáva to byť sranda. ()

Real Tom Hardy

Paralela medzi Dennisom Hopperom a Michaelom Ciminom v súvislosti s trajektóriou ich režisérskej kariéry je až pozoruhodne podobná. Obaja po senzačnom úspechu svojich diel (Bezstarostná jazdaLovec jeleňov; oba mapujúce rozdiely medzi protagonistami a zvyškom spoločnosti / oba zaradené ako jedny z prvých do NFR pre ich kultúrnu dôležitosť) dostali od štúdia úplne voľnú kreatívnu ruku natočiť svoju ambicióznu víziu bez akýchkoľvek obmedzení (DH mal síce strop na rozpočet, koniec-koncov neobmedzoval), z ktorých vzišli absolútne stroskotané prepadáky (The Last Movie & Nebeská brána; oba zhodou okolností westerny, oba totálne peklo v postprodukcii, najmä v strižni), ktorých výsledok bola režisérov niekoľkoročná tvorivá odmlka (Hopper 9 a Cimino 5 rokov) a následný pád, kedy žiaden z ich počinov už nedosiahol žiadny relevantný úspech. Jediným rozdielom je len to, že Cimino "takmer" zbankrotoval komplet celé štúdio United Artists a tiež, že Nebeská brána bola retrospektívne po dostupnosti pôvodného režisérskeho zostrihu už kriticky prijatá veľmi dobre, zatiaľ čo Hopperov počin zostáva aj naďalej chaotickým neporiadkom, čo ale tak býva, keď rejža fetuje prvú ligu namiesto toho, aby strihal. The Last Movie je film vo filme – americká produkcia natáča western v horách Peru v malej dedinke Chinchero. Protagonista Kansas sa po skončení natáčania rozhodne v dedine zostať žiť s tamojšou "indiánkou." Eventuálne však zisťuje, že si miestni osvojili "zvyky" videné počas nakrúcania a teraz natáčajú svoj vlastný western na základe videného, avšak s reálnym násilím a smrťou, nakoľko nerozumejú konceptu kinematografie. Toto na papieri znie ako neskonalo fascinujúca téma, ktorá byť schopnejšie režijne aj scenáristicky uchopená (možno pre príklad práve aj vyššie spomenutým Ciminom), s väčšou porciou konvenčnejších metód, a to ani nehovoriac o Hopperovom nápade viesť dej vo viacerých časových rovinách a nechronologicky, rozumej režisérom, ktorý sotva zvláda obyčajný chronologický lineárny príbeh, by z tejto snímky pokojne mohol byť masterpiece a nie iba drobný kult veľmi úzkeho diváckeho okruhu... Dám si ale opäť niekedy znova, nakoľko vizuálne je naozaj príťažlivá... (x / x) (x) (2.5.2023) (23.8.2023) ()

ancientone

Bohatý, ale rovnakou mierou zmätený mix amerického undegroundového filmu a europských artov, ktorý sa snaží maximalizovať a dotiahnuť Hopperovu skúsenosť z Easy Ridera. V jednotlivých momentoch veľmi pôsobivé, ako celok vnútorne kolabujúce na svojej vlastnej buričskosti. Ako keď si omylom strojnásobíte dávku LSD. ()

StaryMech

Film, dorazivší ke mně padesát let po svém vzniku, mě v nejednom ohledu mile překvapil. V čem se shodnu s mnohými dalšími: tím, že se (údajně na radu Jodorowského) rozhodl zažongloval si s časovými rovinami, Hopper dílu, které mohlo být jeho nejlepším, dost ublížil. ()